24 кроки, які потрібно зробити Україні, щоб стати найкращою країною для життя. Спецпроект НВ

До 24 серпня 24 експерти назвали 24 речі, які потрібно зробити українцям, щоб жити в найліпшій країні у світі

До 24 серпня 24 експерти назвали 24 речі, які потрібно зробити українцям, щоб жити в найліпшій країні у світі

Понад двадцять років знадобилося жителям України, щоб переосмислити цінності та вимагати і від себе, і від суспільства, і від влади вищих стандартів життя. Слово "реформи" стало мантрою для країни, слово "європейський" – частиною самоідентифікації
Напередодні 24-ї річниці Незалежності НВ запитало у професіоналів з різних сфер діяльності, якою країною має стати Україна і які нагальні кроки маємо зробити ми, щоб жити тут стало ліпше. Ліпше навіть, ніж у Європі.

ЧИТАЙТЕ ВСІ МАТЕРІАЛИ НВ ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

1

Стати країною без війни. Неможливо уявити Україну комфортною країною для життя, допоки точиться війна, гинуть люди, тому перший крок – забезпечити мир і безпеку, відновити суверенітет і захистити кордони, в тому числі – вступивши до НАТО.2

Стати згуртованою країною. Примирити Україну, консолідувати українське суспільство та інтегрувати до європейського. Для цього й у воєнний, і в повоєнний час держава має гарантувати повагу до прав і потреб корінних народів, соціалізувати переселенців і воїнів АТО та відновити права громадян, які залишилися по той бік барикад.Вкрай важливо переходити нарешті від декларацій реформ до реального реформування – вікно можливостей із часом все більше зачиняється. Вкрай важливим кроком я вважаю інновації. Країни із високим рівнем добробуту – це зазвичай країни із високим рівнем розвитку інновацій і технологій. Без упровадження нових технологій, автоматизації та відходу від "ручного режиму керування" ми не зможемо конкурувати із уже зараз набагато просунутішими країнами. Навіть за умов такого високого рівня людського капіталу. Яніка Мерило


3

 Стати захищеною країною. Реформувати систему оборони та створити сильну професійну армію на контрактних засадах, але із налагодженою службою резервістів. Реформи мають зачіпати не тільки Збройні сили України та Міноборони. Українці повинні мати надійні силові органи в системі МВС. Нові армія та силовики мають бути незалежними від політиків.

4

Стати країною, яка поважає закони. Рівність перед законом – безумовна вимога українського суспільства. Свободи та цінність особистої гідності повинні гарантуватися Конституцією і бути пріоритетними – на противагу "пріоритетам" держави. Прозорість і демократичність законодавства мають бути забезпечені в усіх сферах життя суспільства та людини.


Аби Україні стати найліпшою країною для проживання, їй потрібно стати сильною. Слабку країну не поважають ані сусіди, ані її громадяни. Країна, яка не має плану майбутнього, стає ресурсом для країн, які мають такий план. Нам потрібен свій довгостроковий план, стратегія, яка зробить країну сильною та комфортною.

Тільки така країна може забезпечити реалізацію прав своїм громадянам, гарантувати їм безпеку та створити умови для їхнього розвитку. У країні, яка служить інтересам своїх громадян, хочеться жити, і громадяни вважають її найліпшою для проживання. Анатолій Амелін


5 Стати країною, де гарантовано свободиСвобода слова. Свобода віросповідання. Свобода зібрань. Свобода творчості. Свобода вибору. Свобода пересування. Гарантії захищеності прав приватного життя та приватної власності. Право на самовизначення. Все це має бути про Україну.

6

Стати країною, де панує справедливість. Без повноцінної судової системи Україні не варто чекати на нормалізацію життя і розраховувати колись набути впевненості у завтрашньому дні. Необхідно підготувати та виростити покоління нових суддів, запровадити систему виборності суддів громадами і вимагати суду присяжних у всіх ключових справах.Дуже важливо відновити справедливість. Мабуть, одним з найважливіших кроків для просування України вперед є покарання винних хоча б у найбільш резонансних злочинах проти української держави та її громадян. Безкарні олігархи, соратники Януковича, "беркутівці" залишаються символом того, що насильство та корупція лишаються ефективним засобом політичної боротьби та ведення бізнесу в українській реальності. Це демотивує як власне українців, так і міжнародних партнерів та інвесторів. Олександр Голубов7

Стати безпечною країною. Неможливо домогтися верховенства закону та ефективності судової системи, якщо не реформувати і пов'язані системи регулювання та фіксації правопорушень. У прокуратур, виконавчих служб, слідчих органів має бути така сама доля, як у патрульної служби у Києві, – їх треба ліквідувати, а за рік запустити у повністю оновленому складі.

8

Стати країною з нульовою терпимістю до корупції. На комплекс антикорупційних законів та змін суспільство покладає дуже великі надії. Створення Антикорупційних бюро та прокуратури, притягнення до кримінальної відповідальності хабарників – важливі, але вони не панацея. Не менш важливо стимулювати в суспільстві культуру загальної нетерпимості до хабарництва.Нам потрібно активно просувати Україну як привабливий напрям для інвестування на міжнародному рівні – міжнародні проекти та події. Енді Гундер
9 Стати країною без тіньового бізнесу. Без посильного та легко адміністрованого податкового навантаження Україні не бачити ні збільшення бюджетних надходжень, ні іноземних інвестицій. Реформа податкового законодавства – єдиний шлях до скорочення тіньового сектора економіки. Необхідно домогтися того, щоб заплатити податки було вигідніше і простіше, ніж дати хабара.

10

Стати країною без бюрократів. Одна з головних перешкод для розвитку бізнесу – роздута і неефективна українська бюрократія. Для суттєвого звуження її функцій і зменшення штату Україні необхідна швидка реформа сфери держуправління, скорочення кількості ліцензій і дозволів, прозорість публічних реєстрів.Необхідне створення можливостей для літніх людей. Більшості пенсіонерів вихід на пенсію здається таким собі кінцем життя. Життя, де вони вже нічого не отримають. Де максимум, що їм потрібно дати, – це можливість подивитися серіал. І все.

Якщо ми подивимося на західний світ, там активно просуваються можливості для пенсіонерів – можливості займатися громадською діяльністю, самоосвітою, власним здоров'ям тощо. Олександр Жолудь

11 Стати цифровою країною. Впровадити електронний документообіг, перевести адміністративні послуги в електронний формат, зробити прозорою систему держзакупівель і діяльність держпідприємств. Якщо реалізувати всі бізнес-процеси державних органів на платформі iGov, то корупції стане менше, і громадянам буде зручніше, і сотні тисяч чиновників знайдуть собі ефективніше заняття в житті.

12

Стати країною без баласту. Чиновник для суспільства та бізнесу – службовець, а не начальник. Реформа держапарату передбачає маленький уряд і мінімальний держсектор, прості та цивілізовані правила прийому на роботу і звільнення держчиновників, гідні зарплати. Навпаки, слід ускладнити для них процедуру приходу у владу. Побудувати відкриті та незалежні від політичної кон'юнктури регуляторні органи та органи контролю. Ввести персональну матеріальну відповідальність чиновників за завдання бізнесу або державі збитків.Нам потрібно почати щось робити для того, щоб бути щасливими – приділяти достатньо уваги собі, навести порядок в квартирі, на своїй вулиці і в своєму місті. Робити, а не чекати, що хтось це за тебе зробить. Насолоджуватися кожним днем своєї подорожі до щастя, незважаючи на плинність часу і мінливість подій. Тарас Кириченко13 Стати децентралізованою країною. Конституційне закріплення широких повноважень регіонів і урізання повноважень чиновників, що сидять у Києві, створить підґрунтя для подальшої демократизації суспільства та зростання персональної відповідальності українців за власну долю. Україні потрібні якнайшвидша економічна, фіскальна та політична децентралізація, реальне місцеве самоврядування, виборність місцевого керівництва громад, начальників місцевих правоохоронних органів, місцевих суддів і прокурорів.


14

Стати надійною країною. Соціальний захист не має покривати повне забезпечення життя всіх і кожного. В Україні досить серйозна проблема із соцзабезпеченням і з медичним обслуговуванням пенсіонерів, інвалідів і дітей. Водночас є чимало людей, які виходять на пенсію у 40 років. Тому пенсійну систему слід реформувати.Ураховуючи запізнілий запуск 3G в Україні, нам потрібно якомога оперативніше імплементувати телекомунікаційні технології у стандарті 4G. Це стане серйозним growth driver [фактором зростання] для всієї економіки, оскільки забезпечить залучення великих прямих інвестицій у технології та інфраструктуру, створення нових робочих місць, зростання податкових надходжень до бюджету. І що не менш важливо – швидкісний мобільний інтернет дасть поштовх розвитку електронної демократії, онлайн-освіти, дистанційної роботи. Степан Кубів

15 Стати здоровою країною. Реформа охорони здоров'я збільшить тривалість життя українців. Державі слід приділити особливу увагу демографічній ситуації. Висока смертність, у першу чергу серед чоловіків віком 25+ років, пов'язана зі шкідливими звичками. Тому потрібна система, яка навчить людей стежити за своїм здоров'ям і дозволить швидше й ефективніше лікувати хворих. Слід також здійснити реформу швидкої допомоги, схожу на реформу поліції, – оснастити високотехнологічним обладнанням, впровадити сучасну систему підготовки медиків і підвищити їм зарплатню.


16

Стати освіченою країною. Якщо ми хочемо стати найліпшою країною у світі, то всі свої зусилля маємо сконцентрувати на освіті. Поліпшити якість середньої освіти, дозволивши батькам і школам самостійно визначати вартість навчання, предметну програму і вимоги до викладачів. Викорінити корупцію у вищій освіті, відправляти студентів вчитися та стажуватися за кордон. Витрачати бюджетні гроші на субсидування навчання за кордоном краще, ніж на застарілу й неефективну програму в університетах України.

Довіра. Ми маємо довіряти один одному. Маємо починати будь-яку розмову із незнайомою людиною з довіри та посмішки.

Ярослав Лодигін


17

Стати затишною країною. Українці переосмислюють свої споживчі настрої, зокрема – у частині доступу до повсякденних благ. З огляду на те що ми роками переживали відсутність електроенергії, газу, технічної води, опалення, в тому числі в соціальних і офісних приміщеннях, нагальною є реформи системи житлово-комунального господарства. У свою чергу це підвищить енергетичну незалежність країни.


18

Стати комфортною країною. Щільність автодоріг на одиницю площі в Україні в десятки разів нижче, ніж у розвинених країнах. Необхідні масштабне будівництво і реконструкція мережі доріг і мостів та підвищення якості сполучення обласних і районних центрів між собою. Оновлення й оптимізація інфраструктури міського транспорту поліпшать логістику та мобільність громадян. А забезпечення комфорту для пішоходів і велосипедистів зробить націю здоровішою та поліпшить емоційний клімат.


В українців є право на зброю. Українцям потрібно цивілізоване збройове законодавство замість корупційної міліцейської монополії збройового ринку.

Олександр Нойнець

19Стати чистою країною. Важливим чинником комфорту є екологія, яка безпосередньо впливає на здоров'я нації. Стандарти в цій сфері повинні стати жорсткими. Необхідно закрити звалища, які не відповідають екологічним нормам, зменшити кількість відходів, що мають тривалий термін розкладу в природі, запровадити роздільний збір сміття і створити високотехнологічні потужності з його переробки.


20

Стати країною широкого бізнесу. Україна повинна стати раєм для підприємців і підприємництва. Свободу підприємництва мають забезпечувати мінімальний контроль держави, доступ до дешевих і швидких ресурсів, лібералізація зовнішньоекономічної діяльності, доступність найкращих креативних ідей та найсучасніших технологічних розробок. Підтримка державою вітчизняного виробника має бути підкріплена всебічною підтримкою зовнішніх інвесторів і захистом інвестиційних коштів.


Треба показати світу справжню Україну. Про нас мало знають. Ми можемо бути цікаві. Тож відкриймося світу! Олександр Стародубцев

21

Стати країною землевласників. Право на отримання землі та дивіденди від видобутку і використання ресурсів належать українцям, це має стати українською ідеологією. Тому потрібна якнайшвидша прозора приватизація і лібералізація ринку землі.


22

Стати країною поінформованих людей. Українські ЗМІ повинні відновити втрачену довіру, а політики – усвідомити відповідальність за популізм. Необхідно встановити фінансову або адміністративну відповідальність за наклеп і розповсюдження недостовірної інформації, забезпечити свободу преси від олігархату та влади, вибудувати публічні комунікації з державою, щоб населення знало і об'єктивно оцінювало, що насправді відбувається в країні й у світі. Це змінить ментальність суспільства, а громадяни відчують особисту відповідальність за своє майбутнє.Щоб стати найкращою країною для життя, нам потрібно цілеспрямовано рухатися обраним шляхом європейської інтеграції. Йти цим шляхом з командою однодумців, з людьми із однаковими цінностями - це "правило 5 П" - партнерство, порядність, прозорість, професіоналізм і патріотизм. Наразі це універсальні цінності для всієї країни. Валерія Гонтарева
23

 Стати відкритою країною. Безвізовий режим необхідний українцям, щоб бачити, як живуть громади в інших країнах. А Україні, з іншого боку, – бути максимально відкритою для громадян інших країн. Привезений досвід дасть поштовх колосальним змінам у країні.

24 Стати країною людей, які цінують нематеріальні блага. Допоки матеріальні бажання будуть превалювати над іншими цінностями, посилюватиметься соціальний перекіс. Українське суспільство має еволюціонувати. Мірилом успіху повинні стати здібності та досягнення людини, а моделлю поведінки – девіз: живи повним життям, і не заважай жити іншим. Українцям слід усвідомити, що в людини апріорі є право на щастя і бути щасливою має стати її вибором. А для щастя зазвичай потрібно набагато менше, ніж ми гадаємо. Воно приходить через людей, які нас оточують.


Найчастіше ми вибираємо місце проживання не за фактом народження. Виростаючи, ми формуємо для себе групу запитів щодо місця для життя. Це і безпека, і комфорт, і можливості для самореалізації. У країні, яка служить інтересам громадян, хочеться жити, і громадяни вважають її кращою для проживання


НАШІ ЕКСПЕРТИ:

 1. Анатолій Амелін, член координаційної ради Асоціації випускників Аспен Україна, в минулому член Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку
 2. Олександр Боровик, радник губернатора Одеської області, екс-перший заступник міністра економічного розвитку та торгівлі
 3. Олександр Голубов, політичний оглядач, журналіст української редакції Deutsche Welle
 4. Валерія Гонтарева, голова Національного банку України
 5. Дмитро Гриджук, голова правління банку Хрещатик
 6. Енді Гундер, президент Американської торгової палати в Україні
 7. Михайло Демків, аналітик банківського сектора групи Інвестиційний Капітал Україна (ICU)
 8. Дмитро Дубілет, керівник ІТ-напряму Приватбанку
 9. Олександр Жолудь, економіст Міжнародного центру перспективних досліджень
 10. Тарас Кириченко, голова правління Правекс-Банку
 11. Тарас Козак, координатор громадянської платформи Нова країна, засновник інвестиційної групи УНІВЕР
 12. Степан Кубів, представник Президента у Верховній Раді України, народний депутат
 13. Максим Лавринович, керівний партнер юридичної фірми Лавринович і Партнери
 14. Ярослав Лодигін, співзасновник інтернет-радіо Аристократи
 15. Олена Макеєва, заступник міністра фінансів України
 16. Яніка Мерило, радник мера міста Львова Андрія Садового, співзасновник ICT Competence Center, керівний директор венчурного фонду UVCA
 17. Тимофій Милованов, доцент Піттсбурзького університету, співзасновник VoxUkraine
 18. Олександр Нойнець, головний редактор інтернет-журналу Петро і Мазепа
 19. Дмитро Олійник, заступник голови Федерації роботодавців України
 20. Олександр Стародубцев, керівник департаменту держзакупівель Мінекономрозвитку, співзасновник системи електронних торгів ProZorro
 21. Вікторія Страхова, менеджер проектів позитивних змін фінсектора Національної ради реформ
 22. Галина Третьякова, генеральний директор Української федерації страхування
 23. Грегорі Фішман, керівний директор інвестиційної компанії Empire State Capital Partners
 24. Альгірдас Шемета, український бізнес-омбудсмен, екс-міністр фінансів Литви
 25. Facebook-спільнота

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: