Світ. Прем'єр-міністр Великої Британії

Залізна Леді - 2

18 липня, 2016
Новий прем'єр Великої Британії Тереза Мей: політичний важковаговик, прихильниця жорстких рішень і любителька екстравагантного взуття

Знайомтеся, новий прем'єр Великої Британії Тереза Мей: політичний важковаговик, прихильниця жорстких рішень і любителька екстравагантного взуття. Їй доведеться впоратися з наслідками Brexit — зберегти підйом економіки й утримати країну від розколу

 

Анна Павленко

 

 

Увівторок 12 липня Девід Кемерон, який очолював уряд Сполученого Королівства протягом шести років, провів своє останнє засідання кабінету міністрів. Наступного дня він попрямував до Букінгемського палацу, де офіційно повідомив королеву Єлизавету II про свою відставку.

Для монаршої персони це не стало несподіванкою: про те, що голова партії консерваторів і переконаний єврооптиміст покине свій пост, світ дізнався ще 24 червня — в день оголошення результатів референдуму про вихід Великої Британії з ЄС, за який проголосували 52% жителів Туманного Альбіону.

"Британський народ прийняв дуже чітке рішення піти іншим шляхом, і я вважаю, що країні потрібен новий лідер",— заявив тоді прем'єр.

Brexit означає Brexit, і з ним ми збираємося домогтися успіху
Тереза Мей, прем'єр-міністр Великої Британії

Після двох раундів внутрішньопартійного голосування з претендентів на прем'єрське крісло залишився тільки один — міністр внутрішніх справ Великої Британії Тереза Мей. Так наступником Кемерона і другою жінкою-прем'єром після Маргарет Тетчер стала 59‑річна Мей — одна з найдосвідченіших і зрілих політиків у таборі консерваторів, прихильниця жорстких рішень, переконана феміністка і пристрасна любителька незвичайного взуття.

Виступаючи на підтримку Мей, прем'єр назвав її сильною та компетентною, зазначивши, що вона "більш ніж просто здатна на лідерство", яке необхідне країні на порозі виходу з ЄС.

 


ШИРШЕ КРОК: Тереза Мей, тоді — міністр внутрішніх справ Великої Британії, фінішувала у перегонах за крісло прем'єра на кілька місяців раніше встановленого терміну

 

Хоча під час попередньої кампанії референдуму Мей підтримувала Кемерона і була противником Brexit, після перемоги євроскептиків вона вирішила очолити вихід Британії з ЄС і об'єднати країну. "Brexit означає Brexit, і з ним ми збираємося домогтися успіху",— заявила Мей.

Саме переговори з керівництвом ЄС будуть першочерговим завданням нового прем'єра, впевнені аналітики. Водночас Мей належить об'єднати власну партію і всю країну після жорсткої кампанії з виходу Великої Британії з Євросоюзу, зазначає в коментарі НВ Стівен Біллет, експерт у галузі політики і права з американського Університету Джорджа Вашингтона.

"Перед нею стоїть виклик зберегти Велику Британію єдиною — утримавши Шотландію і Північну Ірландію, які проголосували за те, щоб залишитися в ЄС",— окреслює поле для діяльності нового прем'єра Біллет.

До біса складна жінка

О останніми днями Тереза Мей стала головною зіркою британської преси. Розбираючи її по кісточках, видання відзначають її жорсткий стиль переговорів, який отримав загальне схвалення в період керування міністерством внутрішніх справ, а тепер має допомогти Великій Британії отримати кращі торговельні умови під час виходу з ЄС. Одного разу консерватор Кен Кларк назвав Мей "до біса складною жінкою", і вона взяла цю характеристику на озброєння, пообіцявши, що незабаром голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер особисто дізнається, якою "до біса складною" вона може бути.

 


ПО ВСЕМ ПРАВИЛАМ: Представленная королеве Елизавете II в качестве члена кабинета Дэвида Кэмерона, теперь Тереза Мэй будет часто видеться с Ее Величеством

ЗА ВСІМА ПРАВИЛАМИ: Представлена королеві Єлизаветі II як член кабінету Девіда Кемерона, тепер Тереза Мей часто бачитиметься з Її Величністю


 

Соратники другої жінки-прем'єра відзначають, що Мей вміє правити своє і при цьому позбавлена звичного для політиків бажання подобатися. Відома своєю пристрастю до екстравагантного взуття, вона, незважаючи на критику, залишається вірною своєму стилю. “Я не шкодую [що відома своїм взуттям]. Що добре, воно часто ламає лід [на початку бесіди]",— стверджує політик.

Також преса, помічаючи її вольові здібності, вказує і на суперечливість характеру: Мей часто керується мораллю більше, ніж доцільністю, і ця чеснота здатна зробити її прем'єрство непередбачуваним, відзначають аналітики. Наприклад, як міністр внутрішніх справ Мей намагалася обмежити практику вуличних обшуків молодиків неєвропейської зовнішності, раніше поширену у Великій Британії, вважаючи такі дії дискримінацією. І водночас вона не раз висловлювалася за зниження нинішнього рівня міграції, який не відповідає національним інтересам країни.

За час своєї роботи в міністерстві Мей так і не спромоглася зменшити міграцію до планових 100 тис. осіб на рік. Проте вона змогла знизити рівень злочинності та, що не менш важливо, запобігти низці терористичних атак.

Що ж до особистого життя, то новий прем'єр-міністр Великої Британії воліє його не афішувати і ніколи не зловживала публічністю: під час прем'єрської кампанії Мей виходила із заявами на публіку рідше, ніж її суперники.

Відомо, що вона була єдиною дитиною в сім'ї англіканського священика. Майбутній політик навчалася в Оксфорді за спеціальністю Географія, а потім вийшла заміж за Філіпа Мея, керівника університетського союзу з виховання майбутніх політичних лідерів.

Починаючи будувати кар'єру в Центральному банку Англії, Мей вже тоді вбачала своє майбутнє в політиці. А університетські друзі згадують, як колись вона мріяла стати першою жінкою—прем'єром Великої Британії. І хоча 1979 року її випередила інша британка — Маргарет Тетчер, Мей впевнено продовжила свій шлях у вищі ешелони влади.

Мей чимало на що піде 
Стівен Біллет, експерт у галузі політики та права

1997 року вона вперше потрапила до парламенту і відтоді представляла округ Мейденхед в палаті громад. Паралельно політик обіймала різні посади у тіньовому уряді консерваторів — опозиційному об'єднанні, покликаному контролювати роботу чинного кабінету міністрів.

Після виборів 2010 року, коли консерватори спільно з ліберал-демократами сформували коаліційний уряд, Мей стала у ньому міністром внутрішніх справ, а також отримала портфель міністра у справах жінок і рівноправності. Протягом всієї своєї політичної кар'єри вона приділяла чимало уваги гендерному питанню, а сама стала однією з небагатьох жінок, які зуміли майже два десятиліття протриматися в перших рядах Консервативної партії.

За словами Анни Субрі, міністра малого бізнесу, промисловості та підприємництва, Мей сформувала в партії "обстановку сестринських стосунків". Вона перебудувала систему відбору кандидатів, спростивши для жінок шлях у парламент. На цьому тлі її вихід у фінал прем'єрських перегонів разом з іншою представницею прекрасної статі — Андреа Лідсом, заступницею міністра енергетики Великої Британії,— особливо символічний. Адже за підсумками внутрішньопартійного голосування Лідсом і Мей обійшли трьох колег-чоловіків: міністра юстиції Майкла Гоува, колишнього міністра оборони Ліама Фокса і міністра з пенсій Стівена Кребба.

Після Brexit

У 2013 році єврооптиміст Кемерон був змушений пообіцяти своїм співгромадянам референдум про вихід з ЄС через побоювання, що в інакшому разі на його партію чекає поразка від антиєвропейських політичних сил на парламентських виборах 2015 року. Його ставка зіграла, і в травні минулого року консерватори здобули переконливу перемогу на загальних виборах, отримавши більшість у новому складі парламенту.

Проте обіцяний референдум все ж довелося провести. І, незважаючи на зусилля Кемерона із затвердження нових умов економічного і торгового співробітництва з Євросоюзом, а також заходи щодо посилення суверенітету Сполученого Королівства та обмеження міграції в межах Союзу, британці вирішили покинути ЄС. При цьому голосування розкололо Англію на великі міста і не зачеплену глобалізацією провінцію, а також віддалило від англійців жителів Шотландії та Північної Ірландії, що противляться Brexit.

Головними аргументами антиєвропейської агітації стали обмеження потоку мігрантів і навантаження з їхнього боку на соціальну сферу країни, скасування підпорядкування британців волі євробюрократів і економія на внески в ЄС. Водночас очолюване соратником Кемерона казначейство підрахувало: кожна родина втратить через вихід з ЄС 4,3 тис. фунтів на рік.

На думку експертів, Brexit започаткує період економічної турбулентності, і новому прем'єр-міністру ще доведеться поборотися за збереження економічних покращень, яких домігся на своєму посту Кемерон. Після глобальної кризи 2008 року і десятиліття високих видатків на соціальний сектор прем'єру-торі вдалося зменшити бюджетні витрати за рахунок реформи систем соціальних виплат, освіти та охорони здоров'я.

Болючі реформи не раз викликали масові протести, однак рейтинг підтримки Кемерона стабільно тримався на рівні 50%, різко знизившись до 34% лише у квітні 2016‑го. Цьому сприяв майбутній референдум про членство в ЄС, а також оприлюднення так званих панамських документів, які кидали на сім'ю прем'єра підозру в прагненні уникнути сплати податків.

Уряд Кемерона тривалий час був схвалюваний невипадково: останніми роками йому вдалося на 9% збільшити експорт і скоротити безробіття з 7,9% у другому кварталі 2010‑го до 5,1% у першому кварталі 2016 року. За п'ять років жорсткі заходи економії допомогли консерваторам знизити дефіцит бюджету Великої Британії з 144 млрд до 79 млрд фунтів. А споживча інфляція, яка 2011 року досягла 4,5%, вже за чотири роки звелася до нуля.

 


ПОЛИТИКА НА ШПИЛЬКАХ: Страсть к обуви — наиболее экстравагантная черта в образе нового премьера Великобритании

ПОЛІТИКА НА ШПИЛЬКАХ: Пристрасть до взуття — найекстравагантніша риса в образі нового прем'єра Великої Британії


 

Проте чимало пересічних британців особливо не відчули ефекту від поліпшень в економіці. 2014 року в Сполученому Королівстві було зафіксовано падіння зарплат, які за чотири роки знизилися в середньому на 4% — цьому сприяло збільшення кількості робочих місць за рахунок низькооплачуваних позицій та реформа пенсійної системи. Більших утрат в добробуті зазнали тільки Греція, Кіпр і Португалія, що перебували на той момент в кризі.

Тільки цієї весни уряд Кемерона оголосив про підвищення базового рівня зарплат з 6,7 фунта на годину до 7,2 фунта, що стало найбільшим підвищенням за вісім років.

На посаді прем'єр-міністра Мей має намір продовжити лінію свого попередника і поставити Консервативну партію на службу трудящим. У понеділок вона пообіцяла посилити підзвітність бізнесу за рахунок введення працівників і споживачів до складу правління корпорацій.

У сфері зовнішньої політики від Мей не очікують значних змін нинішнього курсу. Вона не квапитиме старт процедури Brexit і постарається отримати найкращі умови виходу з ЄС в результаті офіційних переговорів, які почнуться не раніше наступного року. Саме тоді Велика Британія має намір задіяти 50‑ту статтю Лісабонського договору про Європейський союз, в якому прописана процедура виходу зі спільноти.

При цьому Мей як затятий борець із тероризмом підтримає активну участь Великої Британії в програмах НАТО і не стане послаблювати жорстку позицію свого попередника щодо Кремля. "Враховуючи результати голосування за Brexit, гадаю, вона зробить усе, щоб підтримати солідарність Великої Британії з Заходом шляхом своїх зобов'язань у НАТО, і це однозначно вплине на відносини з Україною і Росією",— прогнозує Біллет.

 

Матеріал опублікований в НВ №25 від 15 липня 2016 року