В ногу з часом

Від робітничого класу - до креативного

25 листопада, 2015
25 років незалежності навчили українців сподіватися на себе, а не на державу

25 років незалежності навчили українців сподіватися на себе, а не на державу, прибрали кар'єрну драбину з п'єдесталу життєвих цінностей і продовжують скидати непростий багаж звичок радянської епохи

.

.

Мы, как один, ребята хоть куда! И ко всему причастны на земле, но о себе нигде и никогда не говорим в единственном числе. Я — Сахалин, и я Донбасс! Меня зовут, меня зовут рабочий класс!”.

Такий саундтрек легко накладається на кадри офіційних радянських хронік: усміхнені молоді люди у невигадливому одязі йдуть на будівництво, заводи, фабрики. Стабільна робота, стабільна зарплата, стабільна порожнеча на прилавках магазинів та універсамів.

..

Епоха так званого розвинутого соціалізму була раєм для радянської людини, принаймні на папері. Сухі цифри статистики, вироблені величезною чиновницькою машиною, рапортували про поліпшення добробуту громадян СРСР, тоді як межею мрій звичайного робочого залишалися "дачка, тачка і собачка" – заміський будинок, квартира і Жигулі.

Глянець Радянського Союзу вабив перспективами побудови комунізму вже до 2000-го року. Індустрія працює щосили, повним ходом йде житлове будівництво, мати диплом престижно, та ще й кваліфікованих кадрів не вистачає, система соцпідтримки гарантує безбідне життя і скромну, але цілком пристойну старість. Безробіття практично немає. Освіта та медицина безкоштовні, а працьовитість і старанність післявоєнного покоління служить життю з утопічною метою.

.

Мешканці сучасних великих міст все рідше ставлять у главу кута володіння нерухомістю та офісну синекуру, і навіть особисте авто в колах мобільної молоді не стільки невигідно, скільки немодно. Епоха розвинених технологій спонукає її замислюватися про "екологічний відбиток", який вона залишає на планеті. А мрії про комунізм реалізувалися в самій несподіваній формі: популярною стає sharing economy – економіка спільного споживання у формі сервісів на зразок BlaBlaCar, AirBnb або Über. Користувачі кооперуються не за велінням партії, а добровільно, чому активно сприяють соцмережі.

У 1989-му на тисячу киян припадає близько 80 приватних авто. 
на початку 2010-х — вже більше 160

«Хомо совєтікус» не знав Фейсбука або Вконтакті, тодішні соцмережі, ще не віртуальні, були не стільки способом спілкування, скільки засобом отримання дефіцитних товарів. Зв'язок і сарафанне радіо замінювали стрічки новин, пости та рекомендаційні сервіси. Важливо не те, що ти знаєш, а той, кого ти знаєш – за цим нехитрим формулюванням крилося найважливіше нетворкінгове вміння радянської людини.

Блат - високе мистецтво прямого обміну - відкривав доступ до посад, делікатесів, послуг різного роду, нехай і суперечив моральному кодексу будівника комунізму. Деклароване "моральне здоров'я" ніяк не допомагало справлятися з дефіцитом. Ажіотажний попит породжував чорний ринок і клас так званих спекулянтів, а серед молоді було престижно підробляти на перепродажі фірмових джинсів, здобутих нелегальними шляхами.


Дефицитными в годы позднего Союза были мясо, колбасы, растворимый кофе, сгущенка, какао, масло, тушенка, конфеты, шоколад, апельсины, бананы, виноград, мебель, обои, кафель, сантехника, обувь, презервативы, туалетная бумага...

Дефіцитними в роки пізнього Союзу були м'ясо, ковбаси, розчинна кава, згущене молоко, какао, масло, м'ясні консерви, цукерки, шоколад, апельсини, банани, виноград, меблі, шпалери, кахель, сантехніка, взуття, презервативи, туалетний папір...


Пройшла чверть століття, і на зміну синім комірцям, двигаючим прогрес в СРСР, прийшли білі – бурхлива суміш тих, кого прийнято називати офісним планктоном і креативним класом. Цифрова революція і всюдисущий інтернет змінили світ навколо них: будь-яка точка планети – на відстані кількох кліків, так само, як і безмежні можливості для освіти, творчості і саморозвитку.

Сучасний і радянський оупен-спейс: знайдіть 10 відмінностей.
Кадри з фільмів Службовий роман і Соціальна мережа

Ностальгія пішла в минуле – сумні нотки фрази "а от при Союзі..." дедалі більше викликають лише іронічну посмішку. Соцопитування підтверджують: "туга за совком" в країні знизилася з 46% в 2010 до 31% у 2015-му, причому серед молоді до 35 років таких всього 14%.

При цьому на зміну не те щоб ситому, але мінімально гарантованому існуванню і визначеному життєвому шляху радянського громадянина (школа – інститут – направлення на роботу – роки на одному робочому місці – пенсія в дачному кооперативі, і паралельно: октябрьонок – піонер – комсомолець – член партії) прийшла невизначеність. Одночасно саме поняття "забезпечене життя" набуло зовсім іншого сенсу: гонитва за кар'єрними досягненнями і матеріальними благами все частіше виглядає моветоном, на перший план виходять саморозвиток і творчість. Дауншифтинг, відмова від високооплачуваних, престижних посад в обмін на спокійне, але повне життя, вже не те що дивує – для багатьох воно стає мрією..

"В місті я був тільки програміст та системний адміністратор. Тут же я – огородник, тваринник, лошадник, садівник, столяр, тесляр, будівельник (бетоняр, покрівельник, опоряджувальник). Це як мінімум те, що я освоїв добре. Різні дрібниці я в розрахунок не беру. Вміти багато – освоювати нове, і відчувати, що виходить – це дуже приємне відчуття", - розповідає Віктор Сергієнко (на фото), який ще 10 років тому змінив Київ на глухе село.

.

Однією з його цілей була максимальна якість життя – здоров'я, здорове харчування, здорова екологія, вільний час для відпочинку і творча самореалізація.

.

Жага реалізації власного інтелектуального потенціалу породила в Україні креативний клас. Цей винайдений американським соціологом Річардом Флоридою термін відноситься до людей, які працюють на благо віртуального середовища, створюють нематеріальні цінності, які приносять прибуток і народжують ідеї, технології, смисли. Природне середовище розмноження і проживання цих "креаклів" – вільне суспільство, позбавлене ідеологічних сил.

.

"Шкала цінностей таких людей показує, що їх прагнення до незалежності переважає над бажанням багатства і влади. Це означає – ні більше, не менше, - внутрішній пріоритет особистої волі", - говорить український соціолог Олександр Тертичний (на фото) про креативний клас.

.

Василь Пантов, начальник департаменту управління якістю Київстару:

.

"Сучасні технології допомагають заощадити час і залишатися в гущі подій. Наприклад, тепер не потрібно стояти в черзі в квиткових касах, дзвонити оператору таксі – машину знайде онлайн-сервіс. Можна не витрачати час на зустрічі і відрядження – їх замінює відеозв'язок. І навіть необов'язково для цього сидіти за комп'ютером – все робиться через мобільний інтернет. Про це не те що 25 років тому було неможливо подумати, багато що з цього було ще недоступне в Україні рік тому, коли не було 3G-інтернету. А тепер навіть необов'язково перебувати у великому місті — Київстар 3G є вже в більш ніж 400 населених пунктах майже по всій країні, і покриття розширюється з кожним днем".

Сучасна людина не мислить самореалізацію без вміння радіти життю і ловити момент. Безліч гаджетів і програм створені для вивільнення часу для себе: домашньою роботою зайнята побутова техніка, мобільний інтернет дозволяє працювати з будь-яких місць, не витрачаючи час на переїзди, а різні програми допомагають впорядковувати час і вивчати щось нове. Дозвілля стало різноманітним і часом змушує поламати голову над вибором виду відпочинку.

Монотонне життя радянського громадянина навряд чи могло потішити його такою строкатістю. Однією з віддушин були нечасті танці. У 1970-х вони еволюціонували з легких джазових рухів в повноцінні дискотеки, золотий вік яких в СРСР припав на вісімдесяті.

Тоді танці проходили під невсипущим наглядом силовиків і вимагали якогось формального обґрунтування для розваг. Бажано в дусі останніх побажань від ЦК КПРС. Перші радянські дискотеки з'явилися ще в середині 1970-х в Балтії і поступово підкорили молодь.

В очах їхніх дітей і онуків дискотеки втратили свою сакральність, присмак заборонності і соціальну значимість – це всього лише спосіб добре провести час. На зміну теплому попу 80-х прийшов цілий букет стилів - від холодного жорсткого постпанку до ностальгічного хіпстер-хаусу. Дабстеп, як жартують, відображає підсвідому тугу сучасної молоді по звуку працюючого заводу. В музиці криється дух часу: місцями галасливий, місцями умиротворений, душевний і безглуздий, жорсткий або медитативний. В навушниках пасажирів у метро можна почути що завгодно: від племінних пісень індіанців Амазонки до опублікованого пару хвилин назад нового синглу модної поп-діви. Світ став глобальним, і ми стали такими ж разом з ним.