Автомаршрути по Україні

Польські фортеці та віденський вальс

23 квiтня, 2015
Українські замки, польські вежі, турецькі мінарети, французький ар-нуво і австрійське бароко - в невеликому трикутнику недалеко від кордону

Найдовші свята, не рахуючи новорічного безумства, в Україні припадають на початок травня. Історична традиція велить проводити їх з користю для справи. Так повелося з радянських часів, коли маївки проходили на параді, а потім - в городі на картоплі. СРСР вже давно немає, і офіційне весняне неробство багато українців традиційно присвячують різним поїздкам - до родичів або по цікавих місцях країни.

Саме для автомандрівників НВ пропонує десять травневих маршрутів по Україні. В країні достатньо місць, куди варто заглянути: давньоруські фортеці, польські замки, майже австрійське місто, своя Венеція, майже американські каньйони і африканські сафарі - схоже, що весь світ прихований в Україні. І він розкриється кожному зацікавленому.

Сьомий матеріал з циклу присвячений маршруту

Кам'янець-Подільський - Стара Ушиця (Бакота) - Хотин - Чернівці

Карта

Забиратися майже на край країни варто заради того, щоб побачити найвідоміші українські фортеці і дивовижне австрійське місто.

Мета №1
Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський

48°40'39.43"N, 26°35'1.75"E

Нависаюча над містом фортеця з 11 вежами — для багатьох це і є Кам'янець-Подільський. Весь комплекс — Стара фортеця (на фото зліва), доповнена системою бастіонів (Нова фортеця) — увійшов до числа семи чудес України.

Всередині діє непоганий історичний музей, найдивніша частина експозиції якого присвячена встановленню у регіоні радянської влади і демонстрації паперових моделей техніки.

У фортеці можна підніматися на вежі і стіни, спускатися в підвали і оглядати кілька незграбно зроблених фігур історичних персонажів в повний зріст, включаючи закутого в кайдани Устима Кармалюка. Тут постійно проводять різноманітні фестивалі.

Але Кам'янець-Подільському і без фортеці було б що показати. Центральна частина міста — це фактично музей під відкритим небом. Діючий католицький кафедральний костел Святих апостолів Петра і Павла, наприклад,— це не тільки ефектний храм, гарний дворик та дзвіниця, але і унікальний об'єкт — вежа-мінарет, на верхівці якої стоїть скульптура Богородиці. Таке оригінальне поєднання ісламу і католицизму з'явилося після короткого періоду турецького панування — агресори добудували до костелу мінарет, перетворивши його в мечеть. Християни відновили владу над Кам'янцем, але мінарет залишили, лише трохи "окатоличивши" його.

А ще в місті є семиярусна вежа Стефана Баторія (на фото праворуч), вузький і довгий Замковий міст з одностороннім рухом і Домініканський монастир, який стоїть на найвищій точці міста. Та багато інших об'єктів.

В Кам'янці досить готелів, включаючи представників міжнародних мереж, а також ресторанів.

Мета №2
Стара Ушиця (Бакота)

48°35'32.5"N 27°4'6.13"E

Приблизно в півсотні кілометрів на схід від Кам'янця-Подільського у великому селищі Стара Ушиця збереглася частина древнього печерного монастиря, заснованого ще в XI столітті: келії, скельна монастирська церква. Це все, що залишилося від давньоруського міста Бакота. Його історія закінчилася після того, як у 1981 році радянська влада побудувала Новодністровську ГЕС, через що Бакота пішла на дно.

Немає лиха без добра — в результаті в Бакоті утворилася чудова панорама повноводного Дністра, відмінне місце для фотографування.

Мета №3
Фортеця в Хотині

48°31'19"N, 26°29'54"E

Один з найстаріших міст України — Хотин, заснований в 1002 році київським князем Володимиром,— в прямому сенсі приховує перлину. Приховує, тому що дістатися до ефектної фортеці (Фортечна вулиця, 1-3), яка стоїть на околиці, над Дністром, непросто — вказівників на сільських вулицях Хотина мінімум.

Цитадель з чотирма оборонними вежами і височенними стінами, що стоїть на окремому пагорбі, заклав у ХІІІ столітті князь Данило Галицький. Всередині знаходиться церква, будинок коменданта, казарми, колодязь. Експозиція тут не дуже багата, але все компенсується видами як всередині цитаделі, там і навколо неї.

На підході до цитаделі збереглися елементи кріпосних валів.

Мета №4
Чернівці

48°17'34.08"N, 25°56'7.08"E

Австрійські архітектурні мотиви, французький ар-нуво, візантійський і готичний барокові стилі — подібне переплетення всього і вся робить ансамбль центральної частини Чернівців одним з найбільш унікальних в Україні. І створює оригінальний дух цього міста — якийсь австрійсько-французький, а не український.

Найвідоміша будівлю Чернівців — красива резиденція буковинських митрополитів, яка входить в список світової спадщини ЮНЕСКО. Вона досі працює на благо людей: тут базується Чернівецький національний університет (на колажі зліва).


fotorcreated_02

В центрі є й інші оригінальні з точки зору архітектури будівлі. Однак Чернівці славні не стільки окремими будівлями, скільки їх ансамблями. До таким відносять Центральну площу, Театральну площу з самим театром в стилі віденського бароко, комплекс Геренгассе (сучасна вулиця Ольги Кобилянської, на колажі - праворуч). Загалом, подивитися буде на що — в Чернівцях завмерла Австрійська імперія зразка XIX–XX століть.

Про інші маршрути читайте в спецтемі НВ

Куди поїхати на травневі

.jpg_52

_____________________________________

При підготовці матеріалу використані фото користувачів Fliсkr:

Kyrylo Kalugin, Inara Taktasheva, robogon, Mo Ji, Serge Bystro, Oleksandra Nechyporenko, Leonid Prokopchuk, Olga Solnceva, Andrei Dmitriev

Коментарі

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів