Бомба уповільненої дії. Як на звільнення Савченко реагують Захід і партія Батьківщина

Бомба уповільненої дії. Як на звільнення Савченко реагують Захід і партія Батьківщина
Наталія Кравчук
Радикальніше, ніж Правий сектор, і більше, ніж пересічний політик. Експерти міркують, чого чекати від Савченко

Очікуване, але раптове звільнення Надії Савченко з російської в'язниці викликало бурхливу реакцію України та світу. Головні питання, які стоять на порядку денному тепер – що поставили на кін, домовляючись про звільнення льотчиці, і як це вплине на відносини між Україною, Росією та Заходом.

Антиросійські санкції Заходу

Мова йде про можливість зняття санкцій з Росії після того, як вона пішла на поступку звільнити Савченко. Термін їхньої дії автоматично закінчується 31 липня цього року. Російський президент Володимир Путін уже зробив заяву з цього приводу. В афінській щоденній газеті " Катімеріні, напередодні свого візиту в Грецію, Путін заявив, що Росія та ЄС підійшли «до роздоріжжя» і повинні визначити, яким буде їхнє подальше співробітництво і в якому напрямку потрібно рухатися.

Це може бути справжнім політичним землетрусом для України

«Переконаний, що з подій в Україні слід зробити належні висновки і почати створення на великому просторі від Атлантики до Тихого океану зони економічного та гуманітарного співробітництва, що спирається на архітектуру рівної та неподільної безпеки. Важливим кроком на цьому шляху повинна стати гармонізація європейського і євразійського інтеграційних процесів», - зазначив Путін.

Він також порадив Євросоюзу припинити «грати в одні ворота» і враховувати думку та інтереси один одного.

В ЄС теж висловилися про санкції. Так, голова Європейської ради Дональд Туск, давній адвокат українських позицій, перед відкриттям саміту «Великої сімки» в Токіо дав зрозуміти – він сподівається, що лідери Євросоюзу ухвалять рішення про продовження антиросійських санкцій. Обмежувальні заходи, за його словами, знімуть тільки після повного виконання Мінських угод. Така ж риторика і у США: за словами американського посла в Україні Джеффрі Пайетта, санкції не будуе знято «ні за яких обставин, що стосується США».

"Вчора Надія Савченко повернулася додому. Це стало щасливим днем для України, її 45-мільйонного народу, для всіх друзів України і для мене особисто. Втім, це не означає повного виконання Мінських домовленостей. Мінські домовленості повинні бути виконані в повному обсязі", - сказав Пайетт.

Держсекретар США Джон Керрі підтвердив цю позицію Америки заявою на сайті Держдепу. Він підкреслив, що звільнення Савченко повинно послужити стимулом для виконання Мінських угод у повному обсязі. Це і всеосяжне припинення вогню на сході України, і повний доступ ОБСЄ до зони конфлікту, та проведення виборів згідно з законодавством України та нормами ОБСЄ, і виведення іноземних сил та озброєння, а також – повернення Україні повного контролю над кордоном.

На повернення Савченко відреагував і віце-президент США Джо Байден. У своєму твіттері він назвав її прикладом для України.
Про те, що звільнення Савченко не має нічого спільного зі зняттям антиросійських обмежень, у коментарі НВ заявив політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач. За його словами, зняті вони можуть бути лише після повного виконання всіх пунктів Мінська.

Пізніше прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков припустив, що те, що відбувається навряд чи здатне докорінно змінити відносини РФ і Заходу.

Вона вчора вперше в житті наживо, можливо, побачила Тимошенко, лідера своєї партії

«Скажімо так, повернення наших хлопців в Москву, помилування Савченко і повернення її до Києва навряд чи можна вважати, як щось, що здатне корінним чином змінити нинішню атмосферу, яку, звичайно, хотілося б бачити більш конструктивною», - сказав Пєсков.

Розмови про можливе скасування санкцій – всього лише медійний привід і не більше, вважає політичний експерт Андреас Умланд. Він каже: обмін однієї персони, нехай і такої яскравої, як Савченко, навряд чи кардинально змінить ситуацію. Крім того, за межами України Савченко немає героїчного іміджу.

«Це зараз, звичайно, теж присутнє в західній пресі, і це, може бути, трохи поліпшить імідж Путіна [в очах Заходу], але я не думаю, що воно призведе до якихось кардинальних змін щодо позиції щодо санкцій. Не думаю, що це матиме якісь наслідки для двосторонніх відносин між Україною, або для ставлення Заходу до Росії», - коментує Умланд НВ.

Найбільша інтрига, за його словами – це внутрішньополітичні наслідки в Україні і те, як вплине поява Савченко в українському політикумі на розстановку сил.

«Це може бути справжнім політичним землетрусом для України», - вважає Умланд.

Савченко vs Тимошенко

Громадськість і політикум тепер завмирають з очікуванням – з чого ж почне свою кар'єру Савченко-політик як депутат від Батьківщини, і те, чи вдасться їй ужитися з лідером найстаршої української партії Юлією Тимошенко. Те, що льотчиця не готова до різкого зближення з Тимошенко, стало зрозумілим ще вчора, за її прибуття в Бориспіль. Жінки обмежилися рукостисканням, що викликало окремі обговорення у соцмережах.

«Звичайно, вона вчора вперше в житті наживо, можливо, побачила Тимошенко, лідера своєї партії. І дуже багатьох людей вона вчора теж вперше побачила. Для неї все це вперше. І їй потрібен час, щоб оговтатися, заспокоїтися», - пояснює НВ Горбач з Інституту Євроатлантичного співробітництва.

Ще один момент – з букетами, які нібито не хотіла приймати від Тимошенко Савченко, коментує соціолог, директор фонду Демократичні ініціативи Ірина Бекешкіна.

«Я читала раніше, коли вони летіли і їй в літаку подарували квіти, вона сказала різко: "я квіти не люблю", і віддала їй. Я не думаю, що це, швидше, ставлення до квітів, ніж до Тимошенко. Це як раз було зовсім інше», - коментує НВ соціолог Ірина Бекешкіна.

На її думку, Тимошенко буде намагатися заробити на ситуації з Савченко великий політичний капітал. Але їхній тандем не протримається довго. Бекешкіна називає Савченко справжнім «снарядом для української політики» - прізвисько «Куля», яке є в Надії, повністю їй відповідає, каже вона.

«Куля може виправдати своє прізвисько. Вона – людина безкомпромісна, зараз є визнаною народною героїнею. Цей імідж заслужений», - вважає Бекешкіна.

Колега Савченко по партії, нардеп від Батьківщини Рябчин Олексій розповів НВ, що льотчиця вчора вже приїжджала в партійний офіс і поспілкувалася з однопартійцями. Вона попросила, щоб її швидше ввели в курс справи, показали робоче місце.

«При тому, що була домовленість, що вона приїде сьогодні, Савченко зробила це вчора, відразу після візиту в Адміністрацію президента. Поспілкувалася з Юлією Володимирівною, потім познайомилася з усією командою. Особисто мені було дуже приємно, коли вона сказала, що пам'ятає мене по судах», - розповідає Рябчин.

Савченко, яка всі ці два роки була для багатьох українців прикладом мужності, прямолінійності і витримки, вже називають «українською Жанною д'Арк» і навіть пророкують їй президентське крісло в майбутньому. Жінка з таким іміджем здатна заробити високі рейтинги в суспільстві, які можуть похитнути позиції Тимошенко, вважають експерти.

Куля може виправдати своє прізвисько. Вона – людина безкомпромісна

Савченко не впишеться у фракцію Батьківщина у другорядній ролі – не зможе в силу амбіцій, навіть якщо захоче, вважає Горбач. Тому найбільшим випробуванням поява льотчиці в парламенті стане саме для Тимошенко, каже він.

Згідно з даними, які сьогодні оголосили в Київському Міжнародному Інституті Соціології, у Тимошенко зараз – досить високий рівень підтримки суспільства. У рейтингу кандидатів у президенти лідером за станом на середину травня стала саме вона – 9,5%. Друге місце ділять лідер Радикальної партії Олег Ляшко, який набрав 6,6%, і нинішній президент Петро Порошенко з рейтингом в 6,1%. За ними – Анатолій Гриценко з 5,7%.

Бекешкіна ж, навпаки, вважає, що у Тимошенко немає більшості.

«Очевидно, що за рівнем довіри Савченко буде йти з великим відривом. Але центр прийняття рішень в Батьківщині, звичайно, це не похитне, тому що Тимошенко – не лідер. Савченко потрібна трибуна. І вона в неї є, і завжди буде – загальнонаціональна», - припускає вона.

За словами ж Рябчина, ніхто і не заперечує, що Надія – лідер, але питання в тому - наскільки вона лідер саме політично.

Критика влади і нові правила в політиці

Відразу після того, як Савченко ступила на українську землю після повернення з Росії, вона проявила себе різкою і навіть безцеремонною. Від квітів відмовилася, відповідала журналістам в доволі грубій формі, що також викликало шквал обговорень.

«Вона вчора продемонструвала нетиповий, не канонічний для політиків та публічних людей спосіб спілкування з пресою. Вона кричить на пресу. І вона вимагає дотримуватися дистанції. Вона ще не звикла, не може звикнути до публічності», - пояснює Горбач.

Це цілком нормальний психологічний стан людини, яка пережила полон і в'язниці, вважає політолог. Однак, він неадекватно сприймається спостерігачами.

«Я думаю, вона буде ставити ще й новий стандарт спілкування з журналістами», - додає Горбач.

Цілком ймовірно, що різка і емоційна Савченко може спробувати ставити свій тон і в парламенті. Адже зараз їй або доведеться підлаштовуватися під існуючі правила гри, або – диктувати свої. Чи вистачить у неї сил і досвіду для другого варіанту – невідомо. В першу чергу Савченко – військова, це її професія. А політик вона тільки тому, що є народним депутатом і членом парламенту, нагадує Горбач.

«Вона тільки політик-початківець, заочний. В принципі її політичний образ та імідж був сформований, як образ ув'язненої, полоненої», - говорить він.

Рябчин ж каже: Савченко прекрасно усвідомлює, що її знань поки не зовсім достатньо для повноцінної роботи в парламенті, але вже рветься в бій.

«Вона ставила сотні питань. А як це, а як це. Вона попросила відвезти її у Верховну Раду, щоб їй особисто показали, як працює пульт, як картка, куди її вставляти, що натискати. Їй порадили, які статті регламенту треба почитати. Готуємо серйозну бойову одиницю», - ділиться Рябчин.

За його словами, вже завтра Савченко піде в парламент знайомитися, а у вівторок буде в сесійній залі.

Як відреагує політик-початківець Савченко на сучасні політичні реалії, передбачити складно. Адже в парламенті досі залишилися домовленості, внутрішні правила, тіньові грошові обороти і тому подібні речі, нагадує Бекешкіна. Вона каже: за всім цим може слідувати різка критика президента, нинішньої влади і всього політичного устрою. Савченко могла б стати в Батьківщині кимось на кшталт Сергія Лещенка в БПП.

Вона буде дуже радикальною, такою, що ще з сумом згадають про Правий Сектор

«Взагалі вона буде критикувати всіх. Тим більше, є за що. Але коли ми критикуємо і Верховну Раду, і президента, завжди думаємо, а що взамін. Наприклад, Верховна Рада мені теж не подобається. А що натомість? А я знаю, що наступна Верховна Рада буде ще гірше», - зізнається Бекешкіна.

Савченко – не просто народний депутат. Вона також увійшла до складу Комітету ВР з питань оборони і нацбезпеки. Разом з нею в цьому комітеті – такі прізвища, як Дмитро Ярош, Андрій Білецький, В'ячеслав Костянтинівський, Юрій Береза, Андрій Титарук. Бекешкіна припускає: цілком можливо, що на основі керівників, учасників добровольчих батальйонів, волонтерів може бути створена окрема політична сила праворадикальної спрямованості.

«Вона буде дуже радикальною, такою, що ще з сумом згадають про Правий сектор», - впевнена соціолог.

Що буде далі насправді – залежить тільки від рішення самої Савченко і від того, який шлях вона обере. Поки що це невідомо.

«Як вона себе буде поводити, як позиціонувати. Буде вона в партії Батьківщина активною, або стане самостійною фігурою. Чим саме вона буде займатися, яке у неї ставлення до українського націоналізму. Це питання, яке поки що не відоме», - погоджується і Умланд.

Можливо, вже у вівторок стане зрозуміло, чи змінить Савченко, яка очолювала виборчий список "Батьківщини" на останніх виборах, політичний почерк партії з її одвічним акцентом на низькі тарифи для населення й полегшення податкового навантаження для видобувачів газу.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: