З мобільним по життю

Без права листування

11 листопада, 2015
Десять років, які змусили нас працювати та жити інакше

Ранок типового менеджера типової української компанії починається типово: під час руху або піднімаючись у ліфті, він відповідає на повідомлення в месенджерах в смартфоні, включає комп'ютер, увійшовши в кабінет, переглядає електронну пошту, завантажує Skype, продивляється стрічки в соцмережах.

25 років тому цей список першочергових ранкових справ середньостатистичному працівнику середньостатистичного робочого кабінету здався б якоюсь фантастикою. Тоді у розпорядженні працівників українських підприємств був лише стаціонарний телефонний зв'язок, активно користувалися яким в тому числі і новоспечені бізнесмени, і офісні працівники – вибирати не доводилося.

Все кардинально змінилося в кінці 90-х – на початку 2000-х. У 1997-му на український ринок виходять відразу кілька операторів мобільного зв'язку, вже в 2003-му мобільний "йде в народ". Далі – більше: у життя українців активно входить інтернет. У 2006 році кількість його користувачів у країні перевищила 4 мільйони. У 2008 році в Україну офіційно заходить найбільш передова для свого часу (і популярна до цього часу) програма для обміну миттєвими повідомленнями – Skype. З самого початку Skype був орієнтований на голосове спілкування (причому не тільки тет-а-тет, але і групове), а не грюкотіння по клавішах. І це відкривало дорогу новим можливостям для ділового та особистого спілкування.

текст на фотці

До Skype активно підключається офісний планктон, співробітники великих компаній, у багатьох з яких у 2000-х – хедофіси в Європі або Америці. Слідом за ним, до кінця 2000-х, в робочий процес активно включаються месенджери – Viber, WhatsApp.

З гарною якістю зв'язку і можливістю, по суті, безкоштовно спілкуватися з будь-якими віддаленими куточками світу, де є Wi-Fi або мобільний інтернет, вони ще більше спрощують робочий процес. Призначити зустріч, уточнити деталі в документах або провести переговори в телефонному режимі – тепер зовсім не обов'язково витрачати на ці завдання час та гроші: все можна вирішити в кілька кліків на телефоні, планшеті або лептопі.

.

Розвиток цих технологій кардинально вплинув на швидкість обміну інформацією між співробітниками і партнерами компаній, а людський фактор у деяких процесах і зовсім вдалося звести до нуля, розповідає Андрій Піший, керівник напрямку ІТ-трансформації компанії Київстар.

"Нові технології дозволили проводити наради віддалено, в онлайн-режимі. Ми цим активно користуємося", – наводить він приклад.

Сучасні технології дозволяють проводити наради та зустрічі не лише з офісу. Якщо твій смартфон підключений до київстарівського 3G-інтернету, ти можеш давати вказівки або ділитися ідеями, перебуваючи хоч вдома, хоч у дорозі, хоч в кафе.

.

Економічний ефект від використання електронної пошти в свій час оцінювали не інакше як революційний. Поява засобів передачі миттєвих повідомлень – Skype, WhatsApp, Viber, Facebook messenger – в поєднанні з повсюдним поширенням мобільного інтернету і зовсім мало економічний ефект, який можна сміливо оцінювати в сотні мільярдів доларів і навіть цілі відсотки ВВП розвинених країн, розповідає відомий журналіст Олексій Бондарєв, що пише про гаджети та технології з самого початку 2000-х.

"Завдяки таким сервісам повністю змінилася робота цілих індустрій – таксі, служби доставки, істотно спростилися комунікації в сферах, де вкрай важлива швидкість реагування – правоохоронні органи, ЗМІ, фінансові установи, – говорить він. – Ця революція настільки істотна, що перевершити її можна буде хіба що з винаходом коштів для читання думок на відстані".

Бондарєв приводить в приклад свій особистий досвід: коли в 2001-му він прийшов у журналістику, інтернет вже був ключовим робочим інструментом. Але з роками його роль зросла в рази. "Сьогодні в журналістиці багато речей робити набагато простіше, ніж 10 років тому, саме завдяки технологіям: можна вести онлайн-трансляцію з важливої презентації на іншому кінці Землі, можна брати інтерв'ю по Skype у людини, яка живе за 10 тис. км від тебе, можна знайти експертів для статті в соцмережах", – пояснює він.


З приходом електронної пошти, месенджерів та відеозв'язку часи факсів, кур'єрів та замовних листів остаточно відправляються в минуле слідом за всім XX століттям. Робочий процес стає більш швидким, скоординованим, керованим. По мірі того, як прискорюється його темп, як ростуть обороти самого життя, білі комірці прагнуть нових знань, досвіду, викликів.

Починається епоха іноземних університетів, бізнес-освіти, МВА. У середині 2000-х, коли економіка йшла вгору, компанії охоче платили за навчання працівників за кордоном, згадує бізнесмен і викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Олексій Геращенко. Сьогодні тих шалених бюджетів вже немає – частіше бажаючі причаститися до західного освіту платять за себе самі. Але це лише ще більше мотивує отримати від навчання по максимуму, говорить він.

Паралельно змінюються інші пріоритети, ставлення до бізнесу. У 1988 році закон "Про кооперацію" відкриває двері епохи комерції – на пострадянському просторі починають скрізь виникати кооперативи. На початку 90-х вже все, на чому можна заробити, перетворюється в бізнес – малий, середній, великий – кому як пощастило. Набиваючи гулі, шляхом проб і помилок вчорашні "люди совка", тепер вже новоспечені бізнесмени, освоюють нові ніші, професії, технології.

Одним з найважливіших наслідків розвитку технологій комунікації стає мобільність людини. Молоді офісні професіонали, комерсанти, люди вільних професій перестають бути прив'язаними до офісу та настільного ПК. Активна експансія смартфонів, все більш широке поширення Wi-Fi і портативні ноутбуки, вага і товщина яких з кожним поколінням все більше прагне до нуля, призвели до того, що ефективно працювати стало можливо в будь-якій точці простору, включаючи автомобіль, кафе або аеропорт. Здійснювати багато робочих процесів і завдання віддалено стає настільки легко й органічно, що змінюється сам спосіб життя і його пріоритети. У цьому сенсі останньою прикметою часу на наших очах стають коворкінги – робочі простори, призначені для людей, не обтяжених необхідністю відбувати дев'ять годин в офісі. Ці урбаністичні кластери не просто дають стілець, склянку чаю і Wi-Fi – вони об'єднують творчу молодь, бізнесменів та технологічних підприємців у справжні співтовариства, у яких визріває так званий креативний клас.

розтяжка

Єкатерина Сергацкова, російська журналістка, яка кілька років тому переїхала в Україну і нещодавно прийняла українське громадянство, – яскравий приклад того, на що "здатні" сучасні жінки, які не готові відмовитися від сім'ї заради кар'єри. Півроку тому Сергацкова народила сина, а інтерв'ю з мером польської Варшави записувала вже на десятий день після цієї події. Син при цьому знаходився поруч. "Політик здивувалася, коли побачила малюка, син в цей час спав, – згадує Сергацкова. – Голова Варшави розсміялася, загалом, сприйняла все це з гумором. В Україні теж був тільки позитивний досвід". З того часу журналістка-фрілансер постійно бере сина на інтерв'ю, ефіри та зустрічі.

"Що мене мотивувало? – запитує вона. – Я уявила, що відмовляюся від своєї роботи на невизначений термін, і мене лякала навіть думка про те, що я не буду якийсь час працювати, адже це частина мого життя. Не хотілося випадати з ритму, в нашій професії є почуття відповідальності й обов'язку".

Якихось 10 років змінюють ставлення співвітчизників до кар'єри і бізнесу до невпізнання. Типовий менеджер середньої ланки звичайної української компанії, що вносить свою частку у ВВП країни, закінчуючи робочий день, закриває пошуковик, месенджери та закриває кришку лептопа. Бізнесмен закінчує переговори з партнерами в Канаді по Viber. Маркетолог розплачується за каву і дах де-небудь в Часописі, відправляє в сумку планшет і кидає "До завтра".

Завтра їх чекають нові ідеї, нові можливості і нові виклики часу. Можливо, через якихось 10 років вони будуть згадувати про існування Viber, Skype і WhatsApp з такою ж посмішкою, з якою сьогодні згадують "аську". Їх, як і її, вб'ють нові, ще більш розумні винаходи.