Американський економіст Андерс Аслунд пояснив, як нафтова криза може вплинути на путінську Росію

Американський економіст Андерс Аслунд пояснив, як нафтова криза може вплинути на путінську Росію
Американський економіст Андерс Аслунд, експерт з пострадянського простору, пояснює, чому нафтові проблеми Росії вплинуть на Україну куди як більше, ніж уповільнення економіки Китаю

Він рівною мірою добре розуміється на особливостях окремих програм українських партій і економічних проблемах Китаю. Така широта знань робить Андерса Аслунда унікальним експертом, одним з найдосвідченіших в питаннях економіки пострадянських країн.

В цьому регіоні він не тільки виступав у ролі аналітика-спостерігача, але і брав участь у формуванні державної політики країн, що виникли після розвалу СРСР. У 1990‑х Аслунд працював радником українського президента Леоніда Кучми, голови Киргизії Аскара Акаєва, консультував авторів ринкових перетворень в Росії за часів Бориса Єльцина.

Цей досвід, а також власні знання дозволяють старшому науковому співробітникові Атлантичної ради подивитися на проблеми пострадянських держав у глобальному контексті.

Все залежить від політики Росії та її здатності зламати Україну

Тому з Аслундом у рівній мірі цікаво говорити про те, чому Юлія Тимошенко вимагає знизити тарифи на газ, і про те, що вплине на Україну більше — глобальна нафтова криза або уповільнення китайської економіки.

НВ поспілкувалося з Аслундом у ході 12‑го щорічного форуму Yalta European Strategy (YES).

— Економіка України досягла свого дна? Можна вже очікувати її зростання?

— Все буде залежати від того, як поведе себе Росія у військовому конфлікті. Всі економічні втрати України можна розкласти на три складові. По-перше, це втрата виробничих потужностей, які розташовані на окупованих територіях,— 7 % від ВВП. Потім зниження на дві третини експорту в РФ — ще 6 %. Ну і, нарешті, відсутність інвестицій, знову ж таки через те, що іноземні фірми не вкладають в країни, в яких йде війна,— це ще мінус 3-4 %. Ось вам і 16 % падіння за результатами минулого і нинішнього років.

Зараз війна затихла. І якщо затишшя триватиме, ми побачимо якесь зростання.

— Воно повністю залежить від держави-агресора?

— Все залежить від політики Росії та її здатності зламати Україну. Зараз економічні санкції коштують Росії надто дорого, тому Кремль і не вирішується атакувати Україну. Звичайно, допомагає і те, що Україна прекрасно протистоїть російським солдатам. Ну і падіння цін на нафту зменшує ресурси агресора, так що Росія теж залежить від зовнішніх факторів.

— У світі назріває чергова економічна криза?

— В цілому по ЄС економічне зростання зараз становить 2,5 %, а може досягти і 3,5 %. Так що західна економіка виглядає досить здоровою. А ось у кого ситуація гірша, так це у Росії, Бразилії, Туреччини та Китаю. На Заході картина вперше з початку 2000‑х інша. Схоже, що Захід повертається до зростання.

— Хіба уповільнення економіки Китаю не чинить впливу на інші країни? Як воно позначиться на Україні?

— Китайська економіка впливає на світову, але не настільки, щоб це можна було називати кризою. Фондові ринки трохи лихоманило, але в реальності це незначний вплив. А Україні і зовсім нема чого турбуватися: Росія для вашої країни означає куди як більше, ніж Китай. Наприклад, ви змогли в цьому році наростити експорт сільськогосподарської продукції в КНР навіть незважаючи на те, що китайська економіка зараз зростає трохи менше, ніж раніше.

— Україна експортує багато металу, пшениці і хімічних добрив. А ситуація в Китаї боляче б'є по цінам на ці основні продукти українського експорту. Хіба це не економічна загроза?

— Так, це впливає на ціни. Але котирування на метал впали раніше. А що стосується сільгосппродукції, то я не думаю, що вона подешевшала надовго. Мені здається, тут проблем не буде.

— У чому причина спаду в китайській економіці і як там буде розвиватися ситуація?

— Протягом багатьох років там був величезний економічний ріст. Але він занадто сильно залежав від інвестицій і недостатньо — від внутрішнього попиту. Країні зараз складно перемикатися на інший двигун економічного зростання. Раніше економіку рухала урбанізація. Люди переїжджали з села в місто, виробникам потрібно було закуповувати більше устаткування. Було багато міграційних трудових ресурсів. Але урбанізація рано чи пізно перестає рухати економіку до розвитку. Якщо сказати по‑радянськи, то Китаю потрібно переходити від екстенсивної моделі розвитку до інтенсивної. А інтенсивне зростання буде повільнішим, ніж екстенсивне.

— І наскільки довго триватиме перехід?

— Це неможливо передбачити, тому що ми не знаємо, наскільки Китай політично стабільний.

— Що ви думаєте про падіння цін на нафту? Для багатьох це катастрофа — наприклад, для Росії та арабських країн. А для решти світу?

— Для решти світу це добре.

— Чому?

— Ми пам'ятаємо 1980‑ті — тоді були низькі ціни на нафту і економіка Заходу серйозно зростала. У перехідний період — від високих котирувань до низьких — можуть виникати проблеми. Але в цілому низькі котирування — це добре для західної економіки і погано для виробників нафти. Отже, Росія буде більш слабкою. Ми знаємо, як це буває: спочатку десятиліття високих цін, потім десятиліття зниження, ну а потім десятиліття низьких цін. Такі цикли ми спостерігаємо ось уже більше ста років.

Це пояснюється тим, що в нафтовій галузі багато довгих інвестицій — капітальних вкладень у технології. І в той же час інвестори вкладають у збереження нафти.

— Росія зможе пережити період низьких цін на нафту?

— Головне, що це означає: господарі Кремля не зможуть отримувати мільярди для себе і своїх друзів.

В цілому нафтові країни — дуже погане місце для демократії, тому що керівники там можуть робити те, що вважають за необхідне без згоди населення. За низьких цін на енергоносії Росія, ймовірно, буде розумнішою і стане за деякий час більш демократичною. Але, звичайно ж, це не станеться автоматично.

Ймовірно, буде якась криза, якийсь майдан, як тут. Може бути, щось схоже на те, що ми бачили наприкінці 1980‑х. Але до того, як радянська система зламалася, був десятирічний період низьких цін на нафту.

Все це добре описано в чудовій книзі блискучого російського реформатора Єгора Гайдара Загибель імперії. У ній він розповідає, як радянські начальники думали, що вони блискучі, що їм не треба ніякого знання, інформації, що вони кращі за всіх, поки вони жили за рахунок високої нафтової ренти. А коли вона знизилася, держава зламалася. Чогось подібного можна очікувати і в Росії Путіна. Але коли це відбудеться, я не знаю.

— Давайте повернемося до України. Чого країна досягла за рік?

— Було зроблено дуже багато. Багато хто цього не розуміє.

Скорочення дефіциту бюджету. Валютний курс нині ринковий, а це означає, що платіжний баланс більш або менш нормальний. Україна отримала потрібні кредити для збільшення валютних резервів. НБУ закрив 55 непорядних банків. Досить багато було зроблено кроків з дерегуляції. В принципі, це дуже багато реформ.


Андерс Аслунд на форуме YES оказался в компании людей, отвечающих за украинские финансы и экономику

Андерс Аслунд на форумі YES опинився в компанії людей, які відповідають за українські фінанси та економіку


На останніх парламентських виборах перемогли налаштовані на реформи партії. Завдяки цьому Верховна рада за рік прийняла 400 реформаторських законів. Тобто зробила те, чого не було зроблено в 2005 році,  через що тоді перетворення так і не почалися. Реформаторська більшість змогла сформувати уряд, в який ввійшли багато нових, більш компетентних і чесних міністрів.

І завдяки цьому відбулися важливі зміни в енергетичній і газовій сфері. Зараз вже можна купити газ за ціною для населення і перепродати його за ціною для промисловості. Завдяки цьому значно знизився дефіцит держбюджету.

Раніше було кілька олігархів, які на цих схемах заробляли мільярди. А популісти допомагали їм, вимагаючи низьких цін на газ.

— Рейтинги партій, які вимагають низьких тарифів, зараз зростають.

— І хто це робить [вимагає низьких тарифів]? Ті, хто раніше торгували газом і точно знають, як це працює. Вони знову хочуть стати газовими олігархами. У демократичній державі слід запитати: "Чому ви хочете, щоб олігархи знову заробляли на газі?" Якщо вони хочуть допомогти бідним людям, то можуть надати їм пряму соціальну підтримку з бюджету.

— Ви Юлію Тимошенко маєте на увазі?

— Я маю на увазі кількох осіб. Вони є і в Опозиційному блоці. Я вже на білбордах бачив декілька "газових" кандидатів, які відмінно знають, як заробляти на різниці в тарифах.

— А що Україні варто зробити в плані реформ?

— Головна проблема — це, звичайно, правоохоронна система, корумповані прокурори і судді. Всіх їх потрібно замінити. Тому що ми вже чудово побачили, як вони захищають один одного — це ж просто братство корупціонерів.

Легше починати з прокурорів. В Україні їх 19 тис.— не буде зайвим зменшити їх кількість до 4 тис. І призначити на ці посади можна нових юристів. Це — головна реформа, яка, я вважаю, зараз потрібна.

Матеріал опублікований в НВ №34 від 18 вересня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: