Спецпроект НВ

Люди Нового Часу 2015

17 грудня, 2015

З

Зазвичай, підбиваючи у грудні підсумки та визначаючи людей року, ми називали імена тих, хто справляв найбільший вплив на події року, що минає. Це був проект без знаків мінус або плюс — просто така спроба редакції неупереджено визначити людей, які найбільшою мірою впливали на головні події року, які стояли за цими подіями, а іноді й самі створювали їх. Це була свого роду констатація — суб'єктивна, але констатація.

Більше ми не хочемо констатувати. 2015-го ми вперше змінили формат проекту Люди року. Тепер усі номінанти — це особистості, на нашу думку, зі знаком плюс. Для того щоб чіткіше і зрозуміліше пояснити, що це за люди, ми визначаємо їх як тих, хто встановлює нові стандарти у різних сферах життя України. Так склалося, що ця концепція співзвучна назві нашого видання, тому ми назвали їх Люди Нового Часу. Для багатьох із них 2015-й був непростим роком. Цим проектом ми говоримо, що помітили зусилля та вчинки цих людей і оцінили їх. І тепер хочемо, щоб їх оцінили й інші.

Номінанти Людей Нового Часу з абсолютно різних сфер — хтось із бізнесу, хтось із суспільного життя, дехто з культури або освіти, а хтось із політики. Чимало з них відзначені нами за боротьбу зі стіною корупції. Я вважаю, що це, можливо, головне гальмо розвитку країни. Деякі, як Андрій Гречанов, були відзначені нами за патріотизм і неймовірну особисту мужність. І це теж новий стандарт людських цінностей у країні, де відносини комерціалізовані. Внесок інших людей — на зразок власників Нової пошти абоСільпо — більш приземлений, але він дозволяє робити щоденне життя українців комфортнішим, і це теж важливо, це теж новий стандарт.

Тепер щороку ми називатимемо людей, які, на наш погляд, змінюють країну на краще. Хтось більшою мірою, хтось – меншою. Але кожен із них установлює свій новий стандарт у певній сфері життя України.

  

Віталій Сич,
головний редактор журналу Новое Время

.

Відеорепортаж з церемонії нагородження:

.

.

За опір окупації Криму

розтяжка троє

Рефат Чубаров
58 років, народний депутат, голова Меджлісу кримськотатарського народу, політик і громадський діяч

  

Ленур Іслямов
45 років, мільйонер, власник кримськотатарського телеканалу ATR

  

Мустафа Джемілєв
72 роки, народний депутат, голова Меджлісу кримськотатарського народу (1991-2013), громадський діяч, дисидент

У березні 2014-го, коли Росія окупувала Крим, Рефат Чубаров, Мустафа Джемілєв і Ленур Іслямов першими висловили протест.

Цього року кримськотатарські лідери перейшли від слів до дій. На знак протесту проти порушення прав людини в Криму і через відсутність виразної політики офіційного Києва щодо кримського питання у вересні Чубаров, Джемілєв і Іслямов організували безстрокову блокаду півострова, перекривши постачання товарів з України. Вони заявили, що їхня мета — привернути увагу до кримської проблеми та в перспективі домогтися припинення окупації півострова.

У листопаді блокада перейшла на новий рівень — активісти підірвали кілька опор ліній електропередачі в Генічеському та Чаплинському районах Херсонської області. Вночі 22 листопада весь півострів залишився без електрики, з часом подачу електрики відновили, але в обмеженому обсязі.

Ідеологи блокади впевнені — без повернення Криму Україна просто не може відбутися як держава. “Ми хочемо попередити, що жодна держава, яка під тиском зовнішньої сили відмовляється від своєї території, не буде мати доброго майбутнього. Блокада не припиниться ні за яких умов. Вона може змінювати форми, але обов'язково триватиме", — заявив Чубаров.

За реформу міліції

розтяжка згуладзе

Ека Згуладзе

37 років, перший заступник міністра внутрішніх справ

Результатом року роботи красуні-грузинки Еки Згуладзе стало на перший погляд, неможливе — ліквідація корумпованої Державтоінспекції. Під керівництвом Згуладзе дискредитований орган поступово перетворюється на сучасну патрульну службу. І хоча повноцінно патрульна поліція поки працює тільки в Києві, Одесі, Харкові, Львові, Ужгороді та Мукачевому, вже видно, що реформа відбувається успішно.

Мешканці цих міст змогли переконатися, що патрульні — це не просто переодягнені в нову форму силовики, а правоохоронці з іншим набором цінностей. Для них люди — це співгромадяни, а не потенційні порушники та ходячі гаманці для хабарів.

Реформа ДАІ — перший крок на шляху до великої зміни всієї правоохоронної системи. В ході другої хвилі, яка стартувала 7 листопада, планується створити абсолютно нову структуру національної поліції зі зміненим функціоналом.

За словами самої Згуладзе, в цьому процесі найголовніше — змінити правила, обстановку та порядок, щоб поганим поліцейським було працювати неможливо або, принаймні, набагато складніше.

За опір старій системі
та розслідування протиправної діяльності влади

розтяжка лящ

Сергій Лещенко

35 років, народний депутат від Блоку Петра Порошенка

Коли Сергій Лещенко, впливовий журналіст і кращий розслідувач корупції у вищих ешелонах вітчизняної влади, заявив про те, що йде в політику, для багатьох це було несподіваним. Поборники справедливості побоювалися, що, потрапивши в парламент, Лещенко стане частиною тієї самої системи, яку своїми публікаціями прагнув змінити. До того ж Лещенко йшов за списками президентської політичної сили.

Однак він собі не зрадив і продовжує називати речі своїми іменами. Об'єктами його найгучніших політичних викриттів останнього часу стали сірі кардинали влади — близький до президента перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко, заступники голови фракції Народного фронту Андрій Іванчук і Микола Мартиненко, яких називають серед найближчих соратників прем'єра Арсенія Яценюка, а також глава МВС Арсен Аваков.

Саме гучне розслідування Лещенко, проведене в якості нардепа, стосується Мартиненка, щодо якого, як виявилося, ще 2013 року прокуратура Швейцарії порушила кримінальну справу за підозрою у хабарництві та відмиванні грошей. Приводом послужив контракт, укладений між українською держкомпанією Енергоатом і чеською Skoda JS. Швейцарська прокуратура підозрює Мартиненка в отриманні відкату під час укладення контракту. Сам Мартиненко довгий час заперечував існування кримінальної справи, однак Лещенко спромігся добути матеріали, які підтверджують, що в операції брав участь саме Мартиненко.

За здатність публічно говорити правду
вищим чиновникам країни

Михайло Саакашвілі

47 років, губернатор Одеської області,
президент Грузії (2004-2013)

Михайло Саакашвілі, який посів пост голови Одеської облдержадміністрації, виявився найбільш різким і прямолінійним політиком в країні. Він неодноразово відверто називав імена тих, хто, на його думку, перешкоджає реформам і покриває корупцію в Україні.

Усього за кілька тижнів після призначення губернатором Саакашвілі мав гнівну суперечку з Денисом Антонюком, що був тоді головою Державної авіаційної служби, звинувативши його у завищених цінах на квитки. Потім грузинський екс-президент звинуватив уряд Арсенія Яценюка в саботажі реформ і роботі в інтересах олігархів.

“Вчора Яценюк ухвалив рішення на користь Коломойського, так само, як він регулярно ухвалював рішення на користь Ахметова та інших, — заявив в одному з інтерв'ю Саакашвілі. — Ми бачимо це щодня, український уряд контролюють олігархічні інтереси".

Звинуватив одеський губернатор й інших, менш публічних політиків у тому, що вони є негласними "наглядачами" [рос. — "смотрящими"] за найбільшими державними підприємствами і держслужбами країни, зокрема екс-регіонала Віталія Хомутинніка та колишнього очільника митниці Геннадія Романенка, які нібито досі впливають на Державну фіскальну службу.

Перепало також Миколі Мартиненку, близькому соратнику прем'єра, народному депутату та беззмінному очільнику паливно-енергетичного комітету Верховної Ради. За словами губернатора, міністру економічного розвитку та торгівлі Айварасу Абромавичусу досі навіть не вдалося звільнити керівників кількох великих держкомпаній. "Над ними Мартиненко начальник, а не міністр", — упевнений Саакашвілі.

За спробу зламати корупційну систему

розтяжка прокурори

Давід Сакварелідзе
34 роки, заступник генпрокурора—прокурор Одеської області, перший заступник головного прокурора Грузії (2008-2012)

   

Віталій Касько
39 років, заступник генпрокурора України

Зусиллями Давіда Сакварелідзе та Віталія Каська було проведено одну з найзнаковіших операцій в історії української Генпрокуратури (ГПУ) — двох високопосадових співробітників цього відомства викрили в корупції та спіймали на гарячому. В народі операцію охрестили справою діамантових прокурорів, оскільки під час затримання у Володимира Шапакіна, заступника голови Головного слідчого управління ГПУ, й Олександра Корнійця, заступника прокурора Київської області, вилучили $500 тис., коштовності та наркотики. За три дні потому суд відпустив обвинувачених під скромну заставу в 3,2 млн грн за кожного.

А ось Каську та Сакварелідзе, навпаки, довелося зіткнутися з тиском ГПУ. Вони навіть стали фігурантами кримінальних проваджень за звинуваченням у захопленні державних будівель. Касько впевнений, що опір правосуддю чинить особисто генпрокурор Віктор Шокін, який близько знайомий з обвинуваченими. З часом глава ГПУ погодився, що справа діамантових прокурорів має бути передана до суду, – але лише після втручання президента.

Тиск з боку влади не завадив організаторам гучної операції продовжити боротьбу.

За мужність

розтяжка киборг

Андрій Гречанов

40 років, начальник відділення розвідки
81‑ї десантно-штурмової бригади ЗСУ,
позивний Рахман

Андрій "Рахман" Гречанов, професійний військовий із 17 роками служби за плечима, в АТО пішов добровольцем. Він зазнав найважчих випробувань цієї війни, причому про те, що він перебуває в Донбасі, сім'я Рахмана спочатку не знала.

Він став одним з найвідоміших кіборгів, які обороняли Донецький аеропорт, і вийшов з нього серед останніх з численними важкими пораненнями. Товариші у службі Рахмана розповідають, що, навіть пораненим, він витягав з‑під завалів інших бійців. В кінці 2014‑го він отримав орден Богдана Хмельницького III ступеня за особливі заслуги у захисті державного суверенітету.

30 липня 2015 року під час бойової операції Рахман потрапив у полон до сепаратистів, де пробув рівно чотири місяці. Українська влада багато разів намагалися звільнити з полону героя — успішною стала лише 18‑та спроба. Для цього президенту довелося помилувати російського майора Владіміра Старкова, який воював в Україні, — його обміняли на кіборга.

Тепер Рахман каже, що не збирається засиджуватися вдома і має намір незабаром повернутися до частини.

За прагнення домогтися справедливого правосуддя

розтяжка закревська

Євгенія Закревська

33 роки, адвокат Небесної сотні

Київський адвокат Євгенія Закревська останні два роки намагається домогтися справедливості в справах Євромайдану. Після того як Беркут розігнав і побив студентів у ніч з 29 на 30 листопада 2013 року, а представники державної Феміди злочину в цьому не побачили, юрист Закревська однією з перших почала збирати свідчення потерпілих.

Відсунувши головну роботу на другий план, вона разом з іншими колегами розпочала збір доказів і представлення інтересів потерпілих у більш ніж десяти кримінальних провадженнях за Майданом.

Закревська також представляє інтереси деяких сімей, чиї родичі загинули на Майдані. Вона збирає фотографії та відеоматеріали, опитує свідків і потерпілих для того, щоб не проґавити жодної деталі, яка допоможе кинути світло на трагічні події. Також адвокат критикує МВС і Генеральну прокуратуру за перешкоджання в проведенні розслідування цих кримінальних справ, знищення доказів і слабку зацікавленість у тому, щоб віднайти правду.

Втім, її діяльність не обмежується тільки Майданом: саме коли почалася окупація Криму, їй вдалося просто із залу суду звільнити проукраїнського активіста. Також вона намагається звільняти з полону людей на сході.

 

За розповідь про захисників Донецького аеропорту
всьому світу

розтяжка Лойко

Сергій Лойко

62 роки, автор бестселера Аеропорт, журналіст і фотограф американської газети Los Angeles Times

23 листопада в Театрі імені Франка за півгодини до початку презентації книги Сергія Лойка Аеропорт було не проштовхнутися. Зал повний, а в проходах стояли сотні людей. І це лише один із заходів з участю Лойка, які з аншлагом ідуть в українських та європейських містах.

Дія роману відбувається протягом останніх п'яти днів понад 240‑денної облоги якогось аеропорту. І хоча ця книга — художній твір, він заснований на реальних подіях за участю захисників Донецького аеропорту.

За три місяці роман Лойко набув небаченої популярності, наклад становить понад 30 тис. примірників і постійно додруковується. Своєю чергою прозвані кіборгами захисники аеропорту дуже тепло відгукуються про книгу.

Військовий кореспондент Лойко працював у багатьох гарячих точках світу, серед яких Ірак і Афганістан. 2015 року за висвітлення війни у Донбасі він отримав одну з вищих нагород в американській журналістиці Overseas Press Club Bob Considine Award — За хоробрість, достовірність, оригінальність, глибину та виразність описаного. Нині мешкає в американському Техасі.

За гуманізм і популяризацію благодійності

розтяжка таблеточки

Ольга Кудіненко

27 років, президент фонду Таблеточки

У 2011 році киянка Ольга Кудіненко створила благодійний фонд Таблеточки, який допомагає онкохворим дітям. Піар-спеціаліст за фахом, вона розвиває проект за законами комерційного маркетингу, прагнучи зробити благодійність модною серед якомога більшого числа людей. Її діяльність має вагомий результат: фонд Таблеточки зібрав і витратив на благодійність близько $ 2,2 млн.

А почалося все з того, що Кудіненко переконала сотні "офісних хом'ячків" в тому, що благодійник — це необов'язково мільйонер, а пересічна людина. Однією з перших акцій, що доводять це, став Один день для дітей. Кудіненко попросила друзів-рекламістів перерахувати фонду одноденну зарплату. До акції долучилися кілька рекламних агентств, а одне з них — Grape — зняло смішні ролики на її підтримку, які перемогли на престижному рекламному фестивалі, а про Таблеточки дізналася вся Україна.

Кудіненко відмовляється від сумних історій: акції фонду мають позитивне забарвлення. Наприклад, Фестиваль лимонаду і Тиждень гарячих напоїв, вся виручка від яких пішла в Таблеточки. В межах ще однієї ініціативи — Благодійність замість сувенірів — фонд закликає компанії не купувати корпоративні подарунки на свята, а перераховувати гроші смертельно хворим дітям.

Попри веселу упаковку, в Таблеточок серйозні результати: фонд оплатив 17 дітям операції з трансплантації кісткового мозку в європейських клініках, і ще 1.350 дітей отримали необхідні ліки.

За високий стандарт чесності

розтяжка седлецька

Наталія Седлецька

28 років, і команда програми Схеми — проект Радіо Свобода

Програма журналістських розслідувань Схеми з'явилася в липні 2014‑го, проте відтоді цей спільний проект Радіо Свобода та телеканалу UA: Перший встиг чимало зробити. Авторка та ведуча програми Наталія Седлецька разом зі своєю командою розповідає про найяскравіші епізоди української корупції. У центрі уваги Схем — ті, хто заробляє на державних закупівлях, дорогі машини, на яких їздять співробітники ГПУ і СБУ, а також сірі кардинали, що контролюють держпідприємства.

Саме Схеми знайшли палац екс-міністра екології Миколи Злочевського, а також віллу у Франції та пишний будинок у Великобританії Олени Тищенко, яка до останнього часу керувала управлінням МВС із повернення активів, придбаних корупційним шляхом. Після виходу в ефір чергового випуску Схем змушений був піти у відставку виконувач обов'язків голови департаменту ДАІ Олександр Єршов. Журналісти показали, який розкішний спосіб життя у сім'ї Єршова, який і на думці не має декларувати свою дорогу власність.

Схеми проводять розслідування, у яких фігурують перші особи країни. Наприклад, вони виявили, що за допомогою заплутаної та сумнівної схеми президент Петро Порошенко і перший заступник голови його фракції в парламенті Ігор Кононенко придбали елітні ділянки землі в Печерському районі Києва.

За прагнення змінити українську провінцію

розтяжка терещенко

Мішель Терещенко

61 рік, мер Глухова

Мішель Терещенко — людина з неординарною біографією і яскравим родоводом. Він спадкоємець знаменитої династії українських підприємців і меценатів, а також онук останнього міністра фінансів Тимчасового уряду Російської імперії. Зусиллями родини Терещенків, яка колись володіла десятком цукрових заводів на території нинішніх України і Росії, були побудовані в Києві Володимирський собор, Національний художній музей та консерваторія, заснована лікарня Охматдит.

Їхній правнук, парижанин Мішель Терещенко, 12 років тому переїхав в Україну й оселився в родовому маєтку родини у місті Глухові Сумської області. Там він заснував невеликий бізнес із виробництва льону. А на початку цього року Терещенко отримав українське громадянство і восени взяв участь у виборах мера Глухова. Серед передвиборчих обіцянок уродженця Франції були відродження виробництва та історичного туризму в Глухові, а також знесення пам'ятника Леніну.

За Терещенка проголосували 66% виборців, причому він обійшов на виборах ставленика екс-регіонала Андрія Деркача, багаторічного куратора цього регіону. Хоча виборча кампанія була досить складною, виборці Глухова, розташованого в 12 км від російського кордону, повірили проєвропейському Терещенку.

За створення системи доставки товарів
із західними стандартами

розтяжка клімов

В'ячеслав Клімов

45 років, генеральний директор
і співвласник компанії Нова пошта

Хочете створити бізнес національного масштабу десь в Ужгороді? — Чому б і ні?

А як же доставляти свою продукцію клієнтам? — Новою поштою!

Власники компанії В'ячеслав Клімов (на фото — в центрі), Володимир Поперешнюк (на фото) й Інна Поперешнюк (на фото) згадують, що ідея цього підприємства виникла у них на початку 2000‑х, коли постало питання, як доставляти продукцію сімейного кондитерського бізнесу Поперешнюків до іншого міста. Перспектива надсилати цукерки в задушливому автобусі їм не подобалася. А інших варіантів просто не було.

Ось тоді й було вирішено створити таку службу доставки вантажів протягом 24 годин.

Спочатку ця послуга нікого не зацікавила. Бізнес мав перевірені способи доставки, а пересічні громадяни передавали що потрібно через провідників у поїздах. Але з часом клієнти зрозуміли, що Нова пошта доставить вантаж швидше і надійніше і позбавить головного болю.

Сьогодні в компанії 2,5 тис. відділень у всіх регіонах України. Вона працює більш ніж із половиною всіх вітчизняних інтернет-магазинів країни. І її назва перетворилася на ім'я прозивне. Воно означає доставку вантажу в максимально стислі терміни в будь-який куточок країни.

За створення масової мережі супермаркетів
за кращим європейським зразком

розтяжка фоззі

Володимир Костельман

43 роки, співвласник торгово-промислової групи Fozzy

Володимир Костельман, один із найбільш незвичайних підприємців країни. У рейтингу найбагатших людей НВ він посідає 17‑те місце зі статками $259 млн. При цьому мільйонер пише вірші та з 2001 року співає у рок-гурті Ремонт води.

Однак споживачі цінують його за інше: всі торгові точки Fozzy Group, що належить йому, вирізняються незмінною якістю обслуговування та професіоналізмом персоналу.

Костельман дійсно досяг унікальних результатів: побудував мережу магазинів, яка охоплює фактично всі категорії споживачів. Загалом до Fozzy Group входить 600 торгових точок, серед яких супермаркети Le Silpo, Сільпо, оптові гіпермаркети Fozzy формату cash&carry, магазини біля оселі Фора та Бумі-маркет. Компанія Fozzy володіє ресторанами У Хромого Пола, Старомак, Диван, La Bodeguita Del Medio, У Голема.

Також Костельман розвиває виробництво товарів для своїх торгових мереж під власними марками. А для того, щоб контролювати не тільки збут, але і виробництво і збільшити маржу, він купив Ніжинський консервний завод і птахофабрику Варто.

Усе це дало йому змогу минулого року збільшити оборот своїх торгових мереж — він зріс на 18%, а торгові площі стали більшими на 1,5%, і все це, коли конкуренти зачиняють один магазин за одним.

За створення нового стандарту держчиновника
та впровадження системи Prozorro

розтяжка нефьодов

Максим Нефьодов

31 рік, заступник міністра
економічного розвитку та торгівлі України

Наймолодший український заступник міністра прийшов на державну службу після 11 років роботи в інвестиційних компаніях Dragon Capital та Icon Private Equity. З бізнесу в держслужбу Нефьодов, за його словами, переніс важливе правило: “Ти сам маєш робити те, що вимагаєш від підлеглих. Працювати стільки ж або більше".

Але не тільки в цьому головна відмінність Макса Нефьодова від топ-чиновників з "минулого життя". “У нього — інші цінності, — стверджує Денис Бродський, екс-голова Нацагентства з держслужби, а тепер активіст Реанімаційного пакету реформ. — Він працює на нас із вами, а не на своїх спонсорів або особисті інтереси".

Також, за словами Бродського, Нефьодов, на відміну від інших, не тільки наденергійний і наполегливий, але і готовий брати на себе відповідальність.

Одна із зон відповідальності Нефьодова — впровадження електронної системи держзакупівель Prozorro, яка дозволяє максимально прозоро проводити державні тендери на суму до 1,5 млн грн. Молодий заступник міністра став її обличчям і ефективним двигуном впровадження.

“Система знижує можливості для корупції", — вважає Олена Пітерцева, директор фабрики текстилю Міратекс, яка цього року виграла 10 держтендерів. — Торги відбуваються онлайн, тож кожен учасник бачить всі пропозиції".

Зараз на Prozorro працюють 1,86 тис. держустанов, а економія бюджетних грошей, за оцінками аналітиків системи, становить понад 431 млн грн.

За новації для перемоги

розтяжка уткін добро

Євген Уткін

57 років, президент холдингу КМ Core

   

Юрій Добронравін

34 роки, керівник групи з розробки систем автоматизації артилерії

Євген Уткін (на фото — ліворуч), IT-підприємець з 20‑річним стажем, вже півтора року допомагає української армії в добре знайомій галузі високих технологій. Бізнесмен створив і фінансує центр оборонних інновацій UA.RPA, до якого увійшли волонтерські групи, що розробляють високотехнологічні продукти для армії. Серед винаходів UA.RPA — 3D-міношукач, здатний виявляти підривні пристрої на глибині 3 м; система Антиснайпер, яка ідентифікує снайпера та його розташування в автоматичному режимі; а також система автоматичного керування боєм.

Останній продукт — кілька комп'ютерних програм, за допомогою яких військові точніше наводять зброю та розраховують дані для стрільби, — затребуваний у Збройних силах, особливо в артилерійських військах. За словами військових, якщо раніше, щоб зробити перший постріл, потрібно було здійснювати розрахунки протягом 18-22 хвилин, то з новою програмою на це піде не більше 5 хвилин.

Програму встановлюють на планшети, які закуповує волонтерська організація Армія_ЅОЅ. Активіст Юрій Добронравін (на фото праворуч) — автор ідеї системи автоматизації артилерії та керівник групи з розробки, яка базується в UA.RPA. Загалом на фронт надіслано 5.000 планшетів.

За розвиток онлайн-торгівлі,
яка зробила покупки зручнішими та дешевшими

розтяжка чечоткін

Владислав Чечоткін

45 років, засновник і співвласник інтернет-магазину Rozetka.ua

У 2005 році Владислав Чечоткін створив інтернет-магазин Rozetka.ua, який швидко став лідером вітчизняного ринку та перетворився на законодавця стандартів в українській електронної комерції. "Вони [Rozetka.ua] вчать українців купувати онлайн", — каже Дмитро Лисицький, СЕО компанії all.biz, конкурента магазину Чечоткіна.

Також Лисицький точно називає його особливості: “Rozetka набагато крутіша, ніж традиційні українські інтернет-магазини, які дезінформують про наявність товарів, не обробляють замовлення вчасно, вчать купувати за телефоном. Rozetka перетворила це все на справжній онлайн-бізнес, коли купити можна без телефонного спілкування".

Цього року Rozetka — одна з небагатьох компаній, які залучили міжнародні інвестиції: співвласником інтернет-магазину став фонд Horizon Capital. Суму угоди Владислав Чечоткін не розкриває, однак, за оцінками експертів інвестринку, компанію могли оцінити в суму до $700 млн.

За спортивні досягнення та прагнення до перемоги

розтяжка конопля

Євген Коноплянка

26 років, півзахисник футбольної збірної України і ФК Севілья (Іспанія)

Євген Коноплянка, півзахисник футбольної збірної України, колишній гравець дніпропетровського Дніпра, а нині один з лідерів іспанської Севільї, — озброєний і дуже небезпечний. Озброєний він грайливою, іронічною посмішкою під час своїх післяматчевих інтерв'ю, що велика рідкість для традиційно похмурих облич українських футболістів. Небезпечний Коноплянка на своєму коронному лівому фланзі, звідки завдає самих лише прикрощів команді суперників незалежно від їхнього рангу та статусу. Забиває сам і допомагає робити це іншим.

У серпні наймасовіша в Іспанії спортивна газета Marca провела опитування серед своїх читачів з метою визначення найкращого новачка іспанської Ла Ліги. Вимогливі фанати поставили на перше місце Коноплянку. У жовтні офіційний портал УЄФА визначив українського півзахисника Севільї як кращого в поєдинку на кубок Ліги чемпіонів проти британського Манчестер Сіті.

У переможному матчі проти королівського клубу Реал Мадрид, який відбувся у листопаді, Коноплянка знову названий кращим. 26‑річний українець — поки єдине "наше все" на трансферному ринку Європи. Він же лідер і в національній збірній, яка в листопаді завоювала право зіграти на Євро-2016. Українську команду вперше в своїй біографії Коноплянка виводив на ігри як капітан.

Цікаву характеристику Коноплянці в ефірі телеканалу Футбол дав його колишній одноклубник, а нині воротар ФК Шахтар Антон Каніболоцький: “Корона у нього не виросла. Він хороший хлопець. Створює такий образ, що у нього все добре. Він не звертає уваги на критику. Пропустив повз вуха і робить свою справу. Бо якщо зациклюватися на критиці, то будуть самі невдачі".

За створення українського вузу
з європейськими стандартами навчання

розтяжка ґудзяк

Борис Ґудзяк

55 років, єпископ УГКЦ, президент Українського католицького університету

Віднедавна у традиційних лідерів рейтингів вітчизняних вузів з'явився серйозний конкурент — Український католицький університет (УКУ). Він розташований у Львові, тут викладають відомі в країні інтелектуали, а як запрошені професори приїжджають викладачі з топових західних вузів.

Президент і натхненник цього університету — єпископ УГКЦ Борис Ґудзяк. 13 років тому він, син українських емігрантів, дитинство і юність якого пройшли в США, доклав максимум зусиль, щоб реорганізувати Львівську богословську академію у приватний університет, що працює за західними стандартами.

Свою ідею він реалізував повною мірою. Тепер його головне завдання в УКУ — підготовка конкурентоспроможних фахівців.

Цей університет стрімко розвивається: тут щорічно відкриваються нові освітні напрямки. Серед вже запущених програм, крім богослов'я, історія, психологія, журналістика, державне та бізнес-управління, а також IT.

За висококласну літературу
і громадянську позицію

розтяжка жадан

Сергій Жадан

41 рік, письменник

Кілька років тому Сергій Жадан впевнено увійшов до першої десятки сучасних українських письменників, а тепер він — серед найсильніших претендентів на першу позицію. Жадан належить до числа найбільш продуктивних, затребуваних і відомих українських літераторів. У його доробку більше двох десятків книг прози і поезії, багато з яких також виходять за кордоном у перекладі. Насиченістю гастрольного графіка він дасть фору будь-якій західній рок-зірці — щорічно письменник виступає на сотнях поетичних читань в Україні та Європі, дає концерти з групою Собаки в космосі.

Нинішньої осені в його резюме з'явився новий рядок — престижна літературна нагорода Центральної та Східної Європи Ангелус. Письменник отримав її за книгу Месопотамія. Серед призерів цієї щорічної премії — австрієць Мартін Поллак і нобелівський лауреат 2015‑го Світлана Алексієвич.

Публіцистика і численні інтерв'ю Жадана, які регулярно публікує вітчизняна і західна преса, не менш значущі, ніж його література. Активна громадянська позиція і вміння точно назвати ключові суспільні трансформації зробили його справжнім лідером думок серед тисяч співвітчизників, а також авторитетним голосом з України для інтелектуальних європейців.

За світовий успіх і симфонічні проекти в Україні

розтяжка карабиць

Кирило Карабиць

38 років, диригент

У 2013‑му Королівське філармонійне товариство Великобританії назвало Кирила Карабиця диригентом року, а польський молодіжний оркестр I, Culture Orchestra затвердив його на посаді арт-директора. Бажання співпрацювати з українцем керівники проекту пояснюють просто: він являє собою ідеальну рольову модель для підростаючого покоління музикантів — досягнувши успіху за кордоном, він залишається прив'язаним до батьківщини.

З кожним роком Кирило Карабиць, син славетного українського композитора Івана Карабиця, піднімається все вище до музичних вершин. У 2015‑му він став керівним диригентом Борнмутського симфонічного оркестру, де раніше протягом шести років працював першим диригентом. Його резюме регулярно доповнюється виступами з кращими струнними і оперними колективами світу. Також українець вже підписав контракт і наступного року очолить Німецький національний театр і Веймарську капелу в Німеччині.

Досягнувши вищого статусу у світі класичної музики, Карабиць популяризує творчість співвітчизників. З його подачі західні оркестри виконують музику українських композиторів-класиків. При цьому диригент регулярно дає концерти на батьківщині: наприклад, симфонічним концертом на київському Майдані у 24‑ту річницю незалежності України керував саме Карабиць.

За створення низки яскравих арт-проектів

расстяжка троицкий

Влад Троїцький

51 рік, режисер, продюсер

Раз на кілька років театральний режисер Влад Троїцький запускає проект, який неминуче стає знаковим явищем сучасної української культури. 20 років тому він заснував у столиці театр Дах, де втомлена від нафталіну традиційних постановок публіка знайшла актуальні вистави, які допомагають по‑новому поглянути на реальність.

Десять років тому він придумав етно-хаос-квартет ДахаБраха. Сьогодні це колектив, який створює сучасні інтерпретації народних пісень і дає з ними не менше ста концертів на рік по всьому світу. Восени музиканти стали першими українцями, які виступили в ефірі програми Later... with Jools Holland на британському каналі BBC Two. Участь у цьому шоу вважається свого роду знаком якості у світі популярної музики.

Вісім років тому режисер запустив мультидисциплінарний фестиваль Гогольfest, який виріс у велике міжнародне дійство. А у 2012‑му Троїцький створив фрік-кабаре Dakh Daughters. Тепер цей колектив створює на сцені справжні міні-вистави з пісень російською, українською, французькою та англійською мовами та успішно гастролює з ними Європою.