Здорово жити не заборониш

Від культу ЗСЖ - до культури healthy lifestyle

02 грудня, 2015

У радянську епоху культ здорового способу життя був невід'ємною частиною ідеології і держпропаганди — будівельник комунізму (він же дешева робоча сила) має бути здоровим і сильним.

За 25 років незалежності українці прийшли до розуміння: бути у формі і тонусі потрібно перш за все для себе та особистого душевного і фізичного комфорту.

.

Дре еренчить механічний будильник, голосно і пронизливо, гарантовано пробуджуючи і викликаючи мурашки на шкірі. Людина протирає очі, кидає погляд на календар з цифрою 1984 і шльопає на кухню ставити чайник.

На столі лежить свіжий випуск журналу "Фізкультура і здоров'я", червоним підкреслена фраза: "Головне — переконання кожного, що без щоденних занять ранковою гімнастикою, бігом, іншими фізичними вправами людина свідомо скорочує своє життя, зменшує ККД виробничої діяльності".

Включається радіо, де в 7:10 починається програма ранкової зарядки: “Випросталась. Голову вище. Плечі злегка назад. Вдихніть. На місці кроком руш! Раз-два-три-чотири!", лунає бадьоре піаніно.

.

Фітнес-браслет, підібравши вдалий цикл сну, будить ніжною вібрацією. Рука тягнеться до смартфону, на якому розкрита недочитана ввечері лайфхак-стаття про тренування: "Якщо ви не фанат спорту, достатньо знайти такі вправи, які, принаймні, не викликають у вас нудьгу".

Солодке потягування, умивання — і на комп'ютері включається плейлист з 8tracks по тегу "workout", вправи для ранкової розминки послужливо підказує відкритий на планшеті додаток.

На синхронізованому із ремінцем на руці дисплеєм послужливо відраховуються показники спалених калорій, пульс, кількість стрибків, скручувань на прес і пройдені кроки. З колонок вириваються на волю децибели "Eye of a Tiger".

.

Постанова ЦВК СРСР від 1 квітня 1930 року затвердила, що заняття фізкультурою – це "важлива частина комуністичного виховання". Спорт став масовим фактором боротьби з шкідливостями професійного виробництва і підвищенням продуктивності праці. Не кажучи вже про те, що культ сильного тіла і здоров'я відчутно віддає тоталітарними практиками: атлетизм був частиною військово-патріотичного виховання радянської людини. Виконуючи заповіти Ілліча, м'язисті дівчата і юнаки проходили парадами на площі і вулиці країни, об'єднуючись в робітничо-заводські спортивні команди.

Крах радянської імперії, здобуття незалежності і довге десятиліття 1990-х, повне економічних та політичних негараздів, на якийсь час відклало спорт в житті українців в довгий ящик. Паралельно з цим тихо обсипається масштабна інфраструктура фізкультури в СРСР: в занепад приходять палаци спорту, спортивні клуби та басейни зі стандартними для епохи назвами: Зеніт, Водник, Спартак, Динамо, Буревісник, Локомотив, Трудові резерви, ДОСААФ, ЦСКА.

.


В 1968-м на стадионе Динамо был построен первый в Украине бассейн под открытым небом. В 1996 году после реконструкции стадиона вместо бассейна построили автостоянку с подземным гаражом.
.
У 1968-му на стадіоні Динамо був побудований перший в Україні басейн під відкритим небом. У 1996 році після реконструкції стадіону замість басейну побудували автостоянку з підземним гаражем


Крім того, у минуле відходять і такі корисні з точки зору медицини і спорту явища, як виробнича зарядка і обов'язкові профогляди у лікарів.

.
«Величезна кількість безкоштовних варіантів [стеження за здоров'ям] перетворилися в платні, думаю, щодо цього ситуація погіршилася. В частині охорони здоров'я всі реформи, які проводилися за останній період, поки тільки знижують його якість, а не підвищують. В тому числі і профогляди, які були наполовину формальними, але проводилися і виявляли пристойну захворюваність. На сьогоднішній день вони практично відсутні або проводяться лише фірмами, які піклуються про своїх співробітників», - окреслює частину результатів 25 років незалежності психотерапевт Андрій Мухоморов, лікар клінік Аксімед і Борис.

.

розтяжка
Хвилинка виробничої гімнастики
в радянській лікарні

Тим не менш спорт і фізкультура — тепер вже абсолютно добровільні, без напрямних жестів партії — почали повертатися в життя українців. Частково цьому сприяло проникнення західних технологій в побут громадян, зокрема відеоплеєрів. На ринках у продавців піратських записів можна було знайти касети з гімнастичними тренуваннями для жінок від гуру стеження за фігурою того часу — актриси Бріджит Бардо або супермоделі Сінді Кроуфорд.

.

.

Хоча займатися під телевізор було не в новинку — ще в 1980-х з'явилася передача Ритмічна гімнастика. Гойдатися і гнутися під керівництвом витончених західних зірок у гнусавому перекладі, звичайно, відчувалося зовсім по-іншому.

.

.

Тоді ж в українському суспільстві відроджується культура здорового тіла — не просто відмінного за фізичними показниками, але і такого, що виділяється значною мускулатурою. Обкладинки "чоловічих" видань, які прийшли з Заходу, показували "качків", яких відчайдушно таврували партійні бонзи епохи брежнєвського застою.

«Культуризм? Качати м'язи і позувати перед дзеркалом? А навіщо це радянській людині — милуватися своїм відображенням?», вважали в радянському Держкомспорті. У результаті прагнення до мускулатури Арнольда Шварценеггера, яке набагато пізніше на теренах СНД отримало англійську назву бодібілдинг, фактично пішло у підпілля.

.


Украинские культуристы 1970-х Фото © Василий Иванович Безпаленко via kulturizm.info

.
Українські культуристи 1970-х
Фото © Василь Іванович Безпаленко via kulturizm.info


.

І якщо з середини 1960-х радянські любителі фітнесу займалися за методичками з чеського «Старту» і польського «Спорт для всіх», сучасні шанувальники культури тіла мають доступ до безлічі інформації про спорт і розвиток м'язів. Групи в соцмережах, профільні сайти з рекомендаціями тренерів і спортсменів, спеціалізовані і не дуже видання, розсилки, YouTube-тренування, десятки програм з описом техніки вправ і підбором персональної програми.

1

Любительский спортзал в СССР Фото © FurFur
.
Аматорський спортзал у СРСР
Фото © FurFur


Віталій Андрієвський, фахівець департаменту по роботі з великими підприємствами Київстар:

"В наш час офісній людині досить складно знаходити час на тренувальний процес, але варто спробувати це зробити – це я вам дуже рекомендую. Не пошкодуєте. Основний тренувальний час шукаємо ввечері після роботи – взимку це тренування в клубі або басейн. Для жайворонків можна рекомендувати ранковий час перед роботою, але це на любителя і організм після сну потрібно розганяти акуратно. А ще є вихідні! :) Цілих 2 дні. Якщо захотіти, то можна багато чого встигнути. Головне змінити спосіб мислення і повірити в себе.

Зараз є багато мобільних додатків-помічників у занятті спортом (трекери, програми з вправами тощо). З ними можна займатися самостійно, відстежувати свій стан та прогрес. Особливо тепер ними комфортно користуватися з розгортанням 3G по країні – швидкісний інтернет дозволяє в режимі онлайн ділитися з друзями своїми дійствами, закачувати нові комплекси вправ у відео форматі. Для мене важливо, що я можу користуватися усім розмаїттям мобільних сервісів практично по всій Україні не тільки в Києві, але й в маленьких містечках, адже зараз Київстар покрив 3G-мережею вже майже 500 населених пунктів. Гарна підмога в вело-і піших подорожах – карти онлайн. Завдяки 3G вже не треба чекати завантаження чергового шматка карти, все працює на льоту і ти завжди знаєш, де знаходишся".

Спортивный інвентар, як і тренажерні зали, зараз доступні — проти саморобних гантель і штанг з рейок і прасок - творінь умільців періоду розвиненого соціалізму. І це, не кажучи вже про безліч фітнес-гаджетів, починаючи від простих браслетів-крокомірів до найскладніших електронних систем спостереження за пульсом, тиском, зусиллями і положеннями, які поміщаються в невеликий наручний годинник.

Мухоморов зазначає, що спорт збільшує значущість в нинішній непростий для країни час — число його пацієнтів зростає на тлі соціального і економічного пресингу. Навіть її полегшення, каже він, може викликати новий сплеск стресів для українців - психологічні резерви людей можуть вичерпатися, що відіб'ється на здоров'ї. Фізкультуру він називає хорошим способом боротьби з негативними емоціями.

«На сьогоднішній день за стандартами лікування легких і середніх депресій, неврозів фізичні навантаження прирівнюються до силі дії антидепресантів, тому їх радимо регулярно... Фізичні навантаження як такі — від прогулянки, яка абсолютно безкоштовна і є найпростішим антистресовим засобом, до відвідування спортзалу та роботи з якимись центрами фізичної реабілітації для вузьконаправлених проблем», - підкреслює він.

Крім прогулянок і доступних не всім тренажерних залів, окремо варто згадати велоспорт. В Україні в останні кілька років він переживає справжній бум. У Радянському Союзі велосипед займав проміжне положення між розкішшю і засобом пересування. Ті, що пережили молодість у 1970-1980-х, згадують, що на вітчизняних велосипедах (звичайно, далеких до модних нині сіті-байків зі швидкостями і комфортними сідлами) їздили в основному підлітки і пенсіонери. Велоспорт був справою професіоналів.

.

.

Українці зараз все частіше пересідають на велосипед — як для буденних поїздок, так і для тривалих турів з пригодами, а активісти штурмують владу петиціями про облаштування велодоріжок. “Кількість прокатів зросла, особливо за останні пару років. І не тільки в Києві, але й по всій Україні. З'явилися комерційні велотури, причому від різних провайдерів. Видавництво Асса випустило серію велопутівників по Україні... В Карпатах відбувся проект Велокраїна - створення маркованих веломаршрутів та просування деяких районних центрів як велосипедних напрямків", - розповідає Костянтин Карачов, співзасновник і інструктор велотуристичного проекту Веловуйки.

Свою "велокар'єру" він почав ще в 2003-му. Карачов зазначає, що зростанню популярності байка сприяють технології: у Фейсбуці легко знайти співтовариство з відповідними інтересами, самому створити захід. Зараз в будь-якому смартфоні є GPS, за яким можна відслідковувати маршрут і не губитися. Більш того, для бігунів та велосипедистів є і своя соцмережа - Strava, де можна відстежувати свої результати і змагатися з іншими, зазначає він.

Засновники Веловуйок зараз подорожують по США, відзначаючи там серед іншого особливості спортивного та веложиття. Карачов підкреслює, що там багато чого відбувається з доброї волі громадян.

“У країні величезна кількість велоклубів місцевого значення. Вони створюють і підтримують трейли, влаштовують змагання. Часто в цьому є комерційна складова: активісти можуть містити веломагазин та/або велопрокат у відповідній місцевості. Трейлів [веломаршрутів], створених такими клубами, величезна кількість. Є сайти з каталогами трейлів. Каталоги якісні з описами і фотографіями, GPS-координатами і коментарями людей, які проїхали маршрут. Сайти теж створені ентузіастами. Є комерційні байк-парки. Є величезний ринок велотурів, більшість яких - luxury-варіант і елітний відпочинок. І люди активно використовують ці можливості.

Причому на трейлах багато людей зрілого віку, що для України дивно.

Мені хотілося б, щоб для українців фізична форма і активний відпочинок були цінністю", - говорить він.

З велосипедом або без, неважливо, з фітнес-браслетом на зап'ясті або ні, абонементом в спортзал або турником у дворі, вечірньою або ранковою пробіжкою, розминкою — фізкультура за 25 років незалежності посіла в житті українців якісно інше положення. Стимулом займатися зараз є турбота про себе і своє здоров'я - як фізичне, так і духовне. І, можливо, легкий пресинг соцмереж та пропливаючих в стрічці фото друзів — з тренувань, благодійних та аматорських марафонів, захоплюючих велотурів або каякінгу на вихідних. З мобільним інтернетом вибиратися в походи стало простіше і соціальніше: знімками розставляння наметів або ночівлі біля багаття під зірками можна не зволікаючи поділитися з підписниками.

Для всього цього потрібно зробити хоча б перший крок. Наприклад, винагородити себе за прочитання цієї статті двадцятьма присіданнями або десятком віджимань :)