Битва за Дніпро. Чому вибори в Дніпропетровську можуть стати скандальнішими, ніж вибори в Чернігові

Битва за Дніпро ризикує стати брудніше ніж битва за Чернігів

Битва за Дніпро ризикує стати брудніше ніж битва за Чернігів

Дніпро може стати гарячою точкою майбутніх виборів. За місце під сонцем у місті колишніх прем'єрів та президентів борються екс-віце-прем'єр Януковича та людина команди Коломойського

- Ми бачимо застосування адміністративного ресурсу, тиску на членів ТВК, внаслідок якого ми маємо двійників по кандидатам у мери, по лідерам нашої партії і навіть партію-двійника, - так емоційно вчора коментував відмову ЦВК зареєструвати його кандидатом на посаду мера Дніпропетровська від партії Відродження Анатолій Крупський.

Відмова Відродженню, здавалося б, пересічна подія для регіональних виборів. Завжди десь комусь відмовляють у реєстрації. Але у випадку з Дніпропетровськом і областю – це дуже показовий сигнал про те, що вибори місцевої влади на малій батьківщині кількох українських президентів і прем'єрів будуть дуже непростими і відгукнуться не тільки регіону – їх відлуння прокотиться по всій країні.

Вся справа в тому, що дніпропетровщина – це один з великих промислових центрів України, близький до непідконтрольних територій на сході країни, яка є вотчиною для групи Приват. Перемога тут команди Коломойського дозволить їм показати свою силу і вплив, яка суттєво похитнулася останнім часом через атаки команди президента Петра Порошенка. При цьому команді глави держави важливо не отримати регіон з опозиційно налаштованою до себе місцевою елітою. До цього варто додати і олігарха Ріната Ахметова, для якого цей регіон також є ключовим і дозволяє, в разі успіху близького до нього Олександра Вілкула, мати можливість впливати на багато рішень центральної влади.

Ключовими по напруженням та задіяним ресурсам є вибори мера самого Дніпропетровська. Опитані НВ експерти, депутати та політики в один голос стверджують, що основних кандидатів на пост – три: Олександр Вілкул – представник Опозиційного блоку, Борис Філатов – представник УКРОПу і Загід Краснов, висунутий власним рухом ВГО Громадська сила.

"Головним фаворитом на цих виборах, за опитуваннями, є Олександр Вілкул, колишній дніпропетровський губернатор, колишній віце-прем'єр. Але Дніпропетровськ - це вотчина Коломойського. І від команди Коломойського у виборах бере участь Борис Філатов, нардеп, один з лідерів УКРОПу", - говорить НВ політолог Володимир Фесенко.

Протистояння

Як стверджують джерела НВ у пропрезидентській команді, в кінці літа Філатов намагався домовитися про нейтралітет з АП щодо Дніпропетровська.

- Це неправда, - лаконічно прокоментував цю інформацію Філатов НВ.

Сам він останнім часом помітно змінив свою роботу з медіа. Зараз все спілкування з журналістами відбувається переважно через його прес-службу, хоча раніше він був легко доступний безпосередньо. Змінилася і його риторика і стилістика меседжів в соціальній мережі facebook, де Філатов завжди був дуже активний. В його постах стало менше експресії, левова частка написаного зараз стосується Дніпропетровська.

"Філатов став робити натиск на конструктив, на позитив або нейтральну тематику", - говорить один із штабних працівників УКРОПу.

Одним з тих, хто буде допомагати йому, називають політтехнолога Дмитра Касьянова, який працював на Сергія Березенко та очолював передвиборний штаб в ході скандальної кампанії в Чернігові, яку Березенко виграв у іншого укроповця, Геннадія Корбана.

"Касьянов вміє будувати "піраміди" [схеми по скупці голосів], передвиборні мережі, адресно працювати з електоратом, як це було в Чернігові: бабусі, гречка...", - говорить один з нардепів від БПП, знайомий з роботою Касьянова в Чернігові.


bb67bc5-chernigov4-333 

Дмитро Касьянов у штабі Сергія Березенко. Фото: Українська правда


Сам Філатов не підтвердив НВ інформацію про те, що Касьянов працює в його штабі. Але джерела НВ у штабі Філатова підтверджують, що екс-політтехнолог Березенко працює в Дніпрі.

На команду Філатова працює і Сергій Гайдай, в 2014-му працюючий на парламентську кампанію партії прем'єра Арсенія Яценюка Народний фронт. НФ набрав на виборах в Раду несподівані для нього 22%. НВ зустріло Гайдая на з'їзді УКРОПу у вересні. Тоді політтехнолог сказав, що ще тільки думає про співпрацю з "коломойськими". Зараз співрозмовники НВ у штабі Філатова відзначають, що Гайдай займається більше кампанією УКРОПу в Україні в цілому, а також Києвом, і лише по якимось окремим питанням допомагає на мерській кампанії в Дніпропетровську.


12038166_888294324573450_7890324098926108903_n_02

Приклад анти-піару стосовно Максима Курячого (Солідарність) і Олександра Вілкула (Опозиційний блок) Фото:facebook/Андрій Бродецький

На Вілкула та Опозиційний блок працює ряд політтехнологів, серед яких називають Андрія Золотарьова, який працював свого часу з багатьма політичними силами, зокрема з КПУ. Також працюючим на Вілкула в Дніпрі називають місцевого політтехнолога Андрія Клячина.

У штабі Вілкула відзначають, що він також намагається будувати кампанію на конструктиві і робить ставку на адресне вирішення проблем кожного мешканця Дніпропетровська.

"Вілкул працює в Дніпрі давно. Його тут знають. Навесні ми збільшили активність роботи. Філатов намагається нас дзеркально повторювати. Але у нас, на відміну від нього, є вже напрацьована підтримка", - говорить один з представників Вілкула на умовах анонімності.

"Підтримка Вілкула – адмінресурс і домовленості з Порошенком", - емоційно говорить один з нардепів-УКРОПів.

Обидві сторони поки намагаються публічно не дуже критикувати один одного, побоюючись втягуватися у відкрите протистояння, яке на початку кампанії може відібрати у них очки і відштовхнути виборця.

Третій кандидат у мери – це Загід Краснов, відомий у Дніпропетровську бізнесмен і політик. Його називають певною альтернативою Вілкулу та Філатову. У Краснова в активі вже є одна спроба обратися на посаду голови Дніпропетровська. Також за ним є впізнаваність і підтримка виборців у Дніпрі, яких обидва суперника – і Вілкул, і Філатов – сподіваються обережно залучити на свою сторону у разі, якщо вибори не обійдуться одним туром. Виходячи в тому числі з цього розрахунку, обидва публічно не роблять випади в бік самого Краснова.

У укроповців є аргументи вважати, чому Краснов і його електорат може зіграти на користь Філатову. Там вважають, що Краснов не пробачить Вілкулу свою "посадку" в СІЗО за давнє ДТП напередодні парламентських виборів 2012 року, щоб перешкодити йому боротися за мандат.

Важливим на цих виборах буде і те, кого з кандидатів підтримають інші впливові гравці Дніпропетровська, такі, наприклад, як олігарх Віктор Пінчук. З ним у команди Коломойського традиційно складні відносини. Одвічні корпоративні протистояння Пінчука та Коломойського відображаються не тільки на економічних, а й на політичних питаннях.

"Ми намагалися поговорити з Пінчуком, пояснити, що відносини і протистояння з Коломойським – це одне, а не дати Дніпро захопити Вілкулу – це інше. Але він нас не почув", - говорить один з представників команди Філатова.

Тінь Банкової

Ключовим залишається питання – як і на чиєму боці виступить в Дніпрі Адміністрація президента.

Так, президентська об'єднана партія Блок Петра Порошенка Солідарність висунула кандидатом в мери Максима Курячого. В Солідарності стверджують, що вибір робили між екс-мером Дніпропетровська, а нині її нардепом Іваном Куліченком та Курячим. І переміг останній.

"Та тому що бояться, що Куліченко забере голоси у Вілкула", - злісно коментують це висунення в УКРОПі. Там вважають, що Курячий буде підігравати Вілкулу.


11987038_926227307469417_7105306154801531908_nЕкс-мер Дніпропетровська, а нині нардеп від БПП Іван Куліченко та Олександр Вілкул на молебні в День Дніпропетровська. Фото:facebook/Олександр Вілкул


В Солідарності пропонують не поспішати з такими висновками, хоч неофіційно і не заперечують свого негативного ставлення до команди Коломойського.

"Давайте подивимося на кампанію", - говорить НВ нардеп від БПП Олександр Черненко.

Примітно, що незважаючи на те, що команда Коломойського звинувачує пропрезидентську команду в підтримці Вілкула, вони відзначають, що голова обласної адміністрації Валентин Резніченко дистанціювався від будь-якої зі сторін і не втручається в політичні ігри.

"Треба віддати належне Резніченко – він залишається нейтральним", - говорить НВ Філатов.

Політолог Фесенко вважає, що для АП тут головне послабити обох гравців – не давши комусь з них взяти повний контроль над Дніпропетровськом та областю.

"Для адміністрації президента тут принципово важливо, щоб зовні вони виступали в ролі зовнішнього арбітра. За великим рахунком, обидві конкуруючі сторони не є у нинішній ситуації друзями і партнерами президентської команди. І об'єктивний інтерес президентської команди – взаємне послаблення", - зазначає Фесенко.

В цілому протистояння сторін у Дніпрі може вилитися в те, у що вилилася кампанія Чернігові, а то і гірше.

"Дай Бог, щоб усе закінчилося так, як у Чернігові. Тому що там всі очікували конфлікту, кривавих розборок, але в підсумку все закінчилося досить мирно та спокійно. Сама кампанія буде, звичайно, такою ж брудною, конфліктною, агресивною, як і в Чернігові. Може, навіть ще більш брудною та агресивною. Бо Чернігів, це все ж таки бувала якась нейтральна територія. А тут – боротьба за свою територію. І це, як у тваринному світі, це боротьба не на життя, а на смерть: хто буде контролювати вотчину", - говорить Фесенко.

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: