Американский Citibank - у лідерах, російський ВТБ - аутсайдер. НБУ показав прибутковість банків - інфографіка

1 коментувати

"Донька" американського Citibank в Україні, виявилась наприбутковішою кредитно-фінансовою установою у 2015 році. Її чистий дохід за січень-вересень склав майже 1,3 млрд грн

НВ з’ясувало, як банки спрацювали у 2015 році, та запитали у самих банкірів, як вони планують виходити із затяжного піке

Національний банк України опублікував зведену фінансову звітність українських банків. НВ проаналізувало увесь об’єм статистичних даних, та визначило лідерів і аутсайдерів у різних категоріях: прибутки, депозитний і кредитний портфелі.

За даними Нацбанка, за три квартали 2015 року 123 діючі банки отримали сукупний збиток у розмірі 52,3 млрд грн. Що є свого роду найгіршим результатом за всю історію існування банківської системи України. І ця цифра не враховує збитки від останніх виведених із ринку банків, які НБУ визначив, як неплатоспроможними. На сьогодні таких фінустанов регулятор налічує лише сім, їх сукупний збиток становить 16,5 млрд грн. Найбільшим є від’ємний результат банка Фінанси та кредит – 9,1 млрд грн – який був виведений із ринку 17 вересня поточного року. Збитки від решти фінустанов, які НБУ відправив на ліквідацію, тут не враховуються.

Лідирує у рейтингу найприбутковіших банків 17-й за розмірами активів за підсумками 2014 Citibank, який є частиною групи одного з найбільших банків у США. Варто зазначити, що минулого року банк також був в переліку фінустанов, які зафіксували прибуток. У 2014 році банк спрацював на 1,4 млрд грн, а от прибуток 2013-го був суттєво меншим – 373,6 млн грн.

Так само, як і нідерландської ING Bank Україна, чи німецький Deutsche Bank, які також потрапили у топ-10 найприбутковіших банків, Citibank не обслуговує фізичних осіб. Перелічені банки увійшли в України на піку фінансового розвитку, а 2008-2011 роках мусили скорегувати свої плани по нарощуванню бізнесу, і зосередилися на обслуговуванні в Україні своїх корпоративних клієнтів, які працюють тут, і міжнародних компаній.

Як пояснює Віталій Шапран, головний фінансовий аналітик рейтингового агентства Експерт-рейтинг, у кризові періоди завжди у прибутку лишаються лише ті банки, які будують свою бізнес-модель на обслуговуванні юридичних осіб. Адже відсотки за обслуговування тут достатньо високі, а адміністративні витрати не суттєві.

Чого не скажеш про банки, які займаються роздрібним бізнесом, будують великі мережі відділень і банкоматів, розповідає Шапран. Як тільки приходять фінансові труднощі, і доходи населення падають, у банків починаються труднощі із попитом на їх продукти. У 2014-2015 роках банки заточені на роботу із населенням втратили суттєву частку бізнесу на окупованих територіях. Обслуговування кредитів різко впало, і банкам довелося направляти великі кошти на формування резервів під знецінення кредитів.

В аутсайдери потрапили і українські державні банки, і крупні банки із західним капіталом, і російські фінустанови. Найбільший збиток показав російський ВТБ Банк – 16,3 млрд грн, із них банк відправив у резерви під кредити 14,7 млрд грн, ще 1,4 млрд грн фінустанова втратила на переоцінці валюти.

Сукупний кредитний портфель діючих банків за результатами трьох кварталів склав 732 млрд грн (неплатоспроможних – ще 38 млрд грн). Загальна сума виданих кредитів упала за дев’ять місяців 2015-го на 16%, тобто на 141,5 млрд грн.

Найбільше скорочення суми діючих кредитів спостерігається у ВТБ Банка – мінус 11,5 млрд грн. Більшою мірою – це списання кредитів, які видавалися клієнтам що працюють нині на окупованих територіях, і в зоні АТО.

Найбільший приріст кредитного портфелю виявився у Приватбанка – 17,7 млрд грн. Не зважаючи на вражаючі, як для кризових часів, показники, реально банк не наростив кредитування корпоративного сектору, розповідає Олег Серга, керівник відділу зв’язків з громадськістю Приватбанка. Банк просто провів перерахунок виданих раніше кредитів в іноземній валюті. Станом на 1 січня 2015 року курс гривні був ще на рівні 16 грн/$1, а зараз – 22-23 грн/$1.

Те саме стосується і приросту роздрібного кредитного портфелю Приватбанку. Реально кредитів з початку року видали близько 2 млрд грн що, як каже Серга, для такого банку, є незначною сумою. Фінзвітність показує – 2,3 млрд грн. Як відомо, видавати кредити населенню в іноземній валюті банкам заборонили ще у 2009 році.

Найбільше по скороченню суми кредитів, виданих населенню, у італійського UniCredit Bank (Укрсоцбанк) – мінус 1,5 млрд грн. Фінустанова сформувала резерви під проблемну заборгованість за 2015 рік у розмірі 14,2 млрд грн.

Стагнація в економіці змушує банки згортати кредитування. І як оцінюють банкіри, відновиться воно не раніше другої половини 2016 року – на початку 2017 року. В цілому, корпоративний кредитний портфель банків скоротився на 87,6 млрд грн (-12%), а роздрібний – на 53,9 млрд грн (-37%).

Залишок коштів клієнтів на рахунках банків за три квартали 2015 року скоротилися майже на 31,2 грн млрд (-4%), і складають 687 млрд грн. Не зважаючи на гучні заяви банків, що клієнти до них повертаються – чистий відтік депозитів населення за січень-вересень склав 68,4 млрд грн. (-16%). Зокрема, українці забрали із банків 4 млрд грн і $0,6 млрд.

Анти-лідером тут став російський Сбербанк Росії – мінус 729 млн грн. Як каже аналітик інвестиційної компанії Адамант Капітал Інна Звягінцева, відтік можна зв’язати із недовірою до державного російського банку українським населенням. Патріотичні міркування, і страх втрати коштів у конфліктні часи змушують людей переглядати своє ставлення до фінустанов. До того ж, було чимало новин негативного характеру, пов’язаних із накладеними з боку ЄС та США на російські компанії санкціями. А люди схильні панікувати у таких ситуаціях, навіть якщо не розуміють, чим ті санкції загрожують їм особисто.

Найбільше грошей зібрали у населення Приватбанк (+13,8 млрд грн), Ощадбанк (+6 млрд грн), та Укргазбанк (+ 1,8 млрд грн). Це викликане великим рівнем віри населення у те, що банки працюватимуть стабільно. Адже, по-перше, Приват – найбільший банк у країні, і у випадку фінасових труднощів держава гарантовано його підтримає. Плюс банк проводив активну рекламну компанію по залученню депозитів, пропонуючи вигідні умови.

Що стосується державних банків, то окрім уже заявленої довіри, ці фінустанови активно користуються співпрацею із Фондом гарантування фізосіб, і проводять виплати, наприклад, по зобов’язаннях збанкрутілого Дельта Банка. До половини таких клієнтів, потів відкривають депозитні рахунки у банках, які виплачують їм відшкодування.

Ощадбанк став лідером і по притоку коштів від корпоративних клієнтів – плюс 22,5 млрд грн. Окрім довіри до державного банку, тут також не слід скидати з рахунків і зміни валютного курсу нацвалюти, як і у випадку із кредитами.

Що стосується анти-лідерів, сюди потрапили невеликі банк Кліринговий дім, і Фідобанк. Окрім того, що фінустанови не спеціалізуються на корпоративному кредитуванні, останнім часом по кулуарах ходила інформація, що фінустанови можуть мати фінансові труднощі. До того ж Кліринговий дім потрапив до преліку п’яти десятків банків, які досі не розкрили своїх реальних власників.

Валютні вклади скоротилися у більшості банків. Це було, у тому числі, спровоковане тими обмеженнями на зняття готівкової інвалюти, які встановив Нацбанк під час стрімкої девальвації гривні.

Найбільший відтік доларів і євро спостерігається у банку ПУМБ (-951 млн грн в еквіваленті), який належить українському бізнесмену Ренату Ахметову. Притік вкладів спостерігається у найбільших банків країни, абсолютним лідером серед яких є державний Ощадбанк – плюс 21 млрд у гривневому еквіваленті. Переважно, це притік коштів бізнесу.
Надалі банки обіцяють покращувати умови запозичень валюти у населення, щоб повернути готівкову інвалюту до банківської системи. 

У найближчому майбутньому банківська система продовжить процес очищення, хоч регулятор і каже, що очищення минуло, і йде етап перезавантаження, впевнений голова правління банка Хрещатик Дмитро Гриджук. Від так, банківська система в цілому буде фіксувати подальші збитки. Хоча і, ймовірно, у наступному році значно менше банків вестимуть збиткову діяльність.

Банки будуть перейматися проблемою своєї капіталізації, тобто акціонери шукатимуть додаткові кошти для поповнення капіталу банку. А от кредитуванням, як таким вони займатися не будуть. “Кредитування буде точковим у 2016 році, яким є і сьогодні. Банки будуть переглядати свою кредитну політику, щоб забезпечити свою стабільну діяльність, і привести портфелі у відповідность до нових вимог НБУ. Потрібно правильно оцінити ризики, і спрогнозувати показники на наступний рік”, – впевнений Гриджук.

А от робота по нарощуванню комісійних доходів, які банк стягує за обслуговування клієнтів і користування своїми продуктами (окрім кредитів і вкладів), і робота із клієнтами по залученню коштів і їх розміщення на депозитах буде важливим питанням. Тож протягом усього наступного року можна очікувати зниження ставок по депозитах. Банкіри сподіваються, що вартість вкладів почне знижуватися ще у листопаді-грудні поточного року.


 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: