Автомаршрути по Україні

Риф, Збруч і гетьман Хмельницький

23 квiтня, 2015
З'їздити на води - це не означає відправитися в Моршин або Трускавець. В Україні є ще один варіант - в районі містечка Сатанів на річці Збруч, що відокремлює Центральну Україну від Західної

Найдовші свята, не рахуючи новорічного безумства, в Україні припадають на початок травня. Історична традиція велить проводити їх з користю для справи. Так повелося з радянських часів, коли маївки проходили на параді, а потім - в городі на картоплі. СРСР вже давно немає, і офіційне весняне неробство багато українців традиційно присвячують різним поїздкам - до родичів або по цікавих місцях країни.

Саме для автомандрівників НВ пропонує десять травневих маршрутів по Україні. В країні достатньо місць, куди варто заглянути: давньоруські фортеці, польські замки, майже австрійське місто, своя Венеція, майже американські каньйони і африканські сафарі - схоже, що весь світ прихований в Україні. І він розкриється кожному зацікавленому.


Восьмий матеріал з циклу присвячений поїздці на межі Хмельницької та Тернопільської області

Сатанів - Тернопіль - Збараж

Мета №1
Курорт Сатанів
49°15'14.29"N, 26°14'54.23"E

Містечко Сатанів розташувалося на кордоні Хмельницької і Тернопільської областей на частині невисокого кряжу Товтри. Насправді це не просто пагорби, а гігантський бар'єрний риф і єдиний у світі випадок, коли подібний кряж утворився не через тектонічні процеси, а на залишках коралів.

Містечко старе, у нього є залишки деяких старожитностей (синагога, наприклад), але знаменитий він природним джерелом води Збручанської - аналог трускавецької Нафтусі. Вода розчиняє пісок і камені в нирках.

Над джерелами, до яких з Сатанова їхати близько п'яти хвилин, у радянський час побудували кілька санаторіїв і баз відпочинку. Пізніше частина була закрита, але з'явилися нові - приватні міні-готелі. А головне - нікуди не поділася вода: наприклад, в санаторій Збруч вона поставляється централізовано. Залишилася і природа - тихі чисті листяні ліси, вузенька річка Збруч і "дике" джерело збручанської води.

Якщо любите тихий сімейний відпочинок в бюджетному стилі, проведений з користю для нирок і печінки,- вам сюди. Візьмуть навіть на кілька днів. Дороги, щоправда, у Хмельницькій області не дуже.

Мета №2
Тернопіль
Тернопіль
49°33'3.73"N, 25°35'41.41"E

Якщо від Сатанова повернутися на трасу Хмельницький-Тернопіль, то протягом півтора годин можна потрапити вже в один з центрів Західної України - Тернопіль.

"Файне місто" подарує не тільки традиційні радості у вигляді костелів, церков та замку (тут він виглядає як великий старий будинок), але і порадує модерновими розвагами. Наприклад, у місті діє музей політичних в'язнів. Він розташований на вулиці Коперника, 1, в підвалі колишнього управління та слідчого ізолятора тернопільського НКВС-КДБ. Тут відтворили камери, карцери, знаряддя тортур, зібрали предмети побуту невільників. А також демонструють макети сибірського табору, вагона-"телятника" (для транспортування ув'язнених) і повстанських "крийівок".

Перед відвідуванням зайдіть на сайт музею з контактними телефонами і спробуйте самостійно зрозуміти режим його роботи.

А на вулиці Кардинала Сліпого, 7 всім бажаючим доступні три гумористичні пам'ятники - 12‑му стільцю з однойменного роману Ільфа і Петрова, людині-невидимці (здогадайтеся, як він виглядає), а також працівникові тернопільського водоканалу, навіки застиглого в той момент, коли він визирнув з каналізаційного люка.

Мета №3
Збараж
49°39'49"N, 25°47'6"E

За цим замком по‑тернопільськи потрібно прокотитися в Збараж - містечко неподалік від Тернополя.
Місцевий замок - це та твердиня, яку штурмував Богдан Хмельницький (пам'ятаєте польський фільм Вогнем і мечем?).

Укріплення добре збереглося, хоча одні з його власників - польські магнати Потоцькі - перебудували замок у резиденцію. Але зовнішні укріплення залишилися в колишньому вигляді, надаючи всьому ансамблю грізний вигляд.

Перед замком розбитий пристойний парк. У дворі є чорна діра осадного колодязя, який з'єднаний підземними ходами з монастирем бернардинів на іншому кінці міста.

В самій скелі влаштовані декілька експозицій, хоча жодна з них не присвячена побуту власників цього укріплення. Зате є колекція зброї, археологічна та етнографічна виставки а також унікальні різьблені роботи по дереву.Про інші маршрути читайте в спецтемі НВ

Куди поїхати на травневі

.

.

_____________________________________

При підготовці матеріалу використані фото з Flickr, Wikipedia і О. Федишина

Коментарі

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів