Де вкрадено, там вкрадено. Хто поверне згорілі депозити, НВ розповіли у Фонді гарантування вкладів

За останні півтора року в результаті чищення банківської системи банкіри переклали на плечі держави зобов'язання на суму близько 117 млрд грн
Фото: Олександр Медведєв

За останні півтора року в результаті чищення банківської системи банкіри переклали на плечі держави зобов'язання на суму близько 117 млрд грн

Як власники банків-банкрутів вивели з них мільярди і хто заплатить за це свято життя, розповідає заступник голови Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

У своєму недавньому розслідування НВ з'ясувало, що за останні півтора року в результаті чищення банківської системи банкіри переклали на плечі держави зобов'язання на суму близько 117 млрд грн. Це в три рази більше бюджету Міністерства оборони. При цьому ніхто з власників банків не поніс покарання. Країна не побачила жодного гучного процесу над банкрутами. Багато з них продовжують володіти активами на сотні мільярдів доларів. Тоді як виплачувати борги банкірів-невдах належить платникам податків.

Безпосередньо виплатами компенсацій за знеціненими вкладами займається Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Йому належить виконати роботу, з якої він ще жодного разу з моменту його підстави не стикався – реалізувати активи на десятки мільярдів доларів і повернути кошти вкладникам.

Як це відбувається, НВ розповів заступник директора-розпорядника Фонду Андрій Оленчик.


Андрій Оленчик: Ніхто не був готовий до таких раніше не відомими науці багатомільярдними явищами, як

Андрій Оленчик: Ніхто не був готовий до таких раніше не відомими науці багатомільярдними явищами, як "схлопування" активів і зобов'язань або дроблення вкладів" Фото: Наталія Кравчук[


— Чим ви пояснюєте те, що за останній рік збанкрутувало так багато банків? Навіщо було проводити таку велику чистку?

— В ідеалі чистка повинна була пройти поступово, еволюційно, протягом останніх 10-12 років. У багатьох банках накопичувалися проблеми, які проявилися у момент кризи 2008-2009 років. Але тоді було виведено з ринку всього близько 15 банків. А далі інституційні дисбаланси тільки загострювалися. Структурної реформи, реальною перезавантаження банківської системи не було. Мабуть, не вистачало політичної волі.

— Що було не так у системі?

— До останнього часу ніхто не міг спрогнозувати, що ситуація буде розвиватися саме таким чином. У 2012 році відразу після того, як Фонд отримав новий мандат по виведенню неплатоспроможних банків з ринку, нам передали лише два банки. У 2013 році жодного. А в 2014-2015 роках – 54.

Багато чого з того, що зараз відбувається, законодавці в 2012 році просто не могли передбачити ні Революцію гідності і війну, ні глибину економічної кризи, ні градус соціальної напруги, в тому числі і в середовищі мільйонів вкладників. Не можна було спрогнозувати, що нам доведеться здійснювати виплати у такі стислі терміни, майже мільйону людей на суму понад 56 млрд грн. Не можна було уявити і те, що сума майнових претензій (і це ще немає даних за останніми банкам) до власників складе 87 млрд грн., з них 37 млрд – за доведення банку до неплатоспроможності. Складно було врахувати в нашій операційної моделі і те, що ми зіткнемося з такими які раніше не відомими науці багатомільярдними явищами, як "схлопування" активів і зобов'язань або ж "дроблення вкладів". Це величезні правові, інституційні та моральні виклики.

Так чи інакше, грошей для виплат вкладникам вистачить при будь-якому розвитку ситуації

Скільки активів збанкрутілих банків вже передано фонду?

— На папері нам вже передали активи на суму понад 320 млрд грн. Тепер потрібно розібратися, скільки ж вони насправді коштують. Ось тут і починається саме сумне. По-перше, у портфелі багатьох банків є активи, які знаходяться в зоні АТО і Криму. У кожного банку, звичайно ж, питома вага такого роду активів різний. Діапазон коливання від 20 до 80%. Крім того, з-за непростої економічної і соціальної ситуації якість активів в загальному по Україні також знижується. Це стосується і якості кредитного портфеля та ринку комерційної нерухомості, і попиту на спеціалізоване банківське обладнання. І нарешті, потрібно прямо сказати, що багато власників ще до введення тимчасової адміністрації масово виводили "живі" активи, як тільки розуміли, що у банку є проблеми.

— Як би ви оцінили якість переданих вам активів?

— По більшості банків ми вже маємо гранично ясну картину. Де-то ситуація краще, десь гірше. В середньому ж їх ринкова вартість від балансової вартості становить 21%. Наприклад, у Сітікомерцбанку – близько нуля. У ВБР або Форумі трохи більше 50%. Але в цілому ситуація досить сумна.

— Чому так вийшло?

— Потрібно розуміти, що реалізувати в сьогоднішніх умовах активи дуже складноадже ми не можемо собі дозволити робити це за безцінь. Інакше реально кредиторам при такій ліквідаційної маси нічого не світить. Але ринок за великим переліком ключових активів досить млявий і холодний або ж навпаки спекулятивний. Чекати роками, поки ситуація зміниться, нам не дозволяє закон. Така об'єктивна економіка питання. Ну а там, де вкрадено, там вкрадено. Та це вже нічого спільного з економікою не має. Є багато випадків, коли зобов'язання закривалися в обхід черговості, застави замінялися, активи переуступались або просто виводилися – це, звичайно, крадіжки з боку власників і менеджерів банків. Наша справа знайти і документально аргументувати, але далі все залежить від ефективності роботи правоохоронних органів і судової системи.
— І що з цим робити?

— По-перше, намагатися максимально ефективно, прозоро і дорого, і, бажано, максимально швидко продати те, що все-таки до нас доходить на балансах неплатоспроможних банків, тому що якість активів з часом не поліпшується. Друге – намагатися через всі механізми, які визначені законом, повертати хоча б частину втрат, гасити ці збитки за рахунок пов'язаних осіб, в першу чергу мажоритарних власників. Бо безкарність породжує вседозволеність, а та в свою чергу – рідна сестра беззаконню. Якщо ми говоримо про зону АТО і Крим – там активи, можливо, і не вкрадені, але об'єктивно вони в більшості своїй на невизначений термін втрачені. Втрачені і можливі грошові надходження від їх продажу. У будь-якому випадку ми зобов'язані зробити все можливе і трохи більше для захисту прав кредиторів.

— Зараз в Україні війна, криза. Час цим займатися?

— Я думаю, що альтернативи цьому просто не існує. Без наведення елементарного порядку в банківській системі, про здоровій економіці не може бути й мови. Очищення банківського ринку – це об'єктивний процес. І провести його необхідно, яким би болісним він не був.

Ми очікуємо, що до кінця 2015 року, цей етап буде завершено. Після цього ми сконцентруємося на ліквідаційної стадії виведення з ринку неплатоспроможних банків, які до того часу будуть у нас в портфелі. Нацбанк у свою чергу, отримає можливість приступити до наступного етапу реформи. Ця логіка визначена Комплексною програмою реформування фінансового сектору до 2020 року, яка в травні була схвалена Національною радою реформ.

— Що станеться, якщо у вас буде недостатньо коштів для виплат вкладникам?

-- Ми будемо робити те, що робиться у всьому світі в такого роду ситуаціях – ми тут не оригінальні. Всі передбачено міжнародними принципами ефективного страхування депозитів, затверджених Міжнародної асоціації страховиків депозитів і Базельським комітетом. Якщо у страховика депозитів, в силу незалежних від нього обставин, недостатньо акумульованих власних фінансових ресурсів, то він вдається до запозичень з боку центрального банку і Мінфіну.

Згідно з нашим законом співвідношення фінансових ресурсів до вкладами фізичних осіб, які підпадають під гарантію, становить 2,5%. В Євросоюзі і Північній Америці – це 1-1,5%. Коли мова йде про середньостатистичної ситуації на ринку, то при звичайних умовах цих коштів достатньо для того, щоб проводити процедуру виведення з ринку і забезпечувати відповідні виплати. Великим тримати це співвідношення сенсу немає, адже ці гроші у вигляді зборів виймаються з обороту банків. Але в таких випадках, як зараз, відповідальність несе не тільки ФГВФО, але і вся національна система фінансової безпеки, куди також входять НБУ і Мінфін. У нас є можливість зайняти в них кошти, а потім повертати державі за рахунок регулярних зборів протягом 15 років. Так чи інакше, грошей для виплат вкладникам вистачить при будь-якому розвитку ситуації. Держава ні за яких умов не допустить невиконання взятих на себе за законом зобов'язань щодо гарантування заощаджень громадян.

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: