10 найдивовижніших історій з чорної каси Партії регіонів

10 найдивовижніших історій з чорної каси Партії регіонів
В Україні багато хто здогадувався, що Партія регіонів (ПР) підкуповувала чиновників, політиків, журналістів. Але мало хто уявляв масштаб підкупу і деталі "щедрості"політичної сили Віктора Януковича.

Як виявилося, мова йде як мінімум про $2 млрд— такий був розмір виплат "потрібним"людям з таємної каси регіоналів за період з 2008‑го по 2012 рік. Інформацію про так звану "комірну книгу" ПР наприкінці травня оприлюднив Віктор Трепак, колишній перший заступник голови СБУ, який роздобув бюджетну відомість цієї партії, і передав її Національному антикорупційному бюро (НАБУ).

Якихось подробиць Трепак не назвав. Але вони з'явилися 31 травня, коли частина даних про непублічну бухгалтерію команди Януковича озвучив Сергій Лещенко, народний депутат фракції Блоку Петра Порошенка (БПП), на сайті Української правди і на прес-конференції.

У цих матеріалах зазначені витрати ПР за другу половину 2012 року. Загалом вони складають понад $66 млн. тобто, ймовірно, йдеться лише про частину документів Трепака.

Найбільше грошей, за даними Лещенка, пішло на просування ПР у ЗМІ, роботу регіональних осередків, на Центральну виборчу комісію (ЦВК) і забезпечення потрібних результатів голосування у Верховній раді. "Перенабрати текст зайняло час, плюс перевірка — розшифрувати прізвища, ідентифікувати людей, звірити деякі підписи",— розповідає НВ Лещенко. Парламентарій додає, що отримав файли від анонімного джерела, окремо від Трепака. І вирішив їх опублікувати вже після заяви екс-заступника голови СБУ про передачу документів НАБУ, оскільки таємність цих архівів таким чином вже була порушена.

Зараз фігуранти чорної бухгалтерії ПР — такі як екс-регіонал та нинішній депутат Євген Гєллєр, чинний голова ЦВК Михайло Охендовський, один з лідерів "Нашої України" Юрій Костенко — все заперечують. Деякі навіть йдуть в "превентивний" захист, як-то лідер Радикальної партії Олег Ляшко: в документах Лещенка його прізвища немає, але головний радикал вже заявив, що проти нього готується "хвиля компрометуючої інформації".

“Чорну касу мають всі політичні партії і оплачують поточні витрати готівкою,— розповідає НВ Тарас Чорновіл, який був членом ПР у 2006-2007 роках.— Десь проплачують акції, десь — роботу активістів, десь везуть людей на семінар або тренінг".

Чорну касу мають всі партії й оплачують витрати готівкою 
Тарас Чорновіл, 
екс-член Партії регіонів

Він називає точне місце, де лежала "комірна книга",— сейф у кабінеті бухгалтерії на четвертому поверсі партійного особняка на київській вулиці Липській. "Приїжджав якийсь регіональний представник, захищав проект щодо умовного "потужного мітингу проти НАТО" на $100 тис. Йому цю суму відразу різали приблизно на третину, ставили візу якогось керівника і відправляли в бухгалтерію,— розповідає екс-регіонал.— Серйозні суми, як, наприклад, виплати Охендовському, вирішували на рівні так званого вищого закритого політвиконкому партії".

Під час революції гідності, 18 лютого 2014 року, офіс на Липській підпалили невідомі. За словами Геннадія Москаля, губернатора Закарпаття, який, коли був депутатом, брав участь у розслідуванні злочинів проти Майдану, саме тоді бухгалтерські документи ПР і потрапили до СБУ.

Методи ПР зразка 2012 року не унікальні. Лещенко впевнений: нинішні політсили працюють аналогічним чином. Депутат нагадує про папери лідера партії УКРОП Геннадія Корбана, в яких також вказані платежі різним політикам. “Треба змінювати базові правила — фінансувати вибори і партійні витрати з бюджету, заборонити політичну рекламу на комерційних телеканалах, щоб збити вплив олігархів і знизити рівень концентрації грошей в політиці. Тому що телевізор — це головні витрати",— вважає парламентарій.

Аналітики не чекають, що оприлюднені документи приведуть до реальних кримінальних справ.

НВ проаналізувало чорну касу ПР. У результаті з'явилася картина того, кому перепали найбільші суми, як Рада приймала держбюджет 2013 року, як регіонали просували закон про статус російської мови і скільки коштує прихильність Центрвиборчкому і політиків-конкурентів.

 

Дорогі медіа

Найбільшою статтею видатків у бюджеті Партії регіонів стали гроші на рекламу і піар — від роликів на найбільших телеканалах Інтер та ICTV до друку постерів і привітань лояльних журналістів. Загалом все це коштувало регіоналам $19 млн.

Левова частка — $15,6 млн — пішла на телеканали. У 2012‑му Інститут масової інформації регулярно рапортував про "джинсу" — замовні матеріали в ЗМІ, що обіляють прем'єра Миколи Азарова, його праву руку Сергія Арбузова, київського градоначальника Олександра Попова. Таємна бухгалтерія це підтверджує. Так, консультації медіаменеджера Олексія Мустафіна, відомого по роботі з телеканалом СТБ, коштували $20 тис. на місяць.

Гроші платили і експертам, у тому числі західним, котрі озвучувади потрібні регіоналам меседжі. Так, стаття доктора міжнародного права Ганса-Йоахіма Зігерта з Німеччини обійшлася ПР у $654.

 

Центральний збірний комітет

Серйозну суму — майже $3 млн — соратники Януковича витратили на Центрвиборчком.

Щоправда, лише в одному випадку вказано прізвище члена ЦВК:

8 червня 2012‑го Михайло Охендовський нібито отримав з чорної каси $1,5 тис. на відрядження. Сьогодні цей "відряджений" очолює Центрвиборчком.

У всіх інших випадках у документах просто вказана сума і той факт, що ці гроші йдуть на ЦВК або його відділи. Наприклад, з допомогою Олени Лукаш, яка на той момент була радником президента Януковича, на Центрвиборчком витратили $40 тис.

Найбільша винагорода, за даними оприлюднених Лещенком документів, у грудні 2012‑го, вже після парламентських виборів, отримав з позначкою "на ЦВК" нардеп-регіонал Віталій Калюжний — $2,2 млн.

 

ВИБОРЧЕ ФІНАНСУВАННЯ: Якщо вірити документам, оприлюдненим Сергієм ЛещенкоМ, голова ЦВК Михайло Охендовський (на фото) отримував гроші з партійної каси ПР

 
  

Продажні голоси

Голоси народних депутатів, як показує таємна бухгалтерія,— не найдорожчий товар. За півроку 2012‑го регіонали витратили на цю статтю $3,4 млн, притому що статки ключового партійного спонсора Ріната Ахметова на той час оцінювалися в $16 млрд.

Так, стимулювання депутатського корпусу задля прийняття держбюджету на 2013 рік з прийнятними для регіоналів параметрами обійшлося в $1,2 млн. Цей 400‑сторінковий документ потрапив до парламенту на початку робочого тижня, а голосування за нього пройшло в четвер. Опозиція нарікала, що не встигла прочитати проект держбюджету, а поправки в залі взагалі не розглядалися. Крім регіоналів, документ підтримали Наша Україна, Народна партія і фракція Реформи заради майбутнього Ігоря Рибакова.

Чому підтримали? У відомостях, оприлюднених Лещенком, є відповідь. Той же Рибаков за два тижні до голосування отримав $50 тис., а поруч з цією цифрою стоїть приписка "за голосування у ВР".

Отримувала гроші з каси ПР і опозиційна до неї Батьківщина — в кінці листопада 2012‑го $1,4 млн пішло депутату Михайлу Апостолу з позначкою "коаліція". Саме тоді в парламенті готувалося обрання регіонала Володимира Рибака спікером, а Азарова — повторно прем'єром.

Перед цим, в липні 2012‑го, $160 тис. пішло на "депутатів у коаліцію" — рівно через два дні після голосування за резонансний закон, який підвищував статус російської мови.

 

Наша регіональна Україна

У парламенті VI скликання, який працював з 2007 по 2012 рік, до складу блоку Наша Україна — Народна самооборона (НУНС) входило 83 нардепа. До парламентських виборів 2012‑го ця політсила, лідером якої був екс-президент Віктор Ющенко, розгубила свій рейтинг, а її нардепи готувалися розбігтися по інших партійних проектах.

ПР рвалася до влади і вирішила простимулювати Нашу Україну (НУ). За даними чорної бухгалтерії, соратники Ющенка в 2012‑му отримували щедре і стабільне фінансування від регіоналів. У вересні-жовтні того року в парткасу НУ пішло три платежі — на $300 тис., $397,5 тис. і $916 тис. Ці гроші, якщо вірити інформації Лещенка, отримав Юрій Костенко, колишній нардеп НУ. Зараз він це заперечує.

Ще один екс-нардеп НУ Андрій Давиденко 15 серпня 2012 року, судячи з паперів, отримав $395 тис.

А в кінці листопада 2012‑го року чорна каса партії Януковича виплатила НУ $288,5 тис. з позначкою "Наша Україна — борг 2009".

Враховуючи $20 тис., виділених в грудні 2012‑го регіоналами на якісь "проекти НУ", соратники Ющенка всього за півроку видоїли з ПР $2,3 млн. Виграли в грошах, програли на виборах 2012 року: на них НУ набрала лише 1% голосів.

 

Розпорядники коштів

Роль кураторів партійної бухгалтерії, судячи з документів, виконували нардепи ПР Євгеній Гєллєр (нині — мажоритарник і член депутатської групи Відродження) та Віталій Калюжний. Перший навіть очолив парламентський комітет з питань бюджету після виборів 2012 року.

У той рік через Гєллєра пройшло $3,8 млн. Тут все: витрати на бензин, ремонт автомобілів, відрахування на формування парламентської коаліції. І навіть майже $1 млн для Юлії Льовочкіної, сестри тодішнього глави президентської адміністрації Сергія Льовочкіна.

Калюжний, який був депутатом до 2014 року, став розпорядником $2,2 млн, сплативши за них чартерні перельоти регіоналів, лояльність Центрвиборчкому, телесюжети для комуністів і послуги Нашої України.

 

Заради кращих осіб

У Партії регіонів цінували своїх спікерів. В документах згадується місячна зарплата депутата ПР Олени Бондаренко — $10 тис. В партії вона вважалася фахівцем з медіа і регулярно брала участь у політичних ток-шоу.

Леонід Кожара, якого ПР готувала до посади міністра закордонних справ, отримував гроші на поїздки за кордон — в США і ЄС.

Послуги заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича, який був куратором силових питань, обійшлися в $186 тис.

 

Соціологи та політологи

До виборів-2012, які пройшли 28 листопада, ПР почала активно готуватися з літа. За даними "комірної книги" партії, в липні того року Едуард Золотухін, директор дослідницької компанії Research&Branding Group, близької до регіоналів, отримав аванс обсягом $200 тис. за проведення соціології в округах. У серпні йому ж заплатили ще $250 тис. за соціологію в якійсь області. Ще $222,5 тис. вже у жовтні регіонали передали Євгенові Копатьку, засновнику Research&Branding Group. Загалом ця компанія за кілька місяців отримала від ПР $672,5 тис.

Утім, ПР співпрацювала і з іншими експертами. Наприклад, політолог Кость Бондаренко, судячи з документів, отримав з чорної каси $20 тис. за серпень 2012‑го. У відомості ПР ці гроші так і зазначено — "зарплата за серпень".

 

За протест проти протесту

На початку липня 2012‑го під Українським домом почалася акція на захист української мови. Мітингувальники вийшли на вулицю після ухвалення в парламенті скандального закону авторства нардепів ПР Сергія Ківалова та Вадима Колесніченка про основи державної мовної політики. Закон дозволяв мешканцям окремих областей запровадити регіональну мову — по суті, йшлося про преференції російській та обмеження використання української.

Поки опозиційно налаштовані мітингувальники протестували і голодували, до Українського дому періодично підтягувалися їхні опоненти — провладні мітингувальники захищали новий закон.

У чорній бухгалтерії на вуличні акції в цей короткий проміжок часу списується кілька статей витрат — від $45,5 тис. на мітинг 4 липня (на другий день після ухвалення закону) до $2,3 тис. і $2,6 тис. на мітинги в середині того самого місяця.

 

Гроші в регіони

Готуючись до виборів 2012 року, регіонали завалювали області грошима. Наприклад, у червні $1,4 млн передали Дніпропетровщині. Одержувачем вказаний Євген Удод, який на той момент був головою Дніпропетровської облради і займав цю посаду до кінця 2015‑го. За період з червня по листопад 2012‑го область загалом отримала не менше $3 млн.

Не оминули в ПР фінансовою участю й інші важливі для них регіони. Харківщина в той період стала реципієнтом $1,9 млн, Луганщина — $1,29 млн, Миколаївщина — близько $1,2 млн. А ось Донецька область, за документами Лещенка, отримала тоді лише один великий платіж обсягом $680 тис.

 

Ідеологія долара

Політологи постійно повторюють: в Україні немає ідеологічних партій. Мовляв, є або лідерські проекти, або політсили, створені під вибори. Але Партія регіонів відвела окрему статтю витрат саме на ідеологію — це задоволення коштувало майже $13 тис. на місяць. За них партійні ідеологи не придумали нічого кращого, ніж захищати статус російської мови, виступати за зближення з Росією. І повторювати мантру про підвищення соціальних стандартів, що на практиці означало дотування збиткових шахт і косметичну пенсійну реформу, що додавала до стандартної пенсії 100 грн, але ніяк не змінювала саму систему з її гігантськими дефіцитами.

 

 

Матеріал опублікований в НВ №20 від 3 червня 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: