Облишмо емоції. Як зрозуміти сучасну Польщу?

1 коментувати

Як і в будь-яких непростих справах – однозначної відповіді немає

З одного боку, мої друзі в Польщі – це та ліберально-демократична частина інтелігенції, яка тепер страждає від нового консервативного, чи, як вони кажуть, правопопулістського руху Польщі. З другого боку – потрібно зважати на те, що більшість поляків обрали цю партію. ПіС прийшла до влади два роки тому, і досі має великий рейтинг. Я співчуваю друзям і розумію, що ситуація в Польщі дуже складна.

Тим не менш, сам по собі новий закон не містить чогось поганого, крім згадки про українських націоналістів. До речі, про бандерівців там згадки немає. В обмін на обіцянку підтримати закон, деякі з депутатів пропонували змінити націоналістів на бандерівців. Але нічого не поміняли.

Мої друзі, які краще за мене знають Польщу, кажуть, що цей закон використають проти інакомислення та свободи слова. І якщо це так, то це погано.

Та я думаю про інше. А якби ми зробили такий закон?

Так буває між державами – тут не завжди вибирають розумні кроки

Заради того щоб захистити ім’я України ми б зробили подібний закон. Звичайно, він був би більш м’яким, бо зараз в Україні панує радше ліберально-демократичний формат, ніж консервативний. Як би до цього поставилися інші країни? Можливо, за рахунок такого закону ми б посварились із ними? Власне, так ми і зробили, коли прийняли закон про освіту.

Зараз для мене дуже важливо зрозуміти ось цей правий консервативний тренд у всьому світі. Зрозуміти, де є місце Польщі та України в цьому світі та тренді.

Існує певна тривога. Як правозахисник та дисидент у минулому, я, звичайно, переживаю, що цей закон можуть використати задля обмеження свободи слова та інших свобод. Я знаю, що дуже багато українців, які живуть в Польщі, також переживають. Вони бояться, що цей закон використають проти них. Адже велика їх кількість, в хорошому розумінні цього слова, є українськими націоналістами.

Зараз існує великий міжнародний тиск на Польщу – хочуть, щоб президент заветував цей закон. Я думаю, що це малоймовірно. Бо за допомогою цього закону Польща, як вона сьогодні це розуміє (що не обов’язково є правильним), захищає свої національні інтереси. Вона бачить по-іншому, ніж ми: наші національно-історичні наративи суперечать одне одному. З цим нічого не поробиш. В нас і з Росією таке є, і з Угорщиною, Румунією. Наша історія має багато складних моментів. Якщо за це чіпляти – буде боляче і нам, і їм.

У законі також не йдеться про заперечення будь-якої згадки про Холокост – змінюється лише трактування. Поляки не заперечують участь окремих поляків у знищенні євреїв. І, якщо згадуючи Холокост, не мають на увазі державу та весь народ, – то в чому проблема?

Справа в тому, як цей закон будуть використовувати. Якщо на кожну згадку про участь окремих поляків (а не всього народу) в Холокості, буде порушуватись кримінальна справа, – тоді, звичайно, це погано. До того ж, закон не зачіпає окремих мистецьких творів та досліджень. Треба уважно читати закон.

На жаль, його перші обговорення були надто емоційні та тривожні. І в переважній більшості вони йшли від тих, хто не читав цей закон.

Там не сказано про сіоністів. Тоді б Ізраїль мав право образитись. Але там немає такого. Тому здається, що Ізраїль трохи перебільшив. А може, і не трохи.

Особисто мене дуже зачіпає згадка про українських націоналістів і тут я очікував від нас більш різкої реакції. У відповідь на цей польський закон є різні пропозиції. Наприклад, створити такий український закон. Так буває між державами –  тут не завжди обирають розумні кроки.

Хоча я думаю, що точно такий закон нам і не вдасться зробити, бо зараз ми маємо інший формат існування держави. Україна і Польща – вони різні. Тому якщо закон і буде, то він буде інший.

До речі, ті закони про декомунізацію, які ми прийняли 3 роки тому, боляче зачепили поляків. Тоді до переліку національних рухів, які брали участь в національно-визвольній боротьбі, ми зачислили ті групи, які поляки вважають злочинними: УПА, ОУН та інші. Тоді поляки дуже нервово реагували, ну а тепер ми.

В цьому світі нічого не залишається без відповіді. Ми зробили ті закони, бо вважали їх правильними, а вони зробили свій, який нас зачепив навіть більше, ніж Ізраїль. Якщо ж ми тепер напишемо закони, щоб зачепити Польщу та Ізраїль, то, звичайно, це не буде дуже розумний крок.

Та з іншого боку, ми повинні захищати свої національні інтереси. Такі, якими ми їх зараз розуміємо. Але це, безперечно, викличе нервову реакцію у інших країн. Як це і було із законом про освіту, який мені, до речі, не дуже подобається.

Ця ситуація розсмокчеться. Поляки змирились з нашими законами, а тепер відповіли своїм. Погано, що напруження між країнами зростає. Але тут є багато вимірів – мене ось більше тривожать друзі, які там страждають від правого консервативного тренду. І чомусь жоден з тих, хто коментує цю ситуацію, не бачить її у всій складності.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Хочете знати не тільки новини, а й що за ними криється?

Читайте журнал Новое Время онлайн.
Передплатіть зараз

Читайте 3 місяці за 59 грн

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Йосиф Зісельс
Йосиф Зісельс

Голова Асоціації єврейських організацій і громад України, правозахисник

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.