Чистки в Нацбанку. В НБУ розповіли про зарплати і масові звільнення

2 коментувати
Чистки в Нацбанку. В НБУ розповіли про зарплати і масові звільнення
З усіх держустанов Національний банк України найбільш радикально підійшов до процесу скорочення службовців

Національний банк всього за півроку звільнив близько 4.200 штатних працівників, найняв на їх місце дві сотні нових і почав судитися з профспілками. Там планують підвищити зарплати п’яти тисячам працівників, що лишаться у штаті. Якщо не вийде – вони можуть отримувати за свою роботу на 15-30% менше, ніж зараз. Так бачить оптимізацію апарату центробанку директор департаменту персоналу НБУ Роман Борисенко.

- Коли на весні ви прийшли до НБУ, то було оголошено план по скороченню штату більш ніж у два рази вже до кінця 2015 року. Розкажіть, як наразі просувається процес?

- План чисельності на кінець 2015 року складає 5300. Починали ми з того, що у нас було 11800. На початок вересня ми мали 7800 штатних одиниць.

Ми не ставимо перед собою ціль “прибрати конкретних людей”, ми йдемо суто по функціональному принципу. Реформа центрального апарату була завершена в першому кварталі 2015 року. Наразі запланована ліквідація всіх територіальних управлінь Національного банку. До кінця 2015 року ми плануємо ліквідувати всі теруправління, а більшість функцій, які там виконуються, увійдуть до складу центрального апарату.

В регіонах територіально залишаться представництва. Вже з 15 вересня відбулося впровадження “єдиного вікна” [у половині всіх регіонів] для фізичних і юридичних осіб. Відповідно, працівники будуть звільнені. На рівні кожної з областей в середньому залишиться по 55 робочих місць [наразі на одному теруправлінні обліковуються 50-70 основних працівників і ще стільки ж адмінперсоналу: охоронці, прибиральники, лікарі, кухарі і т. п.].


Фото: Наталя Кравчук

Фото: Наталія Кравчук


- Скільки територіальних управлінь наразі залишається, і як працюють ті, що знаходяться на окупованих територіях?

- Юридично ми маємо 24 обласні та одне в Криму, тобто їх загалом 25. Луганське і Донецьке теруправління “переїхали” у Київ. Це близько 10 працівників, які виконують частину своїх функцій з Києва. Чимало їхніх функцій перебрали на себе інші територіальні управління. Наприклад, грошовий обіг, на сьогоднішній день забезпечується через Харківську та Дніпропетровську області.

Кримське теруправління фактично не працює. Ми до останнього намагалися “закріпитися”, і все ж таки не виходити звідти. Забезпечували охорону приміщення та цінностей. Але у липні нас, так би мовити, “попросили” Там жодного працівника немає, ми їх змушені були звільнити. Певні функції передані на Херсонське теруправління, керівник якого, в межах можливостей, контролює те, що в відбувається Криму.

- Ви звільняєте людей за процедурою скорочення чи за згодою сторін?

- Процедура встановлена законодавством, якого ми чітко дотримуємося. “За угодою сторін” – це одна зі статей звільнення. Якщо працівнику немає що запропонувати – ми пропонуємо так званий “вихідний пакет”. Він стандартний – три середньомісячні зарплати: дві у попередження, плюс одна – вихідна допомога. На жаль, користуються не всі. По відчуттях, якщо 50-60% у комерційному секторі йшло саме за угодою сторін, то тут – 10%. Завжди будуть ті, хто буде оскаржувати рішення та говорити про недотримання законодавства.

- Скільки людей позиваються на НБУ?

- На сьогодні маємо достатньо небагато судових справ, як для такої масштабної процедури скорочення, але, думаю, що все попереду. Зараз у нас відбувається масштабний діалог з профспілками, які вимагають припинити реорганізацію в системі НБУ, припинити звільнення людей і т.д.

- Як ви прощаєтеся із пенсіонерами? Ви даєте їм якусь компенсацію?

- Коли я прийшов, по системі було близько 400 осіб пенсійного та передпенсійного віку, протягом перших трьох місяців звільнилося близько 200. Нових пенсіонерів ми не приймаємо, тож залишилося десь 100-150.

Ми намагаємося їх переконати, що треба поступитися місцем більш молодим та ефективним. Багато хто, не витримує новий темп роботи, і йде сам. Ми також зверталися до інших державних органів, і пропонували їм розглядати наш персонал [передпенсійного віку]: Державній фіскальній службі, митниці, казначейству, і т.д.

- А ви переманювали людей з інших держорганів?

- Як правило, ми брали людей із комерційного сектору, причому не тільки з комерційних банків.

- Як у вас із планами щодо іноземців у штаті?

- Найближчим часом беремо на роботу одного.

- Ви йому трудову книжку заведете?

- У нього буде індивідуальна трудова угода, але, якщо він захоче, то можемо завести. Я знаю, що багатьом іноземцям, які працювали в Україні, це як окремий подарунок робили.

- Як щодо інших працівників, як вони у вас оформлені?

- Усі вони штатні працівники, але поділяються на дві групи: держслужбовців і не держслужбовці. Ми прагнемо з державної служби вийти, залишаючись в статусі державної установи. Нацбанк в державній службі із 2000 року (бо у такому випадку розміри пенсійного забезпечення були вищі).

- Поговоримо про зарплати. Як ви їх виплачуєте?

- НБУ має окремий бюджет. В принципі це також державні кошти, але це окремий бюджет, і він виділяється в рамках інституційної спроможності. Тому він не підлягає погодженню з Кабміном.

- Залежно від того, скільки НБУ спромігся заробити, рівень зарплати змінюється?

- Ні, в жодному разі. У НБУ немає цілі отримання прибутку.

- Ви скоротите персонал більше, ніж в два рази, скоротите витрати на утримання офісів у регіонах. Ви розраховуєте на те, що це дозволить підвищити зарплати до якогось ринкового рівню? Адже в НБУ постійно скаржилися, що доводиться вмовляти високо кваліфікованих спеціалістів погоджуватися на зарплату 10-40 тисяч.

- Кошторис Національного банку на 2016 рік затверджується Радою НБУ. У нас є певні плани, але до затвердження Радою кошторису, я не можу сказати чогось конкретного. Ми дуже хочемо, щоб у державному секторі були справедливі та чесні зарплати. Саме тоді корупція може бути подолана. Якщо брати центральні банки інших країн, то вони у державному секторі мають грошей менше, ніж в комерційному, але різниця не така велика як в Україні. Але може бути так, що це не відбудеться, і у нас залишиться бюджет на чисельність 5300.

- Ви плануєте звертатися до іноземних фінансових донорів щодо оплати праці?

- За моїм глибоким переконанням, неправильно коли зарплату державному працівнику однієї країни платить інша держава. Ми маємо визнати, що нам або треба нормально платити, або миритися з корупцією та непрофесіоналізмом.

- У вас зараз як побудована система оплати праці?

- 20% складає постійний дохід, все інше – 80% – складають надбавки, доплати, премії.

- Як ви виписуєте премії? Свята якісь вигадуєте кожного місяця, чи що?

- Щось на кшталт того. Ми це кардинально змінюємо з 1 жовтня. В НБУ впроваджується нова система оплати праці. Перевертаємо її навпаки: в середньому 80% – постійний оклад, і 20% – премія. Ми не могли цього зробити до змін закону про НБУ.

Надалі – ніяких святкових премій, лише залежно від індивідуальних результатів роботи. Буде запроваджено КРІ [ключові показники ефективності], як спосіб виміру цих досягнень. При цьому, премії для керівників передбачені на річній основі, а для рядових працівників – на квартальній. Є певні категорії працівників, де премій взагалі нема.

- Тобто де-факто працівник буде чекати три місяці, а його керівник цілий рік цих 15-30% своєї зарплати? Працівники не бунтують через те, що вони прийшли на зарплату 10 тисяч, але працюватимуть за 8?

- Будь-які завдання оцінювати ефективно щомісячно складно, тому що ви відволікаєте забагато ресурсів на цю оцінку. Ви не можете порахувати КРІ написання звіту по монетарній політиці, бо це не калькульована величина, це експертна оцінка. На квартал людина отримує завдання, і встановлюється КРІ.

Ми підвищуємо рівень постійного доходу. Будь-яка премія, доплата, надбавка не є гарантованою частиною. Умовно, завтра премії може не бути – не підписаний наказ, або підписаний на премію в розмірі на 90% менше, ніж вона була – і все. У нас були певні питання в розумінні цього підходу з тими працівниками, яких ми щойно набрали. Але ми ці питання вирішили.

- Ви з вересня, нарешті, передали свої ВНЗ на баланс Міністерства освіти, це мало також призвести до скорочення витрат. У яку суму обходилися вони Нацбанку щорічно?

- Загальне фінансування десь 300-350 мільйонів на рік. Матеріально-технічна база побудована така, що мені важко сказати, в кого вона ще є. Всі мріяли там працювати, бо там зарплати не МОН, а зарплати НБУ [у 2-2,5 рази]. Тепер ми їх передали до сфери МОН, відповідно чисельність штату НБУ зменшилась на 1000 працівників.

В рамках цієї передачі є приблизно 1,5 тисячі студентів, по яких ми маємо зобов’язання щодо фінансування у наступні три-чотири роки. МОН передбачено, що за держзамовленням на одного студента виділяють від 12 до 50 тисяч гривень, в середньому близько 24 тисяч гривень. Ми запропонували, що будемо надавати фінансування у розмірі 24 тисяч за студента на рік, за аспіранта – 30 тисяч. Університет банківської справи з пропозицією погодився, а от Академія, на жаль, ні. Вони хочуть 64 тис. грн., тобто на рівні фінансування минулого року.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: