"Другий ВІЛ". Ситуація з вірусом Зіка серйознішає

0 коментувати
Звичайний день у Буенос-Айресі нагадує сцену з фільму про навалу страшного вірусу. Втім, так і є

Звичайний день у Буенос-Айресі нагадує сцену з фільму про навалу страшного вірусу. Втім, так і є

Загадковий вірус, що призводить до мікроцефалії у новонароджених, з медичної проблеми перетворюється на політичну

Американським Центром контролю за хворобами 2 лютого оголосив, що в місті Даллас (штат Техас) уперше задокументовано випадок передачі вірусу Зіка від людини людині статевим шляхом. Судячи з інформації відомства, жінка, яка не виїжджала за кордон, стала носієм вірусу після зв'язку з чоловіком, який нещодавно повернулися з Венесуели. Це подія робить вірус значно небезпечнішим, ніж вважалося досі: раніше вважалося, що його через укус поширюють тільки комарі виду Aedes. На думку ряду експертів, людство зіткнулося з проблемою, порівнянної з поширенням вірусу імунодефіциту людини, що викликає СНІД.

Вірус Зіка вперше був виявлений в 1947 році в Уганді (східна Африка) в диких мавп, які, мабуть, є його природним носієм. З тих пір у світі відзначалося кілька спалахів захворювання викликаних ним в жарких регіонах світу – на Карибських і тихоокеанських островах, в Південно-східній Азії та Африці. У минулому, однак, ніхто їм особливої уваги не надавав, оскільки хвороба смертельною або навіть небезпечною не є, а епідемії закінчувалися так само несподівано, як і починалися.


Женщина, перенесшая вызванную вирусом болезнь во время беременности, может родить ребенка-микроцефала

Жінка, що перенесла викликану вірусом хворобу під час вагітності, може народити дитину-микроцефала


Серед інших тропічних хвороб і лихоманок Зіка вважалася незначною проблемою, ніхто навіть не намагався створити ліки або вакцину від неї. Ті ж малярія, жовта лихоманка чи Ебола сприймалися набагато серйозніше.

Однак у 2014 році ситуація докорінно змінилася: вірус Зіку з'явився у великиій, густонаселеній країні з ідеальними умовами для його поширення.

На думку бразильських епідеміологів, Зіку в країну завезли африканські вболівальники під час Чемпіонату світу з футболу 2014 року. Оскільки тоді цей вірус особливо небезпечним не вважався, ретельної перевірки на виявлення його носіїв ніхто не проводив. Зараз доводиться дорого розплачуватися.

За офіційними даними, з літа 2014 року вірус підхопили близько півтора мільйонів бразильців, причому це число швидко зростає. Точної інформації про кількість інфікованих людей немає, оскільки у 80 відсотках випадків хвороба проходить приховано, без симптомів. Люди навіть не помічають, тому до лікарів не звертаються.


Комары - главные разносчики опасного вируса

Комарі - головні носії небезпечного вірусу


Спочатку ніхто навіть не звернув на це увагу: хвороба переноситься порівняно легко, комарі розносять і куди як неприємніші для пацієнтів зарази. Але незабаром бразильські медики забили на сполох: у країні різко зросло число дітей, народжених з мікроцефалією – важким захворюванням, при якому мозок дитини в утробі матері на якомусь етапі перестає розвиватися. Такі діти народжуються з видозміненим черепом і серйозними порушеннями нервової діяльності. Іноді вони навіть вмирають через те, що недорозвинений мозок просто не в змозі підтримувати функції організму. Якщо в 2014 році в Бразилії з цією вадою народилися менше 150 дітей, то за неповний 2015 рік – понад чотири тисячі.

Мікроцефалія може бути викликана цілою низкою причин – від вживання наркотиків до поганої спадковості. Строго кажучи, ніхто не застрахований. Але в даному випадку бразильські лікарі впевнені: причина у поширенні вірусу Зіка. Офіційний представник міністерства охорони здоров'я Бразилії Клаудіо Майерович пояснив: «Раптовий сплеск мікроцефалії відзначений саме в тих районах, які 7-10 місяців до цього більше інших постраждали від Зіки. Більшість жінок, які народили хворих дітей, стверджують, що під час вагітності у них були симптоми спричиненої вірусом хвороби. Крім того, у тканинах і крові дітей-микроцефалів знайдено антитіла до вірусу Зіка».

Європейські та американські біологи цієї впевненості бразильських колег поки що не поділяють, хоча і ставляться до загрози дуже серйозно. Проблема в тому, що достовірно про вірус майже нічого не відомо. Вілсон Савіно – директор медичного Інституту Освальдо Круза в Ріо-де-Жанейро – вважає, що рівень невігластва вчених щодо Зіка нагадує йому початок 1980-х, коли почалося стрімке поширення ВІЛ: «Тоді ніхто, навіть фахівці, не міг зрозуміти, що відбувається. Тільки коли люди почали масово вмирати, почалися широкомасштабні дослідження, а поширення ВІЛ перетворилося в загальносвітову проблему».


Глава ВОЗ Маргарет Чан советует отнестись к угрозе всерьез

Глава ВООЗ Маргарет Чан радить поставитися до загрози всерйоз


До честі міжнародної медичної спільноти треба сказати, що вірус Зіка відразу потрапив в центр його уваги. Всесвітня організація охорони здоров'я назвала ситуацію з його поширенням надзвичайною і закликала країни та дослідницькі центри світу терміново зайнятися вивченням нової небезпеки. Крім того, ВООЗ оголосила про загрозу виникнення пандемії (епідемії світового масштабу), прирівнявши за небезпекою Зіка до Еболи.

Перед вченими – лікарями, вірусологами, ентомологами та іншими – зараз стоять кілька пріоритетних завдань.

По-перше, необхідно з'ясувати, які саме види комарів переносять вірус. Можуть бути переносниками Aedes або інші види, що мешкають в менш жаркому і вологому кліматі. Якщо це так, то з настанням тепла зараза цілком може поширитися на Північну Америку і Європу, де майже кожен день знаходять все нових заражених, які прибули їх Південної Америки.

По-друге, терміново треба дізнатися, чи з'являється у людини стійкий імунітет після перенесеної хвороби. Якщо так, то це відкриє і хороші перспективи для створення вакцини, і убезпечить тих, хто одного разу перехворіли від наступних заражень.


В Бразилии вирусу объявлена настоящая война

У Бразилії вірусу оголошена справжня війна


По-третє, вкрай важливо з'ясувати, наскільки велика небезпека зараження людини людиною при статевому контакті або якимись іншими способами. Вже зараз лікарі радять утримуватися від незахищеного сексу з партнерами, що менше місяця тому прибули з Південної Америки.

По-четверте, важливо науково встановити статистичний зв'язок між випадками перенесеної при вагітності хвороби і народженням дітей з мікроцефалією. Це також дозволить прискорити появу способу попередження розвитку недуги у ембріона.

Крім того, є низка інших, вузькоспеціальних наукових завдань, які не завадило б вирішити якомога швидше, бо в країнах Південної Америки вже починається легка паніка, люди бояться заводити дітей, зріс попит на підпільні аборти.

Утім, дещо про вірус і його носія все ж відомо. З хорошого: перехворіла людина приблизно через два тижні повністю позбавляється від вірусу в крові, тому більше не може нікого заразити – ані статевим шляхом, ані через укус комара.

Але є і погані новини: комарі-переносники – вельми неприємний вид, боротьба з яким виключно складна. Справа в тому, що Aedes – не «дикий» комар, що любить тишу природи, савани, болота і джунглі, а дуже навіть міський, обожнює жити ближче до людини. Фахівці його порівнюють з такими видами як таргани і голуби. Ці комарі відкладають яйця в будь-якому місці, де є хоч трохи стоячої прісної води – згодиться будь-яка калюжа або канава. Личинки вилуплюються і перетворюються на комарів швидко – протягом тижня. Ліквідувати всі калюжі в тропічних умовах вкрай важко.


Комаров в Южной и Центральной Америке сейчас травят повсеместно. На фото - Доминиканская республика

Комарів в Південній і Центральній Америці зараз труять повсюдно. На фото - Домініканська республіка


Крім того, фахівці застерігають від розпилення пестицидів над відкритими просторами: всіх комарів перебити не вийде, а ті, що вижили незабаром знайдуть опірність до хімікатів, що зробить їх тільки небезпечнішими. Крім того, інсектициди випалюють і природних ворогів комарів, що полюють на них – павуків, метеликів і тому подібну живність.

Цікавим може виявитися спосіб боротьби, запропонований генетиками. Вони вже вивели породу самців комарів Aedes, які, спаровуючись з звичайними самками, призводять до появи у них нежиттєздатного потомства. З перших дослідів, це може призвести до скорочення популяції на 90+ відсотків. Бразильська влада вже замовили кілька партій таких комарів, яких будуть випускати в місцях підвищеної концентрації Aedes для її обнулення.


Главная надежда мира сейчас - не мужики с дихлофосом, а ученые и медики, способные обуздать инфекцию

Головна надія світу зараз - не мужики з дихлофосом, а вчені і медики, здатні приборкати інфекцію


В Бразилії і за її межами зараз докладають дедалі більше зусиль для боротьби з вірусом Зіка. Працюють і генетики, і лікарі, і ентомологи, інші фахівці. Зараз дійсно дуже важливо, щоб передбачення бразильських фахівців не збулися, і вірус Зіка не став новою версією ВІЛ.

Деяка небезпека такого результату існує, оскільки влітку в Бразилії відбудуться Олімпійські ігри. Якщо епідемії не буде покладено край у серпні, то учасники і вболівальники цілком можуть стати ідеальним механізмом поширення вірусу буквально по всій планеті - в кожну її країну.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: