Похмілля від захвату вони будуть відчувати, можливо, все життя - екс-головний редактор Дощу про ейфорію від "кримнашу"

ПРОЗА ЖИТТЯ: Восени 2015-го Михайло Зигарь представив свою книгу Вся кремлівська рать спочатку в Москві, а потім у Берліні

ПРОЗА ЖИТТЯ: Восени 2015-го Михайло Зигарь представив свою книгу Вся кремлівська рать спочатку в Москві, а потім у Берліні

Михайло Зигарь, який ще два місяці тому був головним редактором популярного російського телеканалу Дощ, а потім звільнився і став просто письменником, розповідає про настрої в Росії

У свої 35 років російський журналіст і письменник Михайло Зигар встиг багато чого. Перші десять років були бойовими в повному сенсі цього слова: він працював військовим кореспондентом газети Коммерсантъ, писав репортажі з Іраку, Лівану, Палестини, Судану, Узбекистану. Потім його кар'єра пішла вгору: він став заступником головного редактора в журналі Русский Newsweek, а потім — головним редактором єдиного в Росії незалежного телеканалу Дощ. До кар'єри додалася і нагорода: Зигарь отримав міжнародну премію International Press Freedom Award від Комітету з захисту журналістів.

У кінці 2015 року він видав книгу Вся кремлівська рать. Коротка історія сучасної Росії. Роман, в якому журналіст спробував осмислити, "що сталося з Росією за останні 15 років, як змінювалося світовідчуття і світогляд Володимира Путіна і його найближчого оточення, як все починалося і до чого це все призвело", швидко став хітом продажів.

Інтерес до видання підігріла його документальність: матеріал для книги Зигарь збирав кілька років, причому використовував понад 200 інтерв'ю з людьми з найближчого оточення російського президента.

Відразу після виходу Кремлівської раті Зигарь покинув Дощ, де шість років пропрацював головним редактором, і поринув у новий мультимедійний проект Вільна історія Росії.

На пропозицію НВ поговорити він відгукнувся легко. Однак під час інтерв'ю, яке проходило по скайпу, демонстрував стриманість в оцінках і зважував кожне слово. Зигарь, ніби мантру, повторює тезу про те, що ділити світ на поганих і хороших хлопців — значить, додавати свою лепту в атмосферу ненависті.

 

П'ять запитань Михайлу Зигарю:

— Ваше найбільше досягнення?
— Якесь дуже складне питання. Ще попереду.
— Ваш найбільший провал?
— Мені взагалі не спадає на думку нічого, що я міг би назвати своїм провалом. Чи то не критично ставлюся до себе, чи то забув.
— Чим ви пересуваєтеся містом?
— Взимку на метро, а влітку — на велосипеді.
— Остання прочитана книга, яка справила враження?
— Спогади Сергія Вітте, це міністр фінансів і голова уряду Росії в кінці XIX—початку XX століття.
— Кому б ви не подали руки?
— Ви знаєте, дуже багато, на жаль, людей останнім часом, при зустрічі з якими я докладав зусиль, щоб не було можливості подати їм руки.

 

Я почав брати інтерв'ю для цієї книги ще сім років тому, потім на якомусь етапі стало зрозуміло, що епоха Путіна ще не закінчується, ще рано підбивати підсумки, але умовно в момент [анексії] Криму стало зрозуміло, що критична маса невідомого і незрозумілого така велика, що потрібно терміново сідати і писати, бо вже зовсім незрозуміло, як ми дійшли до життя такого і яким чином ми перемістилися зі [сповненого надій] 2000 року в такий дивний 2014‑й.

Я не зовсім згоден з тим, що є чорне і біле, що є люди, які розуміють, що відбувається в Росії, а є ті, які поки не зрозуміли, зрячі і незрячі.

Є люди з різними цінностями — ті, хто вважає свободу слова цінністю, і ті, хто вважає її зайвиною. Є люди, які визнають дуже важливим право власності, а є ті, хто не надає йому ніякого значення.

І ніякі повідомлення про втрати жодним чином поки що не перекрили пропагандистський ефект

Є люди, для яких абсолютною цінністю є гордість за свою країну, наприклад. Можна їх вважати незрячими? Ні. Просто так сформувався образ їхніх думок ще з радянських часів. І людей з такими особливостями в образі світовідчуття дуже багато. Хто я такий, щоб засуджувати їх, казати, що вони сліпі?

Є люди, яких неможливо збентежити погіршенням економічної ситуації. А є ті, яких вже давно все збентежило.

У зовнішній політиці не відбулося нічого, що змусило б розчаруватися тих росіян, які рік тому відчували приплив гордості. Початок операції в Сирії, в принципі, був значною частиною суспільства підтриманий. І немає ніякої інформації про те, що ця операція зазнала якоїсь страшної невдачі. Є невелика частина суспільства, яка критикує доцільність цієї операції, але вона незначна. І ніякі повідомлення про втрати — а їх досить мало — жодним чином поки що не перекрили пропагандистський ефект.

Найважливіше, що можна сказати з приводу зовнішньої політики: вона вважається досить успішною. Тому що величезні зусилля пропаганди в останні місяці сфокусовані на тому, щоб описати, яке жахливе життя практично у всіх країнах за межами Росії. Що криза, яка існує в РФ,— насправді, райські умови, а Європа просто гине під ножами біженців, Німеччина взагалі вже майже загинула, скрізь все досить жахливо, тільки в Росії досить все чудово.

Як не дивно, це посилання багатьох телеглядачів переконує. Важко розчаруватися у зовнішній політиці, коли тобі постійно надають докази того, що це найуспішніша з усіх можливих зовнішніх політик.

Я вважаю, що все, що відбувається дуже небезпечно саме тому, що не зникне за два дні. Це у покоління, навіть у декількох, які зараз все це сприймають, залишиться надовго. Можливо, похмілля від захвату 2014 року [анексія Криму] вони будуть відчувати все життя.

І зараз немає жодної загрози рейтингу президента. У влади немає панічних настроїв. Натомість багато чиновників всерйоз стурбовані тим, що США ведуть війну проти Росії. Вони в це щиро вірять. І в Мюнхені прем'єр-міністр Медведєв сказав, що вже де-факто йде холодна війна. Це їх турбує. Їх не турбують ніякі проблеми всередині країни. Існує технологічна проблема, пов'язана з тим, що будуть думські вибори у вересні цього року, але немає ніяких побоювань з приводу того, ніби щось виходить з‑під контролю.

Нормалізація українсько-російських відносин — це складний двосторонній процес, і за нинішньої російської влади вона навряд чи можлива. Мені здається, так усі вважають. І в Україні теж.

4 березня у FEDORIV Hub у Києві екс-головред Дощу Михайло Зигарь чесно і без купюр розкаже про те, як робити незалежне і комерційно ефективне ЗМІ у складні часи тотальної залежності і економічної кризи; поговорить про росьйське політичне життя, зовнішню політику, факти і історії, які не увійшли до книги Уся кремлівська рать, а також подискутує про майбутній розвиток російської зовнішньої та внутрішньої політики.  

Матеріал опубліковано в НВ №6 від 19 лютого 2016 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: