Курортний Єгипет

Шарм-ель-Шейх

29 вересня, 2016
Дайвінг, пустеля, заповідник та інші визначні місця Шарм-ель-Шейха

Шарм-ель-Шейх – популярний курорт на березі Червоного моря в Єгипті, який створювався спеціально під туристів і для туристів. З арабського ця назва перекладається як «затока шейха»

Олександра Горчинська

    

  

Зовсім скоро в Україну прийдуть холоди, і розпещеним літнім сонцем городянам доведеться заново звикати до дощу, вітру і мряки, а потім – і до снігу. Але для тих, хто любить літо, є відмінний спосіб продовжити його на тиждень, а то і на двп – полетіти в спекотну країну, де на стовпчику термометра завжди вище, ніж +30. Одна з таких країн – Єгипет.

Місто та околиці

Чартерний рейс з Києва літає в Шарм-ель-Шейх майже кожного дня. Аеропорт нагадує великий білий намет через характерний дах. Він знаходиться в межах міста, а тому літаки, які низько літають практично прямо над головою – це звичайне явище. Але відпочинку це абсолютно не заважає.

Сьогодні обстановка в Єгипті – спокійна і безпечна. Але місцевий уряд вважає за краще керуватися принципом «краще перехвилюватися, ніж недохвилюватись», а тому приділяє особливу увагу безпеці країни. І це чи не перше, що кинеться вам в очі, коли ви опинитеся за територією аеропорту. По всьому місту розставлені блокпости. Всі машини ретельно перевіряються на в'їзді і виїзді до будь-якого об'єкта.

Тут розташовані десятки готелів в різній ціновій категорії – від двох зірок до п'ятизіркових ультралюксів – які готові прийняти у свої дружні обійми туристів з інших країн протягом усього року. Готель можна вибрати за розташуванням і ціною – одні знаходяться прямо березі, від інших добиратися до моря треба буде від 10 хвилин до півгодини. При цьому, кількість зірок прямо не пов'язана з тим, де саме розташований готель – тобто, п'ятизіркові готелі можуть бути і на другій лінії.

розбивка з дорогою
Особливість Шарм-ель-Шейха в тому, що всі будівлі тут – не вище трьох поверхів. Таке офіційне розпорядження – висота усіх будівель повинна бути однаковою, щоб не закривати види на гори і море. До речі, про гори – пасмо жовто-коричневих Синайських гір прикриває Шарм від негоди і сильних вітрів. На заході вони набувають гарного червонуватого відтінку.

Головна магістраль міста – проспект Peace Road, або Salam Road (Salam перекладається як «мир»). Околиці щедро обсаджені пальмами, під деякими сумно лежать нічийні, розтоптані фініки – прямо як у нас з абрикосами або шовковицею. Вздовж доріг ростуть квітучі кущі. На територіях готелів багато різнокаліберної зелені, але все це висаджено штучно – саме по собі тут нічого не росте через спекотний і сухий клімат. Дощі в Шармі бувають від сили пару раз на рік, і, як правило, не відрізняються тривалістю. Прісної води тут немає. А тому місцеві в харчових цілях використовують привізну бутильовану воду, та, що тече з кранів у готелі – опріснена вода з Червоного моря, яку не можна пити, а квіти поливають вже використаною водою, яку переробляють і фільтрують. Зазвичай це роблять ночами. Але вам варто пам'ятати про цей нюанс, перш ніж ви вирішите сфотографуватися, лежачи на газоні, притиснутися щокою до оксамитових квітів, або спробувати на смак яку-небудь рослину із клумби (наприклад, базилік, який тут вирощують для прикраси).

  

  

У Шармі є район, який називається Старе місто – тут знаходиться ринок, на якому можна купити все, від буркіні всіх кольорів і варіацій (буркіні - закритий купальний костюм для мусульманок) до дешевих екзотичних фруктів і єгипетських солодощів. Сюди роблять екскурсії, а тому у вас буде можливість все побачити, вибрати і купити подарунки друзям. Тут же знаходиться найбільша в Шарм-ель-Шейху мечеть – Ель-Мустафа. На територію можна вільно зайти, щоб подивитися на величну архітектуру. А ось в саму мечеть пустять тільки чоловіків, і то – босоніж. Мусульманам можна заходити без обмежень. Разом з цим, у Шармі будується ще одна мечеть, яка, за словами місцевих, повинна стати «гарніше й краще», ніж Ель-Мустафа.

  

  

Є тут і велика церква – коптський православний Собор всіх Святих небожителів. Копти – давня назва єгиптян, тих самих корінних жителів, які сьогодні вважають себе нащадками фараонів. Вони сповідують християнство і загальна кількість таких на весь Єгипет сьогодні складає не більше 10%. Відмінна риса коптів – витатуюваний на внутрішній стороні зап'ястя хрест. До речі, коптський хрест теж відрізняється від стандартного для нас – за формою він більше нагадує зірку. Копти читають Біблію, але арабською, і гортають її теж «задом наперед» - якщо по-нашому, то з кінця книги, адже араби читають справа наліво, а не навпаки, як ми.

розбивка з коптським храмом
Зсередини храм красиво прикрашений ілюстраціями: тут весь Старий і Новий Завіт в картинках, що повністю розповідає відвідувачам про біблійні події. Але «читати» ці картинки варто теж справа наліво.

Самі ж копти за враженнями від спілкування нагадують, швидше, православних, баптистів. Копти акцентують увагу на тому, що очікують другого пришестя Христа. Жінкам у храмі не обов'язково покривати голову. Однак, при вході на територію всім – і чоловікам, і жінкам, при необхідності роздають спеціальні накидки з шовку, довжиною до колін, щоб парафіяни виглядали пристойно. Місцеві наглядачі храму ходять у білих сорочках та чорних брюках – ряса теж не є обов'язковим атрибутом. Всередині храму на католицький манер розставлені лавки, щоб можна було послухати службу сидячи.

Сама церква як місце також представляє для коптів щось більше, ніж просто місце для спілкування з Господом. Тут є міні-готель для паломників з інших міст, дозвілля організоване у вигляді тенісу, футболу, перегляду фільмів. Є навіть спеціальний зал, де проводяться дитячі служби, щоб діти не відвертали дорослих від процесу. Все це – з метою знайомства та спілкування, створення православних сімей. В Єгипті є суворе правило: сім'ї створюють лише «свої» зі «своїми», наприклад, мусульмани з мусульманами, а копти – з коптами. Так як останніх – переважна меншість, храм є для них основним конгломератом для взаємодії і єднання.

Люди

За рахунок того, що Шарм-ель-Шейх – курортне місто, і місцеві тут не живуть (крім персоналу, що працює в готелях, продавців, водіїв таксі), суворі закони тут не працюють. Туристки можуть вільно ходити по вулицях у коротких шортах. Звичайне явище – якщо з вами захочуть сфотографуватись посеред пляжу, прямо на вулиці або де-небудь в аеропорту.

  

  

Місцеві жінки тут теж одягаються по-різному. На відміну від, наприклад, Саудівської Аравії, де закони дуже жорсткі і жінки зобов'язані закриватися повністю, залишаючи лише проріз для очей, в Єгипті рамки пристойності виглядають більш демократично. Кожна сім'я має право сама вирішувати, що таке це саме «пристойно»: хтось задовольняється хіджабом – хусткою, що закриває волосся, просторою довгою сорочкою або платтям, що закриває ноги і руки, або навіть брюками. Інші ж носять нікаб – чорне вбрання, що прикриває все, крім очей. Купаються мусульманки виключно в буркіні – спеціальних купальних костюмах, що представляють собою подовжену кофту з довгим рукавом, з капюшоном, і лосини.

Чоловік, який сповідує іслам, в Єгипті може мати максимум чотири дружини. Але сьогодні мало хто одружується більше ніж на одній. Причина тому – нові закони, що дають жінці більше прав. По-перше, тепер чоловік, який побажав взяти нову дружину, зобов'язаний питати дозволу у всіх попередніх. Звичайно, як правило, вони відмовляють. По-друге, за словами місцевих,утримувати кількох дружин сьогодні – не всім по кишені. Жінка, яку не влаштовує сімейне життя, навіть може піти від чоловіка, але повинна пояснити причину в суді. Якщо суд вважатиме її недостатньо серйозною, щоб піти просто так, вона зобов'язана компенсувати чоловікові калим, який він віддав за неї перед весіллям. Причому – в повному обсязі.