Cherchez la femme! Президента Франції оберуть жінки

10 лютого 2017, 16:30
319
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Cherchez la femme! Президента Франції оберуть жінки - фото

Мітинги у підтримку кандидатів проходять по всій країні

Головними дійовими особами кампанії стали Марін ле Пен, Пенелопа Фійон і Бріжит Троньє

Громадяни Франції 23 квітня прийдуть на виборчі дільниці, щоб віддати свій голос за одного з 11 кандидатів на пост президента П'ятої республіки. Основних кандидатів на цей раз троє, причому шанси на перемогу кожного з них значною мірою будуть визначені знаменитим французьким виразом – шукайте жінку.

Фрустрована Мати

Власне, жінкою і є нинішній лідер перегонів – лідер ультраправого Національного фронту Марін ле Пен (25 відсотків). Судячи з численних публічних коментарів, вона вельми пильно спостерігала за недавніми виборами у США. У своїй кампанії вона вирішила взяти на озброєння найбільш ефективні інструменти обох американських кандидатів і Дональда Трампа, і Гілларі Клінтон.

З першим все більш або менш ясно: Ле Пен обіцяє повернути в країну промисловість, що втекла з неї, встановити жорсткий контроль за діяльністю фінансових інститутів, урізати кількість іммігрантів до декількох тисяч на рік, придушити мусульман, повернутися до ізоляціонізму, вийти з більшості міжнародних союзів і організацій, а також налагодити зв'язки з РФ, відмовившись від санкцій.

У Клінтон же француженка запозичила щось інше – гасло про першу жінку-президента, яка розіб'є «скляну стелю», отримавши головну «чоловічу» посаду в країні. Крім того, в риториці Ле Пен часто з'являються інтонації турботливої, ніжної матері, яка з власного досвіду знає, що таке ростити дітей, підтримувати сімейне вогнище і вирішувати мільйон великих і малих проблем, оберігаючи своїх близьких від небезпек і хаосу зовнішнього світу.


Марин ле Пен беззастенчиво эксплуатирует образ Жанны д'Арк в своей кампанииМарін ле Пен безсоромно експлуатує образ Жанни д'Арк у своїй кампанії


Цим вона, як і Гілларі, розраховує залучити голоси стурбованих француженок, які бояться випускати дітей на вулиці, де гримлять теракти, лютує східна молодь, продаються наркотики і зростає безробіття.

Тут, правда, у Ле Пен є невелика проблема: її особисте сімейне життя складалося непросто: два шлюби, що розпалися, і чинний коханець-однопартієць, якого вона чомусь довго приховувала. До речі, французів, в силу національного характеру, турбує навіть не факт наявності у Ле Пен партайгеноссе з розширеними, так би мовити, повноваженнями, а те, що вона кілька років заперечувала, що перебуває з ним у стосунках, що простягаються з офісу аж до спальні.

Та й труднощів з вихованням дітей лідер Національного фронту багато в чому була позбавлена: її родина ніколи не бідувала, тому грошей на освіту, лікування і навіть розваги було в надлишку. Але, тим не менш, Ле Пен активно використовує свою стать для просування власної кандидатури. В агітаційному ролику, який вона опублікувала до офіційного відкриття кампанії, у перших рядках вона каже: «Я – жінка, [...] я – мати». І вже після цього – «адвокат», а також Жанна д'Арк (це, правда, не вимовляється, але продемонстрований пам'ятник Орлеанської діви ніби натякає).

Все це дуже цікаво, але для більшості французів жінка, мати та адвокат – це нудно і старорежимно. Якщо б у Марін ле Пен зараз були несамовиті особисті стосунки зі зрадою, що витискає сльозу, та адюльтерами – тоді, мабуть, вона б отримала свою частку співчуття, але зараз все виходить якось сухо і «за статутом». Плюс до цього її програма – не пущати, забороняти, видворяти... Не те. Виборці, що обожнюють яскраві стосунки, знайшли віддушину в іншому кандидаті. Ні, не віддушину навіть. Справжній екстаз.

Сексуальна Вчителька

Згідно з останніми опитуваннями громадської думки, друге місце в президентських перегонах зараз займає Еммануель Макрон – блискучий політик, володар багатьох талантів. Навіть його опоненти визнають, що наймолодший в історії Франції кандидат у президенти (39 років) є блискучим оратором, досвідченим інтелектуалом, прекрасно розбирається в філософії, економіці, політиці і соціальних питаннях. Крім того, він говорить кількома мовами, віртуозно грає на фортепіано, славиться поетичними і акторськими талантами.

Макрон закінчив найпрестижнішу у Франції школу державного управління, після чого тут же заробив мільйони, отримавши місце менеджера з корпоративних злиттів у банку Ротшильдів. Звідти перестрибнув у керівництво правлячої Соціалістичної партії, де спочатку став радником президента Франсуа Олланда, а потім і міністром економіки. Але коли Макрон вирішив, що партія веде країну в неправильному напрямі, він звільнився з держслужби і заснував і очолив власний політичний рух – En Marche! («Вперед!»).

Музою, джерелом неймовірного натхнення і неспинної активності молодого кандидата стала дружина, прихильності якої йому довелося домагатися надлюдськими зусиллями. Справа в тому, що за будь-якими мірками, Бріжит Троньє – не найзвичайніший вибір.

На момент їх знайомства Макрон був п'ятнадцятирічним школярем з видатним потенціалом і вируючою пристрастю, вона – сорокарічною вчителькою з чоловіком і трьома дітьми. (Один з них, до речі, був однокласником Макрона). Батьки майбутнього кандидата в президенти, відчуваючи проблему, відправили його довчатися з рідного Ам'єна подалі – в Париж. Однак це взагалі не зупинило палкого юнака. Він почав бомбардувати предмет своєї пристрасті листами, в яких обіцяв (цитата): «Ти мене не позбудешся. Я повернуся і візьму тебе за дружину».


Эммануэль Макрон с удовольствием показывается на публике в компании своей женыЕммануель Макрон із задоволенням показується на публіці в компанії своєї дружини


Тронье потім вже згадувала, що спочатку різко, а потім все менш активно чинила опір натиску свого учня. «Він абсолютно очевидно був непересічною людиною. Мій опір з кожним днем танув», – розповіла вона в інтерв'ю журналу Paris Match. Танув – і розтанув. Справа закінчилася тим, що не Макрон повернувся в Ам'єн, а Тронье розлучилася з чоловіком і переїхала в столицю, де вони й зіграли весілля. Свою мотивацію молода дружина пізніше пояснила так: «Я сказала собі: якщо не зроблю цього, то моє справжнє життя пройде повз». Очевидно, вона прийняла правильне рішення, отримавши в чоловіки одного з найяскравіших людей Франції. Він же став не тільки щасливим чоловіком, але й дідом: сьогодні у 39-річного Макрона семеро онуків.

Тут у дужках треба зауважити, що вся ця історія дуже нагадує французам про людину-епос – екс-президента Франсуа Міттерана. Про позашлюбні зв'язки нині покійного політика знала і жваво переживала вся країна. Восени 2016 року в Парижі опублікували 1276-сторінкову(!) книгу – збірку листів Міттерана, адресованих Анн Пенжо – коханці його юності. Вони познайомилися, коли майбутньому президенту було 19 років, а предмету його пристрасті – 45. Серед іншого, там є й такі рядки: «У мене таке відчуття, що ми без зупинки займаємося любов'ю з 15 серпня 1963 року!». Міттеран написав це сім років потому – у 1970 році. Колективне французьке несвідоме прямо-таки примружилось від кохання і загального розчулення.

Насіння симпатії французького суспільства до Макрона впало в добре удобрений грунт. Його дружину, яка чудово виглядає для своїх років, вже називають «іконою стилю» (вона дуже добре одягається). Навіть місцеві гумористи, посміюючись над «шушу» - улюбленцем вчительки (фр.), відзначають не тільки вік, але й довжину струнких ніг, називаючи «Барбі на менопаузі».

Однак у Макрона, чиї показники впевнено йдуть вгору, є свої проблеми. Причому основні претензії навіть не до програми, яку сміливо можна назвати популістською, в стилі «і нашим, і вашим». В економіці він обіцяє полегшення державного тиску на бізнес та посилення захисту прав працівників, що прямо суперечать одне одному. У соціальній сфері є те ж саме: прискорена інтеграція мусульман у французьке суспільство сусідить з відміною будь-яких обмежень в одязі і ритуалах. У зовнішній політиці – збереження ЄС і євро, зближення з Німеччиною і докорінна реформа структури ЄС, архітектором і захисником якої є та ж сама Німеччина.

Макрон, використовуючи незаперечний дар переконання, вливає у вуха виборця рівно те, що той хоче чути. Будь-яке питання у нього має тільки одну сторону – позитивну. І багато людей вірять, оскільки хочуть, щоб все було саме так. Лише невелика частина «старих» лівих та центристів – освічені люди, здатні до вдумливого аналізу ситуації, – хапаються за голову, бачачи в Макроні нестримного і безпринципного популіста, який продовжує доводити дружині, собі й світові, що він може. Однак таких виборців трошки – 14 відсотків, як і в будь-якій країні в будь-яку епоху.

Опитування пророкують: якщо у другий тур виборів вийдуть Макрон і Ле Пен, то вчителька з молодим чоловіком поб'ють матір-адвоката з розгромним рахунком – приблизно 65 на 35 відсотків. Але це лише за однієї умови: якщо не підтвердиться слух про те, що Макрон став геєм, що приховує свої нахили, що активно циркулює у Франції. З електоральної точки зору справа навіть не в сексуальній орієнтації – з цим якраз ніяких проблем немає, а в тому, що впаде міф про ідеальне кохання, що ламає всі перешкоди.

Кохання для французького політика – це взагалі поле чудес, де під ногами можна знайти як золотий злиток, так і протипіхотну міну. Франсуа Фійон, про якого не так давно говорили як про найбільш ймовірного президента Франції, міг би заспівати про це довгу кельтську баладу з сумним фіналом. Але, найімовірніше, не заспіває.

