28 сторінок. Як Саудівська Аравія допомогла влаштувати 9/11

2 коментувати
11 вересня 2001 року

11 вересня 2001 року

У США готуються розсекретити дані про участь Ер-Ріяда в найбільшому в історії теракті

Теракти 11 вересня 2001 року стали однією з центральних (і кривавих) подій у новітній історії США. З моменту нападу минуло вже майже 15 років, але всієї правди про те, хто й чому стояв за його організацією і здійсненням, американці досі не знають.

Доповідь спільної комісії обох палат Конгресу США дає лише деякі відповіді на деякі питання. Основним натхненником акції в ньому названий колишній лідер «Аль-Каїди» Усама бін Ладен. Втім, у суді він ніколи не був звинувачений у вбивстві трьох з половиною тисяч людей, хоча це і здавалося б логічним для будь-якого злочину, тим паче настільки масштабного.

Досить об'ємна доповідь – плід декількох років роботи слідчої комісії – відкритий для вивчення будь-ким з охочих. Але не повністю. Невелика його частина – загалом 28 сторінок – суворо засекречені. Ознайомитися з їхнім змістом можуть лише обрані – вищі керівники країни, начальники розвідувальних і контррозвідувальних служб, конгресмени і сенатори. Ці 28 сторінок зберігаються у спеціальному сховищі під Капітолієм, куди не можна проносити ані телефонів, ані фотоапарати. У тих, хто хоче (і, головне, може) прочитати сторінки, відбирають навіть блокноти і ручки на вході. Про зміст документа заборонено розповідати навіть найближчим родичам.

Тривалий час ця вимога зберігалася: про сторінки поступово забули, у громадській думці утвердилася офіційна версія, яка говорить, що єдиний організатор терактів – Усама бін Ладен, убитий у травні 2011 року в Пакистані, що всі терористи загинули в літаках, а в США у них не було ані спільників, ані помічників. Будь-які інші думки негайно піддавалися обструкції, маргіналізувалися і відкидались як «теорії змови». (Тут слід зазначити, що багато озвучених неофіційних версій і правда швидше тягнуть на фантастичне оповідання, ніж на серйозне дослідження).

Однак спроби родичів жертв терактів докопатися до істини не припинялися. Навіть більше, поступово рідні загиблих зуміли залучити на свій бік низку конгресменів і сенаторів з обох партій, які не полінувалися спуститися в секретне сховище і прочитати, про що ж іде мова на 28 сторінках. Багато хто потім зізнавався, що прочитане повністю перевертає картину терактів, що склалася в їхній свідомості, а тому потребує додаткового розслідування і вже точно – розсекречення.

Одним з головних союзників правдошукачів став колишній голова сенатського комітету з розвідки Боб Грем. Цей чоловік очолював ту саму спільну комісію Палати представників і Сенату, яка писала звіт щодо подій 11 вересня. Простіше кажучи, він не одержимий параноєю хіпі, який заперечує офіційне розслідування, а автор цього самого розслідування – людина надзвичайно шанована і заслуговує повної довіри.

Власне, він і став одним з головних джерел інформації про те, що саме міститься в засекречених сторінках. Говорячи про цю тему, Грем завжди ретельно підбирає фрази, щоб випадково не розкрити вмісту. У нинішніх умовах це означало б розголошення держтаємниці з усіма можливими наслідками. Зазвичай, він формулює свої висловлювання у формі запитань, на кшталт «наскільки точна інформація, що у терористів не було помічників у США?» або «а якщо такі помічники були, то чи не з Саудівської Аравії вони?» або «якщо ж виявиться, що саудівські спільники були, то чому керівництво нашої країни про це мовчить?». Свої запитання він підкріплює цілою серією фактів, які не були засекречені.


Відео. Перший літак влучає в Північну вежу

Йдеться, наприклад, ось про що. Відомо, що двоє майбутніх терористів, ледь прилетівши в Лос-Анджелес у січні 2000 року, тут же «випадково» зустрілися в ресторані з саудівським консулом, а також з саудівським чиновником Умаром Байюмі, який працював в управлінні цивільної авіації королівства.

Відразу після цієї зустрічі Байюмі запросив молодих людей, з якими щойно познайомився, пожити в своєму будинку в Сан-Дієго. Зарплата чиновника (який, до речі, ніколи не з'являвся на своїй офіційній роботі) тут же виросла у вісім(!) разів, а ще він отримав 50 тисяч доларів від саудівського посольства. Це дозволило Байюмі орендувати уподобаним молодим людям власне житло, за яке вони не платили ані цента. Фактично, вони перебували на повному його утриманні, включно з навчанням у льотній школі, куди їх теж прилаштував Байюмі.

Грем вважає, що раптова прихильність саудівського чиновника до двох майбутніх терористів, що раптово в нього спалахнула, (і одночасне зростання його утримання зі скарбниці королівства) видається дещо підозрілим і потребує додаткового вивчення.

Ще одна історія того ж роду сталася у Флориді, де в місті Саратоса до вересня 2001 року жили представники «впливової сім'ї саудівської» (формулювання Грема). Що за сім'я, з'ясувати неважко – це багата родина Газзаві, тісно пов'язана численними діловими і сімейними узами з правлячої сім'єю Ас-Сауд.

Розкішний особняк, в якому Газзаві жили шість років, був покинутий відразу після того, як терористи купили собі квитки на останній рейс. Бігли вони в страшній паніці: на столі залишилася їжа, перед будинком – щойно придбаний розкішний автомобіль, в одній з кімнат – комп'ютер. З собою Газзаві забрали лише ще один комп'ютер і весь вміст сейфа. Все інше – залишили.

Одним з пояснень такого дивного вчинку може бути ось що: передбачуваний лідер терористів Мохаммед Атта і ще 10 з 19 змовників були в будинку частими гостями, а троє з них жили і відвідували льотну школу тут же – всього за 15 кілометрів від будинку «впливової саудівської сім'ї». Ба більше, за інформацією Грема, ще двоє терористів не просто були сусідами Газзаві, а деякий час жили в їхньому будинку. Сенатор припускає, що цей будинок міг служити терористам оперативним штабом, а не просто місцем, де вони збиралися відпочити, повеселитися на барбекю.

До речі, коли Грем, перебуваючи на посаді голови комісії з розслідування 9/11, зробив запит у ФБР документів щодо зв'язків Газзаві і терористів, йому відповіли, що ніякого зв'язку немає, і документів теж немає. Сенаторові довелося двічі звертатися до суду, після чого в Бюро неохоче визнали, що за будинком стежили, причому досить пильно: документи з надр ФБР все ж з'явилися, причому відразу 80 тисяч. (Зараз федеральний суддя розбирається, які з них можна, а які не можна публікувати).

Це лише кілька прикладів пов'язаних з терактами історій. Насправді, їх безліч, і майже в кожній звідусіль стирчать вуха Саудівської Аравії. І це лише несекретні відомості! У 28 секретних сторінках, за неофіційними даними, все набагато конкретніше – там названі імена, посади, суми і способи комунікації терористів з офіційними представниками королівства. Цілком можливо, що в разі публікації цієї інформації американці докорінно змінять думку про Саудівську Аравію та її роль в 9/11.Відео. Другий літак влучає в Південну вежу


Ймовірно, саме тому законопроект, що передбачає розсекретити сторінки, викликав вкрай нервову реакцію Ер-Ріяда. Офіційні особи в королівстві пригрозили, що якщо йому буде дано хід, всі активи Саудівської Аравії в США будуть негайно реалізовані, щоб уникнути арештів за позовом родичів загиблих і постраждалих. Оскільки мова йде про приблизно 700 мільярдів доларів, негативний ефект для світової економіки може бути якщо не катастрофічним, то дуже серйозним. Розпродаж саудитами американських боргів – головного інструменту збереження грошей у світі – може підірвати довіру до нього, а це було б зовсім недобре для глобальної фінансової системи.

Саудівський шантаж частково вдався: президент США Барак Обама вирушив у Саудівську Аравію заспокоювати «стратегічних партнерів». Прийом йому зробили дуже холодний: в аеропорту президента зустрічав не король і не спадкоємець, а третьорядний чиновник – губернатор провінції Ріяд. Державне телебачення ледь прохопилося про приїзд Обами (у звичайних умовах з цього зробили б новину дня). Це, загалом, зрозуміло: у саудитів накопичилося безліч претензій до Вашингтона. Мова не тільки про розсекречення 28 сторінок, але і про серйозні розбіжності щодо Ірану, Сирії та цін на нафту. В Ер-Ріяді серйозно вважають, що Обама вирішив зруйнувати старий союз з королівством заради власного іміджу миротворця.

Як і про що саме йшла бесіда, невідомо. Іманентна закритість і безпека королівства в принципі не передбачає жодних звітів про переговори на вищому рівні. Але, судячи з усього, розмова була не з приємних. Справа в тому, що до візиту в Ер-Ріяд Обама виступав категорично проти розсекречення 28 сторінок. Він пояснював це виникненням «загрози для життя» американців (насамперед – дипломатів і військових) за кордоном, а також тим, що позови проти Саудівської Аравії відкриють можливість жителям інших країн подавати позови проти США. Враховуючи невеселі наслідки воєн в Іраку, Афганістані, Лівії та інших країнах, таких позовів може бути дуже багато – сотні тисяч і навіть мільйони.


Північна вежа падає униз

Північна вежа падає додолу


Однак майже відразу після завершення візиту Обами в Ер-Ріяд позиція його адміністрації щодо розсекреченню 28 сторінок розгорнулася на 180 градусів. Директор Національної розвідки Джеймс Клаппер заявив, що вже в червні може бути прийнято рішення про публікацію раніше секретних даних. Зараз його підлеглі з'ясовують, наскільки це обґрунтовано і чи не потребують деякі місця в документі редактури. Йдеться про те, що в подібного роду паперах, зазвичай, замазують імена і посади агентів, а також методи, за допомогою яких вони отримали ті чи інші відомості.

Обама, звісно, не хоче, щоб відносини з Саудівською Аравією були повністю зіпсовані під час його перебування на посаді президента. Водночас, ігнорувати громадськість і Конгрес, які потребують розсекречення 28 сторінок, він теж не може. У цій ситуації найпростіше і найлогічніше, що він може зробити – це призначити розсекречення на останні дні свого президентства, залишивши розбиратися з наслідками своєму наступникові (або наступниці). Цілком ймовірно, саме так він і вчинить.

А от далі, судячи з усього, почнеться один з найбільш серйозних дипломатичних скандалів в історії людства, здатний вилитися в перегляд всієї системи відносин на Близькому Сході. Але це вже окрема історія.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: