Без п'яти хвилин кінець світу. Чому війна між курдами і Туреччиною вигідна ІД

3 коментувати
Наступ турецької армії на позиції Ісламскої держави в північній Сірії йде як по маслу

Наступ турецької армії на позиції Ісламскої держави в північній Сірії йде як по маслу

Бойовики Ісламської держави добилися турецького вторгнення в північну Сирію, передбаченого півтори тисячі років тому

Наступ сирійських повстанців, навчених і екіпірованих на території Туреччини, а також збройних сил цієї країни на позиції Ісламської держави в північній Сирії йде як по маслу. Бойовики залишають свої позиції у місцевих населених пунктах і йдуть вглиб своєї території, не вчиняючи ніякого опору. У сил наступу втрати становлять лише кілька осіб пораненими, вбитих поки немає. При цьому від ІД вже звільнені десятки квадратних кілометрів сирійської території, включно з прикордонним містом Джараблус.

Суттєво гірше ситуація складається там, де турецькі війська, очистивши територію від бойовиків ІД, наражаються на позиції курдських Загонів народної самооборони (ЗНС), які воювали проти ісламістів в цьому районі в останні кілька місяців. Курди категорично відмовляються виконувати основну й безумовну вимогу, що висувається до них Анкарою: залишити свої позиції на захід від річки Євфрат і повернутися на її лівий берег. В результаті зіткнення спалахнули вже між турками і курдами, які, теоретично, мали б співпрацювати в боротьбі проти ІД. З турецького боку проти ЗНС вже застосовуються важке озброєння, авіація і гаубиці.

Війна між Туреччиною і курдами розгорається через крайній ступінь взаємної недовіри та через цілі сторін, що прямо суперечать одні одним. Курди, які мріють про створення в північній Сирії власної територіально безперервної автономії, намагаються зі сходу на захід пробитися через зайняту ІД територію до курдського ж анклаву Афрін (північний захід Сирії). Турки з усіх сил прагнуть цьому перешкодити (звідси і вимога забратися за Євфрат), наступаючи на позиції ІД перпендикулярно курдам – з півночі на південь. Завдання Анкари – стати стіною між двома курдськими утвореннями, не давши їм з'єднатися і забезпечивши собі прямий наземний коридор в центральну Сирію і на Близький Схід взагалі. При цьому формально в Анкарі називають іншу мету вторгнення: очищення прикордонних районів Сирії від бойовиків ІД.


Турецькі таки у місті Джаралбус

Турецькі танки у прикордонному місті Джаралбус


Незважаючи на те, що головні союзники курдів у цій війні – США – підтримали турецькі вимоги, курди поки не мають наміру відмовлятися від своєї багатовікової мрії – створення власної держави, реалізація якої зараз ближче, ніж будь-коли в історії. Офіційні представники ЗНС вже пригрозили «розбити і ІД, і Туреччину». Втрата американської підтримки їх у цьому сенсі не дуже лякає. (Принаймні, вони так заявляють). Туреччина, офіційно вважає ЗНС «терористами», користуючись бездіяльністю США, не тільки готова, але вже застосовує проти курдів силу.

У цьому, найсвіжішому, конфлікі в рамках Сирійської війни перемогу здобуде той, хто першим зуміє зламати опір ІД на півночі країни. Або курди все-таки з'єднаються зі своїми одноплемінниками в Афріні, або турки переріжуть дороги, що з'єднують східну і західну частини сирійського Курдистану. Перемога, правда, залежатиме не тільки від доблесті й технічного оснащення сторін, але і від дій власне Ісламської держави, у якої в усій цій історії є власний інтерес.

Сенс існування Ісламської держави – не добробут його громадян, не успіхи в науці та культурі. І навіть не завоювання всього світу з перетворенням його населення на мусульман, як дехто помилково вважає. Заявлена мета – наближення кінця світу з подальшим потраплянням особового складу халіфату в рай, а всіх інших мешканців планети, відповідно, в пекло. Досягненню цієї цілі і підпорядкована вся логіка існування цього утворення.

Згідно зі стародавніми пророцтвами з священних ісламських текстів, безпосередньо перед початком кінця світу повинна відбутися битва сил «халіфату» і «Риму». Якщо з халіфатом все ясно – це ІД і є, то з Римом були різночитання. Одні ісламісти вважали, що мова йде про християнський Захід, інші – про Туреччину, як спадкоємицю Візантії (Східної Римської імперії). Місце передапокаліптичної битви визначено досить точно: містечко Дабік в північній Сирії, розташоване якраз між двома курдськими анклавами. Оскільки турецькі війська вже почали вторгнення і перебувають лише за сотню кілометрів від Дабіка, прихильників «турецької» версії трактування слова «Рим» серед адептів ІД істотно додалося.

Зараз вони насправді впевнені, що до початку «останньої битви людей» залишилися лише тижні, якщо не дні. Сцена для битви готова (Дабік вони всіма силами зміцнювали півтора року), один з учасників дійства (самі ісламісти) вже знаходяться на місці, другий ось-ось має прибути.

І це дуже погана новина для курдів: ісламісти залишають свої позиції і масово відступають до Дабіка тільки перед турецькими військами, даючи їм повну свободу маневру та ілюзію легкості боротьби проти ІД. Була б можливість – бойовики самі б привезли турків до Дабіка. Курди ж їм там ні до чого, тому ІД всіма силами гальмує їхній наступ. Мрія про Апокаліпсис, що живив існування Ісламської держави від початку її заснування, майже втілена в життя.


1

В рамках Сирійської війни перемогу здобуде той, хто першим зуміє зламати опір ІД на півночі країни


Анкарі буде вельми непросто протистояти спокусі привести свої війська під Дабік. По-перше, наступ буде безкровним і тріумфальним, а по-друге, захоплення цього населеного пункту поставить жирний хрест на надіях курдів про власну територіально безперервну державу. І з військової, і з геополітичної точки зору реалізація цього завдання виглядає і не тільки необхідним, але й цілком досяжним.

Утім, мінус все-таки є. Початок битви за Дабік, передбачений півтори тисячі років тому, для багатьох мусульман по всьому світу виглядатиме як справжнє диво, яке не тільки підтверджує сакральний характер Ісламської держави, але і свідчить про швидкий і неминучий прихід кінця світу. Що може початися в світі, якщо десятки або навіть сотні мільйонів людей будуть залізно впевнені, що історія людства завершиться з дня на день, уявити непросто. Мабуть, якась подоба Апокаліпсису планету і охопить.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: