Бразилія переживає найбільшу кризу з часів Великої депресії

2 коментувати
ОДНОГО РАЗУ У ФАВЕЛАХ: Найбільше від зростання інфляції та безробіття постраждали найбідніші жителі нетрів у мегаполісах Бразилії. На фото — Ріо-де-Жанейро

ОДНОГО РАЗУ У ФАВЕЛАХ: Найбільше від зростання інфляції та безробіття постраждали найбідніші жителі нетрів у мегаполісах Бразилії. На фото — Ріо-де-Жанейро

Бразилія, нещодавно одна з найуспішніших країн Південної Америки, переживає найбільшу кризу з часів Великої депресії та навіть з економії готова скасувати карнавал. Уся справа в тому, що й у цій країні завівся свій Янукович

Жорстока економічна криза руйнує економіку Бразилії та змушує країну відмовлятися від головної національної розваги — карнавалів. Відразу кілька міст, прагнучи заощадити бюджети, одне за іншим скасовують масові п'ятиденні гуляння, які щорічно проходять у лютому напередодні Великого посту. Так, від держфінансування карнавальних урочистостей вже відмовилося тримільйонне місто Кампінас. Вперше за три десятиліття скасував карнавал і Порту-Феррейра.

Те, що в Бразилії не до веселощів, констатував у січні 2016 року і Міжнародний валютний фонд, переглянувши свій прогноз перспектив розвитку світової економіки. Питома частина перегляду припала на Бразилію. "Рецесія, спричинена політичною невизначеністю, виявилася глибшою та тривалішою, ніж раніше очікувалося",— констатували експерти МВФ. За їхніми прогнозами, ВВП Бразилії продовжить скорочуватися, а економічне зростання очікує на цю країну тільки в 2017 році.

Ще в 2014‑му Бразилія була сьомою найбільшою економікою світу з обсягом номінального ВВП $2,4 трлн. Проте вже за рік її головний макроекономічний показник знизився до $1,9 трлн, змістивши Бразилію на восьму сходинку рейтингу. У 2015‑му її економіка вперше за останні шість років продемонструвала негативну динаміку. В країні скоротилися інвестиції, істотно зросло безробіття, а національна валюта втратила 35% своєї вартості.

На тлі економічних проблем обурення бразильців викликало зростання витрат на підготовку до Олімпійських ігор, які вже в серпні прийме Ріо‑де-Жанейро. Право провести першу в Південній Америці Олімпіаду країна отримала ще в ситому 2009‑му. Однак сьогодні загальний бюджет підготовки у $9,6 млрд здається бразильцям обтяжливим. Яскравим контрастом виступають проблеми в системі охорони здоров'я, де через брак фінансування закриваються лікарні.

Причиною кризи в Бразилії став збіг несприятливих внутрішніх і зовнішніх факторів, вважають експерти. Вони називають зниження цін на сировину, зменшення довіри міжнародних інвесторів до ринків та уповільнення економіки Китаю, який є найбільшим торговим партнером Бразилії і її головним експортним ринком. Проте є не менш значущі внутрішні причини кризи, серед яких грубі помилки в керуванні економікою та відсутність структурних реформ, що посилюються масштабною корупцією у владі. На думку правозахисників з Transparency International, лише одна бразильська нафтова держкомпанія Petrobras за масштабами корупції порівнянна з командою екс-президента України Віктора Януковича: її топ-менеджери отримали хабарі на суму не менше $2 млрд.

У Бразилії злилися чотири різні кризи, вважає Бернардо Сорж, професор Інституту передових досліджень у Сан-Паулу і директор Центру соціальних досліджень Едельштейна. Разом з економічною та політичною країна переживає кризу держуправління через фрагментованість політичних партій, а також моральну кризу, що виражається в народній недовірі владі, зазначає експерт.

  

Помилка послідовника

Починаючи з 2003 року Бразилія неухильно зміцнювала свою економічну стабільність, нарощувала валютні резерви та скорочувала зовнішні борги. За умов глобального сировинного буму, високого попиту з боку Китаю та відкриття масштабних морських запасів нафти в 2002-2011 роках економіка Бразилії зростала в середньому на чималі 4,5% в рік.

У 2011‑му зростання ВВП країни сповільнилося. Свою роль відіграла надмірна залежність від експорту сировини, низька продуктивність праці, стабільно висока інфляція і низький рівень інвестицій. Роком раніше в країні відбулися президентські вибори. Наприкінці 2010-го найпопулярнішого президента в історії країни Луїса Інасіу Лула да Сілва (в народі — Лулу) змінила його соратниця Ділма Русеф.

Вона продовжила лінію попередника, що і стало її помилкою, вважають експерти. Модель уряду Русеф базувалася на принципах президента Лули, який стимулював внутрішній попит через соціальні програми, зокрема підвищення мінімальної зарплати, зазначає Сорж.

"Ця модель була успішною, поки зовнішні умови залишалися сприятливими, але вони змінилися, а президент Русеф і її партія не змогли запропонувати альтернативи",— вважає експерт. Замість того, щоб зосередитися на залученні інвестицій, уряд продовжував кредитувати, що в результаті призвело до фіскального дефіциту.

Бюджетному марнотратству в Бразилії сприяє законодавча база. Так, конституцією передбачені обов'язкові видатки на окремі сектори, зокрема освіту та охорону здоров'я, що обмежує гнучкість держбюджету. А пенсійне законодавство встановлює ранній вихід на пенсію: для жінок — у віці 50 років, а для чоловіків — 55. У результаті уряд країни витрачає на пенсії майже 12% ВВП.

Трудовий кодекс Бразилії робить невигідним для компаній навіть звільнення некомпетентних співробітників, що знижує продуктивність праці. У результаті в рейтингу Організації економічного співробітництва і розвитку Бразилія є четвертою (з 41) країною з найменш продуктивним виробництвом.

Уряд прагне надати підтримку вітчизняній промисловості та намагається стимулювати експорт зниженням курсу національної валюти. Однак цей інструмент втрачає ефективність через дефіцит інвестицій у науково-дослідні проекти, високі кредитні та податкові ставки, брак кваліфікованої робочої сили, вважають аналітики.

Водночас знецінення валюти згубно впливає на бізнес. "За умов нестримної девальвації складно щось планувати і виконувати бюджет, ми плентаємося в темряві",— зізнається економіст з Сан-Паулу Летісія Леме.

 


 ОГНИ РИО: На демонстрации в Рио-де-Жанейро бразильцы требуют импичмента президента Дилмы Русеф, рейтинг которой упал из-за коррупционного скандала с 52% до 12%

ВОГНІ РІО: На демонстрації в Ріо-де-Жанейро бразильці вимагають імпічменту президента Ділми Русеф, рейтинг котрої впав через корупційний скандал з 52% до 12%


У компанії з виробництва ортопедичних імплантатів, де працює Леме, бачать перспективи в експорті, але стурбовані ситуацією на внутрішньому ринку. Ціни на товари охорони здоров'я регулюються державою і не дозволяють компенсувати збільшені витрати на закупівлю імпортної сировини.

"Наша продукція подорожчала і не вписується в установлений державою ціновий діапазон",— журиться Леме.

Для багатьох представників середнього класу девальвація послужила приводом відмовитися від зарубіжних поїздок і відкласти великі покупки. А підвищення цін на проїзд у громадському транспорті відчутно вдарило по бідняках, розповідає Бьянка Бюш, викладач англійської мови з міста Кампінос на півдні Бразилії.

Сьогодні середня зарплата в країні становить майже $450 на місяць. При цьому вартість буханця хліба — близько $1,2, а одного літра бензину — $1,02. "Паливо сьогодні дуже дороге, а, приміром, ціна яблук за рік зросла вчетверо: якщо минулого року я платив 1,9 реала за кілограм, то тепер змушений платити вже 8!" — обурюється Едуардо Тейшейра Сантос, психотерапевт із центральнобразильського міста Гоянія.

Стурбованість бразильців викликає зростання безробіття. Як повідомило місцеве міністерство праці, через скорочення економіки за останній рік кількість робочих місць зменшилася на 1,5 млн. За словами міністра, минулого року зафіксовано найгірший результат зі створення нових робочих місць від початку статистичного відліку в 1992‑м.

"У нашому регіоні деякі підприємства скоротили робочий день або тиждень, щоб не звільняти співробітників, але при цьому знизити витрати на виплату зарплат",— розповідає випускник факультету міжнародного бізнесу, 25‑річний Бруно Ассман де Азеведо. Вступивши стажистом на велике взуттєве підприємство в жовтні 2014 року, він так і не отримав обіцяного після закінчення року підвищення. "Компанія не наймає нових працівників і відкладає внутрішні підвищення",— нарікає Бруно.

 

Хто винен

Погіршення економічної ситуації викликає невдоволення чинною владою. За останніми оцінками, рейтинг підтримки президента Русеф досяг рекордно низького рівня — 12%. Під час виборів за неї проголосували 52% співгромадян. Однак рейтинг її попередника Лула да Сілва свого часу сягнув 87%, і 2010 року американський журнал Time назвав його найвпливовішим політиком світу, а Бразилію — країною, яка з третього світу переходить у перший.

Тепер же бразильці відзначають зростання недовіри до влади. "Проблема криється в усій бразильській політичній обстановці, яка вкрай корумпована",— уточнює Ассман де Азеведо.

Корупція, яка оплутала всю систему влади, стала для Бразилії проблемою №1. Сьогодні на адресу десятків чиновників державної компанії Petrobras висунуті звинувачення в корупції на кілька мільярдів доларів.

Правозахисна організація Transparency International включила скандал із Petrobras у топ-15 найбільших у світі корупційних кейсів свого рейтингу Unmask The Corrupt. В оголошеному онлайн-голосуванні, яке триватиме до 10 лютого, прецедент бразильської держкомпанії нині посідає другу сходинку після корупційної діяльності екс-президента України Віктора Януковича.

У період, коли в Petrobras сталася велика частина зловживань, компанію очолювала нинішній президент країни Ділма Русеф. Дізнавшись про це, бразильці організували масові демонстрації з вимогою її відставки. А в грудні в парламенті навіть була запущена процедура імпічменту президента.

Проте більшість експертів вважають імпічмент малоймовірним. "Швидше за все, вона [Русеф] залишиться у владі до наступних виборів у 2018 році",— вважає Сорж. Адже помилки в керуванні економікою не можуть бути підставою для відставки, підтримує його професор американського Брандейського університету, фахівець в галузі порівняльної політології в країнах розвитку Брайан Фрід.

"Хоча деякі економічні заходи уряду Ділми сумнівні, вони не настільки значущі порівняно з корупцією конгресмена, який ініціював процедуру імпічменту",— зазначає Фрід, вказуючи на обвинуваченого в корупції спікера нижньої палати конгресу Бразилії Едуардо Кунья.

Таким чином, боротися з кризою, ймовірно, доведеться уряду чинного президента. Для цього Русеф має намір реформувати систему соціального захисту населення і посилити держкредитування бізнесу.

При цьому для здійснення реформ президенту потрібна підтримка парламенту. "Коли економічні умови несприятливі, а судова влада успішно тисне на корупціонерів, отримати таку підтримку буде непросто",— передбачає Фрід.

 

Матеріал опублікований у НВ №4 від 5 лютого 2016 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: