"Банду геть!". Під ГПУ зажадали припинити "контрреволюцію" і пригрозили прийти на Банкову - репортаж з місця подій

7 коментувати
Люди, які прийшли під ГПУ на підтримку НАБУ принесли з собою безліч плакатів, пакетів та мотузок

Люди, які прийшли під ГПУ на підтримку НАБУ принесли з собою безліч плакатів, пакетів та мотузок

В українській політиці слоган, з яким прийшли сьогодні люди під ГПУ, на кшталт чорної мітки: щоб почути його на свою адресу, влада повинна дуже сильно насолити своїм співгромадянам – з усіма наслідками

Кілька сотень небайдужих громадян виступили сьогодні на захист НАБУ і нагадали керівництву країни про Майдан.

Будівлю Генеральної прокуратури України (ГПУ) я знайшов не одразу: на щастя, ніколи там не бував, та, загалом, і не дуже-то збирався. Довелося трохи попетляти по Печерську, де на багатьох будівлях поблискують вивіски: "Національне бюро того-то", "Вищий комітет сього-то", "Головне управління неймовірно важливою фігні" тощо. Біля кожної курили добре одягнені, задоволені життям люди, які напевно знають, де розташована ГПУ. Але звертатися до них не хотілося.

Не без допомоги навігатора і похмурої людини у футболці батальйону Донбас все-таки вдалося вирулити на потрібну нешироку вулицю, заставлену дорогими автомобілями. Перед будівлею ГПУ, яка зовні не відрізняється від аналогічних прокурорських офісів на теренах постсовка, вже зібралися близько півтисячі людей – з журналістами включно. Спиною до прохідної стояли найактивніші: у них в руках були плакати, які таврували корупцію, ГПУ взагалі, а також панів Луценка і Суса зокрема. У деяких були плакати на підтримку Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), частина з яких була англійською мовою. В небі дзижчав дрон з фотокамерою.


Фото: Громадський рух Чесно/facebook

Фото: Громадський рух Чесно/facebook


Прийшла, переважно, молодь – як кажуть у таких випадках "світлі, розумні обличчя". Помітно було, що більшість один одного знає: віталися, робили селфі, не забуваючи фотографувати і промовців, які стовпилися біля єдиного мікрофона праворуч від входу до ГПУ. Трохи збоку, ліворуч від промовців, хтось розгортав величезний транспарант: "НАБУ, зачисти Г". На літері "Г" напис на плакаті переривався: сталася хвилинна затримка – один з тих, хто розгортав паперове полотно уперся в стіну. Але проблему швидко розв'язали, і дві відсутні літери, наступні після "Г" – "П" і "У" – теж явили себе світові.


Фото: Громадський рух Чесно/facebook

Фото: Громадський рух Чесно/facebook


Прямо перед прохідною сіла група непізнаваних товаришів з чорними пластиковими мішками на головах і зі зв'язаними руками. У такому вбранні вони мужньо просиділи на пекучому сонці весь мітинг, не зронивши ані звуку. Судячи з усього, ці герої символізували співробітників НАБУ, яких нещодавно затримали і, за їхніми словами, катували офіцери ГПУ. На одному, досить пузатому, правда, була життєстверджуюча футболка "Gamer", яка дещо порушувала похмурий пафос перфомансу.


Фото: Громадський рух Чесно/facebook

Фото: Громадський рух Чесно/facebook


Атмосфера заходу спочатку була не вулично-мітинговою, а майже камерною. Не пристрасть і палаюча лють Майдану, а високорозумний симпозіум високочолих інтелектуалів на тему "Як нам облаштувати країну".

Промовці говорили правильні, але досить загальні слова про необхідність боротьби з корупцією, про те, що зараз – "вирішальний момент", що "темні сили наступають" тощо. Слухачі, кожен з яких міг би виголосити щось подібне вже почали нудьгувати і поглядати на годинники, коли з імпровізованої сцени пролунало дещо цікаве.

Депутат від Блоку Петра Порошенка Сергій Лещенко виголосив коротку промову, яка, однак, зуміла підбадьорити публіку. Назвавши наступ на НАБУ "корупційною контрреволюцією", він оголосив, що і слідчий ГПУ Дмитро Сус, і його начальник Юрій Луценко – занадто незначні персонажі в цій історії, оскільки коріння зла – на Банковій, у кабінеті президента. Депутат висловив думку, що антикорупційні реформи гальмуються саме там – на найвищому рівні.


Фото: Громадський рух Чесно/facebook

Фото: Громадський рух Чесно/facebook


Присутні зустріли ці слова злими оплесками, за якими пролунало дружне "Банду геть!". Це, я думаю, був один з найважливіших моментів всього заходу. Це гасло – не просто гасло. В українській політиці воно на кшталт чорної мітки. Щоб почути його на свою адресу, влада повинна дуже сильно насолити своїм співгромадянам – з усіма наслідками.

Лещенко на цьому не зупинився. Перевівши подих, він розповів, що, за даними джерел, зараз захисники корупційних схем готують подання до Конституційного суду, яке, у разі задоволення, зробить НАБУ абсолютно беззубою і підконтрольною структурою влади.

Аудиторія помітно розсердилася, що стало прекрасним фоном для виступу журналіста-розслідувача Дмитра Гнапа. Замість юридичних наслідків атаки на НАБУ він став описувати можливі вуличні. Слова журналіста про те, що якщо корупція не буде ліквідована сьогодні, то "вже завтра можуть стати реальністю" палаючі шини і барикади, люди сприйняли з якихось рішучим натхненням.


Фото: Громадський рух Чесно/facebook

Фото: Громадський рух Чесно/facebook


Цікаво, що будь-який натяк промовців на можливу революцію викликав неймовірний прилив ентузіазму присутніх і гучні оплески. У ці моменти не залишалося і сліду від відчуття похмурої сходки успішних, але буркотливих городян. Люди, схоже, згадували Майдан і наелектризовану, наповнену неймовірною енергією атмосферу, яка там панувала.

Важливо зазначити, що практично всі промовці підкреслювали, що нового Майдану ніхто зараз не хоче. Навпаки, промовці вимагали, щоб влада одумалася, припинила атаку на НАБУ і почала по-справжньому викорінювати корупцію, поки ще не занадто пізно. Втім, особливої віри в це ні в кого не було, тому було прийнято рішення проводити подібні мітинги регулярно.


Фото: Громадський рух Чесно/facebook

Фото: Громадський рух Чесно/facebook


Через годину після початку мітинг завершився. Журналісти обліпили спікерів, а звичайні учасники потягнулися до метро – роз'їжджатися по своїх офісах. У натовпі я підслухав уривок діалогу: "Якщо вся проблема в Банковій, то збиратися треба там". – "Так і зберемося. Туди й діставатися простіше".


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: