Чиєю гарячою водою буде користуватися Київ. Як перетнулися інтереси Ахметова та Порошенка

У цьому році столичні мешканці відчули ризик взагалі залишитися без гарячого водопостачання через боргової кризи в компанії Ріната Ахметова.
Фото: Київенерго via Facebook

У цьому році столичні мешканці відчули ризик взагалі залишитися без гарячого водопостачання через боргової кризи в компанії Ріната Ахметова.

Взаємні борги держави, киян, Київенерго та Нафтогазу залишили багатьох жителів столиці без гарячої води. Поставки відновляться, але ринок комунальних послуг завмер у передчутті нового переділу

Цього літа кияни в черговий раз стали заручниками боротьби бізнес-груп за столичний ринок комунальних послуг. Вранці 8 липня прес-служба "Київенерго" - приналежного мільярдерові Рінату Ахметову монопольного постачальника електрики і тепла – повідомила, що через арешт своїх рахунків компанія призупиняє гідравлічні випробування та ремонт тепломереж.

Для киян, які давно звикли до двох тижнів кожного літа без гарячої води, це означало, що гарячої води може не бути дуже довго.

Працівники Київенерго розвісили на входах у багатоповерхівки оголошення, в яких, посилаючись на арешт рахунків за ініціативою Нафтогазу, не обіцяли відновлення постачання гарячої води в найближчому майбутньому.

Заборгованість компанії Ахметова перед Нафтогазом за поставлене блакитне паливо перевищує 260 млн грн, однак не цей борг став причиною блокування грошей, яке відбулося за рішенням суду 4 червня. Енергетичний держгігант виставив Київенерго санкції на 1,5 млрд грн – це штрафи за газові борги 2014-2015 років. Самі борги при цьому були погашені.

Нафтогаз пред'явив претензії не тільки до Київенерго, а й ще до 103 аналогічних компаній в інших регіонах України. У відповідь на заяви ахметовської компанії і розвішані нею оголошення, держмонополія звинуватила її в шантажі. «Київенерго не має шантажувати киян власними боргами, - говорилося в прес-релізі "Нафтогазу". – Очевидно, що Київенерго намагається зробити своїх клієнтів заручниками в боротьбі за можливість не повертати борги».

НВ поцікавилося, чи можна вважати дії Київенерго шантажем, у Тараса Галайди, експерта з комунальної тематики організації Публічний аудит. «Це популізм з їх боку, - сказав Галайда. – Вони хотіли привернути увагу преси».

Добре розуміють необхідність уваги преси і в Нафтогазі. Держкомпанія підкреслила, що протягом останніх років вона фактично безкоштовно кредитувала Київенерго на мільярди. У Ахметова не залишили цю заяву без відповіді і нагадали, що кияни не заплатили їм лише за поставлену електроенергію 895 млн грн.


Власник Київенерго Рінат Ахметов може втратити контроль над ринком тепла в Києві в 2017 році, коли закінчиться термін дії договору про управління тепломережами


У Нафтогазі зрозуміли, що можуть виявитися крайніми, і напевно приготувалися до компромісу з Київенерго, коментує Олексій Кучеренко, екс-міністр житлово-комунального господарства.

Порошенко має свої методи вирішення проблем

Однак крайнім відчув себе не один Нафтогаз. Мер Києва Віталій Кличко, союзник Петра Порошенка, відчув, що ситуація може позначитися на його рейтингу напередодні можливих у 2017 році місцевих виборів, які передбачені прийнятими в першому читанні поправок до Конституції щодо децентралізації. Зрештою, Кличко 16 червня звернувся до президента з проханням допомогти розібратися з проблемою, через яку жителі міста тиждень за тижнем задовольняються холодним душем.

Втручання Порошенка не змусило себе чекати. Верховна Рада, контрольована фракцією Блоку Петра Порошенка, 7 липня прийняла закон, яким ввела мораторій на нарахування і стягнення штрафів з компаній, що надають комунальні послуги, за борги по газу та електроенергії, якщо вони не отримали від держави компенсацію різниці між тарифами та фактичними витратами. Під дію цього закону, який на даний момент знаходиться на підписі у президента, підпадає і Київенерго.

У відповідь на запит НВ компанія Ахметова дуже позитивно висловилася про прийнятий закон і сказала, що дуже чекає його вступу в силу, оскільки це допоможе розблокувати її банківські рахунки. Нафтогаз за допомогою виконавчої служби вже списав з них 51,5 млн грн санкцій. Вже 13 липня з'явилися чергові новини від "Київенерго": компанія, яка задоволена новим законом, відновила випробування труб та мереж напередодні прийдешнього восени опалювального сезону.

На відміну від Ахметова, законом дуже незадоволений міністр фінансів Олександр Данилюк. Мало того, що Рада не прийняла закони, які потрібні для продовження отримання грошей від Міжнародного валютного фонду, так вона ще й проголосувала за документ, який фонду явно не сподобається. «МВФ буде вимагати, щоб його ветували, - припустив міністр. - Це конкретне порушення. Нам потрібно дуже акуратно зараз працювати з парламентом, тому що перед засіданням ради директорів МВФ це дуже поганий сигнал».

Якщо від бізнесу стільки проблем, навіщо він власникові?

Поки неясно, як подібні ситуації позначаться над бажанням Ахметова продовжувати керувати київською тепломережами і теплоелектроцентралями, контроль над якими він, згідно з договором, втратить в кінці 2017 року. Київська мерія так ніколи і не зробила цей договір публічно доступним.

З офісу Кличко надходили неодноразові сигнали, що мерія хоче повернути контроль над активами собі. Ахметовський ДТЕК зайняв позицію, що постачання тепла є не дуже-то і вигідним бізнесом, битися за який холдинг за будь-яку ціну не має наміру.

При цьому, одночасно з істотним зростанням тарифів, до київських постачальників комунальних послуг зростає інтерес бізнес-групи президента. Джерело, близьке до координатора цієї групи і депутата Ігоря Кононенка, передало НВ слова правої руки Порошенка, що керовані Київенерго активи повернуться у власність міста і сумнівів у цьому немає ніяких.


1_02

Політологи відзначають успіхи Порошенка в міжнародній політиці, однак його бізнес-активи постійно опиняються в епіцентрі скандалів. Фото: Київенерго via Facebook


Інтерес Порошенка і Кононенка до комунального бізнесу підтверджує Володимир Бондаренко, голова комісії Київради по житлово-комунальному господарству. Ці інтереси не обмежуються Київенерго – дивляться керуючі активами Порошенка і на Київводоканал.

Прибуток приносить не тільки гаряча вода, але і холодна

На сьогодні місту прямо належать 25% Київводоканалу. Крім того, через мажоритарний пакет Київенергохолдингу місто залишило за собою контроль над постачальником води для столиці. Однак у акціонерів Київенергохолдингу числяться і офшори – Кіпрський Densec Limited і британський Artio Global Investors LTD.

Бондаренко з Київради розповідає, що раніше кінцевим бенефіціаром цих офшорів був Сергій Курченко, олігарх з обойми Віктора Януковича (хоча видання Наші гроші простежує їхній зв'язок з депутатом Опоблоку Сергієм Льовочкіним). Пізніше Курченко ними нібито поступився Кононенку. Однак перевірити це не вдалося. Сам Кононенко на запит НВ не відповів.

Київводоканал цікавий не тільки як окремий бізнес, але і як ресурс для основного активу президента – кондитерської компанії " Roshen. Так, в середині червня комісія Київради по житлово-комунальному господарству отримала пакет з пропозиціями про безоплатну передачу приналежних Київводоканалу артезіанських свердловин.

На свердловину, зокрема, претендувала державна лікарня для топ-чиновників у Феофанії. Але якщо безкоштовну передачу комунальних активів у держвласність ще можна якось аргументувати, то аналогічне прохання компанії Roshen викликало у комісії питання. Кондитерська імперія президента хотіла безкоштовно отримати дві свердловини на території своїх виробничих потужностей у Голосіївському районі. Вони б забезпечили виробництво водою в промислових масштабах. Бондаренко оцінив втрати Київводоканалу від проекту на рівні 30 млн грн на рік. Отримати свердловини Roshen не вдалося.

Зв'язки бізнес-групи Порошенка та Київводоканалу простежувалися і раніше. За день до банкрутства банку Хрещатик, яке відбулося 5 квітня, Київводоканал перевів свої гроші звідти в Міжнародний інвестиційний банк, що належить Порошенку та Кононенку. Серед міноритарних акціонерів банку є діти Костянтина Ворушиліна, який очолює Фонд гарантування вкладів фізичних осіб і прямо займається питаннями банкрутства.

НВ поцікавилося у Кучеренка, екс-міністра ЖКГ, чи відомо йому про інтереси групи Порошенка в Київенерго та Київводоканал. «Я допускаю, що там є його інтереси», - відповів експерт. За його даними, Кононенко хоче отримати контроль над київськими ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, а потребуючі ремонту тепломережі віддати місту. «Я не дивуюся присутності Кононенка і в "Київводоканалі", враховуючи хаос в тарифоутворенні і те, які потоки вимиваються з киян», - додає Кучеренко.


Мер Києва Віталій Кличко готується до можливих місцевих виборів, витрачаючи ресурси на підтримку свого рейтингу


Прибуткова непрозорість тарифів

До тарифів Київенерго у знавців комунального ринку багато питань. «Вони не розкривають свої витрати, які подають до Нацкомісії з регулювання енергетики та ринку комунальних послуг (НКРЕ), для отримання тарифу, - скаржиться Галайда з Публічного аудиту. – НКРЕ ці дані теж не розкриває. На сайті Київенерго опублікована інфографіка з розбивкою складових тарифу, однак експерт пояснює, що всі ці дані потрібно добре перевірити.

Тариф, отриманий компанією Ахметова від НРКЕ на електроенергію для населення, становить 0,57-1,56 грн за 1 кВт.годину. Точно такий же тариф, для прикладу, у Житомиробленерго. «Цього просто не може бути», - говорить Кучеренко. Потужності по виробництву електроенергії, яку Київенерго постачає киянам, перебувають або в столиці, або в Київській області, в той час як Житомиробленерго отримує електрику з інших областей, так що і витрати у неї більше.

Переділ столичного ринку комунальних послуг – результат конкуренції олігархічних груп, в той час як поліпшити якість цих послуг могла б конкуренція профільних інвесторів. У мерії багато разів говорили, що шукають таких інвесторів, але поки їх не знайшли. Так що вміння задовольнятися холодним душем, або обходитися без водопроводу взагалі, киянам ще пригодиться.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: