Світ. Новий мер Рима

Генеральне прибирання

21 липня, 2016
Вперше мером Рима стала жінка — стильна опозиціонерка й любителька мотоциклів Вірджинія Раджі

Вперше мером Рима стала жінка — стильна опозиціонерка й любителька мотоциклів Вірджинія Раджі, яка має намір позбавити італійську столицю сміттєвого колапсу, а заразом — і високопоставлених корумпованих чиновників

 

Анна Павленко

  

  

Массіміліано Аффеніта, 42‑річний житель Рима, з обуренням згадує, як нещодавно сміття на його вулиці не прибирали п'ять днів. Те, що останніми роками комунальники виконують свою роботу вкрай погано, його хвилює найбільше.

"Останнім разом я зробив фото і надіслав його разом із назвою вулиці до муніципального контактного центру, і за кілька годин сміття прибрали",— завершує свою історію хепі-ендом римлянин.

З обранням у червні мером Рима 37‑річної Вірджинії Раджі, юриста і представниці опозиційної партії Рух п'яти зірок, ситуація починає потроху виправлятися, констатують городяни. Раджі стала наймолодшою главою адміністрації італійської столиці та першою жінкою-мером в її історії і вже встигла завоювати серця римлян політикою відкритості міської влади.

"Раджі вперше відкрила для вільного відвідування будівлю мерії, опублікувала в інтернеті реєстр муніципальних витрат і закликала городян повідомляти про наявні проблеми",— перераховує перші кроки нового міського голови Аффеніта.

Утім, за останні кілька років у четвертого завбільшки міста Європи накопичилося чимало проблем, причому збої в системі вивезення сміття, розбиті дороги та нерегулярна робота громадського транспорту — болючі, але ще не найголовніші.

"Основні проблеми міста — це адміністративна неефективність, корупція й організована злочинність",— називає найболючіші точки Риму Маттео Гараволья, науковий співробітник італійської програми в авторитетному американському дослідному центрі Інституті Брукінгса.

У Римі люди можуть знати, що ресторан працює як пральня для мафіозних грошей, але не бойкотуватимуть його, а скажуть: "Але ж риба тут дійсно смачна"
Ліріо Аббате, італійський експерт з організованої злочинності

Тим часом загальний борг столиці вже перевищив чималі € 13 млрд, і на його погашення влада щорічно пускає €200 млн податків, зібраних з римлян, і ще €300 млн загальнонаціональних фіскальних надходжень.

Тепер жителі Риму вірять у Раджі та її можливості розв'язати їхні проблеми: у другому турі виборів 19 червня за неї проголосували 67% виборців, що вдвічі більше, ніж за кандидата від керівної Демократичної партії. Раджі — новачок у політиці та представляє молодий опозиційний рух, бо від неї очікують ефективної боротьби з першопричиною комунального колапсу — корумпованими чиновниками, які разом з місцевою мафією тривалий час викачували з міського бюджету призначені для муніципальних сервісів кошти.

Рух п'яти зірок стає все більш популярною політичною силою в Італії: крім перемоги в столиці, партія отримала ще 18 з 20 міст, де висувала своїх кандидатів у мери. Італійці вірять, що нова кров здатна очистити владу. Втім, для України зростання популярності цієї партії здається тривожним на тлі зростання кількості заяв від регіональної влади Італії про необхідність зняти санкції з Росії. 5 липня таку резолюцію за підтримки Руху й низки інших опозиційних партій ухвалив регіональний парламент Ломбардії. У травні й червні на аналогічний крок зважилася влада Венето та Лігурії.

Водночас політичні експерти з обережністю оцінюють можливості опозиціонерки, яка перемогла в Римі, впоратися з комунальною та фінансовою кризою. У Раджі вкрай мало управлінського і політичного досвіду, а проблеми, яким їй доведеться протистояти, мають глибоке та заплутане коріння.

Брюнетка в законі

Елегантна брюнетка — так під час виборчої кампанії охрестила Вірджинію Раджі іноземна преса. Молода чиновниця одягається стримано і не використовує дорогих аксесуарів, чим підкреслює свою близькість до народу — одну з ключових цінностей Руху п'яти зірок. Вона багато читає, любить театр, займається спортом, а іноді сідає на власний мотоцикл, аби покататися Римом, де минуло її дитинство.

"Я була цікавою молодою дівчиною, яку вабило чимало речей, але дуже зосередженою",— згадує власну юність Раджі. Вона старанно вчилася в ліцеї, потім поступила на юридичний факультет державного університету Roma Tre, де захистила диплом з цивільного права.

Будувати кар'єру Раджі почала в 2003 році з трирічного стажування в адвокатській конторі успішного юриста Чезаре Превіті, одного з найближчих соратників екс-прем'єра Італії Сільвіо Берлусконі. Відстоюючи в суді інтереси скандально відомого товариша, Превіті спочатку отримав посаду міністра оборони Італії, а потім — вирок суду із забороною обіймати будь-які державні посади. Сам Берлусконі був засуджений до ув'язнення за фінансові махінації та зловживання посадовими повноваженнями, звинувачувався в корупції, ухиленні від податків, зв'язках з мафією і підкупі суддів, а також фігурував у гучних секс-скандалах.

Сьогодні Раджі уникає коментарів про стажування у Превіті й охочіше говорить про пізніший етап свого життя, коли після шести років приватної юридичної практики та народження сина вона пішла в політику.

У 2011 році з молодою партією Рух п'яти зірок, заснованою популярним італійським блогером і сатириком Беппе Грілло, Раджі познайомив чоловік. Сама вона стверджує, що саме тоді більше не могла лишатися байдужим спостерігачем, і з ентузіазмом занурилася в партійну діяльність, "як будь-яка мати, яка хоче змінити світ для своїх дітей".

Уже за два роки Раджі була обрана членом комунальної ради Рима, де опікувалася питаннями освіти й екології. А восени 2015 року партія обрала її для висунення єдиним кандидатом на посаду столичного голови. Під час своєї передвиборчої кампанії Раджі обурено говорила про знайомі всім матерям столиці проблеми: розвалені ігрові майданчики, хаотичний вуличний рух і порушників правил паркування, які перегороджують шлях батькам із колясками.

 


БРУДНА СПРАВА: В сміттєвій кризі, що вразила багато міст Італії, зокрема й столицю (на фото), експерти звинувачують недбалих чиновників, корупцію і зв'язки міського апарату з мафією


Своїм виборцям вона пообіцяла позбавити місто низки проблем: організувати своєчасне прибирання сміття, налагодити ефективне керування комунальними підприємствами, розв'язати транспортну проблему, запустивши гібридні електроавтобуси та розвиваючи велосипедну інфраструктуру. А також провести аудит витрат міської адміністрації та навіть заборонити чиновникам міськради користуватися кредитними картами.

"Для розв'язання таких проблем, як, наприклад, латання мільйонів дірок на дорогах, вона проведе публічні тендери і не передасть цю роботу "друзям", тож уперше все буде прозоро",— каже про свої очікування від роботи нового мера Марія Марино, яка працює IT-консультантом в Римі та голосувала за Раджі на виборах.

"Вона розв'яже їх [проблеми], просто використовуючи фінансові ресурси за призначенням замість того, щоб красти їх",— доповнює її Аффеніта.

Політика партії

Новий мер вже зобов'язалася дотримуватися політичної лінії своєї партії, консультуючись з її керівництвом перед прийняттям важливих адміністративних рішень. У цьому експерти бачать загрозу незалежності міського голови.

"Вона — політичний легковаговик і, власне, є "чистим обличчям" Руху п'яти зірок, який, як і раніше, керований паном Беппе Грілло",— каже про статус Раджі політичний експерт Гараволья.

Утім, у відповідь на твердження про свій скромний політичний досвід Раджі лаконічно парирує: "Досвід в Італії належить партіям, які зруйнували Рим і країну".

Саме розчарування виборців у старій формації політиків розчищає шлях для Руху п'яти зірок у всій Італії: на муніципальних виборах члени цієї партії здобули перемогу в Римі, Турині та ще 17 італійських містах.

Раджі розв'яже проблеми міста, просто використовуючи фінансові ресурси за призначенням замість того, щоб красти їх
Массіміліано Аффеніта, 42-річний житель Рима

"Рух п'яти зірок набуває все більшої популярності, бо італійці хочуть альтернативи; вони втомилися від старих партій, які часто звинувачуються в корупції й так і не змогли розв'язати проблем Італії",— розмірковує Симона Аймар, доцент кафедри філософії в Університетському коледжі Лондона.

Виборцям подобаються ідеї Руху, які експерти називають не інакше як популізмом. Так, партія обіцяє своїм виборцям забезпечити універсальну матеріальну підтримку для бідняків, знизити податки для малого бізнесу, посилити покарання за посадові злочини "білих комірців" і урізати зарплати чиновникам.

Крім того, опозиційна партія пропонує провести референдум про членство в ЄС, підтримує зняття санкцій з Росії та виступає за пряму участь громадян у державному управлінні за допомогою цифрової демократії.

"Вона складається з простих людей, які хочуть повернути собі владу, після того як протягом століть егоїстична олігархія ставилася до нас, як до рабів",— вірить в ідеї Руху Аффеніта.

Альтернатива мафії

Шахраюваті чиновники та проникла в найвищі кабінети міської адміністрації мафія не залишили шансів на перемогу конкурентам Раджі. "У нас просто не було вибору, бо її суперник [Роберто Джакетті з Демократичної партії] представляє партію, залучену до Мафія капітале — неймовірно ганебної групи політиків і старих злочинців, які вкрали величезні суми державних коштів, які спочатку призначалися для підтримки біженців",— обурено каже римлянка Марино.

Протягом декількох років столичні прокурори з ініціативи попередника Раджі демократа Іньяціо Марино розслідували корупційні схеми, за допомогою яких місцеві політики і мафіозні угруповання ділили мільйони євро бюджетних коштів, призначених зокрема для допомоги мігрантам та прибирання міста.

Скандал, що спалахнув у результаті, отримав назву Мафія капітале та спричинив до арештів десятків чиновників, бізнесменів і підозрюваних учасників злочинних угруповань. Під один гребінець із ними потрапив і сам Марино — після публікації підозрілих ресторанних чеків і висунутих на його адресу звинувачень в розтраті державних коштів він подав у відставку в жовтні 2015 року.

Численні арешти та відставки створили прогалини в керуванні міською інфраструктурою, що загострило викликані хронічним недофінансуванням комунальні проблеми Риму. При цьому однією з причин виниклої ситуації Ліріо Аббате, італійський експерт з організованої злочинності, називає високу терпимість римлян до корупції.

"У Римі люди можуть знати, що ресторан працює як пральня для мафіозних грошей, але не бойкотуватимуть його, а скажуть: "Але ж риба тут дійсно смачна",— описує ситуацію Аббате.

На думку експерта, для очищення міської влади самі римляни повинні змінитися, переглянути ставлення до своєї ролі в керуванні містом та йти за буквою закону. "Участь [городян у керуванні Римом] необхідна, щоб подолати прірву між людьми і політиками та здолати корупцію",— підтримує експерта Роберта Ньяньяріні, 39‑річна викладачка з передмістя Рима. Вона впевнена: таке можливо тільки за умови, що у владі будуть нові люди, не пов'язані зі старими політиками.

 


РИМЛЯНКА №1: 37-річна Вірджинія Раджі стала не тільки першою жінкою-мером Рима, але й наймолодшою головою адміністрації італійської столиці


І хоча проблеми Риму, за великим рахунком, ще не розв'язані, експерти прогнозують для Руху п'яти зірок велике майбутнє: політична сила, що розширила свій вплив перемогами на муніципальних виборах, уже за два роки може стати головним суперником керівної демократичної партії на виборах у парламент, прогнозують аналітики. Хоча успіх Руху залежатиме від результатів роботи її мерів, зокрема Раджі.

“Важко передбачити, чи вдасться їй поліпшити ситуацію в Римі, це складний виклик для будь-кого,— міркує Аймар.— Але сьогодні багато хто вірить, що Раджі — чесна людина, а її молода партія має бути вільніша від корупції, ніж італійські партії старої формації".

 

Матеріал опублікований в НВ №25 від 15 липня 2016 року