Зажерлива Леді Півночі

Чинний президент Франсуа Олланд – за час свого перебування у владі запоров практично всі справи, за які брався, перелаявся з усією елітою країни, не зумів виконати своїх обіцянок і взагалі показав себе слабким і безпорадним політиком. Рейтинг його бовтається десь в районі плінтуса, не перевищуючи рекордно низьких п'яти відсотків.

Французькі політологи й експерти дружно вирішили, що ліві ідеї остаточно втратили популярність. На цьому тлі переможець праймеріз правої партії «Республіканці» Франсуа Фійон ще в минулому році автоматично став фаворитом передвиборної кампанії – єдиним спасителем Франції від жахливої Ле Пен.

Фійон, як і вона, підгортає правий фланг, однак в очах суспільства постає «пристойною» альтернативою радикальній «матері-адвокату». Відразу після тріумфу на праймеріз рейтинги Фійона були вище лепенівських як в першому турі, так і в другому.

Його політична орієнтація – це старий добрий консерватизм в стилі британських Торі. (Сам Фійон називає себе англофілом і шанувальником Маргарет Тетчер). Суть його програми така: поєднання відродження християнських цінностей, створення сприятливих умов для бізнесу, модернізації відносин з ЄС, а також поліпшення відносин з РФ (не з політичних міркувань, а заради бізнесу). Але головне – це турбота про традиційну сім'ю і виховання підростаючого покоління. Власне, занадто старанне виконання останнього пункту й підкосило його кампанію.

Зі своєю майбутньою дружиною – валійкою Пенелопою Кларк – Фійон познайомився в 1974 році, коли вона вчилася у Франції. Після її повернення до Великобританії, він часто відвідував її там, переконав перейти в католицизм, після чого вони одружилися і подарували світу п'ятьох дітей. Фійон рано пішов у політику, а дружина займалася домом і дітьми, забезпечуючи йому тили. Юристом – за своєю першою і єдиною спеціальністю – вона ніколи не працювала, в пресі не з'являлася, завжди залишаючись в тіні чоловіка.

Однак на початку 2017 року все різко змінилося. Сатиричне видання «Canard Enchaine» опублікувало статтю, з якої випливало, що Пенелопа Фійон протягом 15 років значилася помічницею депутата парламенту Франсуа Фійона, отримавши за свою працю в загальній сумі близько мільйона євро (плюс доплати та бонуси). За законами Франції, це не заборонено, але є один тонкий момент: ніхто зі співрозмовників газети в парламенті не міг пригадати, щоб тоді ще депутату допомагала дружина. Вона, загалом, навіть на роботі не з'являвся, хоча зарплату отримувала справно.


Пенелопа Фийон может стоить президентского кресла своему супругуПенелопа Фійон може коштувати президентського крісла своєму чоловікові


Подружжя кинулося виправдовуватися, пояснюючи, що Пенелопа невтомно працювала вдома, оскільки одночасно виховувала дітей. Але і тут є нестиковка: в одному з небагатьох старих своїх інтерв'ю, яке, звичайно, тут таки знайшлося, дружина Фійона категорично заперечувала, що має або мала хоч якесь відношення до діяльності чоловіка. Вона наполягала, що знати не знає, чим займається її чоловік, не лізе в його справи, та й взагалі – з п'ятьма дітьми їй зовсім не до цього.

У французів очі на лоба полізли. По суті справи, виписана з Уельсу без п'яти перша леді зізналася, що пограбувала французьку державу на мільйон євро. Але й це ще не все: старші діти, як тут таки з'ясувалося, надавали депутату Фійону юридичні послуги на десятки тисяч євро, навіть не маючи дипломів про закінчення університету! Загалом, турбота про сім'ю та дітей у кандидата в президенти явно набула дещо гіпертрофованих форм, слабо пов’язані з постулатами християнської моралі та кримінального права.

«Пенелопагейт», як охрестили скандал у французькій пресі, потягнув рейтинги Фійона на дно. Зараз він займає вже не перший і навіть не другий рядок у рейтингу кандидатів, а лише третій, причому показники знижуються. Він відчайдушно бореться за збереження шансів на участь у другому турі (де перемагає Ле Пен), однак, схоже, його шанси стають все меншими з кожним днем. До того ж поліція постійно проводить допити і вилучає старі документи в парламенті, намагаючись визначити, чи працювала Пенелопа насправді чи просто значилася в штаті, отримуючи зарплату?

Фійон вже відмовився залишати передвиборчу кампанію, але зараз вже ясно, що врятувати його може тільки якийсь грандіозний скандал в таборі одного з суперників або повне очищення його імені від всяких звинувачень з боку уїдливої преси.

Франція – країна, сповнена сильних і суперечливих пристрастей, тому виключати фінальний успіх консерватора поки ніяк не можна. Крім того, останнім часом опитування громадської думки не раз доводили свою повну неспроможність у самих різних країнах світу. Але якщо все ж колишній незаперечний фаворит з тріском програє вибори, то звинувачувати він матиме лише свою єдиновірну і її неймовірну жагу наживи.

У будь-якому випадку, нас чекає дуже цікава і небанальна президентська гонка. І це добре!

Цікаво