П'ять головних невдач Генпрокурора Юрія Луценка

15 лютого 2017, 11:11
2173
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
П'ять головних невдач Генпрокурора Юрія Луценка - фото

vru.gov.ua

Сьогодні ГПУ звітує про результати роботи. Випереджаючи виступ Юрія Луценка, Центр Протидії Корупції назвав головні провалені ним справи

Сьогодні на прес-конференції Генеральна рокуратура України під головуванням Юрія Луценка оприлюднює підсумки своєї роботи за 2016-й рік та звітує про досягнення відомства. Нагадаємо, Луценко прийшов на цю посаду в травні минулоріч.

За час своєї роботи Генпрокурором Луценко робив чимало гучних заяв та давав обіцянки очистити прокуратуру від недобросовісних працівників, арештувати активи чиновників із оточення екс-президента Віктора Януковича, перевірити сумнівні е-декларації українських політиків тощо. Проте – впорався не з усім, пише у своєму блозі голова правління Центру Протидії Корупції Віталій Шабунін. Ось – п’ятірка головних провалів ГПУ під керівництвом Луценка за 2016-й рік.

1. Конфлікт між ГПУ та НАБУ

Ще на початку осені минулого року спалахнув конфлікт між ГПУ та Національним антикорупційним бюро. Генпрокуратуру звинувачували в тому, що вона обмежує повноваження НАБУ низкою новоприйнятих законів. Зокрема, йшлося про те, що Генеральний прокурор може забрати у НАБУ будь-яку справу та передати іншим органам для розслідування.

За даними ЦПК, лише за січень-лютий 2017 року ГПУ 4 рази порушили підслідність НАБУ та розслідують справи без залучення детективів. Зокрема, йдеться про розслідування справи службових осіб зі столичного главку поліції, яких викрили у привласненні майже 10 млн грн, призначених для виплат поліцейським, щодо службових осіб Укрзалізниці, які привласнили кошти в розмірі майже 50 млн грн, працівників Білоцерківської ТЕЦ, які заволоділи грошима на суму понад 170 млн грн, та справу заступника прокурора Кіровоградської області щодо надання ним неправомірної вигоди.

2. Догани та службові перевірки замість покарань

Генпрокурор неодноразово робив публічні заяви про те, що його відомство має бути очищене від людей із сумнівною репутацією. Зокрема, йшлося як про чиновників, які працювали на посадах у прокуратурі ще при попередній владі, так і про тих, хто викликав сумніви завдяки своїм е-деклараціям.

Проте насправді у деяких випадках Луценко обмежився лише доганами та попередженнями. Один із найгучніших таких випадків стосується прокурора АТО Костянтина Кулика. Нагадаємо, його звинувачували у незаконному збагаченні. Також повідомлялося про зв’язки Кулика із сепаратистською організацією Оплот, яка діє у Харкові. Натомість, службове розслідування встановило «неетичну поведінку» Кулика, а суд так і не відсторонив його з посади.

Практично всі одіозні та скандальні чиновники прокуратури залишилися працювати на своїх місцях.

3.Справи Януковича

На момент обрання Луценка Генпрокурором одним із найбільш актуальних для України завдань було розслідування справ, заведених на колишнього президента Віктора Януковича. Проте з семи справ у жодній так і не було розпочато повноцінне розслідування. Хоча його майно та активи арештували, державі не повернули нічого, адже нема обвинувального вироку на адресу екс-гаранта.

4.Санкції та переслідування колишніх чиновників

Після втечі низки українських чиновників із оточення Януковича закордон на їхні рахунки та майно були накладені санкції. Для того, аби полегшити процедуру притягнення до відповідальності таких чиновників, пакетом були прийняті й поправки до законодавства, які також мали б спростити можливість заочного засудження втікачів. Проте у більшості випадків розслідування взагалі не зрушилося з місця, або ж було призупинене. Як, наприклад, у випадку із сином екс-президента, Олександром Януковичем, через те. що того оголосили у розшук.

Окрім того, були випадки, коли підозрювані у корупційних злочинах особи, як і низка чиновників з оточення Януковича, мали змогу спокійно покинути країну попри оголошені підозри. Такий прецедент – історія з на той час депутатом від Опозиційного блоку Вадимом Новінським, який спокійно виїздив у Грецію у момент, коли до парламенту вже надійшла згода про притягнення його до кримінальної відповідальності.

5. Арештовані активи та їх повернення

Луценко кілька разів робив заяви щодо необхідності арештувати активи Януковича та його «компанії» та повернути їх державі. Проте, ці обіцянки не були виконані у повному обсязі: безліч активів так і не повернуті, підприємства чиновників-утікачів продовжують працювати на території України на повну силу – як, скажімо, золоторудні підприємства екс-міністра МВС Віталія Захарченка тощо.

Але за оцінками самого Луценка, ГПУ повернуло на користь українців 9 млрд грн за рік, скасовано майже тисячу незаконних судових рішень, тощо. Такі цифри він оприлюднив під час новорічних привітань напередодні 2017-го. На запит ЦПК із проханням надати судові рішення, аби перевірити статус їх виконання самотужки, в ГПУ не відповіли.

Цікаво