Дірка в російському бюджеті зростає, а тканина на латочки закінчується. Екс-заступник голови Центробанку Росії про кризу путіноміки

4 коментувати
Відомий російський економіст Сергій Алексашенко чотири роки був заступником голови правління Центробанку РФ
Фото: rbc.ru

Відомий російський економіст Сергій Алексашенко чотири роки був заступником голови правління Центробанку РФ

Продаж акцій держкомпаній не врятує російську казну, а після Роснефти продавати буде нічого. Про безвихідь путінської економіки і ціну санкцій НВ розповів економіст Сергій Алексашенко

Після обвалу цін на нафту і початку дії санкцій в 2014 році, в бюджеті Росії став стрімко наростати дефіцит. Для того, щоб заповнити відсутні 2,5 трильйона рублів, уряд РФ оголосив про масштабну приватизацію акцій найбільших держкомпаній.

Вчора видання Bloomberg повідомило про намір продати 19,5% акцій найбільшої в Росії нафтової компанії Роснефть. Однак експерти не вірять, що навіть сотні мільярдів рублів врятують скарбницю. Економічна модель, вибудувана Путіним за 16 років правління, занурюватиметься у вир кризи і далі.

Заступник голови Центробанку Росії і заступник міністра фінансів 1995-1998 років Сергій Алексашенко пояснив НВ, як латають бюджетні дірки і чому скоро Путіну буде нічого продавати для порятунку бюджету.

Наскільки обгрунтовані припущення Bloomberg про те, що продаж акцій Роснефти пов'язаний з президентськими виборами 2018 року? Наскільки допоможуть російському бюджету ці 700 мільярдів рублів?

Думаю, що Блумберг забігає вперед, оцінюючи потреби російського бюджету. Гроші Кремлю потрібні вже в цьому році. Нафтогазові доходи залишаються істотно меншими, ніж планувалося, економіка не росте, інші доходи бюджету скоротилися в реальному вираженні. За підсумками п'яти місяців дефіцит федерального бюджету склав 4,7% ВВП, що значно перевищує заплановані 3%, що є гранично допустимими для Путіна.

У зв'язку з цим продаж акцій Роснефти – чи не єдине джерело грошей, яке допоможе бюджету і гроші отримати, і скоротити дефіцит. Правда, потрібно добре розуміти, що таке скорочення дефіциту – це ігри в методологію, оскільки продавати акції Роснефти буде Роснефтегаз. Бюджет буде отримувати не доходи від приватизації (що є джерелом фінансування дефіциту), а дивіденди, які є частиною звичайних доходів. У результаті Мінфін з урядом відзвітують Путіну, що вони втримали цей 3%-ний дефіцит.

Сума угоди значна, якщо вірити Bloomberg, вона складе 11 мільярдів доларів, більше 700 мільярдів рублів – це практично 1% російського бюджету.

Так дефіцит становить 3%. Де візьмуть кошти на покриття інших 2%, які складають сотні мільярдів рублів?

У нормальній ситуації дефіцит повинен фінансуватися, головним чином, за рахунок держпозик. Але в силу західних санкцій позичати за кордоном у великих обсягах Мінфіну не вдається, а на внутрішньому ринку після конфіскації пенсійних накопичень, практично, не залишилося тих, хто готовий давати скарбниці в борг років на 10-15.

Сьогодні Мінфін фінансує дефіцит майже цілком за рахунок коштів Резервного фонду. Якщо дефіцит не вдасться скоротити (ціни на нафту ще знизяться або видатки бюджету збільшаться), то гроші в Резервному фонді можуть закінчитися вже цього року. У будь-якому разі, їх не вистачить на весь 2017-й рік і в наступному році Кремлю доведеться «запускати свою лапу» у Фонд національного добробуту. Мінфін категорично вимагає зберегти резерви для фінансування бюджету-2018 (що вельми розумно) і не хоче витрачати більше двох трильйонів рублів з Резервного фонду в цьому році. З урахуванням того, що дефіцит може скласти близько 2,5 трильйонів, це означає, що ще 500 мільярдів треба десь знайти. Тому шукають різні варіанти, у тому числі розглядають масову приватизацію.

Сьогодні мова йде не тільки про Роснефть, розглядають продаж акцій ВТБ, АЛРОСА, Совкомфлот, Башнефть – все це може потягнути на трильйон рублів, але отримати його повністю цього року, мабуть, не вдасться, якісь угоди підуть на наступний рік.

Підкреслю, що все це – лише пошуки грошей для виконання бюджету 2016 року, ні про які додаткові витрати (підвищення зарплат, пенсій, бюджетні інвестиції) мова йти не може.

Читайте також: Криза в РФ триватиме до 2023 року, - російський економіст

Чи не перетвориться ця хвиля приватизації в роздачу держактивів олігархам, як це сталося в єльцинські часи? Той самий умовний Тимченко з Ротенбергами отримають частки в держкомпаніях, а гроші в бюджет від продажу так і не прийдуть?

Єльцинська приватизація змінювала структуру економіки – великі компанії віддавали з рук держави к приватні. Можна говорити про неї все, що завгодно – що вона була погана, корумпована. Але вона виконала свою мету, компанії перейшли під контроль приватного бізнесу. Зараз уряд продає невеликі пакети акцій, зберігаючи контроль (крім Башнефти). У тій же Роснефти навіть після приватизації держава контролюватиме 55% акцій. Це не приватизація, а просто фінансування бюджетного дефіциту.

У путінських друзів, членів кооперативу Озеро, трильйона рублів на придбання немає, і всі ці хлопці – Ковальчуки, Тимченко, Ротенберг – не ті люди, які щось купують за ринковими цінами. Вони готові у держави щось безкоштовно взяти, а ще краще, щоб за це держава ще й доплатила.

Проекти з великим комерційним угодами з Китаєм оголошувалися Путіним вже не раз і здебільшого закінчувалися безуспішно. Наскільки вдасться цього разу? Чи є приклади успішного співробітництва Росії з Китаєм за останні кілька років?

Китай – країна велика, і всі процеси там йдуть повільно. Неможливо уявити, що пройде всього рік, і росіяни зіллються з китайцями в радісному екстазі. Але і говорити, що нічого не виходить, теж неправильно. Подивіться на історію тієї ж Роснефти: у січні вони отримали від китайців $20 млрд авансу на розробку родовищ, якщо не більше. Чи можна вважати цей проект успішним? Виходячи з того, що Роснефти конче були потрібні гроші – успішним.

Індійцям вони продали майже 50% Ванкорського родовища (найбільше родовище нафти в Східному Сибіру – ред.), успішний проект? Він дав Роснефти гроші, значить успішний. Газпром уклав з Китаєм угоду щодо будівництва Сили Сибіру (газопровід для постачань газу з Якутії в Приморський край і країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону – ред.). Не знаю, що там від цього отримав бюджет, але Ротенберг і Тимченко отримали гроші на його будівництво. Успішний проект? Для них – так.

Проблема не в тому, що таких проектів мало, а в тому, що всі вони реалізуються урядом в ручному режимі. Це не бізнес-співробітництво, скажімо, американських і мексиканських компаній, які крутять мільярди в приватному секторі.

Наскільки хороша угода по купівлю акцій Роснефти для Китаю та Індії? Не можу відповідати за них, але я б на їхньому місці такі гроші не платив. Ці 19,5% акцій не дають можливості брати участь в керуванні – контроль залишається за державою; відповідно, не буде можливості впливати на політику виплати дивідендів. Вона і зараз не дуже щедра, але може бути гірше, враховуючи ситуацію.

Продаж акцій Роснефти йде не на біржі, де відомі всі умови, суми і учасники. Переговори щодо цієї угоди ведуться кимось «віч-на-віч». Які там є додаткові умови і чому це може бути цікаво китайцям або індійцям – я не знаю.

Читайте по темі: Порочне коло імені Путіна. Про найглибшу кризу в економіці РФ

Наскільки може змінити плани тиск Європи або США на можливих покупців російських акцій у світлі історії про санкції?

Не може. Максимум – може бути м'яка рекомендація. По-перше, китайці рекомендацій європейців і американців не слухають. По-друге, санкції забороняють купівлю нових акцій, а у випадку з Роснефтью мова йде про старі (випущені до введення санкцій – ред.). До того ж, наскільки я розумію, ні Китай, ні Індія жоден пакет санкцій проти Росії не підтримали.

Як довго зможе лавірувати російський уряд з нинішньою бюджетною ситуацією? На скільки років вистачить активів держкомпаній для продажу – 5 років, 7 або до кінця правління Путіна?

Я сам намагаюся це для себе сформулювати, чесну відповідь на це питання, але поки її не знаю.

На п'ять років, гадаю, не вистачить, просто нічого буде продавати. Роснефть – це останній діамант, який дістався від дідуся. Ну що крім перерахованих активів російський уряд може продати, отримавши значні гроші, без передачі контролю над компаніями?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: