Чи скасує Європа візи для українців: для кого, коли і як

Українські парламентарії вірять, що Україна проскочить в ЄС по безвізових правилах в одному вагончику з Грузією

Українські парламентарії вірять, що Україна проскочить в ЄС по безвізових правилах в одному вагончику з Грузією

Чому Єврокомісія затягує із рекомендаціями щодо відміни віз для українців, та коли настане ''той заповітний день'', з'ясовувало НВ

Єврокомісія перенесла терміни подання звіту до Європарламенту щодо виконання українською стороною Плану дій для візової лібералізації. Як повідомляють джерела НВ, залучені до переговорного процесу з питань спрощення візового режиму, оприлюднення доповіді перенесене, скоріш за все, на наступний тиждень. ‘‘Він 100% буде в грудні, це я точно можу сказати’’, - уточнює співрозмовник на правах анонімності.

Напередодні єврокомісар з питань європейської політики сусідства і переговорів про розширення Йоганнес Ган запевняв українську спільноту, що Єврокомісія надасть позитивні відгуки щодо скасування візового режиму з Україною. На найвищому політичному рівні обох сторін очікувалося, що звіт оприлюднять сьогодні, 15 грудня.

Відкладено публікацію звіту з політичних мотивів. ‘‘Завтра мали представити одразу два звіти – грузинський і український. Звичайно, грузинський звіт значно кращий за український. Україна ще має доробити, довиконати свої зобов’язання, щоб бути впевненою, що рішення буде однозначним. І, звичайно, це не дуже подобається грузинам, бути в одній групі із Україною. Вони бояться, що рішення ЄС відносно України якимось чином позначиться на рішенні щодо них. Це політичний процес, і, я думаю, що тепер вони будуть подаватися окремо’’, - пояснює закулісні політичні баталії співрозмовник НВ.

Попри те, українську сторону продовжують переконувати, що висновки Єврокомісії таки будуть позитивними. Статус виконання Плану на сьогодні складає близько 97%. Решта критеріїв знаходяться у фазі виконання, і на сьогодні важко оцінити на скільки вони реалізовані.

Наприклад, до України є питання щодо Агентства з пошуку та управління конфіскованим майном, а точніше до закону, що регулює його діяльність. Норми закону не відповідають європейським практикам і стандартам, і рекомендаціям, які давав ЄС. І важко передбачити чи задовольняться європарламентарі роботою такого відомства.

Також є сумніви і зауваження стосовно призначених осіб у новостворені антикорупційні відомства, та реальної роботи останніх. ‘‘Вже призначене керівництво Національного антикорупційного бюро, і набирається персонал. Є прогрес у формуванні Національного агентства із запобігання корупції – були призначені три із п’яти його членів. Але План дій буде завершеним тоді, коли усі ці органи запрацюють. І ось із цим ‘‘запрацюють’’ у нас є проблеми’’, - каже науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.

Якщо Україна не встигне запустити роботу цих органів, чи вони не виконуватимуть свої прямі завдання, то цим можуть скористатися противники безвізового режиму ЄС з Україною, і затягнути цей процес. ‘‘Тому очевидно, що для України краще буде, якщо нам дадуть певний час, щоб ці органи запрацювали, і ми реально виконали усі 100% зобов’язань, і збільшити свої шанси на позитивне голосування’’, - каже Сушко.

Час на довиконання Плану дій Україна ще має. Наступний крок після оприлюднення звіту – це розгляд рекомендацій Єврокомісії у Європарламенті. Парламентарі не можуть заблокувати рішення щодо безвізового статусу, але на нього зважатимуть пізніше у Раді міністрів ЄС. І от рішення представників країн-членів ЄС на засіданні Ради має бути одностайним. Якщо хоч одна країна засумнівається у реальному чи повному виконанні української стороною своїх зобов’язань – питання зависне на невизначений термін. Україна може розраховувати, що приступить Рада міністрів до цього питання не раніше, ніж весною 2016 року, розмірковує представник європейських дипломатичних кіл. ‘‘Навряд чи раніше. Я б не мав таких оптимістичних очікувань’’, - каже він.

Проходження усіх подальших процедур займе мінімум чотири місяці, а то і півроку. Принаймні, так було з Молдовою і країнами колишньої Югославії, інформує Сушко. Тож, у кращому випадку, Україна може розраховувати на безвізовий режим у липні 2016 року. ‘‘Якщо буде так, як ми плануємо, то вже за півроку може настати ‘‘той самий’’ день. Ну, або у вересні вже точно’’, - каже член комітету ВРУ з питань Євроінтеграції Оксана Юринець. У найгіршому випадку питання буде відкладене на певну кількість років, до тих часів, коли українці все ж таки виконають вимоги ЄС.

Відчуй себе європейцем

Безвізовий режим, після його надання, буде доступний українцям лише для туристичних і бізнес поїздок, і не надаватиме права на проживання чи роботу. Умови в’їзду в ЄС для українців мають бути такими ж, як і для громадян інших країн третього світу. Тобто передбачатиме можливість перебувати в Європі не довше 90 днів у піврічний термін.

Для в’їзду обов’язкова наявність біометричного закордонного паспорта (з відбитками пальців). При цьому, прикордоннику може бути недостатньо одного лише паспорта для того, аби пропустити українців через кордон. Прикордонники будуть зважати на попередні записи в шенгенській візовій системі, перевіряти чи не порушували громадяни правила.

Також, згідно з чинним законодавством, до ЄС можуть не пустити, якщо в’їжджаючий не зможе відповісти на питання про кінцевий пункт призначення, за яким маршрутом їде, чи не матиме підтвердження фінансової спроможності. Тож, окрім біометричного паспорта, громадянам України при собі потрібно мати зворотній квиток на виїзд із країн шенгену, медичну страховку, підтвердження бронювання номера в готелі, або запрошення від приймаючої сторони. Для підтвердження платоспроможності згодяться платіжні картки, дорожні чеки, або готівкова валюта з розрахунку 45 євро на добу.

Про спрощення перетину кордону громадянами, які не мають біометричних паспортів, наразі Україна перемовини із Єврокомісією не веде.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: