У 2016-му гривню буде лихоманити

1 коментувати
В наступному році можна очікувати тиск на курс, пов'язаний із цінами на експортні товари

Україна поступово переходить від таргетування курсу до таргетування інфляції, тому в наступному році коливання національної валюти можуть бути істотно вищим, ніж у попередні роки. Середнє значення курсу, закладене в проект держбюджету на 2016 рік, - 24,1 грн/$ - близьке до нинішніх показників.

Це говорить про те, що ані погіршення, ані серйозного поліпшення ситуації найближчим часом не очікується, і в цілому подібний прогноз Мінфіну схожий на правду.

У 2016 році можна очікувати тиск на курс, пов'язаний з цінами на експортні товари. Так, ціни світових ринків на основні товари українського експорту (наприклад, на чорні метали і сільськогосподарську продукцію), що становлять половину всього експорту України, швидше за все, найближчим часом будуть знижуватися. Відповідно, надходження валюти від продажу цих груп товарів будуть меншими, а інші залишаться на колишньому рівні.

Разом з тим, у нас чітко спостерігається уповільнення падіння експорту, в тому числі, в Російську Федерацію. Якщо подивитися на динаміку останніх двох років, то імпорт і експорт товарів з Росії скоротився на дві третини. Оскільки РФ залишається нашим найбільшим торговим партнером, то скорочення торговельних відносин з нею істотно вплинуло на загальну динаміку українського зовнішнього товарообігу.

Мінфін заклав у проект бюджету досить низький ріст ВВП

Сьогодні подібне падіння вже не очікується (ми досягли якоїсь найнижчої точки), і це повинно знизити темпи падіння зовнішньої торгівлі. Крім того, є позитивні ризики, що за підсумками року ми зможемо трохи наростити експорт у треті країни.

Щодо фінансового рахунку, то в наступному році ми, швидше за все, продовжимо співпрацю з МВФ та іншими державними і наддержавними організаціями. Від них можна очікувати приплив валюти. У той же час, повернення приватного інвестування в 2016 році експерти не прогнозують. Знову-таки, є позитивні ризики, що приватні інвестори все-таки почнуть заходити в Україну, але це на рівні низької ймовірності.

Мінфін заклав у проект бюджету досить низьке зростання ВВП – лише 2%, особливо враховуючи той факт, що в цьому році прогнозується падіння на рівні 11%. Якщо зростання буде лише 2%, то нам доведеться рости приблизно п'ять років, щоб вийти на показники минулого року. Подібні темпи зростання економіки не дозволяють говорити про відновлення нормального розвитку країни.

З іншого боку, сам факт позитивного зростання – це, безумовно, плюс. Очевидно, що Мінфін не закладав велике зростання на наступний рік, оскільки не очікується приплив зовнішніх або внутрішніх інвестицій. Напевно, це те, чого ми можемо досягти, враховуючи, складні обставини, що склалися в країні: конфлікт на сході, великі соціальні виплати, неможливість знизити податки і тим самим стимулювати економічну активність. Наш центр в наступному році очікує дещо більше зростання – близько 3%. Це невелика відмінність від мінфінівського. Враховуючи велику кількість непрогнозованих чинників, можуть справдитися будь-які прогнозів.

Можна сказати лише одне: темп зростання буде відносно невеликими, але він буде позитивним.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.