Дорога королева. Вартість майна Єлизавети II злетіла до рекордного рівня

0 коментувати
Обсяг особистого статку Єлизавети II залишається предметом суперечок і припущень всі 63 роки її правління
Фото: Depositphotos

Обсяг особистого статку Єлизавети II залишається предметом суперечок і припущень всі 63 роки її правління

Британська монархія багата, як ніколи: вартість майна, формально довіреної королеві Єлизаветі II, злетіла до рекордного рівня і становить майже $35 млрд

Майбутнього літа на Лондон чекає найбільша світська подія в історії Великобританії — 10 тис. гостей зберуться на прийом на честь 90-річчя королеви Єлизавети II. Столи поставлять просто неба — вони розтягнуться на кілометр уздовж лондонської вулиці Мелл, що з'єднує Букінгемський палац із Трафальгарською площею.

Додатковий привід підняти тост за здоров'я її величності недавно оприлюднила консалтингова компанія Brand Finance, що оцінювала вартість британської монархії як бренду. Виявилося, що за останні три роки ця цифра зросла на $20 млрд — до рекордних $87 млрд. Із таким показником сьогодні не може суперничати жоден бізнес-бренд світу, крім технологічного гіганта Apple, де ціна бренда становить $128 млрд, згідно з рейтингом тієї-таки Brand Finance.

Порівняння британської корони з бізнесом не таке вже й умовне. Стрімке зростання брендової цінності монархії обумовлене насамперед подорожчанням активів, якими формально розпоряджається Єлизавета II. Насамперед це стосується королівської нерухомості в Лондоні та всій Британії, що перебуває під керуванням компанії Crown Estate, чиї активи оцінюють у 13 млрд фунтів стерлінгів (близько $20 млрд).


СИЛА МОНАРХИИ: Торжественные церемонии в Вестминстерском дворце с участием королевы остаются неизменными на протяжении веков / © Reuters

СИЛА МОНАРХІЇ: Урочисті церемонії у Вестмінстерському палаці за участю королеви залишаються незмінними протягом століть / © Reuters


І хоча приватною власністю королеви це майно не назвеш, продати компанію вона не може і отримує лише частину від її прибутку, — останніми роками Crown Estate заробляє все більше коштів як для монарха, так і для британської скарбниці. Так, нинішнього року прибуток компанії виріс майже на 7%, до рекордних 285 млн фунтів стерлінгів, а капіталізація з 2005 року збільшилася вдвічі, до 11,5 млрд фунтів стерлінгів.

Ще ніколи британська монархія не була така багата, відзначають аналітики британського інформаційного агентства Reuters, які оцінили її номінальні статки на поточний момент у $34,8 млрд. Із цим показником королівська сім'я могла б увійти до топ-20 багатіїв світу. Наприклад, засновник Facebook Марк Цукерберг володіє $33,4 млрд (№16 у рейтингу Forbes), а власник імперії Louis Vuitton Moet Hennessy Бернар Арно має $37,2 млрд (№13).

Обсяг же приватних статків Єлизавети II, яка нещодавно побила рекорд перебування на троні в британській історії, набагато скромніший і є предметом суперечок і припущень всі 63 роки її правління. За даними рейтингу найбагатших британців The Sunday Times Rich List 2015, королева володіє майном на суму 340 млн фунтів стерлінгів (близько $500 млн), а Bloomberg Billionaires Index оцінює її статки в $425 млн.

При цьому частково королеву фінансує уряд країни, а отже — платники податків Великобританії. Однак у британському суспільстві зараз практично немає дискусії щодо необхідності таких витрат, говорить НВ дослідник британської монархії Ноель Кокс, який до недавнього часу очолював юридичний факультет Університету Аберіствіта (Уельс).

"Витрати на монархію насправді відносно невеликі порівняно з тими доходами, які вона приносить", — пояснює Кокс.

З королівського плеча

Навряд чи хтось із десятків тисяч туристів, які щодня снують на Ріджент-стріт, головній шопінг-магістралі Лондона, ставив собі питання, кому належить переважна частина будівель на цій вулиці. Майже всі вони перебувають у керуванні компанії Crown Estate. Довірений їй портфель нерухомості та земель королівського двору — найбільший у Британії. У нього входять, наприклад, левова частка будівель в аристократичному районі Сент-Джеймс в центрі Лондона, Великий Віндзорський парк, королівський іподром в Аскоті, майже всі землі берегової лінії Великобританії.

І хоча весь прибуток компанії спочатку надходить до скарбниці, ці гроші (а точніше, 15% від заробленого Crown Estate) — основне офіційне джерело доходів Єлизавети II. Саме з них переважно уряд формує Суверенний грант — щось на кшталт "зарплати" королеві. Щоправда, ці кошти вона не використовує в особистих цілях: гроші покривають витрати на утримання Букінгемського палацу та його персоналу, а також офіційні заходи за участю монархині. Поточного року обсяг Суверенного гранту склав рекордні 38 млн фунтів стерлінгів, що на 22% більше, ніж двома роками раніше.

Офіційні доходи королеви прив'язані до Crown Estate з 2011 року, а до цього їй нараховували фіксовану суму, розмір якої визначав уряд. Така система фінансових відносин між владою країни і монархом існує вже понад 250 років. 1760 року британський король Георг III погодився віддавати казні прибуток від королівських землеволодінь і нерухомості, а натомість отримав щорічну суму на витрати, а також право не оплачувати витрати уряду та борги попередніх монархів.

Єлизаветі II пощастило більше — від своїх попередників на троні вона успадкувала не борги, а значні статки, що зараз є основою капіталу. Його обсяг, за даними Bloomberg Billionaires Index, досягає як мінімум $425 млн. Із них у $110 млн експерти оцінюють приватне майно королеви, а $160 млн становить спадщина матері Єлизавети II, яка померла 2002 року. Ще близько $75 млн коштує унікальна колекція марок, що дісталася нинішній королеві від батька. Її почав збирати дід Єлизавети II, британський король Георг V.

Додаткові $75 млн у приватній скарбничці королеви — це портфель її інвестицій. Його точна структура громадськості невідома, проте, за даними британських ЗМІ, кошти монархині вкладені переважно в блакитні фішки британських компаній. За оцінкою аналітиків, інвестиції мають забезпечувати Єлизаветі II дохід від 5% до 7,5% річних.

Що забезпечує правительці Британії не тільки гроші, але і справжнє задоволення, так це її коні. Королівська стайня, вартість якої Bloomberg Billionaires Index оцінює в $10 млн, дісталася Єлизаветі II від батька і зараз налічує 25 породистих скакунів. Королева відома як чудова наїзниця — аж до 60 років вона виїжджала верхи на паради з нагоди свого дня народження, а рік тому світ облетіли знімки 88-річної монаршої особи на кінній прогулянці.

Найзначніші з об'єктів, якими Єлизавета II володіє особисто, — це замок Балморал в Шотландії та Сандрингемський палац в англійському графстві Норфолк, де королева традиційно святкує Різдво і Новий рік. Сукупна ціна цих резиденцій складає як мінімум $90 млн.


МИЛЫЙ ДРУГ: Конюшня Елизаветы II насчитывает 25 породистых скакунов, каждый из которых стоит целое состояние / ©Reuters

МИЛИЙ ДРУГ: Стайня Єлизавети II налічує 25 породистих скакунів, кожен з яких коштує цілий статок / ©Reuters


А ось знаменитий Букінгемський палац, вартість якого, за оцінкою Forbes, може перевищувати $5 млрд, належить британській монархині лише умовно. Хоча переважну частину часу Єлизавета II проводить саме у цій резиденції, що нараховує 775 кімнат, продати палац вона не може і передасть володіння ним наступному спадкоємцеві престолу. Так само формально належать монархії Віндзорський замок і Кенсінгтонський палац.

До розрахунків приватних статків Єлизавети II не включають зазвичай і королівську колекцію — унікальне зібрання коштовностей і предметів мистецтва, серед яких роботи Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Ван Дейка, Рафаеля, Рембрандта. За найскромнішими оцінками Brand Finance, вартість колекції сягає $10 млрд разом з головними атрибутами монарха — скіпетром і короною Британської імперії. Все це вважається надбанням нації, хоча умовно ним опікується королева.

Витрати на монархію невеликі порівняно з тими доходами, які вона приносить
Ноель Кокс, дослідник Британської монархії

Що значить одночасно бути і не бути власницею безцінних речей, королева особливо відчула 1997 року. Тоді британський уряд з метою економії вирішив відправити на спокій королівську яхту Britannia і не будувати натомість нову. Так було перервано традиція, що почалася з відновлення Британської монархії 1660 року, — відтоді королівське судно було у кожного правителя, нагадує Боб Моріс, фахівець з історії монархії з Університетського коледжу Лондона.

Яхту Britannia Єлизавета II особисто спускала на воду ще 1953-го, за рік після воцаріння на престолі. "Це місце, де я можу справді розслабитися", — сказала вона якось про судно. На церемонії прощання з яхтою королева не стримала сліз — мабуть, єдиний раз у присутності камер і десятків тисяч своїх підданих.

Утім, у сім'ї Єлизавети II є і джерело власних доходів — герцогство Ланкастер, яке ще з XV століття за традицією є персональною власністю монарха. Торік герцогство, що охоплює 45 тис. акрів земель в Англії та Уельсі, принесло королеві 13,3 млн фунтів стерлінгів — переважно за рахунок оренди. Ці кошти королева використовує на особисті потреби і витрати членів своєї сім'ї. Ланкастер разом із герцогством Корнуельським, що належить принцу Чарльзу, оцінюють у 1,3 млрд фунтів стерлінгів (майже $2 млрд).

Монархічні підвалини

Зліт цін на лондонську нерухомість та оренду земель у всій Британії, що триває останніми роками, — головна причина значного подорожчання майна королівського двору, підкреслюють аналітики.
Парадоксально, але попри це Єлизавета II з часом втрачає позиції в рейтингах найбагатших людей планети, які нарощують свої капітали ще швидше. Так, цього року королева вперше опустилася нижче 300-го рядка в списку британських мільйонерів за версією The Sunday Times. Її статки, оцінені виданням у $517 млн, посіли 302-гу позицію, тоді як близько 30 років тому, коли газета вперше склала аналогічний рейтинг, Єлизавета II очолювала список.

І вже зовсім скромними здаються приватні статки королеви порівняно з майном найбагатшої жінки Європи — француженки Ліліан Беттанкур, співвласниці компанії L'Oréal ($32 млрд).

Власне у Великобританії королівські фінанси залишаються об'єктом пильної уваги — уряд стежить за тим, щоб утримання її величності не коштувало скарбниці занадто дорого. Найближчий перегляд обсягу коштів, що виділяються королеві, призначений на 2016 рік.

Однак Єлизавета II може не побоюватися за свої статки та доходи, вважають експерти. По-перше, зараз монархія перебуває на піку популярності, говорить НВ оксфордський історик Френк Прохазка, автор багатьох книг про британську корону. Цей фактор обмежує активність тих політсил, які вважають витрати на монархію достатньою причиною для її скасування, підкреслює Прохазка.
Крім того, продовжує він, королева вже не раз демонструвала дивовижну стійкість щодо зазіхань на свій фінансовий стан. Так, на початку 90-х, коли в парламенті вирували гострі дебати щодо оподаткування монархині, Єлизавета II добровільно вирішила сплачувати податок на приватну власність, хоча позбавлена цього за законом.

А коли Віндзорський замок серйозно постраждав від пожежі та постало питання про те, чиїм коштом здійснювати його реставрацію, королева відкрила для відвідувачів Букінгемський палац. Плата за відвідування королівських резиденцій досі залишається важливою статтею доходу британської корони. "Монархія дуже вправна в тому, що стосується самооборони", — резюмує Прохазка.

Зараз монархія знаходиться на піку популярності
Френк Прохазка, оксфордський історик і автор багатьох книг про британській короні

Королева знає, що робить: її нинішній рейтинг та імідж у Великобританії можна назвати бездоганними. Згідно з недавнім опитуванням Sky Data, 70% британців підтримують збереження монархії назавжди, 73% вважають її невід'ємною частиною країни і суспільства, а 58% опитаних довіряють королеві більше, ніж всім політикам.

Лише 21% британців вважають, що монархія — це марне витрачання грошей. У аналітиків Brand Finance є вагомий контраргумент щодо цього. За їхніми оцінками, поточного року сила королівського бренду принесе економіці Великобританії $1,7 млрд — насамперед за рахунок туризму і додаткової привабливості товарів і послуг з позначкою Royal.

"Чи є монархія придатною формою правління для XXI сторіччя — безумовно, відкрите питання, — відзначає глава Brand Finance Девід Хейг. — Але як мінімум з економічної точки зору роялісти виразно беруть гору [в цій суперечці]".

Матеріал опублікований в НВ №42 від 13 листопада 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: