Країна. Скандальний градоначальник

Одеси тато

14 липня, 2016
Геннадій Труханов, якого міжнародні розслідувачі називають соратником мафії, третій рік керує Одесою

Геннадій Труханов, якого міжнародні розслідувачі називають соратником мафії і власником російського та грецького паспортів, а українські борці з корупцією — творцем схем особистого збагачення, третій рік керує Одесою. І київську владу це влаштовує

Іван Верстюк, Київ—Одеса—Київ

 

 

Одеса — це не тільки море, сонце, пляжі, але і намети протестувальників проти місцевої влади в центрі: рідко засідання міськради за нинішньої каденції мера Геннадія Труханова проходить спокійно.

Ключовою причиною, яка регулярно виводить активістів на одеські вулиці, є власне градоначальник, екс-регіонал, обраний мером у травні 2014 року і переобраний восени 2015‑го.

Якщо судити по сторінці Труханова у Фейсбуку, він веде життя чесного і відповідального чиновника: вручає пам'ятні годинники з символікою міста талановитим одинадцятикласникам, виділяє квартири багатодітним сім'ям.

Але варто залишити "віртуального Труханова" і поспілкуватися з одеськими активістами, як ті розкажуть: мер заробляє на парковках і нескінченних ремонтах через фірми-"прокладки".

А якщо почати говорити про мера з командами міжнародних журналістів-розслідувачів, то виявиться, що Труханов у минулому був причетний до міжнародної торгівлі наркотиками і зброєю. А нещодавно ще й став фігурантом глобального розслідування про панамські офшори, причому в оприлюднених документах зазначено, що одеський мер має російський паспорт.

Всієї цієї інформації було б достатньо, щоб відправити Труханова не тільки у відставку, але й під суд. Однак компромат ніяк не вплинув на його становище — він, як і раніше, надійно сидить в кріслі градоначальника.

"Труханов отримав карт-бланш на керівництво в обмін на те, що він не допустить в Одесі сепаратизму",— вважає одесит Аркадій Топов, член партії Демократичний альянс, який займається моніторингом корупційних ризиків. З ним згодні й решта опонентів одеського мера.

Подразник

30 червня, у день чергової сесії міськради, НВ спостерігало, як близько 200 активістів з прапорами партій Демальянс, Сила людей і Свобода голосно висловлювали під мерією свою незгоду з політикою Труханова. Сотня правоохоронців — поліція, нацгвардійці — оточили будівлю. Активісти під пісні Антіна Мухарського, що звучать із динаміків, скандуючи "Гену геть!", спробували прорватися на засідання, в результаті чого сталася сутичка з силовиками. Без жертв.

Напередодні Труханов провів позачергову та неоголошену сесію. На ній переважною більшістю голосів — 51 з 64 можливих — депутати знизили параметри оцінки орендних ставок міських земель: з 600 грн до 403 грн за кв. м. Антикорупційні активісти переконані: насправді земля не подешевшала, просто тепер більше грошей від оренди та продажу у вигляді відкатів йтиме в кишені чиновників на чолі з мером.

Але 30 червня, коли під його вікнами зібралися обурені борці з корупцією, Труханов почав з того, що поставив перед міськрадою нейтральне питання — про тепломережі. Мовляв, на ремонт міська влада два роки шукали інвесторів, але так і не знайшла.

Напевно, не там шукали, вважають опоненти мера: вже через півгодини міськрада за командою градоначальника відправила 300 млн грн бюджетного профіциту на банківський депозит. Загалом у міста 600 млн грн вільних коштів від перевиконання бюджету, але Труханов продовжує шукати кредиторів.

У міськраді мер відчуває себе як риба у воді — якщо на вулиці протестують сотні його опонентів, в залі засідань йому майже ніхто не заперечує. Його власна фракція Довіряй справам має 27 мандатів. Ще 12 — у дружнього Труханову Опозиційного блоку. Рівно стільки ж — у одеського Блоку Петра Порошенка (БПП), практика голосувань якого в один тільки день 30 червня свідчить: він лише в одному випадку з 86 не підтримав мера. І це при тому, що десятки рішень про продаж і оренду землі приймаються в міськраді пакетом.

Так само швидко депутати приймають документи на тему ремонту доріг. А вона для мера важлива: після його приходу до влади видатки міста на цю статтю різко збільшилися і непропорційно зростанню бюджету. Переважну більшість тендерів на модернізацію вулиць виграє група Рост. Нею володіє сам Труханов через віргінські компанії Macon Assets Limited, Corderoy Trading Limited і низку інших офшорів. Ця інформація стала відомою завдяки витоку документів панамського реєстратора офшорів Mossack Fonseca, яку оприлюднила міжнародна група журналістів-розслідувачів у квітні 2016‑го.


ВСЕ В ХОДУ: Алексей Черный, глава одесского Антикоррупционного офиса, рассказывает: люди Труханова зарабатывают как на парковках, так и на разрешениях для автокофеен и ресторанов

ВСЕ НА ХОДУ: Олексій Чорний, голова одеського Антикорупційного офісу, розповідає: люди Труханова заробляють як на парковках, так і на дозволах для автокав'ярень і ресторанів


При цьому Юрій Шумахер, депутат трухановської фракції, до свого обрання в міськраду, де він активно займається бюджетними питаннями, очолював Рост. У нього теж є частка в віргінських офшорах. В акціонерах Росту числиться і легенда кримінального світу Одеси Олександр Жуков, нині житель Лондона і тесть російського мільярдера Романа Абрамовича.

Минулого року Рост виграв тендери на 150 млн грн, цього року — вже на 370 млн грн. Конкуренцію цій фірмі на аукціонах складають компанії, якими керують її колишні співробітники та люди, близькі до Труханова. Так, пристойний шматок закупівель отримує компанія Автострой, на чолі якої стоїть Віктор Гнєзділов, колишній тренер з тайського боксу. Він близький до мера Одеси через федерацію цього виду спорту, очолювану власне мером.

Пісок для будівництва мерія купує у компанії Скво, контролює її дочка Труханова — Катерина.

Прямий конкурент Росту — належний державі Одеський облавтодор — у тендерах майже не бере участі, а коли і перемагає, то закуповує роботи у того-таки Росту.

І це не все. Так, Труханов почав змушувати підприємців, які орендують фасадні будівлі в місті або володіють ними, частину вулиці, що поряд з ними, викладати плиткою. І сам показує приклад, обробляючи плиткою вуличні ділянки біля муніципальних будівель. Але мерія, за даними Антикорупційного офісу в Одесі, закуповує ці роботи за ціною 600, 800 і навіть 2.000 грн за кв. м, тоді як ринкова ціна не перевищує 200 грн.

Крім того, більшість одеських парковок міськрада здає в оренду зі знижкою 60-90%, а серед орендарів помітні спортивні клуби, які сам Труханов і контролює. Про це НВ розповів Олексій Чорний, голова місцевого Антикорупційного офісу.

До нього звертаються підприємці, говорячи про таксу на різні послуги від мерії: поставити автокав'ярню на вулиці — 500 грн на рік у вигляді хабара, столики від ресторану на пішохідній частині — близько 50 тис. грн за сезон. "Якби всі збори — а це майже 5 млрд грн — йшли в одеський бюджет, то він міг би бути в три-чотири рази більше",— робить висновок Чорний.

Бізнесмени з великим побоюванням коментують справи Труханова. У них є на те причини.

Ірина Соловйова, яка володіє в Одесі шістьма кіосками з ремонту одягу та виготовлення ключів, протестувала проти агресивного ставлення мерії до бізнесу. У результаті невідомі спалили її автомобіль Volkswagen Passat CC. Не врятувало навіть те, що стоянка охоронялася. Отримувала вона і прямі погрози життю.

Соловйову найбільше обурювало те, що міськрада зобов'язала тих, хто хоче поставити кіоск, отримати спецдозвіл від Управління розвитку споживчого ринку. Хоча Кабмін вимагає лише два документи: паспорт від Управління архітектури та договір з балансоутримувачем землі.


СВЕТСКИЙ ПРАЙД: Геннадий Труханов (на переднем плане) с супругой любит посещать светские мероприятия в Одессе, например кинофестиваль

СВІТСЬКИЙ ПРАЙД: Геннадій Труханов (на передньому плані) з дружиною любить відвідувати світські заходи в Одесі, наприклад кінофестиваль


Чесно отримати дозвіл в Управлінні споживчого ринку неможливо, каже Соловйова. “Людина заходила туди і на місці розраховувалася, щоб отримати документ,— розповідає вона.— Чиновники нічого не боялися, а просто набирали на калькуляторі суму".

Соловйова зібрала навколо себе групу підприємців та провела кілька брифінгів для преси. Після цього віце-мер Олесь Янчук, який є куратором напряму кіосків, відкрив окреме консалтингове агентство на вулиці Пушкінській, яке вже за офіційну плату отримувало в мерії потрібний дозвіл. Безпосередньо мерія такі документи не видає, знаходячи для цього багато причин.

Людина з лихих 90‑х

Минуле Труханова виглядає ще більш захопливим, аніж його сьогодення.

У внутрішньому звіті італійської поліції за 1998 рік, який опублікував американський розслідувальний проект Organized Crime and Corruption Reporting Project, Труханов вказаний як член кримінальної групи Олександра Ангерта на прізвисько Ангел і Леоніда Мініна. Група, за даними поліції, займалася збором податей з торгівлі нафтою, була залучена в кокаїновий бізнес. Щодо Мініна, то він заробляв на нелегальному продажу російської зброї в Африку, про що писала навіть авторитетна британська газета The Guardian.

Труханов був охоронцем Мініна, розповідає Олександр Сибірцев, одеський журналіст, що спеціалізується на кримінальній тематиці. У 1992 році 27‑річний Труханов звільнився з армії у званні капітана і зійшовся з Ангертом і Жуковим. Вони поставили його на чолі охоронної фірми Капітан, каже Сибірцев, так і почалася кар'єра майбутнього мера. “Якщо ти колись серйозно займався криміналом, то вже не можеш просто так вийти з цього кола,— підкреслює журналіст.— Однак Ангел і Жуков давно не займаються злочинними справами, вони легалізувалися як бізнесмени. А Труханов продовжує їх слухати як старших".

У панамських документах сплив і російський паспорт Труханова. У відповідь на це одеський мер розмістив в соцмережах довідку, отриману в російському консульстві в Одесі, про те, що громадянства РФ у нього немає. Пізніше СБУ відзвітувала, що не знайшла підтвердження наявності у градоначальника російського паспорта.


ДЕЛО О МЭРЕ: Внутренний отчет итальянской полиции говорит о Труханове-мафиози и содержит скан его греческого паспорта на имя Геннадиоса Озопулоса

СПРАВА ПРО МЕРА: Внутрішній звіт італійської поліції говорить про Труханова-мафіозі і містить скан його грецького паспорта на ім'я Геннадіоса Озопулоса


Однак у звіті італійської поліції вказано ще й грецький паспорт Труханова на ім'я Геннадіоса Озопулоса, з яким той подорожував Європою.

Перевірити інформацію про минуле та сьогодення одеського мера у самого градоначальника НВ не зміг: неодноразові прохання про інтерв'ю Труханов проігнорував, а на телефонні дзвінки не відповідав.

Зручний кадр

Незважаючи на скандальну репутацію, мер Одеси має надійну підтримку двох ключових сил — міського електорату і київської влади.

Ставши в 2012‑му депутатом Верховної ради з підтримкою мешканців найбільшого і найбіднішого одеського району — селища Котовського, він через два роки впевнено переміг на виборах мера. А ще через рік повторив успіх, взявши 51,3% голосів.

Зараз, після низки викривальних матеріалів, рейтинг Труханова перебуває на рівні 30%, зазначає Геннадій Чижов, політичний експерт, який відстежує ситуацію в Одесі. Цього цілком достатньо для перемоги на наступних виборах, які завдяки прийнятим Радою в першому читанні поправкам про децентралізацію можуть відбутися вже в 2017‑му.

В Одесі спостерігається криза лідерів, цим і пояснюється успіх Труханова, пояснює Анатолій Бойко, голова одеського відділення Комітету виборців України. "Він зрозумілий і комфортний для одеситів, які хотіли бути впевненими, що мер не буде керуватися вимогами київського Майдану",— говорить експерт.

Звалити одеського мера можна було б, якби верховна влада зважилася розслідувати його минулі й нинішні гріхи, кажуть в Антикорупційному офісі. Наприклад, справу щодо одного з економічних злочинів у сфері міських закупівель.

За часів Давида Сакварелідзе прокурором Одеської області в прокуратурі лежало кілька справ щодо Труханова. Але як тільки генпрокурор, підконтрольний президенту країни, прибрав Сакварелідзе з області, усі розслідування стосовно мера застопорилися.

Бездіяльність офіційного Києва в одеському питанні змушує Чорного з Антикорупційного офісу припускати: у президента і мера є негласний пакт про ненапад. “Труханов домовився з Порошенком у 2015‑му через нардепа БПП [одесита Олексія] Гончаренка, що його не будуть прибирати, а сам, певно, пообіцяв, що тут не буде ОНР [Одеської Народної Республіки]",— вважає експерт. Порошенко, мовляв, побачив, що альтернативи Труханову немає, і тому зробив ставку на нього, підсумовує Чорний.

 

Матеріал опублікований в НВ №24 від 8 липня 2016 року 

Коментарі

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів