Сьогодні сидиш в президентському кріслі, а завтра вже в камері. Як борються з vip-корупцією у Південній Америці

Алехандро Салас, регіональний директор Transparency International, на власному досвіді знає як потрібно боротися з корупцією
Фото: diario.latercera.com

Алехандро Салас, регіональний директор Transparency International, на власному досвіді знає як потрібно боротися з корупцією

Алехандро Салас, директор департаменту Америки в Transparency International, на прикладі Мексики пояснює, кого і як мають карати новостворені українські антикоррупційні структури

Я з Мексики, там вчив політологію. Я приєднався до однієї людини, яка мала стати наступним президентом Мексики, він був міністром соціального розвитку. У те міністерство вкладалася купа грошей, була можливість надавати певні вигоди малозабезпеченим людям. З політичної точки зору у мене тоді була дуже гарна посада. Після цього я брав участь у кампанії. Тоді мені було 23 чи 24 –дуже молодий. Це була моя перша робота. Мав я надто маленьку посаду: був помічником помічника помічника. Але важливо те, що ця дуже важлива людина відповідала за комунікацію зі всіма найважливішими представниками профспілок, бізнесу, спортивними знаменитостями з усіма тими, хто хотів стати членом парламенту або наближеним до адміністратури президента. Хоча я був помічником помічника помічника, але у мене була можливість познайомитись з усіма місцевими чиновниками і багато чого про них дізнатися.

Коли даєш хабара поліцейському в Пакистані, в Україні, в Чилі чи де завгодно – це відбувається однаково

У Мексиці – 32 штати. Одного разу я мав зустріч із губернатором одного із штатів – це був губернатор провінції, де було багато туристів – кращі пляжі, купа грошей. Він приїхав і сказав, мовляв, Алехандро, ти мені подобаєшся. Можливо, на цей вікенд я надішлю по тебе урядовий літак, тоді четвер ти поїдеш до Канкуна (прибережне місто-курорт на сході Мексики), я там тебе зустріну, там у мене номер люкс в 6-ти зірковому готелі Carlton, ми з тобою вип'ємо, я дівчат приведу, буде чудова вечірка, а в понеділок я тебе назад привезу. І я собі подумав: "Що мені сказати, губернаторе? Дуже приємна пропозиція, але навряд чи я можу її прийняти". Це абсурд: я щойно вийшов з університету, був помічником помічника помічника, і мені вже запропонували державний літак. Звичайно, я не прийняв це. Сказав, що мама мені не дозволить, не знаю вже, що я там сказав. Кількома роками пізніше я дивився телевізор і бачив, як цього губернатора агенція  боротьби з наркотиками везе до США, бо він був частиною наркокартелю.

Проте, вперше я дізнався про те, що існує корупція, коли мені було 14 років. Це був мій День народження. У якості подарунка мій батько дав мені водійські права, які в 14 років не можна дістати. Я був надзвичайно щасливим. Показав друзям – у деяких такі теж вже були. Мій батько працював у сфері страхування. У Мексиці ця сфера є дуже корумпованою. Але мій батько не був дуже багатою чи знаменитою людиною – він просто займався своєю роботою, мав чисту репутацію. Він дуже пишався тим, що ніхто йому не може дати хабар. Він не був дуже успішним, але,  водночас, у нього не було жодних проблем з тим, аби купити водійські права для 14-річного хлопця. Також досить часто я бачив, як поліція його зупиняє, і він дає поліцейському 5 доларів, бо проїхав на червоне світло.


Гузман

Мексика страждає від корупції, насилля та наркоторгівлі. На фото поліція заарештовую найвідомішого наркобарона країни Хоакіна Гусмана, який спромігся втікти з тюрми. Фото: noticias.sapo.mz


Ось такий хаотичний менталітет: хтось пишається тим, що він чесно живе, але трошечки заплатити поліцейському – в цьому нічого страшного не бачать. Якщо для мене це  добре, то і для інших це добре.

Корупція є етичною проблемою, моральною, вона стосується того, щоб робити все правильно. Корупція є дуже схожою будь-де у світі. Коли даєш хабара поліцейському в Пакистані, в Україні, в Чилі чи де завгодно – це відбувається однаково. Брудний процес державних закупівель також є дуже схожим будь-де.

З точки зору того, що нам кажуть підручники, боротьба  з корупцією також всюди однакова. Треба мати кращий доступ до інформації, більше електронного врядування, контролювати всі ці місця, де представник державного і приватного секторів сходяться разом. Треба регулювати питання політичних партій тощо. І це все правильно.

Люди не говорять, що корупція якимось чином їх стосується. У Нідерландах найбільшою проблемою мешканці невеликого міста зазначили те, що власники собак не прибирають за своїми домашніми улюбленцями на вулиці

Корупція є проблемою, є частиною реальної політики. Я мексиканець, який прожив 10 років у Німеччині, а тепер приїжджаю до України як експерт. Якщо я казатиму вам, що треба робити, ви, напевно, посмієтеся з мене і тоді 3-4% всього того, що я вам скажу, буде правдою. Бо коли я кажу, що все це є частиною реальної політики, це означає, що тільки ви українці знаєте, хто є тими політиками, які дійсно хочуть все тут змінити.

Ви знаєте, хто є власниками ЗМІ, що контролюють спілкування з громадськістю, ви знаєте, хто є чиїм другом. Ви навіть знаєте, чи є якісь плітки, хтось, наприклад, вкрав дівчину в іншого політика, та інше. Ви це все знаєте. І це є основою того, як можна вирішити питання корупції, але тільки ви, які все це знаєте, можете це зробити.

Те, що ми [у Transparency International] робимо з Берліна й в усьому світі,  тільки зводиться до того, щоб надавати підтримку. В Україні не така погана ситуація, як в Росії чи в Венесуелі, але тут теж проблем вистачає. Коли я розмовляю з моїми друзями з Transparency International Україна і знаю, що вони хочуть провести компанію з пропаганди майнових декларацій серед держслужбовців, то дуже легко можу їм сказати, що є така організація в Мексиці, яка провела чудову кампанію. Я тоді дуже легко можу їх звести разом. Тож, ми надаємо саме такі послуги, саме таку роботу, такі знання. Хоча це може відбуватися і навпаки.


Індекс сприйняття корупції за даними Transparency International

Індекс сприйняття корупції за даними Transparency International. Червоним позначені країни з високим рівнем корупції, синім - з низьким. Фото: wikimedia.org


Я знаю про чудові компанії, які проводяться тут в Україні. Якщо я знатиму, що мої друзі Transparency International у Чилі чи в Перу хочуть щось зробити, я можу їх зв'язати з українцями також. Це все є дуже прагматичним і залежить від того, як ми намагаємося заощадити наші зусилля і час, щоб все працювало, якомога краще. Так працює Transparency International в усьому світі. 

Transparency International провели дослідження у Мексиці, в опитування багатьох тисяч домогосподарств, де запитали, чи часто їм доводиться давати хабарі за якісь базові послуги: водопостачання, електрику, інше. Ми побачили, що кожне домогосподарство в Мексиці 2 долари з 10-ти дає хабарами. Тобто пересічне домогосподарство не цурається цього. Якщо подивимось на соціально-економічні показники, на прибуток домогосподарств, то побачимо, що бідніші домогосподарства платять за ці послуги трохи більше 30%. Найбідніші домогосподарства з кожних десяти песо платять три, як хабар, що абсурдно.  

Багато організацій намагаються інформувати про проблему в західноєвропейських державах. Коли опитуєш громадськість, люди не говорять, що корупція якимось чином їх сильно стосується. Якось у Нідерландах найбільшою проблемою мешканці невеликого міста зазначили те, що власники собак не прибирають за своїми домашніми улюбленцями на вулиці. Там це було проблемою. Я говорю про те, що корупція в західній Європі є, але просто люди погано про неї знають.

Згадаємо Панамський скандал, що розгорівся кілька тижнів тому. Може, в Україні, у Латинській Америці всі знали, що багаті люди намагаються заховати свої статки на Британських островах. У Західній Європі це було б скандалом, відкрилися би очі. Західноєвропейці ніби аж прокинулися, почувши цю звістку. На це й спрямоване інформування громадськості.

Крім власне усвідомлення самої проблеми, ми маємо розуміти, що цій проблемі можна якось зарадити. Не просто жити поруч із нею, але і протидіяти їй. Не знаю, чи найкращий це термін – я називаю це антикорупційним пропонуванням. Я не економіст, але мені так подобається.

Всі видатки державної скарбниці в онлайні вам доступні. Люди можуть навіть дізнатися, скільки коштують рушники в президентській адміністрації

Що це за пропонування? Мається на увазі, що протягом багатьох років уряди, різні фонди, міжурядові інститути, як Світовий банк, організації громадянського суспільства намагалися створювати певну політику, такі регламенти, системи, дещо вдавалося, дещо можна вдосконалити. Але є чимало чого запропонувати для протидії корупції – всі ті закони, інститути.

Спілкуючись з людьми, я дізнався, що в Україні ухвалили нове законодавство про державне фінансування виборної діяльності, що з'явилося Національне антикорупційне бюро. Це належить до сфери пропонування. Має існувати свого роду антикорупційна інфраструктура, яка буде корисною не лише для профілактики, а і для покарання. Ось – те, що я називаю антикорупційним пропонуванням.


Так виглядає спецназ Антикорбюро

Так виглядає спецназ українського Антикорбюро. Фото: wiz.lviv.ua


Друге – це попит на антикорупцію. Є мільйони людей, які вважають, що змінити нічого неможливо, хоч корупція їм і не подобається. Нам треба творчо підходити, генерувати якісь ідеї, які би привертали дедалі більше людей до протидії корупції, що і відбувається в багатьох країнах світу.

У Мексиці у нас є чудовий закон про доступ до інформації. Є інститути, які гарантують отримання інформації в разі надходження запиту, всі видатки державної скарбниці в онлайні вам доступні. Люди можуть навіть дізнатися, скільки коштують рушники в президентській адміністрації. Колись побачили, що на рушники було витрачено 4 тис. доларів, і двоє, хто відповідав за таку закупівлю, втратили свою роботу. Можна мати чудову систему пропонування. Але моя мати, мешкає у Мексиці, їй 75, і вона не буде відкривати комп'ютер, щоб подивитися, який там бюджет у міністерства промисловості та як вони ним розпоряджаються.  

Є люди, журналісти-розслідувачі, є неурядові організації, представники бізнесової спільноти, які вміють цією інформацією користуватися. Але ми говоримо про невелику групу, а потрібно, аби дедалі більше людей вимагало прозорості належного врядування.

В Аргентині один з представників місцевої Transparency International якось проходив поз Міністерства охорони здоров'я, а там саме відбувалася демонстрація. Близько півтори сотні людей заблокували центральну вулицю, щось кричали. І він запитує, чого вони зібралися. Вони кажуть: "Ми асоціація людей, які живуть з ВІЛ, ми маємо право на лікування, але десь в Міністерстві охорони здоров'я щось змінили". Тоді ці люди вийшли на вулиці, вимагаючи пояснень. І той працівник Transparency International каже: "А нащо ви сюди прийшли? У вас же є право на інформацію, можна було просто отримати необхідні дані". Вони дивуються: "Хіба?" Він навіть, здається, там на телефоні завантажив форму для інформаційного запиту, і вони це зробили. У Аргентині ж (по-різному в різних країнах) через тиждень чи два мають надати відповідь на такий запит. Це показує, що люди можуть користуватися цією інформацією, їм не треба бути працівниками Transparency International, вони мають право, їх треба навчити цим правом користуватися.

Як нам людей навчити користуватися тим, що є? У молодих державах, таких, як Україна, демократію часто зводять лише до поняття виборів. Вибори, кандидати, компанії, партії, які беруть участь у цих виборах. Для багатьох це ключовий аспект демократії. Потім ви проголосували – і все. В цьому ж криється велика помилка. І ви це знаєте. Але багатьом здається, що після голосування ваша роль  закінчилася аж до наступного голосування. Насправді не так.

 Ось як буває. Один день сидиш в президентському кріслі, а за кілька днів по тому вже в камері

Демократичне життя починається після виборів. Когось обрали, і тепер треба стежити за ним, щоб він справді перед вами звітував, щоб виконував обіцянки. які давав під час передвиборчої компанії. Треба жити у демократичному суспільстві й розуміти це, адже багато крові пролилося для побудови демократії. Треба користуватися її інструментами не лише для голосування, а для підвищення якостей життя.

І останнє, кара і безкарність. Не знаю, як з безкарністю в Україні, але, думаю, не найкраща ситуація. В Латинській Америці, в Гватемалі, мабуть, найгірша ситуація. Рівень безкарності становить десь 99%. Тобто лише один шанс зі ста, що корупціонера буде покарано. Інколи це покарання може зводитися до якогось штрафу в 10 тис доларів. Вкрали 3 мільйони – заплатили за це 10 тисяч. Або потрапляєте за грати ніби на рік, але через місяць вас випускають за добру поведінку. Безкарність – величезна проблема.

Якщо ви стежите за новинами у Латинській Америці, то чули, що багато відомих політиків зараз  потрапляють під покарання. Минулого року було виявлено корупційні зв'язки президента Гватемали Альфонсо Портільо, вийшли люди на вулицю, президент подав у відставку. А наступного дня він вже опинився в суді. Ось як буває. Один день сидиш в президентському кріслі, а за кілька днів по тому вже в камері. Не скажу, що всюди це відбувається, але в Латинській Америці – дедалі частіше.


Антикоррупційні протести дуже поширені у Латиньскій Америці

Масштабні антикоррупційні протести у Латиньскій Америці стали нормою


Для того, щоб справді боротися з корупцією, треба довгі роки докладати зусиль в усіх цих напрямах. Якщо лише опікуватися поглибленням інформованості, то, можливо, всі в країні всі будуть сердиті, розлючені, один на одного кидатися. Якщо ви лише будете опікуватися реформуванням, створенням систем, політики – це питання технічне. Люди не відчувають наслідків цього в повсякденному житті: може бути все чудово, і президент, і прем'єр-міністр, які ніби підтримують ці системи. А за три роки прийде новий, для якого це стане нецікавим. Якщо у вас є попит на протидію корупції, тоді навіть не так важливо, хто прийшов до влади. Громадяни вимагатимуть виконання цих правил, але для цього ці правила треба мати в своєму розпорядженні, треба знати, що виконувати. Якщо ви зможете завжди  втекти у Маямі, купити там Феррарі чи жити на Багамах, який сенс у всій цій протидії?  Всі складові мають працювати і взаємодіяти.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: