Чому бунтує стара міліція

Чому бунтує стара міліція
Микола Лазаренко
Колишні міліціонери протестують проти реформи, жаліються на неправильні тести, підступні питання і упередженість комісій, що визначають, кому працювати у Нацполіції, а кому – з речами на вихід

У неділю, 13 грудня, під стіни Міністерства внутрішніх справ вийшли міліціонери Києва та області. Вони протестують проти скорочень у системі МВС, вимагають гідних зарплат і незадоволені переатестацію.

За минулий тиждень, приблизно п'ята частина тестованих правоохоронців отримали негативні відгуки, повідомив НВ радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. "Перший день був досить активним. Йшли, в основному, начальники, і до них було ставлення дуже жорстке. Тому що відповідає за корабель, більшою мірою, капітан, а не матроси", - каже радник міністра МВС.

Саме їхнє невдоволення, за словами Геращенка, і вилилося в мітинг. Тому що зрозуміли, що працювати вони не будуть: "Мітинг був організований окремими керівниками, які найближчим часом перестануть ними бути. Прикриваючись профспілками, ветеранськими організаціями було дано незаконну вказівку представникам районних відділень Києва з'явитися на мітинг. Зараз все перевіряється. Особи, які будуть викриті в дачі вказівок, будуть притягнуті до відповідальності".

Як відбуваються тести

Переатестація – це оцінка знань правоохоронців, їхніх умінь та відповідності займаним посадам, розповідає НВ Геращенко. Проводиться переатестація в затвердженому міністром МВС порядку і передбачає, в першу чергу, тестування на комп'ютері. Перший тест складається з 60 питань на знання закону. Другий включає 60 питань на логіку - на IQ. Після цього кандидати в полісмени проходять тестування на психологічні навички, характер тощо.

Завершальний етап – співбесіда з атестаційною комісією, яку створювали з представників громадських організацій, які опікуються суспільно-політичними питаннями. "Відібрали членів комісії, дали їм методику відбору міліціонерів. Вручили результати тестів і попросили оцінити кандидатів за трьома критеріями: чесність, мотивація (тобто, чому вони хочуть служити далі), і третій – готовність до змін (покращувати самих себе, самонавчання). На основі цих відповідей проставляють бали. Один бал – людина працює, м'яко кажучи, не надто добре, два – середнячок, три – вже краще, чотири – взагалі добре. Після чого комісія дає свої оцінки на підставі зазначених характеристик", - розповідає Геращенко.

Як розповіли в МВС, станом на сьогодні тестування вже закінчені, йдуть співбесіди.


После того, как милиция официально перестала существовать, бывшие миллиционеры получили зарплату в 800 грн. Фото: depositphotos.com

За минулий тиждень майже одна п'ята міліціонерів отримали незадовільні відгуки під час переатестації Фото: depositphotos.com


Тести мають різні рівні складності. Для простих "оперів" один рівень складності, для керівників – інший. Слідчі тестуються за кримінально-процесуальним кодексом.

Начальник прес-служби міліції Київської області Микола Жукович пройшов два етапи тестування. "Перший тест розділений на два блоки - блок на ерудицію та блок на знання законів - з 60 запитань у кожному. Для відповіді на кожне питання надавалося по одній хвилині, – розповідає Жукович. – Другий тест – тест на благонадійність: психологічні питання на кшталт судимий, не судимий, на роботу ходив, не ходив, курив, не курив, вживав наркотики чи ні – в такому дусі".

Тести з першого блоку питань повинні розкрити, наскільки тестована особа здатна мислити логічно, коментує НВ джерело в київському МВС – імені називати не хоче, щоб не виникало зайвих питань у керівництва. "Одне з питань – який слон без хобота? Відповідь – шаховий. Або ось: що спільного в їжачка з молоком? Я думаю, літера "к". Особисто у мене більше немає варіантів, - розповідає він. - У деяких питань є кілька варіантів відповідей, які можуть бути правильними, і правові колізії ніхто не скасовував. Тому все не так просто, як тицьнути в один варіант", - додає джерело.

Тест на Майдан

За словами Жуковича, правоохоронцям не дали підготуватися до тестування. "Багато хто цілодобово були на затриманнях, а наступного дня пішли складати ці тести. Природно, отримали нижчий бал. Це буде враховуватися? Гадаю, ні", - додає він.

Але, найбільше претензій виникло до третього етапу – атестаційної комісії, а саме – до її складу. Зокрема, туди увійшли активісти Автомайдану.

Один з них – Сергій Хаджинов – був відрахований, за словами Геращенка, наступного дня після засідання комісії. Причиною тому став коментар, який автомайданівець написав на своїй сторінці в facebook 6 грудня з проханням повідомляти йому про недобросовісних поліцейських. "Увага! Я приймаю замовлення тільки на "відстріл"! Відразу пишіть мені в "лічку" про поганих ментів Києва та області... і про хороших теж пишіть, і я їх теж відстрелю)", - написав Хаджинов.

Автомайданівець, за словами Геращенка, усвідомлював причину свого відрахування з комісії, і заперечень не мав.

"Хаджинов – людина з освітою MBA, керівник західної кампанії, абсолютно нормальний і адекватний. Він ніколи не приховував своєї емоційності, але більш об'єктивної в оцінці людини складно знайти", - коментує один з лідерів Автомайдану Олексій Гриценко. З його слів, крім поста в facebook, на Хаджинова не надходило ніяких конкретних скарг про те, що він був необ'єктивний в оцінках.

"На мій погляд, Автомайдан у цій історії дуже демонізували. Працює 12 комісій, десь по 8 чоловік у кожній. Від нас там, загалом, лише три представники. Питання в тому, що колишні співробітники міліції не розбираються, і для них всі громадські діячі, які ставлять незручні питання – це Автомайдан", - додає Гриценко.

Одне з питань – який слон без хобота? Відповідь – шаховий. Або ось: що спільного у їжачка з молоком? Я думаю, літера "к"

Правоохоронці, які йдуть на співбесіду, хочуть заздалегідь дізнатися прізвища людей, що входять до складу комісії, з метою уникнути "конфлікту інтересів", розповідає Жукович. Наприклад, тестується багато оперативних працівників, які могли колись затримувати членів комісії або їхніх родичів. Якщо після подібного випадку такий член комісії та оперативник зіткнуться на тестуванні, про об'єктивну співбесіду не може бути й мови.

Ще однією причиною для претензій з боку кандидатів у Нацполіцію називають "каверзні" запитання від членів комісії, які не стосується теми, каже джерело в МВС. "Мені кілька людей, які проходили атестацію, говорили, що їх просять поіменно назвати Героїв Небесної Сотні", - каже він.

Про подібні речі говорить і Жукович. За його словами, траплялися випадки, коли члени комісії запитували у правоохоронців, чи були вони на Майдані і допомагали тоді Беркуту. Якщо так – такі люди не проходили співбесіду.

"Не виключаю, що це просто придумані казки. Тест скрізь один і той же. У тих комісіях, де були наші представники, подібних випадків не було", - вважає лідер Автомайдану.

Ще одна скарга, як розповідає Жукович, це відсутність пояснень причин, через які того чи іншого кандидата забракували.

Туманні перспективи

Як розповідає НВ джерело в МВС, з 7 листопада, коли міліція законодавчо перестала існувати, їм урізали зарплату: "У мене є знайомі, які отримували по 700-800 гривень за місяць", - зізнається співрозмовник. Майбутнє багатьох структур, за його словами, у правоохоронній системі сьогодні виглядає доволі розмитим.

Не бачить чіткого майбутнього і Жукович: "Я ще не бачив штатів, які потім будуть працювати, невідомо, чи збережуться наші посади надалі, чи ні. Якщо будуть, то в якому вигляді. Ми всі зараз перебуваємо на своїх колишніх посадах. Поки є тільки назви нових відділів. Але вони теж можуть змінитися", - говорить він.

У нормативній базі, яка регламентує процес перетворення міліції в поліцію, є деякі дірки, зізнається Геращенко. Мова йде про закон 3225, який вносить зміни в більш ніж 140 інших законів, змінюючи слово "міліція" на слово "поліція". Цей закон подали до парламенту 2 жовтня, а ухвалити повинні були до початку листопада.

"Враховуючи, що Верховна Рада фактично не працювала жовтень, тому що готувалася до місцевих виборів, закон було ухвалено в листопаді. Після чого його досить довго тримали в Адміністрації президента. А потім президент наклав на нього часткове вето. Ми приготувалися до подолання цього вето, точніше, погодилися з пропозицією президента і повинні були проголосувати. Але потім партія Самопоміч вийшла з питанням Кривого Рогу, і сесія не розглянула нашу заяву щодо цього закону. Будемо розглядати на наступному тижні", - пояснює ситуацію Геращенко.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: