А чи справді Донбас потрібний Україні? Американський політолог обґрунтовує, як скористатися тимчасовою втратою регіону

15 коментувати
А чи справді Донбас потрібний Україні? Американський політолог обґрунтовує, як скористатися тимчасовою втратою регіону
Історик українського походження та професор політології Ратгерського університету США Олександр Мотиль пояснює, чому з Донецьком і Луганськом у складі Україна ніколи не мала б шансу здійснити ривок та як сприймати Мінські угоди

Професор Мотиль – частий гість в Україні. Після початку бойових дій на Сході став одним з перших аналітиків, який відверто заявив про необхідність «тимчасової відмови» від Донбасу. Кожна його колонка на сайті впливового видання World Affairs Journal, присвячена Донбасу, збирає сотні гнівливих коментарів та розголос в українських ЗМІ, але це не зупиняє експерта.

9 червня він виступав в Американському домі в Києві з лекцією «Чи є вирішення донбаської кризи?». НВ пропонує вашої увазі ключові тези з виступу професора.

Тимчасова окупація східного Донбасу і Криму Росією, скажу провокативну річ, вона на користь України. З одного боку це ляпас в обличчя, порушення міжнародного права, української суверенності та багато іншого. Але з іншого – дає Україні можливість взятися за реформи.

Один з ключових чинників останні 25 років, який стояв на заваді економічно-політичним реформам – це Донбас. Вони постійно голосували за найменш прозахідних, найменш проукраїнських та найбільш прорадянських кандидатів. Пам'ятаєте, вибори, Луганськ, населення, коли вони висловили своє невдоволення партією Регіонів? За кого в решті проголосували? За комуністів. Луганська та Донецька області отримали гігантську фінансову допомогу з Києва, але це лише зміцнило позиції криміналітету, Партії регіонів, комуністів та олігархів.

Я не кажу, що без Донбасу, Україна би стала Швейцарією. Але тут є і позитив, у цьому тимчасовому виході, випадінні, цих двох областей зі складу країни. Зараз у України більше можливості, ніж будь-коли за останні 25 років, зробити політичну, економічну, військову реформи для того, щоб забезпечити стратегічні потреби країни. А от, зробить це Україна чи ні, це інше питання.


Відверті виступи політолога збирають повні аудиторії як в Україні, так і в США

Відверті виступи політолога збирають повні аудиторії як в Україні, так і в СШАЧитайте також: Втомилися від української кризи? Тоді озброюйте Україну

Найкращий спосіб повернути Донбас і Крим – це стати успішною країною з ринковою економікою, демократією, міцною державою західного типу.

Невизначеність  статусу  Донбасу – в інтересах України. Підтримання цієї тимчасової окупації означає, що Україна може продовжувати свій курс і використовувати цю можливість для того, щоб стати сильнішою, більш безпечною, багатшою, більш потужною. За 5-10 років ви зможете диктувати власні умови Донбасу і Кримові.

В інтересах України дивитися на мінський процес як на менует, танок. Всі кланяються, роблять реверанси; всі говорять про мир із повним розумінням того, що навряд чи цей процес матеріалізується. Хай навіть всі сторони ненавидять Мінські домовленості: і Росія невдоволена, і Захід, і терористи, і Україна. Нібито мало все повалитися, але ні, вони вже рік тривають.

Піти курсом військового вирішення для України було би безумством. Росія хотіла повалити Україну, це провалилося, але Мінськ продовжує чинити тиск на всі сторони, більш менш стабільно утримує ситуацію. Скільки буде тривати така ситуація? Не знаю, але, мені здається, що наразі ми маємо певну рівновагу ситуації, коли кожен знайшов своє місце, і всі розуміють, що порушення цієї рівноваги лише  погіршить ситуацію.

Крим, Луганськ і Донецьк – віддаляються: у них своя валюта, нова банківська система, змінюється склад населення. Можливо, з часом ця прірва між Україною і Донбасом буде виростати. Що це означає – ми не знаємо.

Я не впевнений, що втрата симпатій населення тимчасово окупованих територій – це така велика втрата для України. Понад мільйон людей звідти вже виїхало, вони вже вкоренилися й навряд чи будуть повертатися, якщо навіть їм таку можливість нададуть. Якщо спроектувати розвиток подій на 5-10 років, економічні перспективи Донбасу – ВВП буде падати, професійний рівень населення надалі понижуватиметься аж до перетворення на зразок Абхазії.

Особисто я не проти того, щоб Донбас пішов. Думаю, що Україна без нього буде набагато сильнішою та кращою. Це радикально, суперечливо, але інші держави – вам до прикладу. Після того, як Франція залишила Алжир – після розчарувань та фантомних болів імперії вона стала набагато міцнішою. Не знаю як Алжир, але Франція точно. 

У матеріалі представлено точку зору, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, представлена інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: