Бої місцевого значення. Після виборів екс-регіонали збережуть за собою схід і південь

2 коментувати
Бої місцевого значення. Після виборів екс-регіонали збережуть за собою схід і південь
Графіка НВ
За результатом місцевих виборів-2015 колишні регіонали збережуть за собою схід і південь, змінивши лише партійні вивіски. А найзапекліша боротьба за крісло мера відбуватиметься в Одесі та Дніпропетровську

Офіційно передвиборчу агітацію кандидатів і партій дозволено тільки з моменту реєстрації, яка стартувала наприкінці вересня, але насправді вже багато місяців майбутні мери та депутати місцевих рад із білбордів та сітілайтів закликають українців віддати за них свій голос.

"Якщо 2010-го або 2012 року зовнішня агітація до реєстрації хоча б не була такою відвертою, то зараз, враховуючи відсутність серйозних санкцій, вона давно йде на повний хід", — нарікає Ольга Айвазовська, координатор громадянської мережі ОПОРА.

І це тільки початок. Із наближенням виборів нехтування законом стане ще наочнішим, впевнено прогнозують експерти. З початку літа громадські організації фіксують повсюдне застосування адмінресурсу, непрямий підкуп виборців та інші порушення закону.

Брати участь у виборчому процесі вже виявили бажання 132 партії як всеукраїнського, так і локального масштабу. Попередні соціологічні опитування показують, що практично всі парламентські сили, крім Народного фронту, який відмовився від участі у виборах, тією чи іншою мірою будуть представлені в українських місцевих радах. Причому Блок Петра Порошенка (БПП), Самопоміч і Батьківщина популярніші на заході та в центрі. На сході та півдні традиційно зберігає сильні позиції спадкоємець одіозної Партії регіонів (ПР) — Опозиційний блок (ОБ). Його електорат намагаються відкусити дрібні партії Наш край і Відродження, кістяк яких складають колишні регіонали.

Ужгород — це випалене поле. Всі зав'язані на корупції і скандалах, - Дмитро Тужанський, представник Комітету виборців у Закарпатті

В окремих областях на перемогу претендують взагалі екзотичні птахи — локальні політичні об'єднання на зразок Української морської партії Сергія Ківалова в Одесі, Вінницької європейської стратегіїЄдиного центру на Закарпатті та хмельницької партії нардепа Олександра Гереги За конкретні справи.

А якщо б експертне журі присуджувало під час цієї кампанії приз за найяскравіший дебют, то він, без сумніву, належав би партії олігарха та колишнього дніпропетровського губернатора Ігоря Коломойського УКРОП, яка найбільш видовищно вийшла на українську політичну сцену.

Однак це все тільки початок, резонно попереджають експерти. І обіцяють "посилення вогню", причому найзапекліші "бої", за їхніми прогнозами, відбудуться у Дніпропетровській, Харківській та Одеській областях, а також у Закарпатті й на Херсонщині.

Битва за Дніпро

Найпроблемнішою областю на цих виборах стане Дніпропетровщина. У цьому промисловому регіоні перетнулися інтереси двох політичних важковаговиків — олігарха Ігоря Коломойського і Олександра Вілкула — колишнього регіонала, який 2010-2012 рр. очолював Дніпропетровську облдержадміністрацію, а зараз входить до фракції Опозиційного блоку в парламенті. У Вілкула великі плани: ОБ збирається отримати в області питому більшість на всіх рівнях, а сам екс-регіонал має намір посісти крісло мера Дніпропетровська.

Проти команди ОБ Коломойський виставив своє нове дітище — партію УКРОП, а конкуренцію Вілкулу складе близький соратник олігарха — депутат Борис Філатов. “Боротьба за контроль тут буде дуже жорсткою, — прогнозує Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень Пента. — Це буде війна в повному сенсі. Для обох [Вілкула та Філатова] це базовий регіон, вотчина".

Виборча кампанія в області стартувала задовго до відведеного законом терміну — ще червнем. І вже зараз можна стверджувати, що вона буде найбруднішою в країні, впевнений Станіслав Жолудєв, голова представництва Комітету виборців України (КВУ) в Дніпропетровській області.

"Ми ніби повернулися до 2010 року, — порівнює він. — Використовуються ті самі прийоми — адмінресурс, погрози звільнення бюджетників і неподовження контрактів на підприємствах, підкуп виборців, чорний піар".


Заради того щоб стати мером, народний депутат Борис Філатов готовий робити селфіАлександр Боровик, помощник Михаила Саакашвили, готов рушить стены

Олександр Боровик, помічник Михайла Саакашвілі, готовий руйнувати стіниГеннадій Труханов (ліворуч) і Сергій Ківалов (праворуч) готові посміхатися


Також Жолудєв підкреслює, що зараз проукраїнські сили не можуть нічого протиставити Вілкулу та ОБ. Причому, на його думку, УКРОП, незважаючи на свою потужну і дорогу кампанію, навряд чи покаже серйозний результат в області. Інтрига зберігається лише в самому Дніпропетровську.

ОБ для перемоги вже встиг зробити чимало — зокрема вперше дніпропетровський міський виборчком перенесли до приміщення облради. "Перенесли нібито з міркувань безпеки, але всі розуміють справжню причину, — пояснює Жолудєв. — Ця будівля повністю підконтрольна регіоналам, і сюди немає нормального доступу ані громадянам, ані спостерігачам, ані журналістам".

Про очікувані в Дніпропетровську проблеми говорить і Айвазовська. За її словами, під час розгляду реєстрації Вілкула як кандидата в мери міста представника ОПОРИ буквально виштовхали із засідання міського виборчкому.

Утім, УКРОП з ОБ битимуться за перемогу тут до кінця. На думку експертів, хоча партія УКРОП висунула своїх кандидатів у всій Україні, лише в Дніпропетровській області вона справді розраховує на успіх.

“УКРОП бореться не стільки за перемогу, скільки за розкрутку, — вважає Фесенко. — Їм хотілося б зачепитися в Києві, в декількох облрадах Центральної та Західної України. Але для них це, ймовірніше, старт перед майбутніми парламентськими виборами".

Нові партії — старі обличчя

Як плацдарм для подальшої політичної кар'єри нинішні місцеві вибори розглядають й інші партії — Наш край і Відродження. Ці політичні сили не можна назвати новими, це, ймовірніше, добре забуті старі партії, які чекали слушної нагоди, щоб повернутися з небуття.

Кістяк обох складають політики, які перебували раніше в одіозній Партії регіонів. Лідери Відродження — це члени однойменної депутатської групи Віктор Бондар, Володимир Пилипенко та Віталій Хомутинник. Наш край очолюють колишній заступник голови Київміськадміністрації Олександр Мазурчак, нардепи Олександр Фельдман та Антон Кіссе, а також мер Миколаєва Юрій Гранатуров.

На відміну від ОБ, ці партії називають себе не політиками, а господарниками. Щоб домогтися успіху в південних і східних регіонах, вони висувають колишніх мерів і голів адміністрацій, яких місцеві жителі добре знають. У цих політичних сил є непогані шанси "відкусити" традиційний електорат Партії регіонів, вважають експерти.

“Електорат ПР неоднорідний, — каже Жолудєв. — Лише 30-40% тих, хто голосував за них, голосуватиме за Опозиційний блокНаш край і Відродження зайняли порожню нішу".

Партії, які забирають електорат у ОБ, вигідні й БПП, й УКРОПу, стверджують експерти. Мало того, Наш край нерідко називають проектом адміністрації президента, а Відродження пов'язують з Коломойським.

Справа в тому, що, по-перше, представники Відродження у Верховній Раді неодноразово демонстрували свою лояльність до олігарха, по‑друге, у лавах цієї політичної сили виявилося кілька кандидатів, наближених до нього. Зокрема, кандидатом до дніпропетровської облради партія висунула Святослава Олійника, він був заступником Коломойського на посаді губернатора області. А осередок Відродження в Дніпропетровській області очолює Володимир Куцин, генеральний директор Нікопольського заводу феросплавів, контрольним пакетом акцій якого володіє олігарх.

У деяких регіонах Наш край і Відродження мають намір не просто потіснити ОБ, а здобути перемогу, виставивши практично безальтернативних лідерів. Наприклад, своїм кандидатом у мери Харкова партія Відродження висунула чинного міського голову Геннадія Кернеса. За всієї його неоднозначності інші політсили поки не змогли запропонувати вагому альтернативу йому, і з таким лідером політична сила автоматично отримує непогані шанси на хороший результат у місцевих радах.

Схожої стратегії дотримується і Наш край. Наприклад, список партії у Миколаєві очолив чинний мер міста Юрій Гранатуров, його найближчий конкурент — Ігор Дятлов, висуванець від ОБ, колишній голова Миколаївської облради.

Регіональні особливості

Саме в цих областях, а також на Херсонщині — у колишньому електоральному полі Партії регіонів — експерти очікують найсерйозніших провокацій і фальсифікацій. Причому Кернес, попри гадану безальтернативність, вже активно використовує адмінресурс.

"Партії Відродження присвячені більшість білбордів, її рекламою обвішаний комунальний транспорт", — розповідає Михайло Камчатний, представник КВУ в Харківській області.

За його словами, беруть участь у виборах чиновники, які, що називається, пішли в народ: розповідають співгромадянам, як оформити субсидії, за їхнім розпорядженням у містах кладуть новий асфальт і ставлять лави. Подібні передвиборні дива відбуваються у багатьох містах — так кандидати "готують" свій електорат напередодні бійки за його симпатії.

Однак насправді жорстке протистояння експерти прогнозують в Одеській області. Причому Одеса стала одним з небагатьох міст, де результат виборів мера абсолютно непередбачуваний. У перегонах беруть участь одразу п'ять сильних кандидатів, і деякі з них йдуть на вибори з власними новоствореними партіями: нинішній мер, колишній член ПР Геннадій Труханов з партією Довіряй справам, ще один екс-регіонал Сергій Ківалов — з Українською морською партією. Конкуренцію їм складе екс-мер Одеси Едуард Гурвіц, висуванець від БПП, соратник Михайла Саакашвілі Олександр Боровик, а також колишній нардеп від ПР Світлана Фабрикант, яку на вибори висунула партія Відродження.

Електорат усіх п'яти кандидатів десь перетинається, тому вже зараз зрозуміло, що другого туру на цих виборах не минути, підкреслюють аналітики. І припускають, що менше за все шансів стати мером у Боровика. Хоча його підтримує популярний Саакашвілі, широкому виборцю він невідомий.

Прогнозованіша ситуація в Західній Україні. Зокрема, Львів найімовірніше знову очолить чинний мер Андрій Садовий. Його партія Самопоміч також утримує високі позиції напередодні виборів у більшості західних областей, а також у багатьох великих містах України — наприклад, Києві.

А пристрасті вже киплять у Закарпатті, зокрема у зв'язку з конфліктом, що розгорівся в Мукачеві цього літа за участю Правого сектора та місцевих авторитетів. Утім, головна боротьба в Закарпатській області розгорнеться між БПП і Єдиним центром — партією місцевого політичного важкоатлета Віктора Балоги. Епіцентром подій стануть Ужгород і Мукачеве.

"В Ужгороді найімовірніше буде другий тур, — прогнозує Дмитро Тужанський із КВУ в Закарпатті. — Важко сказати, хто тут фаворит. Ужгород — це випалене поле. Всі зав'язані на корупції та скандалах".

Ситуація в Мукачевому, за його словами, повторює вибори минулих років — знову зійдуться команди сина Віктора Балоги Андрія від Єдиного центру та Івана Чубірки, близького соратника Віктора Медведчука, в минулому висуванця від ПР.

"Тепер він йтиме від Відродження, на нього працює команда нардепа Михайла Ланьо — безпосереднього фігуранта розборок у Мукачевому 11 липня, а неформально ще й БПП", — розповідає Тужанський.

Причому Закарпаття — не єдиний регіон, де БПП пригрів колишніх регіоналів. В областях на сході та півдні колишніх соратників Віктора Януковича повсюдно висувають від президентської сили, визнають експерти. Хоча чимало хто з них — не ідейні регіонали, а скоріше ті, хто готовий підлаштовуватися під обставини.

"Раніше вони були регіоналами, ще раніше — в Батьківщині, до цього з Кучмою",— пояснює Камчатний.

Попри все загострення пристрастей, влада, обрана цього року, навряд чи виконуватиме свої функції весь зазначений термін. Якщо конституційні зміни щодо децентралізації парламент схвалить, як і планувалося, наприкінці поточного року, жовтнем 2017‑го місцеві ради втратять свої повноваження й обиратимуться відповідно до нової Конституції. Хоча бюджетною децентралізацією, яка вже відбулася, нова влада скористатися встигне.

"Це і буде для неї головним іспитом — чи вдасться їй розумно використовувати додаткові кошти на місцях", — зазначає Фесенко.

Матеріал опублікований у НВ №37 від 9 жовтня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: