Дочка президента Анголи потрапила відразу до двох знакових рейтингів — найбагатших африканців і головних корупціонерів світу

1 коментувати
Дочка президента Анголи потрапила відразу до двох знакових рейтингів — найбагатших африканців і головних корупціонерів світу
Ізабель душ Сантуш, дочка президента Анголи, потрапила відразу до двох знакових рейтингів — найбагатших людей Африки та головних корупціонерів світу. В обох — на гідні позиції

"Я вдалася до бізнесу з ранніх років: коли мені було шість, я вже продавала яйця",— любить згадувати свої перші кроки в підприємництві старша дочка президента Анголи, 42‑річна Ізабель душ Сантуш. Їй цілком вдалося реалізувати свій бізнес-потенціал: вона посідає восьму сходинку в списку найбагатших жителів Африки авторитетного американського видання Forbes зі статками у $3,4 млрд.

За словами самої душ Сантуш, щоб заробити капітал, їй знадобилося 20 років наполегливої праці. Однак ЗМІ та міжнародні компанії, які досліджують факти корупції в різних країнах, стверджують, що справа йде не зовсім так.

Так, пресі вдалося з'ясувати, що бізнес Ізабель душ Сантуш заснований на отриманні часток у компаніях, які бажають вести бізнес в Анголі, а також приватизації державних активів під протекцією батька-президента. Сама душ Сантуш спростувала звинувачення, а її офіційний представник заявив, що донька президента Анголи є "приватним інвестором, який представляє виключно власні інтереси".

Тим часом висновки журналістів підкріплено авторитетними дослідженнями: історія статків душ Сантуш опинилася в списку топ-15 головних корупційних кейсів світу від міжнародної організації Transparency International. А згідно з індексом сприйняття корупції, опублікованим у січні 2016 року Transparency International, Ангола — шоста за рахунком серед найкорумпованіших країн світу після лише декількох ще більш корумпованих держав, серед яких Сомалі, Північна Корея, Афганістан.

Я вдалася до бізнесу з ранніх років: коли мені було шість, я вже продавала яйця
Ізабель душ Сантуш,
найбагатша жінка Африки

Причому в самій Анголі, де 70% населення живе менш ніж на $2 в день, а економіка базується переважно на видобутку та експорті нафти (85% ВВП), "успіхи" президентської дочки не викликають масового осуду. Ставлення до багатої співвітчизниці різниться, відзначають експерти. З одного боку, багато хто пишається ангольською бізнесвумен, яка стала найбагатшою жінкою Африки та зайняла своє місце в глобальному світі бізнесу. Інша чимала частина населення за умов бідності та відсутності доступу до освіти й медіа просто не цікавиться політикою.

При цьому чимало ангольців просто мовчать, побоюючись репресій: у державі, де президент Жозе Едуарду душ Сантуш править майже 37 років, з демократичними свободами сутужно, підкреслюють експерти. "В Анголі є свобода слова, але практикувати її ризиковано",— визнає в бесіді з НВ Аслак Орре, співробітник норвезького Інституту Крістіана Міхельсона, фахівець у питаннях держуправління та протидії корупції в Анголі.

 

Шлях принцеси

Наприкінці 60‑х років минулого століття до радянського міста Баку приїхав активіст Народного руху за звільнення Анголи — Партії праці (МПЛА) Жозе Едуарду душ Сантуш. Молодий анголець вступив до Азербайджанського інституту нафти та хімії, а за деякий час одружився із місцевою дівчиною Тетяною Кукановою. У молодої пари народилася дочка Ізабель.

Сімейний союз протримався недовго: душ Сантуш повернувся в Анголу, де брав участь у визвольній війні від Португалії. 1975 року, коли країна здобула незалежність, він став міністром закордонних справ, а після смерті першого президента Агостіньо Нето 1979 року обійняв його посаду.

Тоді шестирічна Ізабель вперше відчула смак багатого життя. Вона переїхала до президентського палацу в Луанді, і місцеві жителі не без іронії називали її принцесою. Пізніше душ Сантуш поїхала з матір'ю в Лондон, де навчалася в престижному Королівському коледжі. А закінчивши навчання, повернулася в Анголу.

Коли прийшов час створити сім'ю, її вибір припав на Синдіку Доколо, колекціонера творів мистецтва і сина магната з Республіки Конго. Їхнє грандіозне весілля відбулося 2003 року та коштувало $4 млн. Не менш розкішно пройшло святкування десятої річниці шлюбу: тоді сотні осіб зібралися на урочистості у середньовічній фортеці Сан-Мігель. Сьогодні у пари троє дітей, і вони поперемінно живуть у Луанді, Лондоні, Лісабоні та Йоганнесбурзі.

Перший бізнес з'явився в ангольської принцеси ще до заміжжя — коли 1997 року власник ресторану в престижному районі Луанди Руї Барата вирішив взяти в партнери члена президентської родини в надії позбутися настирливої уваги санітарних і податкових інспекторів. План спрацював: співвласником ресторану і нічного клубу Miami Beach стала Ізабель, ці заклади успішно працюють і донині.

У реалізації її подальших бізнес-амбіцій допоміг батько. 1999 року вона отримала 25‑відсоткову частку єдиної в Анголі приватної компанії мобільного зв'язку Unitel — для того щоб акції компанії дісталися дочці без проведення відкритого тендеру, президент вніс відповідні зміни в законодавство.

“Сьогодні до 90% власників мобільних телефонів здійснюють дзвінки за допомогою Unitel,— стверджує Орре.— Належні душ Сантуш акції цієї компанії, ймовірно, коштують мільярди доларів".

Тоді ж, наприкінці 90‑х, Ізабель за сприяння президента отримала 24,5% акцій новоствореного партнера алмазодобувної держкомпанії Endiama. А за дев'ять років потому додала до числа своїх активів і банківський бізнес.

Сьогодні, за даними ЗМІ, душ Сантуш володіє чвертю акцій ангольського Banco Internacional de Credito (BIC) — приватного банку з найбільшою в країні мережею відділень, активами в нерухомості та ресторанному бізнесі. А також очолює раду директорів Nova Cimangola — великого виробника цементу, що колись належав державі.

Свій бізнес Ізабель провадить не тільки на батьківщині. Понад половину вартості її активів становлять частки в публічних компаніях Португалії. Тут вона володіє 7-відсотковою часткою в нафтогазовій компанії Galp Energia, їй належать 19% акцій четвертого за розміром банку країни Banco Português de Investimento (BPI), контрольний пакет телекомунікаційної компанії Nos SGPS, а також інвестиції в нерухомість.

При цьому бенефіціарне володіння душ Сантуш оформлене кмітливо. "Компанія Santoro Finance — Prestação de Serviços SA безпосередньо володіє пакетом акцій 19% в BPI; своєю чергою Santoro Finance на 100% належить Santoro Financial Holdings SGPS, головним акціонером якого є Ізабель душ Сантуш",— розкриває як приклад одну зі схем власності Інге Амундсен, фахівець з Анголи, координатор дослідницької групи Демократії та держуправління в норвезькому Інституті Крістіана Міхельсона.

"Вона перевернула відносини влади, диктує свої умови в Лісабоні, і тепер Португалія залежить від Анголи",— доповнює Орре. За його словами, дочка президента сприяла переміщенню кваліфікованих кадрів з Європи в Анголу.

"Сотні тисяч португальців переїхали в Африку працювати на ангольських босів",— стверджує Орре.

Ангольський журналіст Рафаель Маркес де Мораїс говорить про інший потік — грошовий, який спрямовано у зворотний бік. "Ми спостерігаємо розграбування державних активів Анголи, які виводяться в Португалію у формі інвестицій",— зазначає де Мораїс, який не раз писав про це у своїх статтях, розслідуючи факти корупції в президентській родині, а також серед вищих чиновників Анголи.

Журналіст називає Португалію пральнею для ангольського режиму. Втім, не він один: перші підозри щодо цього вже прозвучали й у Євросоюзі. Після того як 2015 року в медіа з'явилася інформація про $200 млн, витрачених душ Сантуш на придбання акцій португальської компанії з виробництва електрообладнання Efacec Power Solutions, чотири члени Європейського парламенту звернулися до Єврокомісії та інших компетентних органів ЄС із проханням розслідувати джерело цих коштів.

Слідчим належить оцінити ефективність Bank of Portugal — центрального банку країни — у застосуванні норм європейського законодавства до всіх активів душ Сантуш.

 

  

Страх і підданство

Причина мовчазної згоди жителів Анголи з корупцією в оточенні президента душ Сантуша криється в ладі цієї держави, яка до того ж є тут найбільшим роботодавцем. Виступивши проти корупції, анголець може втратити роботу, зазнати переслідувань або погроз із боку місцевої влади, зазначає Орре.

Є й інші причини соціального прийняття наявного ладу. Більшість жителів Анголи — бідняки без освіти, які виросли за умов війни і авторитарного правління.

"Ангольці знають тільки два види правління: португальський колоніалізм і авторитарний режим МПЛА",— констатує Мораїс.

Вони живуть далеко від політики і світового бізнесу, без доступу до радіо і телебачення і не пов'язують своє важке становище з діяльністю влади. Своєю чергою президент, який перебуває у влади неповні чотири десятиліття, не готовий не тільки до реформ, але й до об'єктивного погляду на дійсність у своїй країні, наголошують експерти.

Саме тому, коли Forbes назвав Ізабель душ Сантуш першою жінкою—мільярдером Африки, ангольські ЗМІ подали це як привід для національної гордості. Деякі громадяни дійсно радіють досягненням своєї багатої та знаменитої співвітчизниці. А деякі заздрять і мріють діяти за її прикладом, бо впевнені, що для збагачення будь-які засоби хороші та законні, констатує Амундсен.

Водночас багато освічених ангольців зневажають уряд і президентську сім'ю, а багатства Ізабель їх обурюють, відзначає його колега Орре.

Тоді як перед Ізабель душ Сантуш відкриваються нові перспективи розширення своєї зони впливу, вважає Рікардо Соарес де Олівейра, доцент порівняльної політології в Оксфордському університеті, який спеціалізується на вивченні Анголи. Як приклад він згадує ангольську нафтову компанію Sonangol, реструктуризацію якої сьогодні проводить африканська держава. Ім'я дочки президента вже є в списку членів комісії з реструктуризації компанії. "У процесі приватизації активів Sonangol Ізабель буде головним бенефіціаром",— прогнозує Олівейра.

Аслак Орре називає ще два проекти дочки президента останнього часу. Наприкінці січня 2016 року указом голови держави один із двох контрактів на реалізацію генерального плану забудови Луанди вартістю близько $560 млн отримала компанія Urbinvest, якою керує Ізабель душ Сантуш. "Тепер вона не тільки бізнесвумен, але і провідний інженер",— іронізує дослідник.

Крім того, Ізабель виступить консультантом в межах глобальної реструктуризації нафтового сектора — головної ангольської золотої жили.

При цьому епоха сім'ї душ Сантуш в Анголі не хилиться на захід. За прогнозами Світового банку, на виборах 2017 року перемогу знову здобуде керівна партія. Звиклі до колоніального режиму ангольці поки не готові до змін.

"Якщо суспільство не пройде столітній шлях від монархії до демократії, як це зробили країни Європи, держава не зможе раптом стати демократичною",— впевнений житель Луанди Жоао, який попросив не вказувати його повного імені.

 

Матеріал опублікований у НВ №6 від 19 лютого 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: