А Дума-то несправжня. Тарас Березовець - про те, чим небезпечні майбутні російські вибори в Криму

А Дума-то несправжня. Тарас Березовець - про те, чим небезпечні майбутні російські вибори в Криму
Скрізь, де буде брати участь Росія і незаконно обрані депутати Держдуми, Україна повинна чинити вплив. У тому числі – фізичний

18 вересня пройдуть вибори в Державну Думу Росії. Обирати депутатів в РФ зібралися, в тому числі, і на території окупованого Криму. Там створять чотири одномандатних округи – Керченський, Євпаторійський, Сімферопольський і ще один – у місті Севастополь. Чи можна довести юридично, що ці вибори – нелегітимні, чи були прецеденти у світовій історії, коли парламент визнавався незаконно обраним, і якого контрудару може завдати Україна, розповідає НВ політтехнолог родом з Криму Тарас Березовець.

- Які існують юридичні підстави, що дозволяють вважати вибори в Державну Думу Росії нелегітимними?

- Перше, в Женевській конвенції 1949 року чітко написано, країна-окупант не має права примушувати населення окупованої території до виборів на цій території. Порушений принцип, причому, міжнародне право має пріоритет – воно вище, ніж національне, в тому числі, російське право.

Друге – це участь кримчан у голосуванні за партійні списки. Тобто, два мільйони кримчан з 109 млн російських виборців – це приблизно 2% голосів. Це спотворення за партійним списком.

Пам'ятаєте, як герой відомого радянського фільму Іван Васильович змінює професію говорив: "А цар-то несправжній!" Тут виходить – Дума несправжня

І третє – обрання чотирьох нелегітимних депутатів-мажоритарників на одномандатних округах в Криму: в Керченському, Сімферопольському, Євпаторійському округах і в Севастополі. Це прямий вплив на вибори. Вони – нелегітимні. Будь-які закони, будь-які підзаконні міжнародні договори, підписані Держдумою РФ, можна буде оскаржити, тому що ця Дума буде обрана з порушеннями норм.

- Як повинна поводитись українська влада?

- Україна повинна діяти досить агресивно. Заходу сьогодні простіше забути. Вони скажуть, мовляв, добре, чотирьох депутатів-мажоритарників Криму ми не визнаємо, а всіх інших –визнаємо, ми ж не можемо сказати, що Росії немає.

По суті, ми говоримо, що Росія з президентсько-парламентської республіки офіційно перетворюється на чисто президентську, там немає легітимного парламенту. Пам'ятаєте, як герой відомого радянського фільму Іван Васильович змінює професію говорив: "А цар-то несправжній!" Тут виходить – Дума несправжня. Тобто, Путін обраний, подобається чи ні, але він легітимний, а тут – ні, немає парламенту. Країна перетворюється в не зрозуміло що, це якась диктатура, реальна хунта. Це все одно, як якщо завтра він піде на вулицю, набере будь-яких людей, скаже: "Це депутати Держдуми".

Україна зобов'язана демонструвати і жорстко відстоювати. Демарші повинні бути, виступи. Наприклад, поїхала делегація Держдуми кудись на зустріч у парламент Франції – там протест. Говорити всім, що зустрічаються вони з нелегітимним парламентом. Послів викликати. І найголовніше – щоб ні в якому разі ці чотири депутата-мажоритарника від Криму не потрапили в делегації Росії в які-небудь організації. Завжди є міжпарламентські асамблеї НАТО, Асамблея Ради Європи. Скрізь, де бере участь РФ, ми повинні просто заблокувати її участь, аж до того, що чинити фізичний вплив. Українські депутати встали, не впускають. Перебору бути не може, треба діяти максимально жорстко. Якщо ми це проковтнемо, то завтра скажуть, що Україна забила, а значить, навіщо паритися з цими депутатами.

- Якої реакції варто очікувати від президента Порошенка?

- Президент зобов'язаний виступити з цією тезою, він буде зустрічатися в кулуарах Генасамблеї ООН, буде зустрічатися з Бараком Обамою, з Ангелою Меркель. Він зобов'язаний підлаштуватися. У нього буде 10-20 хвилин. Він чітко повинен сказати тезу: "Ми не визнаємо [вибори в Думу]. І Клімкін те ж саме зобов'язаний зробити, але в нього більше контактів, часу, він повинен передати цю позицію всім особисто, вручити міністрам закордонних справ країн ЄС, США, Японії, Канади та інших. Ми зобов'язані [доносити це] на дипломатичному рівні скрізь, викликати послів. Президент, до речі, викликав послів великої сімки в Києві. І це правильно.

Скрізь, де бере участь РФ, ми повинні просто заблокувати її участь, аж до того, що чинити фізичний вплив

Ми повинні спонукати цю тезу, повинні, фактично, їх залякувати. Тобто, погрожувати проблемою, дипломатичними стосунками з нашими країнами-партнерами. Щодо країн СНД – Білорусь, Вірменія, Казахстан, усі, ми повинні доводити свою позицію дуже жорстко.

- Чи були в історії випадки, коли парламент країни визнавався нелегітимним?

- Були такі спроби після війни, яка сталася на Кіпрі. Тоді була спроба виборів в північній частині парламенту, тобто, Турецької республіки, і вибори були визнані повністю нелегітимними. Єдина країна, яка визнала тоді – Туреччина. Тобто, парламент Північного Кіпру ніким не визнається, крім Туреччини. Що зробив основний Кіпр, щоб делегітимізувати цих депутатів? Вони обрали депутатів на своїй території.

Я вже кричу, хлопці, давайте проведемо вибори на українській території, оберемо депутатів точно так само. У нас же по Закону Про народних депутатів України є 10 депутатів-мажоритарників від Автономної Республіки Крим, два в місті Севастополі, давайте їх [вибори] проведемо на материковій Україні. Нехай голосують переселенці, 50 тисяч осіб. Є порядок, він розроблений, Центральна виборча комісія все це підтримує. Ми проводимо цих людей в депутати і говоримо: "Ось, справжні депутати від Криму, вони присутні у Верховній Раді України, а ті, в Держдумі, вони нелегітимні". Цей процес легко організувати. Будуть голосувати тільки зареєстровані IDP – тимчасово переселені особи. Тільки вони мають право голосувати.

- В Держдуму балотуються такі проукраїнські кандидати, як Андрій Зубів, Лев Шлосберг та Дмитро Гудков. Які їх шанси?

- Думаю, у них мало шансів, щоб пройти. Як ви бачите, там і кампанія ведеться недостатньо активно. Єдиний, хто має якісь шанси – Гудков.

Хтось хоче виїхати і влаштуватися якісно, хтось просто бореться за кількість фолловерів в інтернеті

- Яку роль тоді він буде грати? Щось на зразок Іллі Пономарьова в минулому складі Думи?

- Він буде грати роль, як та одна опозиціонерка прийшла в парламент Білорусі на останніх парламентських виборах. Тобто ось якась присутність, що у нас опозиція є. Одна, але вона є. Тобто, формально, це гарний маркер і для [президента Білорусі Олександра] Лукашенка, і для Путіна теж вигідно. Був Ілля Пономарьов (єдиний депутат Держдуми, який проголосував проти анексії Криму) один, якого вони в кінцевому підсумку позбавили депутатського мандата, але він був, чисто формально. Щоб могли сказати: "Ось, дивіться, є якийсь опозиціонер один". Як є радіо Дождь, телеканал Дождь, вони кажуть: "От, в Росії є вільні ЗМІ, подивіться, у нас є канал Дождь". Це маркер, у який люблять грати такі тоталітарні демократи.

- Опозиційна партія Парнас записала в своїй програмі прагнення рухатися до формування Союзу Росія-НАТО. Наскільки реалістичним є такий сценарій для Росії зараз?

- Зрозуміло, що більшість населення буде категорично проти ідеї. Але, враховуючи, що Парнас не має шансів потрапляння нікуди, вони граються на межі фолу, але це тиха позиція. Це така інтернет-опозиція. Тобто, вони борються за право бути головним опозиціонером в Росії. Вони чітко розуміють, що шансів потрапляння у велику політику немає, але борються, в тому числі, і за увагу Заходу. Хтось хоче виїхати і влаштуватися якісно, хтось просто бореться за кількість фолловерів в інтернеті. Тому і виникають такі парадоксальні ідеї.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: