Альпійський комунізм. У Швейцарії пройде референдум з питання про халяву

2 коментувати
Швейцарці домоглися кращих економічних показників у світі і дивляться все вище

Швейцарці домоглися кращих економічних показників у світі і дивляться все вище

Жителі конфедерації влітку вирішать, чи бажають вони отримувати від держави по 2500 франків на місяць

Швейцарія – офіційно найщасливіша країна світу, що займає друге місце на планеті за ВВП на душу населення. Однак місцеві інтелектуали і громадські діячі всупереч приказці «від добра добра не шукають» вирішили, що межі досконалості немає, а тому можна провести в країні експеримент, здатний вивести її жителів на зовсім вже захмарні показники щастя та процвітання. Для цього пропонується ввести в Швейцарії безумовний основний дохід (БОД).

Суть їх ініціативи в тому, що всі громадяни конфедерації – незалежно від суспільного стану, зайнятості, здоров'я та принесеної користі суспільству – будуть отримувати на місяць по 2500 франків (приблизно рівних долару). Дискримінації в цьому сенсі піддадуться тільки діти: на кожного малолітнього швейцарця його(її) батьки отримуватимуть по 625 франків.

Ініціатори атракціону небаченої щедрості ставлять перед собою (і суспільством) надзвичайно благородні завдання: повністю ліквідувати бідність, подолати проблему безробіття, викликаною переходом підприємств до використання роботів, знизить економічну нерівність у суспільстві, а також слугуватиме зниженню витрат держави на бюрократію у сфері соціального забезпечення населення.

Останній пункт вимагає пояснення: на думку авторів ідеї, з введенням БОД відпаде необхідність у виплаті різного роду соціальних допомог та надання пільг, у зв'язку з чим сам собою помре цілий бюрократичний клас, який спеціалізується на обслуговування соціально незахищених та нужденних громадян. Громадяни просто будуть отримувати гроші на банківську картку – і все. З банками в Швейцарії вже точно повний порядок, вони з цією місією запросто впораються.

У підсумку, за планом ініціаторів, в країні повинна скластися така ситуація. Головне: бідних в країні не залишиться зовсім. Люди перестануть жити в постійному страху перед втратою роботи і несподіваними витратами, вони матимуть впевненість у завтрашньому дні, зможуть відкладати більше грошей, стимулюючи все той же банківський сектор, а також більше часу проводити з дітьми, присвячувати себе творчості і так далі.

При цьому прихильники ініціативи наводять на свою користь важливий аргумент. Згідно з опитуваннями громадської думки, лише два відсотки громадян країни в разі введення БОД збираються кинути нинішню роботу, щоб віддатися неробству. Інші будуть працювати, як раніше, тільки з великим ентузіазмом і легкістю на душі. Майбутнє Швейцарії починає підозріло нагадувати комунізм XXII століття з творів братів Стругацьких. Гарують роботи, а забезпечені всім люди старанно займаються наукою, мистецтвом, борознять космічні простори, активно втручаються в інопланетні справи і так далі.

Інопланетянам, звичайно, швейцарський комунізм нічим не загрожує (зрештою, країна століттями дотримується нейтралітету), але ось деякі проблеми все ж таки можуть виникнути. Причому у самих швейцарців. Справа в тому, що за тим же опитуванням, третина з них оцінює себе набагато вище, ніж ближніх, вважаючи, що більшість співгромадян одразу ж плюне на роботу і почне об'їдатися сиром і шоколадом за рахунок більш свідомих сусідів та друзів.

При цьому у противників ідеї є і науково-психологічні аргументи проти. По-перше, вважається, що людина, забезпечена стерпним доходом, поступово буде втрачати стимул до роботи і розвитку. По-друге, ніхто не захоче йти на брудну і низькокваліфіковану роботу, через що доведеться кликати до країни величезну кількість іммігрантів. По-третє, відсутність соціальних служб пристарілі, хворі та інваліди будуть відчувати, що суспільство просто «відкупилося» від них. Ну і головний аргумент: БОД – надзвичайно дороге задоволення, яке обійдеться країні приблизно в 208 мільярдів франків щорічно.

Частину цієї суми (приблизно 55 мільярдів) планується взяти з ліквідованих соціальних програм і фондів, однак ще 153 мільярди доведеться витрусити з кишень платників податків, які прохолодно ставляться до такої перспективи.

Як би там не було, швейцарська модель демократії дозволяє всім сторонам спокійно і виважено обговорити всі «за» і «проти» найсуперечливішої пропозиції, щоб потім прийняти або відхилити його всім народом на референдумі, який призначений на 5 червня. Саме така форма волевиявлення громадян здавна є звичайною для цієї країни на всіх рівнях – від сільського до загальнонаціонального. Судячи з того, як живуть швейцарці зараз, працює така система цілком успішно.

Що стосується передбачуваних підсумків голосування з питання про БОД, то зараз все говорить не на користь ініціаторів цієї ідеї. Проти неї виступають не тільки основні політичні сили і уряд, але більше половини громадян країни. Швейцарці, на відміну від багатьох інших народів, добре розуміють, що у держави «своїх» грошей немає – доведеться виплачувати їх кревні, передані уряду у вигляді податків на щось корисне. У позаминулому році скупі виборці вже відкинули ідею підвищити до найвищого в світі розміру мінімальну зарплату в своїй країні.

Для деяких українців це може здатися дивом, але, швидше за все, швейцарці добровільно відмовляться отримувати по 63 тисячі гривень на місяць просто так. Втім, зрозуміти їх, напевно, все ж можна. Швейцарці і так не особливо бідують: середня зарплатня там зараз становить близько 155 тисяч гривень на місяць. Правда, для її отримання доводиться працювати. І дуже старанно.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: