$3 тисячі доларів – така ціна корупції для кожного українця

1 коментувати
$3 тисячі доларів – така ціна корупції для кожного українця
Фото: НВ
Тіньова економіка, збитки держкомпаній, непрозорі держзакупівлі та неефективність використання бюджетних коштів з’їдає сотні мільйонів в українській економіці. За умови зменшення рівня корупції до рівня Польщі український ВВП виросте як мінімум на 12,8%

З 1992 року ВВП України на душу населення зменшився з $7 тис на рік до $2 тис. Це найнижчий показник серед східноєвропейських країн. Якщо на початку незалежності українці за деякими показниками були заможнішими за поляків, наразі ВВП Польщі з її майже однаковим за розміром населенням складає $600 млрд порівняно з $90 млрд українського ВВП.

Експерти переконують: справа не тільки в зовнішній кон’юнктурі чи економічній політиці держави. Понад 85% іноземних інвесторів, які вже зайшли в Україну чи розглядають таку можливість, називають головною причиною саме корупцію в державі.

Директор з досліджень Центру економічної стратегії Андрій Бойцун показує розрахунки експертів. Корупція зменшує продуктивність капіталу, а через неї – ВВП. «Більшість світових досліджень наслідків корупції здійснено на даних до 2011 року. Якби Україні вдалося зменшити корупцію принаймні до рівня Польщі за оцінками 2011 року, це призвело би до збільшення продуктивності капіталу на 6,4% та зростання нашого ВВП як мінімум на 12,8%. Якщо взяти за базу ВВП того самого 2011 року, це склало би додаткові $21 млрд. Якщо ж використовувати оцінки корупції за індексом Світового банку, то зменшення корупції в Україні  до рівня Польщі за останні 10 років призвело би до зростання ВВП на особу на $3000 доларів», - підсумовує Бойцун.

Експерт наводить конкретні приклади, на які вони звернули увагу під час дослідження. Зменшення корупції сприяє виходу підприємств «на світло». Так, на сьогодні 41% української економіки працює в тіні, у Польщі – лише 19%. Окрім того, від сплати податків в Україні ухиляються 62% підприємців, з них хабарі дають 47%. Розмір хабарів складає в середньому майже 2% від сукупного доходу підприємств, що тільки для сектору роздрібної торгівлі дорівнює не менше 8 млрд грн.

Але питання стоїть набагато ширше – зменшення корупційного навантаження має мультиплікаційний ефект. В Центрі економічної стратегії порахували: зменшення частки хабарів у доходах підприємств на 1 процентний пункт (п.п.) дає збільшення приросту доходів підприємств на цілих 3 п.п. Наприклад, у тій самій роздрібній торгівлі України таке зменшення хабарів на 1 п.п. (4 млрд грн.) збільшило би їхні доходи на 14,6 млрд грн. Зменшення на 2 п.п. (8 млрд грн.) – на 29,2 млрд грн. Зрозуміло, що йдеться лише про один сектор економіки, але навіть ці цифри вражають.

Економіст Гліб Вишлінський пригадує, як під час роботи у німецькій компанії в Україні, він звернувся до фінансового директора з пропозицією про надання благодійної допомоги. Законодавство дозволяє комерційним компаніям витрачати на це до 4% обороту, а пожертвувані гроші потім мають списуватись з податків.

«Директор одразу сказав: забудь про це. Всі ці гроші йдуть на "благодійний фонд" пожежників. Отже, найпростішій офісний бізнес у Києві був би закритий, якщо компанія не заплатить внесок у Фонд захисту сімей пожежників», - згадує Вишлінський.

Хабарі пожежникам, санепідстанції та інші неофіційні поточні виплати – дрібниця порівняно з тим, скільки крадуть у державних компаніях.


Представники одразу трьох громадських організацій презентували сьогодні результати досліджень щод впливу корупції на українську економіку. Фото: НВ

Результати відразу трьох досліджень щодо впливу корупції на українську економіку презентували сьогодні в Києві. Фото: НВ


Олег Прохоренко став головою правління Укргазвидобування рік тому. Він стверджує: тільки на ліквідації компаній-прокладок при закупівлі обладнання компанія зекономила майже два мільярди гривень. Так, обладнання, яке закуповувало попереднє керівництво компанії за 51 млн грн, їм вдалося купити за 17, а економія на закупівлі труб взагалі склала фантастичну суму: якщо в 2013-му той самий обсяг труб купили за 140 млн грн, в 2015-му їх купили лише за 32 млн.

Ще мільярд держкомпанія зекономила на ліквідації корупційних схем з продажу пального, і це не враховуючи прибутків від продажу бензину Євро-5 та дизпалива Євро-4, яке почали виробляти в Україні кілька місяців тому.

«Це лише тільки прямі збитки від корупції, які ми припинили. Порахувати, скільки недоотримала держава від відсутності інвестування у розвиток  – взагалі майже неможливо. Всі ці гроші не вкладали в модернізацію та видобуток газу в Україні, зате купували російський газ по $450 за тисячу кубометрів», - каже Прохоренко.

Через корупційні схеми і повільний розвиток економіки за 20 років незалежності Україна втратила сотні мільярдів доларів інвестицій, стверджує Томаш Фіала, генеральний директор інвестиційної компанії Dragon Capital (DC є видавцем журналу та сайту Новое Время - ред.).

Він наводить статистику Нацбанку, згідно з якою на 2015 рік іноземні інвестиції в Україну склали $62 млрд, тобто $1400 кожного українця. Це найнижчий показник в Східній Європі й в чотири рази менший, ніж у Польщі.

Наприкінці серпня Європейська Бізнес Асоціація разом з Dragon Capital провела опитування понад сотні іноземних інвесторів, які прийшли в Україну або розмірковують над цим.

«На першому місці серед перешкод для інвестицій в Україну - корупція (8,5 балів з 10), на другому - відсутність довіри до судів і системі правосуддя (7,5) і лише третє - військовий конфлікт з Росією (6,1). Тобто, іноземні інвестори чітко визначили, що вважають головною перешкодою для інвестицій в Україну», - каже Фіала.

В рамках дослідження інвесторів також запитали про першочергові завдання для поліпшення інвестиційного клімату України. Лідер відповідей - оновлення суддівської системи (7,6 балів) і очищення правоохоронної системи від корупції (7,4).

В українському представництві міжнародної організації Transparency International нагадують, що за 2,5 роки «активної боротьби з корупцією» на офіційному рівні Україна покращила свою позицію у глобальному рейтингу сприйняття корупції лише на один пункт.

Виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин називає кілька причин незначного покращення позиції України в рейтингу: на момент проведення дослідження НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура лише формувалися, результати роботи онлайн-системи держзакупівель ProZorro ще не враховували, а кейс Януковича був визнаний світовим символом корупції.

«У нас є всі шанси значно покращити свої позиції до кінця року. Причому для цього необхідні дві здавалося б прості речі: перші результати в судовій реформі, принаймні, створення Антикорупційного суду, та ув’язнення кількох топ-корупціонерів», - вважає Юрчишин.

В якості аргументу для оптимізму експерт наводить новини про розповсюдження системи держзакупівель ProZorro на інші галузі: наразі її мають застосувати для продажу на аукціонах майна ліквідованих банків та… для продажу бурштину. 

Всі ці бар'єри треба ліквідувати чи робити прозорими, закликають експерти. «У них два варіанти – або заміж, або в тюрму», - жартує експерт.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: