Автомаршрути по Україні

Гетьманська столиця і родові гнізда

24 квiтня, 2015
Життя знаті козацької епохи, зелений туризм та етнічні розваги

Найдовші свята, не рахуючи новорічного безумства, в Україні припадають на початок травня. Історична традиція велить проводити їх з користю для справи. Так повелося з радянських часів, коли маївки проходили на параді, а потім - в городі на картоплі. СРСР вже давно немає, і офіційне весняне неробство багато українців традиційно присвячують різним поїздкам - до родичів або по цікавих місцях країни.

Саме для автомандрівників НВ пропонує десять травневих маршрутів по Україні. В країні достатньо місць, куди варто заглянути: давньоруські фортеці, польські замки, майже австрійське місто, своя Венеція, майже американські каньйони і африканські сафарі - схоже, що весь світ прихований в Україні. І він розкриється кожному зацікавленому.

Дев'ятий матеріал з циклу присвячений маршруту

Козелець - Батурин - Качанівка - Соколиний Хутір

Родове гніздо Розумовських, дворянський маєток і гетьманська столиця — за всім цим потрібно їхати в Чернігівську область.

Мета №1
Козелець, собор Різдва Богородиці

50°54'42.48"N, 31°6'38.16"E

По праву сторону траси Київ—Чернігів, приблизно в годині їзди від столиці стоїть містечко Козелець. Побита дорога від траси не віщує дива, поки не наштовхуєшся на величезний за місцевими мірками білий храм під зеленими куполами в стилі українського бароко. Його збудував у середині XVIII століття, чи то сам великий Растреллі, чи то його учні — на замовлення Наталії Розумовської.

Місцеві її називали Розумихою, матір'ю звичайних сільських хлопців Олексія та Кирила Розумовських. Першого доля звела з російською імператрицею Єлизаветою, для якої він став фаворитом і таємним чоловіком. Кирило, молодший брат, піднісся завдяки Олексію і став останнім гетьманом війська запорізького. Мати, вдячна Богові за такий подарунок долі, і звеліла збудувати в Козельці пишний храм, що став усипальницею роду.

Усередині храму знаходиться і зовсім унікальна річ — величезний багатоярусний різьблений іконостас з липи з позолотою.
Мета №2
Батурин, гетьманська столиця

51°20'16.08"N, 32°52'17.4"E

Це була улюблена забава Віктора Ющенка — відновлення історичного комплексу гетьманської столиці в Батурині. Логічно, що їхати туди треба через Козелець — адже гетьманську резиденцію в Батурині спочатку побудував якраз Кирило Розумовський.

В Батурин їхати приємно: спочатку — пристойна траса Київ—Чернігів, після повороту в Киптях вона змінюється якісним, хоч і односмужним (в кожну сторону) шосе. Єдине, чого тут бракує,— заправок. Приблизно година-півтора "польоту" — і опинишся в Батурині.

Гетьманською столицею він став в 1669 році. Розквіт і занепад припав на часи Івана Мазепи — за те, що гетьман виступив на боці шведського короля, Петро і наказав знищити місто, і російські війська вирізали тут близько 14 тис. осіб — захисників і мирне населення. Пізніше столицю гетьманів тут ненадовго відновив Кирило Розумовський.


Мемориал гетманской славы в Батурине

Меморіал гетьманської слави в Батурині


Зараз Батурин залишає неоднозначне враження. Це сонне містечко, на території якого (добре, що з показниками) розкидані об'єкти історичного комплексу Гетьманська столиця. Серед них — палац Розумовського з парком: велична і добре відновлена будівля з якоюсь несерйозною експозицією — в основному це картини.

Також в комплекс входить реконструкція дерев'яної цитаделі. Найкраще, що тут є,— панорамний вид на річку Сейм. Ще один експонат Гетьманської столиці — будинок генерального судді Лівобережної України Кочубея, який написав донос царю на Мазепу. В будинку є невеликий музей і невелика експозиція знарядь тортур (куди ж без неї). Поруч з будинком ростуть 500‑літні дуби.

Мета №3
Качанівка
Качанівка

50°50'29.07"N, 32°39'45.75"E

Якщо по трасі від Батурина повернутися трохи назад і завернути до Ічні, то потрапиш в Качанівку. Місце примітне величезним палацово-парковим комплексом, останніми власниками якого були поміщики Тарновські.


Во дворце Тарновских

У палаці Тарновських


Розкішний палац, величезна територія маєтку — все це вимагає екскурсовода. Ціни на в'їзд в маєток і відвідування головної будівлі — демократичні. В одному з флігелів палацу є готель. В іншому туристична інфраструктура розвинена слабо.

Мета №4
Петрушівка, Соколиний хутір

50°50'58.19"N, 32°40'3.4"E

За інфраструктурою їхати далеко не треба — в сусідньому селі Петрушівка відкрито комплекс зеленого туризму в сільській садибі Соколиний хутір. Тут є дво - і тримісні відреставровані сільські хатки, а також будиночки підвищеного комфорту зі всіма зручностями, шинок з козацькими стравами, невеликий етнографічний музей і козача лазня.

Для гостей — кінний театр і різні майстер-класи. Однак коштує все це задоволення не в приклад дорожче, ніж послуги у Качанівці.

Про інші маршрути читайте в спецтемі НВ

Куди поїхати на травневі

.jpg_52

_____________________________________

При підготовці матеріалу використані фото користувачів Fliсkr Алеександр Залеський, Олександр Науменко, а також УПЦ, Wikimedia, altan.pp.ua і Dmitry Bukhanko / Panoramio

Коментарі

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів