Що я думаю про план Гройсмана

1 коментувати
Новий Кабмін зможе проводити реформи в більш сприятливому кліматі. В умовах економічного зростання болючість змін знижується

У четвер, 19 травня, прем'єр-міністр Володимир Гройсман презентував план пріоритетних кроків уряду на 2016 рік. Зокрема, Кабмін виділив п'ять стратегічних пріоритетів роботи на найближчий час. Спробую коротко прокоментувати кожен з них.

1. Макроекономічна стабілізація. Пік падіння економіки України припав на 2015 рік. На сьогоднішній день ситуація покращилася і більшість економістів очікують за підсумками року невелике зростання, хоча стовідсоткової гарантії дати ніхто не може.

Разом з тим, досягнута стабільність крихка. Якщо відбудеться серйозне загострення ситуації на сході країни, нинішню стабільність можна легко зламати, що спричинить новий виток проблем. Тому, мабуть, доречніше говорити не про макроекономічну стабілізацію, а про забезпечення умов зростання економіки, що багато в чому залежить від тих ключових напрямків роботи, які виділив для себе новий уряд.

2. Створювати сприятливі умови для розвитку бізнесу уряд планує шляхом проведення податкової реформи, реформи управління державними підприємствами, приватизації, дерегуляції, а також земельної та енергетичної реформ. Всі перераховані пункти є важливими напрямками, на яких дійсно досить багато роботи і її треба робити.

Деякі речі можна реалізувати швидко, для інших необхідний час. Наприклад, реалізація реформи енергетичного сектора, яка повинна завершитися тим, що в країні з'явиться безліч виробників і споживачів енергоносіїв, які укладають між собою прямі договори (як це працює в більшості країн ЄС), вимагає близько п'яти років. Перед новим урядом стоїть завдання успішно продовжити розпочате попереднім.

Пік падіння економіки України припав на 2015 рік

Це ж стосується питання приватизації. У списку на приватизацію налічується сто підприємств, а першочергових – менше десяти. Підготувати їх до приватизації можна досить швидко, вже цього року. Іншими словами, у кожному з перерахованих підпунктів є те, що в англійській мові називають low-hanging fruit (плід, який можна зірвати рукою) – швидко і легко вирішувані завдання. Разом з тим, є завдання, для яких потрібен час.

3. Встановлення верховенства права та протидія корупції. Корупція – один з факторів, що заважають економічному зростанню. Це використання державних коштів на догоду приватним інтересам. Таким чином, порушується конкуренція на ринку. Відповідно, компанії, які не використовують корупційні механізми, можуть піти з ринку. Ось чому цей напрямок настільки важливий і чому так важливо знизити рівень корупційних ризиків для бізнесу, готового працювати в Україні.

4. У питанні підвищення якості державного управління і державних послуг уряд відзначає два підпункти: децентралізація та реформа держслужби. Децентралізація потихеньку просувається. Те, що Міністерство юстиції запланувало у цій сфері на 2015 рік, багато у чому було виконано. Безліч регуляційних повноважень передані на місця, інші – прибрані.

Реформа держслужби також дуже важлива. Враховуючи досить велику кількість держслужбовців, якы складають значну частину робочої сили. Держуправління потрібно оптимізувати так, щоб мати можливість виплачувати працівникам гідну зарплату. Зокрема, варто скоротити їх кількість.

5. Відновлення безпеки держави. В умовах, коли частина території країни окупована, безпека стає першочерговим питанням. Це важливо не тільки для громадян, але і для економіки. У зведеннях новин інвестори в основному чують про бойові дії на сході. Відповідно, вони десять разів подумають перед тим, як вкладати кошти в Україну, навіть якщо їх цікавить регіон, розташований в сотнях кілометрів від зони АТО. Таким чином, питання безпеки дуже важливе. Воно впливає на економіку і на те, як Україна сприймається зовнішніми інвесторами.

В цілому обраний урядом курс, на мій погляд, є правильним. Багато в чому він продовжує курс Кабміну Арсенія Яценюка. Враховуючи поліпшення економічної ситуації, є певні сподівання, що новий уряд зможе проводити реформи в більш сприятливому кліматі, тобто, вони будуть не такими болючими. Адже в умовах економічного зростання, коли росте те, що можна перерозподіляти, удар пом'якшується.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.