Автоматичне звільнення і тюрма. Міністр Павло Петренко розповів, як каратимуть міністрів, нардепів і решту за неправду в деклараціях

1 коментувати
Автоматичне звільнення і тюрма. Міністр Павло Петренко розповів, як каратимуть міністрів, нардепів і решту за неправду в деклараціях
Найменша брехня в декларації тягне за собою звільнення і судимість, а за суттєву неправду можна сісти на 12 років. Міністр юстиції розповів, чиї декларації будуть перевіряти в першу чергу і чого найбільше бояться службовці 

За місяць після запуску системи електронного декларування про свої доходи станом на 12 вересня звітував тільки один чиновник з майже двох тисяч посадовців, яких Національна агенція з запобігання корупції вже внесла в систему. Свої статки задекларував тільки заступник міністра енергетики. В Реєстрі досі відсутні декларації президента, голови уряду, народних депутатів, міністрів.

Чому посадовці зволікають із поданням декларацій та чим загрожує їм брехня, НВ пояснив міністр юстиції Павло Петренко.

– Нещодавно інтернет-спільнота активно розганяла «зраду» навколо електронних декларацій. Наче запустили, але є проблеми, наче отримали ліцензію на захист системи, але кажуть, що її дані все ж такі можна оскаржувати в суді. Ваша однопартійка Тетяна Донець взагалі внесла законопроект, який нанівець спустошує зміст електронного декларування. Що ви про все це думаєте?

 Думаю, що це вже реальність, яку ніхто не скасує. 

Щодо законопроекту пані Донець – то це її особиста позиція, а не позиція Народного Фронту чи навіть позиція парламенту. Я точно з цим законопроектом не погоджуюся. 

Коли 15 серпня з'явилися перші реально технічні проблеми, НАЗК запустило процес прийому декларацій. Тоді подали всього лише декілька десятків декларацій.

Далі в процес втрутився президент і було прийнято рішення доопрацювати програму. Ми тоді з фахівцями НАЗК, бо саме ми супроводжуємо та затверджуємо всі ці рішення, радилися, аби знайти механізм виходу з ситуації. Було вирішено, що ті декларанти, які подали декларації з 15 серпня до 1 вересня, зобов'язані протягом 7 днів з 1 вересня перевірити інформацію в попередньо поданій декларації.

Таким чином ми мінімізували можливості маніпуляції.

 Що загрожує чиновнику, якщо він збреше в декларації? І яку саме інформацію він має декларувати?

Діючий закон справді може лякати і лякає тих держслужбовців, які прочитали його повністю. З 1 вересня запрацювала стаття Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за брехню в декларації. В залежності від ступеню порушення, передбачений штраф за незначне порушення, а якщо брехня стосується суми понад 150 тис. грн – то позбавлення волі до двох років. Навіть якщо це буде кримінальна відповідальність у вигляді штрафу, це означає автоматичне звільнення з посади, а наявність судимості взагалі унеможливлює шанси попасти на держслужбу. Раніше за недостовірні відомості в декларації був передбачений адмінштраф, який ніколи нікого не лякав. Другий позитив – це запуск системи накопичення інформації про держслужбовця та його стиль життя. Це системний та довготривалий механізм контролю державної служби та всіх політиків.

 Як працюватиме це? Коли умовний Петренко подав декларацію – хто має її перевірити, хто має знайти невідповідність?

 Скажімо, подав умовний міністр юстиції декларацію. Він підпадає під категорію тих осіб, декларації яких підлягають обов'язковій перевірці. На хвилиночку, ми маємо в державі десь 800 тисяч декларантів з наступного року. Тому їх одразу розділили на дві категорії. Перша – це топ-чиновники: міністри, заступники, начальники департаментів, керівники облдержадміністрацій із заступниками, прокурори, судді, слідчі, детективи, депутати (загалом близько 35 тисяч осіб). Вони підлягають обов'язковій перевірці. НАЗК знаходить невідповідність і передає матеріали в НАБУ, яке порушує кримінальне провадження як мінімум по статті 366 ч. 2 [Службове підроблення].

В процесі розслідування – детективи НАБУ можуть виявитися додаткові факти. Коли особа бреше в декларації, це значить, що у неї є якийсь умисел, вона хоче щось приховати, як мінімум – незаконне збагачення. Це надасть можливість розширити кримінальну відповідальність на незаконне збагачення, а це вже від 8 до 12 років ув'язнення. Оце найбільше, що турбує тих чиновників, які протягом останніх 20 років перебували на держслужбі і при невеликих зарплатах мають яхти, будинки, купу землі.

На першому ж етапі перевірці коли НАЗК знаходить невідповідності в декларації, вони одразу можуть ініціювати питання про відсторонення будь-якого держслужбовця на період перевірки. А вже на підставі вироку суду особа підлягає або звільненню, або забороні на перебування на будь-яких посадах на 10 років.

 Не боїтеся, що проти вас особисто зможуть щось накопати? В ЗМІ досі густо-часто нагадують про 25 млн грн на вашому рахунку.

 Я перебуваю на держслужбі тільки з кінця 2012 року. До того я 12 років займався адвокатською діяльністю. Коли я був в опозиції в парламенті до Партії регіонів, мене перевіряли з усіх боків і намагалися щось знайти, тому що я був активним їх опонентом.

Повне інтерв’ю з Павлом Петренком читайте на сайті НВ найближчим часом.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: