Подорожі Незалежною

24 унікальних місця до Дня Незалежності

17 серпня, 2015

Вибір НВ - 24 напрямки для подорожі 24 серпня

Україна має багато приводів пишатися собою, починаючи від історичних звершень до рецептів надзвичайно смачних страв. За 24 роки День Незалежності встиг стати особливим днем для українців, тому ми знайшли по одному незвичному місцю у кожній області країни, куди можна відправитися напередодні національного свята.

Класична помпезність: палац Потоцьких
Класична помпезність: палац Потоцьких

Вінницька область

Пропонуємо відправитися у Тульчин, де після прогулянки центром заглянути у головну пам'ятку міста, помпезний шедевр класичної архітектури, палац Потоцьких. Побудований у часи розквіту імперій, 1782 році багатим польським аристократом, палац став головною резиденцією родини, і претендує на роль одного з ключових культурних центрів Східної Європи.

Два європейських майстра - французький архітектор Ля Круа і голландський фахівець інтер'єрів - втілили класицизм у найдрібніших деталях. Комплекс досі залишається фотогенічним і чудово змінює вигляд в залежності від освітлення сонцем.

Світязь, українська синя глибина
Світязь, українська синя глибина

Волинська область

На Волині День Незалежності особливо символічно можна зустріти на озері Світязь, найглибшій в Україні водоймі, що вражає чистотою води. У яскравий сонячний день дно можна розглянути навіть крізь кілька метрів водної товщі. Неподалік від озера-рекордсмена розташоване село Шацьк, а також ще близько двадцяти озер.

Багато з тих, хто відвідав національний парк, у якому розташовані водойми, говорять про "особливу тягу" Світязя: згідно з туристичними легендами вода озера наповнює душу світлою радістю. У кінці серпня дозвілля можна буде прикрасити ще і прогулянками хвойними лісами у спробі знайти гриби або ж - умиротворення від спілкування з природою.

Первозданна Наддніпрянщина: Орільський заповідник
Первозданна Наддніпрянщина: Орільський заповідник

Дніпропетровська область


Ч удовим варіантом для затяжної прогулянки або велопригоди стане Дніпровсько-Орільський заповідник у Дніпропетровській області. У цьому куточку промислового регіону, затиснутому між індустріальними гігантами Дніпропетровськом і Дніпродзержинськом, природа збереглася практично у первозданному вигляді: можна помилуватися на плавні Дніпра і річки Оріль, познайомившись з рідкісними видами тварин і рослин. Основу заповідника складають у тому числі й вікові дуби, які застали багато подій бурхливої української історії.

Донецька Швейцарія: Святогір'я
Донецька Швейцарія: Святогір'я

Донецька область

Названий "Донецькою Швейцарією" горбистий куточок на стику трьох областей, Харківської, Луганської і Донецької, зараз відомий в основному завдяки Свято-Успенській Святогірській Лаврі, яка у 2004-му стала третім релігійним закладом такого типу. Але й окрім цікавого архітектурного ансамблю історичного монастиря, Святогір'я може похвалитися чудовими краєвидами природи: піднявшись на крейдяні гори, можна окинути поглядом ліси півночі Донеччини і тонку нитку Сіверського Дінця.

Навколо розкинувся національний парк Святі гори, де можна поглянути на монументальний шедевр конструктивізму - пам'ятник більшовицькому лідеру Артему. Якщо залишити історію за дужками, сама статуя справляє враження - нарочито грубі форми гігантського чоловіка, який ступає з вершини гори, різко контрастують з пасторальними видами і передзвоном дзвонів Лаври.

Руїни цукрозаводчиків: село Дениші
Руїни цукрозаводчиків: село Дениші

Житомирська область

Невелике село Дениші близько Житомира приховує кілька цікавих і мальовничих місць. Одне з найбільш привабливих для вихідної поїздки - руїни садиби українських олігархів 19-го століття, цукрозаводчиків Терещенків на іншому березі Тетерева.

Крім того, скелясті береги річки часто інтригують скелелазів, а неподалік від Денишів, у селі Тригір'я є монастир, звідки відкриваються прекрасні види на українське Полісся.

Австрійський аристократизм: резиденція Шенборнів
Австрійський аристократизм: резиденція Шенборнів

Закарпатська область


Д орогою у поїзді на Ужгород можна зійти у селищі Чинадійово - буквально в декількох сотнях метрів від станції знаходиться мисливський замок графів Шенборнів.

Створений у 1890-95 роках, палац має свої особливості. Архітектор вирішив перетворити споруду у свого роду календар, створивши рівно 365 вікон, 52 кімнати, 12 входів. Ставок біля замку повторює контури володінь Австро-Угорської імперії тієї пори.

Азовська Одеса: бульвари Бердянська
Азовська Одеса: бульвари Бердянська

Запорізька область


У Запорізькій області є своя невеличка "Одеса" - курортне містечко Бердянськ, багато у чому нагадує Південну Пальміру. Крім традиційних морських забав можна розважитися прогулянкою по місту, відкривши кілька гумористичних пам'яток - Крісло виконання бажань, фігуру слюсаря-сантехніка, що вилазить з каналізаційного люка, а також пам'ятник бичку.

Останній є символічним для міста - він не тільки основа місцевої економіки і популярний сувенір, але ще й риба-рятівник. Саме азовський бичок врятував тисячі жителів Приазов'я в часи голодомору, а після і в непрості повоєнні часи. Міська легенда мовить, що деякий час тому вилов бичка став падати - але після спорудження пам'ятника повернувся на колишні показники.

Істина у яйці: музей Писанка
Істина у яйці: музей Писанка

Івано-Франківська область

Однією з візитівок Івано-Франківщини та Коломиї стала будівля у формі найбільшого у світі розписаного яйця. У ній знаходиться музей Писанка - створений з кольорового скла, загальна площа вітражу становить близько 600 кв. м, тоді як стелі, по суті, немає.

У музеї можна дізнатися  історію та розмаїття одного з найдавніших українських народних мистецтв, занурившись у таємниці символіки та орнаментів.

Куточок Європи: парк у Бучі
Куточок Європи: парк у Бучі

Київська область

У столичному передмісті, Бучі, можна провести чудовий вихідний далеко від галасливого мегаполісу. Розкинутий на 42 гектарах парк відкрили у 2011 році, витративши на його оснащення близько мільйона доларів. Тут підійде проведення часу для будь-якого члена сім'ї: міні-зоопарк, дитячий майданчик, скейт-парк, кілька кафе, мотузковий парк, а для шанувальників життя онлайн - повсюдний безкоштовний Wi-Fi.

Окрім загальної доглянутості парку, що справляє приємне враження, можна помилуватися і на десятки різних скульптур та інсталяцій. У парку також є і велике озеро - для більшого екстриму варто додати, що на іншій його стороні знаходиться в'язниця, навівприкрита деревами.

Heavy Industrial: Морозівський вугільний розріз
Heavy Industrial: Морозівський вугільний розріз

Кіровоградська область

Прихільники міського екстриму і любителі індустріальних пейзажів можуть у День Незалежності відправитися в Морозівський вугільний розріз (Кіровоградська область). На величезній площі розкинулося "кладовище екскаваторів" і залишки унікальної техніки для розробки кар'єрів.

Цей розріз - пам'ятник марнотратству радянської промисловості. Відкритий у 1970 році кар'єр був одним із лідерів з видобутку бурого вугілля. До 2004-го видобуток зупинився через брак грошей - у результаті кар'єр поступово заливають підземні води, а техніку розпилюють на металобрухт, у тому числі гігантський крокуюче-рейковий роторний екскаватор, затоплюється ґрунтовими водами. Унікальну гірничодобувну техніку ріжуть на металобрухт. Береги розрізу з'єднує єдиний в Україні транспортно-відвальний міст завдовжки понад 300 м, довоєнний, ще німецького виробництва.

Українські піраміди: Мергелева гряда
Українські піраміди: Мергелева гряда

Луганська область


О дне з недоступних поки українцям місць Луганської області - Мергелева гряда, геологічний  шедевр природи і до кінця не розгадана археологами загадка.

Комплекс кам'яних і земляних споруд, який зараз перебуває під контролем бойовиків, площею у 1,3 кв. км розташований у 4 км на південь від невеликого села Степанівка. Мергелову гряду знайшла в 1976-му група алчевських школярів - на кам'янистому плато з вивітрених вапняків і мергелю виявилося кілька курганних могильників бронзового віку.

"Українські піраміди" ймовірно були створені руками людини. Одна з теорій відносить їх до невідомої цивілізації віком 5 тис. років. Імовірно, це древнє святилище.

Романтика недоглянутості: замок в Підгірцях
Романтика недоглянутості: замок в Підгірцях

Львівська область

Ззамок у Підгірцях - один з найкрасивіших в Україні, однак набагато менш відомий. Він був зведений у 1635-40 гетьманом Станіславом Конецпольським у стилі ренесанс. У нинішній Україні палац запустів і занепав, на території вже кілька років тривають ремонтні роботи, а 85% колекції замку зберігається у Львівській галереї мистецтв.

Незважаючи на занедбаність, замок і околиці наповнені якимсь духом романтики - з північної сторони розкинувся італійський парк, тоді як через дорогу від палацу стоїть чудовий костел, який входить в архітектурний ансамбль. Це місце чудово підходить для розслаблених прогулянок, особливо враховуючи малу кількість туристів.

Велич граніту: Арбузинський каньйон

Миколаївська область

У північно-західній частині Миколаївської області розкинулася одна з найдавніших частин суші Євразії, чиї гранітні скелі часом сягають 50 метрів у висоту і приваблюють альпіністів. Актівський і Арбузинський каньйони, частина національного парку Бузький Гард, вражають видами і різноманітністю рослинності.

Примітно, що для пам'ятника у Відні - каміння-символів усіх континентів - Європу представляє саме валун з України. У каньйонів у селі Трикрати є і невеликий заповідник під назвою Лабіринт - створений у 19-му столітті місцевим поміщиком лісовий масив посеред степу. Спеціально для цього вручну прорили зрошувальні канали, що збереглися дотепер.

Українська Венеція: Вилкове
Українська Венеція: Вилкове

Одеська область

Відоме як "українська Венеція" місто Вилкове Одеської області і справді особливе - замість частини вулиць у місті - водні канали, по яких місцеві плавають на човнах. Історія свідчить, що під час заснування, близько 300 років тому, містечко розкинулося біля самого моря, але за століття море відійшло на 18 км.

Головною місцевою визначною пам'яткою є Дунай - варто відвідати його "нульовий кілометр", місце впадання у море. Крім подорожі по каналах у місцевих "гондолах", допитливому туристу буде цікаво скуштувати місцевої кухні та вина, подивитися церкви старообрядців або просто порибалити.

Вечори на хуторі: Диканька
Вечори на хуторі: Диканька

Полтавська область

Найвідоміше село в Україні знаходиться у Полтавській області. В оспіваному Гоголем хуторі, тим не менш, було не так багато українців. Сама Диканька давно переросла свої літературні межі — зараз в смт проживає близько 8,5 тисяч людей.

Серед примітних об'єктів Диканьки - тріумфальна арка, зведена італійським архітектором Луїджі Рускою через 16 років після паризької арки як парадний в'їзд до садиби Кочубеїв. Руска створив у селі і оригінальну кам'яну дзвіницю. Спеціально для неї створили два дзвони в 2,5 і 8 пудів - їх передзвін у ясну погоду чути навіть на околицях Полтави.

Кохання у тунелі: Клевань
Кохання у тунелі: Клевань

Рівненська область

Одне з найромантичніших місць Волині і всієї України - ботанічний феномен на залізничній колії між селищами Клевань та Оржів. Дерева і кущі тісно сплелися аркою, створивши приголомшливий природний коридор, наповнений сонячним світлом, що проходить крізь листя.

За місцевими легендами, поцілунок пари в тунелі скріплює любов на все життя. Деякі молодята спеціально приїжджають сюди, щоб посадити квіти як символ своїх почуттів.

Привіт від мамонта: Кулішівка
Привіт від мамонта: Кулішівка

Сумська область

Пам'ятник мамонтові у сумському селі Кулішівка, відкритий у 1841-му, став першим монументом такого роду. Місцеві мешканці вирішили таким чином увічнити відкриття дворічної давності - український палеонтолог Каліченко розкопав прекрасно збережений скелет мамонта, на який йому вказали селяни.

Останки подарували Харківському університету, а на місці розкопок спорудили триметровий монумент. Знахідку пізніше вчені пояснили тим, що близько 15 тисяч років тому на цьому місці могла бути стоянка древніх людей епохи пізнього кам'яного віку.

Повіяло оптимізмом: печера біля Королівки
Повіяло оптимізмом: печера біля Королівки

Тернопільська область

Оптимістична печера вважається найдовшою гіпсовою печерою у світі - сумарна протяжність складає більше 230 км, до кінця всі коридори так і не розвідані. За інформацією геологів, вона утворилася 14 млн років тому - підземні води поступово розмили відкладення гіпсу неогенового періоду.

Сама печера вражає вишуканістю та різноманітністю різних мінеральних утворень - сталактитів, геліктитів, а також "печерним снігом": скупченнями прозорих гіпсових кристалів на дні ходів. Температура в Оптимістичній стабільна весь рік - близько 9-10 градусів.

Неоготика і адюльтер: Шарівка
Неоготика і адюльтер: Шарівка

Харківська область

У селі Шарівка Харківської області розташований архітектурний комплекс, готовий позмагатися з палацами Львівщини чи Закарпаття. На початку 19-го століття поміщик Ольхівський звів тут свою садибу - палац у неоготичному стилі. Одне з рідкісних відреставрованих споруд в Україні. Парк знаходиться на схилах великої балки, що прилягає до річки Мерчик. Паркова колекція налічує близько 200 видів рослин, 150 з яких, вважаються рідкісними.

Навколо садиби розкинувся парк, у якому серед іншого можна знайти "камінь любові". Місцева легенда мовить, що дружина пізнього власника палацу, цукрозаводчика Леопольда Кеніга, зрадила чоловікові у Криму саме на цьому валуні. Розгніваний чоловік вирішив привезти камінь у свій парк, щоб невірна дружина щодня згадувала про свою провину.

Магічна пустеля: Олешківські піски
Магічна пустеля: Олешківські піски

Херсонська область

У 30 км на схід від Херсона розкинулися 200 гектарів піщаного моря, сокрывшего за роки чимало таємниць. Пустеля з'явилася після нерозумного випасання овець - сотні отар знищили всю траву, залишивши ґрунт і пісок руйнуватися під гарячим вітром.

Зараз Олешківська пустеля - найбільший піщаний масив Європи, повний пагорбів і відчутних перепадів висот. Як і у кожної пустелі, у херсонської є і свій оазис, а на глибині 300-400 метрів є прісне підземне озеро. Одна з українських легенд приписує пустелі магічні властивості - тут нібито проходили ініціацію козаки-характерники, які вважаються "бойовими магами". Місцеві впевнені, що сам отаман Іван Сірко прожив тут місяць без їжі і води.

Кохання і ампір: Самчики
Кохання і ампір: Самчики

Хмельницька область

У Самчиках відмінно зберігся палацово-парковий комплекс в стилі ампір. Саму садибу почав зводити ще Ян Хоєцький на початку 18 століття, залишивши "Старий палац" 1725-го року. Наступний власник, гайсинський староста Петро Чечель зайнявся спорудженням палацу і прилеглих будівель - флігелів, оранжереї та в'їзних воріт. Також у комплексі є і провінційний Китайський павільйон, який поэднав риси класицизму і китайської архітектури.

Після одруження сина Чечеля Яна в 1822 р. батько подарував йому маєток у Самчиках. У свою чергу, син Яна і Людвіки Якубовської, Якуб, активно розвивав освіту і культуру у своїх селах. Він, серед іншого, заснував сільську музичну школу і оркестр.

Дорогами козаків: Трахтемирів
Дорогами козаків: Трахтемирів

Черкаська область

Трахтемирівский півострів, відкритий для туристів лише у 2014-му, представляє особливе місце на березі Дніпра. За інформацією істориків, у 16 столітті село Трахтемирів передали козакам, які облаштували тут свої поселення, в тому числі фортецю, церкви, шпиталь, притулок, монастир, верф. Нині ж від цього нічого не залишилося, лише дніпровська природа і безліч козацьких могил

Поетичні прогулянки: Седнів
Поетичні прогулянки: Седнів

Чернігівська область

Неевелике село Седнів може пишатися відразу кількома пам'ятками. Найцікавіша з них - розкинулася на високому березі річки Снов садиба Лизогубів, чудове місце для прогулянки.

Її облаштував чернігівський полковник Яків Лизогуб, пізніше тут оселилися і його брати, шанувальники творчості і богеми Андрій та Ілля. Вони любили збирати у садибі знаменитостей тієї епохи, в тому числі Тараса Шевченка і Леоніда Глібова. У парку є дерево, так звана "шевченківська липа", якій виповнилося 600 років. Оригінальна липа впала, звільнивши місце для нових дерев, але назва залишилася - саме там Кобзар любив проводити час.

Український Хогвартс: Чернівецький університет
Український Хогвартс: Чернівецький університет

Чернівецька область

У центрі Чернівців українці можуть з легкістю уявити себе у школі чарівництва й чаклунства Хогвартс - колишня резиденція митрополитів Буковини і Далмації, створена у мавритансько-візантійському стилі, дуже схожа на магічне місце. Проект архітектурного ансамблю, який отримав міжнародне визнання, виконав відомий чеський учений, архітектор, академік Йозеф Главка.

Комплекс палаців резиденції - три монументальні корпуси, у головному з яких зараз знаходиться Чернівецький університет. У ньому величчю вражає Синодальна зала, одна з найгарніших в Європі. Вона була оздоблена мармуром (тому його теперішня назва – Мармурова) і обставлена бічними галереями колон, на які спиралася дерев'яна стеля декорована орнаментикою. Враження величі посилюють і коридори з мармуровою мозаїкою на підлозі і розписними стелями у формі куполів. У 1944 році зала була спалена пожежею, нинішній вигляд - відреставрована копія.

Ми обов'язково повернемося: Сонячна стежка
Ми обов'язково повернемося: Сонячна стежка

Автономна Республіка Крим

Бонусне, 25-е місце, поки недоступне українцям. Все ж Сонячна стежка між кримським санаторієм Гаспра і Лівадією - один з непоганих варіантів для подорожі на День Незалежності у майбутньому. Вона була прокладена ще в 1861-му, завершена - у 1901-му

Всупереч назві, стежка проходить в основному в лісі, чудово приховуючи від південної спеки. Перепад висот зовсім невеликий, тому прогулятися нею можна людям будь-якого віку і спортивної підготовки. Через кожні сто-двісті метрів - вказівники з пройденою відстанню і залишившимся  кілометражем до мети. На стежці також багато майданчиків з прекрасними видами, крамничок і екзотичних рослин.

_________________________

Текст та оформлення: Стас Соколов

Зображення: користувачів Flickr AlexKh, Ruslan Korpach, Alexander Chernysh, jackill_, Pavlo Boyko, а також Wikimedia Commons, Ivan Dergeevich via Google +, panoramio.com, pizzatravel.com.ua, odessa.ua. rk-ukraina.com, wff44.org.oa, chernivtsy.cn.ua

    Новое Время