Що означає стрибок України в рейтингу Doing Business

1 коментувати
У рейтингу Doing Business, як і у будь-якого іншого, є свої обмеження. Він не завжди може відображати реальний стан справ

У цьому році Україна піднялася на 13 позицій у рейтингу Світового банку Doing Business, посівши 83-е місце. Якщо бути точним, то в порівнянні з останніми даними минулого року Україна піднялася на 4 пункти – з 87 на 83-й. Справа в тому, що протягом року аналітики Doing Business перераховували всі показники, щоб відобразити зміни в методології підрахунку та оновлені дані. Так що на 96-му місці наша країна була тільки на початку 2014 року.

Основний приріст нинішнього року стався в частині, яка називається «Відкриття бізнесу». У цьому підпункті ми піднялися з 70-ї позиції відразу на 30-у. Кількість процедур при відкритті бізнесу скоротилася з 6-ти до 4-х (20%), кількість необхідних для відкриття бізнесу днів скоротилася з 21 до 7 (у 3 рази), а вартість - з 1,2% від доходу на душу населення до 0,6% (у 2 рази). Все це в сукупності дало можливість показати значні поліпшення в даній категорії.

За іншими показниками приріст, якщо і є, то досить незначний, а по деяким пунктам спостерігаються і погіршення. Зокрема, погіршилася ситуація з отриманням банківських кредитів, а також у сфері захисту прав дрібних акціонерів і сплати податків (останні два пункти - через поліпшення показників інших країн).

Doing Business аналізує ситуацію де-юре, а не де-факто

По багатьом іншим пунктам ми знаходимося на досить низьких місцях. Наприклад, за такими показниками як отримання дозволів на будівництво, підключення електроенергії та банкрутство/закриття підприємства, ми займаємо 140-е, 137-е та 141-е місце відповідно. Це дуже і дуже низькі показники.

Як складається рейтинг Doing Business? Аналітики проекту нікого не опитують – вони прописують набір цікавих для них процедур, аналізуючи, скільки часу витрачається на їх виконання в тій чи іншій країні, яку суму при цьому потрібно витратити і т.д. тобто, аналізують ситуацію де-юре, а не де-факто. Наприклад, корупційні втрати тут не враховуються, як і різниця між формальним і реальним станом справ.

Так, наш сусід Білорусь за останні роки змогла дуже серйозно піднятися в рейтингу Doing Business. Вони подивилися, на які показники звертає увагу ця система, і відповідним чином скорегували законодавство. Близько 10 років тому Білорусь була в рейтингу приблизно на рівні України, а сьогодні вже на 44-му місці.

Таким чином, у рейтингу Doing Business, як і у будь-якого іншого, є свої обмеження. Він не завжди може відображати реальний стан справ. Відкриття бізнесу – це, звичайно, важливо, але вже діючий в Україні бізнес від цих серйозних поліпшень не відчує – він і так вже відкритий. Це важливо тільки для тих, хто лише планує розпочати свою справу.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.