Друге пришестя. Талібан повертає собі контроль над Афганістаном

8 коментувати
Американський спецназівець під час операції по звільненню Кундузу від талібів

Американський спецназівець під час операції по звільненню Кундузу від талібів

Відхід західних військ розв'язав руки талібам, які захоплюють вже цілі міста

Поки весь світ з великою підозрою стежить за російською військовою операцією в Сирії, в Афганістані почалися не менш серйозні по можливим наслідкам події. Ісламістський рух «Талібан», скинутий американцями в далекому 2001 році, поступово відновлює свої позиції.

За останні кілька днів у цій країні сталося відразу кілька вкрай тривожних подій, які свідчать про те, що таліби, начебто розгромлені та відсунуті в гори, насправді прекрасно себе почувають і здатні проводити не тільки оборонні, але й наступальні операції вражаючих масштабів.

Торгове місто Кундуз, розташоване на півночі країни, довгий час вважалося порівняно спокійним та процвітаючим. Через нього в сусідній Таджикистан йшли потоки зброї та наркотиків, у зворотному напрямку – товари широкого вжитку і все, що потрібно для нормального життя еталонної феодальної держави, повної релігійних екстремістів. Так, Кундуз час від часу стрясають битви конкуруючих гангстерських формувань, що воюють за територію та можливість «сидіти на потоках». Але за десятиліття громадянської війни та іноземних навал афганці і не до такого звикли.

Однак на початку поточного тижня жителі Кундуза зіткнулися з дійсно серйозними неприємностями. В місто повернулася влада руху «Талібан», відсутня там майже півтора десятиліття. В ході чітко спланованої операції, бойовики, що проникли в Кундуз під виглядом звичайних людей, блискавично нейтралізували поліцейські сили та нечисленний гарнізон. Одночасно з цим вони відрізали столицю провінції від сполучення з зовнішнім світом, встановивши свій контроль над оточуючими кишлаками.


Освобожденные женщины Востока

Звільнені жінки Сходу


Нова влада оголосила про себе смсками та оголошеннями з мінаретів міських мечетей. Жителям Кундуза обіцяли захист від пограбування та насильства, дотримання базових прав і навіть пообіцяли не перешкоджати роботі іноземних НКО.

На ділі, правда, вийшло інакше. Майже відразу ж бойовики увірвалися в притулок для жінок, постраждалих від домашнього насильства. З точки зору талібів, ці дами винні в «перелюбстві» та «непокорі чоловікам», за що їх належало забити на смерть камінням. На щастя, співробітники притулку вчасно зрозуміли, до чого справа йде, і вивезли своїх підопічних у безпечні місця, чим викликали страшний гнів міністерства (увага, це справжня назва!) заохочення чесноти та викорінення гріха. «Доброчесний» міністр особисто зателефонував голові притулку, пообіцявши при нагоді особисто позбавити її життя.

З приходом талібів життя в місті серйозно ускладнилося не тільки для жертв домашнього насильства, але і для інших категорій громадян. Бойовики влаштували рейд по житловим будинкам, вишукуючи поліцейських. Спійманих тут же вбивали, а їхні будинки грабували. Будинки співробітників іноземних НКО та їх склади теж зазнали руйнування. Апеляції до того, що керівництво талібів пообіцяло захист, на рядових бойовиків діяли погано. Торговцям різними товарами теж довелося несолодко – повсюдні грабежі торкнулися і їх лавки. По місту стали роз'їжджати автомобілі, набиті килимами, побутовою технікою та іншими предметами побуту. Як правило, вони тяглися в навколишні села, жителі яких (майже поголовно озброєні) вирішили скористатися ситуацією, щоб позбавити заможних городян від «надлишкового» майна. За місцевою традицією, цей стародавній спосіб збагачення називається «здобути ганімат». В методах відбирання цінностей збройні добувачі особливо не соромилися, чим спричинили безліч незручностей своїм жертвам.


В ходе непродолжительного правления талибов многие горожане лишились собственности

В ході нетривалого правління талібів багато городян позбулось власності


На кілька днів місто опинилося охоплене хаосом та насильством. Фактично йшло його розграбування. Перешкодити цьому таліби або не змогли, або не захотіли. Можливо, саме тому вони не отримали ніякої підтримки з боку місцевого населення, коли Кундуз піддався атаці підоспілих урядових сил. Втім, наступаючим це не сильно допомогло.

Протягом першого дня штурму надіслані з Кабула війська зазнали жорстокої поразки та відкотилися назад, на його окраїни. У справу вступили підрозділи американського спецназу, що все ще базуються в афганській столиці. При масовій підтримці з повітря саме вони очистили місто від екстремістів. Тут, правда, важливим є одне уточнення: бойовиків не перебили, а, швидше, розігнали. Тобто у них буде ще не одна нагода повторити кундузьку історію в майбутньому в іншому (чи навіть в тому ж) місці.

Скільки людей загинуло та було поранено за ці кілька днів, достовірної інформації поки немає. Мабуть, рахунок піде на десятки. Матеріальні збитки – мільйони доларів. Але найгірше навіть не це, а очевидна слабкість центрального уряду Афганістану і, відповідно, сила екстремістів.

Коли в 2014 році НАТО та США виводили звідти свої війська, передбачалося, що їх відсутність компенсується збільшеною бойовою міццю урядової армії. Однак цього не сталося. Навпаки, Кундуз продемонстрував, що тепер таліби здатні проводити операції, про які не могли й подумати під час американської присутності. Крім того, насторожує, що для визволення міста знадобилося відновлення американських бомбардувань та повноцінна участь західного спецназу, без них афганці, ймовірно, до цього часу намагалися взяти місто.


Без американской помощи афганцам пришлось очень туго

Без американської допомоги афганцям довелося дуже скрутно


Треба розуміти, що нехай і тимчасове, але захоплення столиці провінції сталося в перший рік президентства Ашрафа Гані, обраного на цей пост в 2014 році. Раніше він офіційно заявляв про готовність вести переговори з «Талібаном» про примирення, однак зараз стало абсолютно зрозуміло, що бойовики до розмов зовсім не розташовані, вважаючи за краще добиватися свого силою. Кундуз, до речі, став не першим захопленим населеним пунктом. У гірських провінціях на південному сході Афганістану під владою талібів знаходяться цілі регіони, куди урядова армія побоюється навіть потикатися.

Останнім часом бойовики показують зуби і американцям, намагаючись досягти їх остаточного виведення з країни. У ніч на 2 жовтня в аеропорту Джелалабада зазнав аварії військово-транспортний літак С-130 ВПС США, на борту якого були 11 осіб. Всі вони загинули. Таліби оголосили про те, що збили літак, раніше, ніж Пентагон заявив, що він впав сам, через технічні несправності. У версію бойовиків віриться більше, оскільки Пентагон традиційно вкрай неохоче визнає бойові втрати авіації.

Судячи з того, як розвиваються події на даному етапі, Афганістан цілком може повторити власну долю початку 1990-х років. Тоді після виведення радянських військ у країні залишився вкрай слабкий уряд, майже выдразу зметений моджахедами, на зміну яким прийшов «Талібан». У 2001 році талібів викинули з Кабула американці, але для початку їх активних дій знадобився Усама бен Ладен та теракти 11 вересня в Нью-Йорку та Вашингтоні. І щоб ця історія не повторилася, на якомусь етапі американцям, можливо, доведеться знову повернутися в Афганістан.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: