Барин всіх розсудить. Чого чекати від візиту віце-президента США Байдена

Виступ Джо Байдена стане першим зверненням американського лідера з трибуни українського парламенту за останні майже 25 років

Виступ Джо Байдена стане першим зверненням американського лідера з трибуни українського парламенту за останні майже 25 років

Приїзд другої за важливістю особи в США, віце-президента Джо Байдена, в Україну – важливий сигнал для зовнішнього світу і приїзд ревізора – для Києва. Його запланований виступ у Раді вже називають історичним

У понеділок, 7 грудня, в Україну приїжджає віце-президент США Джо Байден. Його візит став найбільш обговорюваною подією місяця.

Американський політик такого рангу виступить в українському парламенті вдруге в історії. Вперше з трибуни Ради до українських нардепів звернувся Джордж Буш-старший 1 серпня 1991 року, коли Україна висловила намір стати незалежною державою. У своїй промові, яку американські ЗМІ прозвали Chicken Kiev (в дослівному перекладі "котлета по-київськи", у переносному значенні - "боягуз"), президент США закликав Україну утриматися від цього "суїцидального націоналізму". Промова Бушу, яка увійшла в історію як серйозний прорахунок Білого дому, писала майбутній Держсекретар Кондоліза Райс.

Чого ж очікують від візиту Байдена, який вже теж називають історичним?

Україна почує від віце-президента США і похвалу і критику, вважає народний депутат від БПП Світлана Заліщук: "Очевидно, що це візит високого рівня, особливо в контексті того, що він відбудеться напередодні звітності уряду в парламенті і планування наступного року. Думаю, це підкреслений меседж з боку американців як одного з основних наших стратегічних партнерів: нам потрібні серйозні зрушення в усіх напрямках. Те, що робиться, це добре, але не можна зупинятися і втрачати швидкість", - говорить вона.

У Білого дому, від позиції якого сьогодні залежать багато українських питань від фінансування до оборони, є серйозні питання до української сторони з ряду пунктів, як, наприклад, запуск антикорупційних органів. Тому, вважає Заліщук, українські лідери безумовно почують від Байдена критику. Але буде і визнання досягнень України за рік: парламент прийняв багато революційних законів, яких Україна чекала 10 років, але плоди будуть видні трохи пізніше, пояснює вона.

Вже такий жарт з'явився – ось приїде Байден, Байден всіх розсудить. Як парафраз відомого вірша російського класика про пана - Володимир Фесенко

"Я думаю публічно буде видно тільки маленьку частину [оцінок]. Ми побачимо лише вершину айсберга – красиві дипломатичні фрази. Але в особистих розмовах, я впевнена, будуть дуже відверті розбирання конкретних речей", - говорить Заліщук.

Візити такого рівня є надзвичайно важливими в політичному плані, так як демонструють, що наймогутніша в світі держава не забуває про жертву російської агресії, коментує НВ приїзд Байдена екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко. Переговори, які відбудуться і з президентом, і з прем'єром, і з головою Верховної Ради, і виступ у парламенті, і переговори з громадськістю – все це варто розцінювати як надзвичайно важливий елемент політичної підтримки США України.

"Політичне значення очевидне. Ми зараз з американцями проводимо роботу по мобілізації всього цивілізованого світу на боротьбу з російською агресією. Без допомоги США нам навряд чи вдасться бути успішними в цьому плані. Це треба визнавати і давати цьому світло", - вважає Огризко.

Вплив США на Україну, очевидний, і досить великий, але українська сторона приділяє візиту високого візитера занадто багато уваги, вважає політолог Володимир Фесенко, директор Центру прикладних політичних досліджень Пента. Це, на його думку, свідчить про наявність у товариства комплексів.

"Вже такий жарт з'явився: ось приїде Байден, Байден всіх розсудить. Як парафраз відомого вірша російського класика про пана. Все, що відбувається в країні останні тижні, все пов'язують з візитом Байдена", - коментує політолог.

У практичній площині, на думку Фесенка, один з ключових моментів візиту – обговорення подальшої долі Мінських домовленостей. Також на порядок денний можуть винести перспективи голосування за конституційний законопроект про децентралізацію, реформи і те, як вони будуть здійснюватися по ключових напрямках.

Ймовірно, буде обговорюватися і кадрове питання, наприклад, ситуація в прокуратурі і питання головного прокурора країни Віктора Шокіна. Однак не варто сприймати приїзд Байдена як ревізора, який прийме якісь кадрові рішення.

"Є ще один момент. Без посилання на джерела, але інформація достовірна. В останні дні була велика ймовірність того, що між Росією і США могли мати місце домовленості про формування стратегічного союзу, в тому числі під егідою ООН, у боротьбі проти ісламських терористів. Це те, чого домагався Путін. І США були дуже близькі до цього",- розповідає НВ Фесенко. За його інформацією, це питання могло обговорюватися на кліматичному саміті в Парижі. Остаточного рішення в цьому питанні ще не прийнято, і США поки займають обережну позицію і стримано реагують на російські пропозиції, каже Фесенко.

В оцінці української політичної ситуації і проблем Байден буде виходити з двох принципово важливих позицій: з одного боку, це збереження політичної стабільності, з іншого – питання про посилення ефективності, особливо в напрямку реформи боротьби з корупцією. Конкретні рішення, швидше за все, будуть вироблятися в ході політичних консультацій.

Сьогодні Україні особливо необхідне посилення підтримки у військовій галузі, вважає Огризко: потрібні не декларації, не заяви, а дуже серйозні інвестиції в українську армію, серйозна робота по передачі досвіду американської армії, армій інших країн-членів НАТО , а також допомога в реальній видозміні армії. Будь-які, навіть найдрібніші прояви корупції в армії повинні запобігатись і припинятись, щоб вона могла самостійно нанести російському агресору такий удар, який змусить його тричі подумати, чи варто продовжувати агресію.

"Якщо наше українське керівництво поставить питання саме в такій площині, результати візиту будуть належними. Якщо ми обмежимося просто вербальними заявами про взаємну любов і підтримку, я думаю, що це вплине на Росію найменше", - підсумовує Огризко.

Те, яким чином потрібно реалізовувати політичну підтримку Америки за допомогою практичних дій, ілюструє вчорашній візит прем'єр-міністра Арсенія Яценюка на американський авіаносець Гаррі Трумен, каже дипломат. Нагадаємо, туди Яценюк прибув на запрошення командувача 6-м флотом США і командувача ВМС США в Європі.


Яценюк по приглашению омандующего 6-м флотом США и командующего ВМС США в Европе посетил американский авианосец Гарри Трумэн у побережья Италии в Средиземном море

Яценюк на запрошення командувача 6-м флотом США і командувача ВМС США в Європі відвідав американський авіаносець Гаррі Трумен біля берегів Італії у Середземному морі


"Нам потрібно насправді вивчити весь можливий і неможливий досвід країн-членів НАТО: яким чином реформувати по-справжньому, не вербально, а реально, наші збройні сили. Відвідування тих чи інших військових кораблів або полігонів, військових баз, зустрічі з військовими – це один з елементів такої співпраці", - додає Огризко.

У той же час Фесенко вважає пригоди Яценюка на авіаносці піар-акцією.

"В стилі Арсенія Петровича є надмірне захоплення такими показушними жестами. Мені здається, що і у нього, і у частини його команди є така ілюзія, стереотип, що головне – це піар. Насправді, головне – системна результативна політика, а не ці показушні піарні жести в розрахунку на те, як про це напишуть ЗМІ, як сприйме публіка", - говорить Фесенко.

Прем'єр-міністра, на думку Фесенка, візит Байдена вже торкнувся. Побічно з ним пов'язана нещодавня заява нардепа Миколи Мартиненка, одного з найближчих соратників Яценюка, якого називають сірим кардиналом прем'єра, про намір скласти депутатські повноваження. Він заявив про це 1 грудня. Цьому передувала ціла серія публікацій в українських та європейських ЗМІ про корупційний скандал щодо Мартиненка і розслідувань, розпочатих проти нього в Швейцарії і Чехії.

"Яценюк страхується, нейтралізує ризики для себе. І не тільки у зв'язку з Байденом. Питання по Мартиненко звучали б, а тут вже є готовий аргумент, що він сам складає мандат і готовий співпрацювати зі слідством. Хоча насправді це, в першу чергу, пов'язано з ризиками відставки, це і внутрішньополітичний жест", - пояснює Фесенко.

Джо Байден прилетить в Україну пізно ввечері в неділю і пробуде тут два дні – 7 і 8 грудня. У понеділок він проведе круглий стіл з представниками влади і громадянського суспільства, після зустрінеться з президентом Петром Порошенком, потім з прем'єром Арсенієм Яценюком.

Найочікуваніша подія за участі Джо Байдена, виступ віце-прем'єра США в українському парламенті, запланована на вівторок, 8 грудня. Онлайн-трансляцію промови Байдена можна буде дивитися на nv.ua.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: