Наскільки небезпечний для України обвал глобальних ринків

2 коментувати
Якщо припустити, що ослаблення гривні сталося з умовним запасом, то цілком можлива ситуація збереження позицій української валюти на тому ж рівні

У понеділок зростання економіки Китаю сповільнилося до 7%, що викликало коливання на світових фінансових ринках. Деякі аналітики прогнозують більш серйозного уповільнення китайської економіки, ніж очікувалося раніше.

Чим китайська економіка відрізняється від інших? Сьогодні вона вважається другою за величиною (якщо вважати за офіційним обмінним курсом) після американської. Відповідно, будь-які зміни в темпі зростання Китаю мають дуже серйозні наслідки на світовий попит на товари і послуги.

Так, за останній рік Китай став світовим лідером по споживанню міді, залізної руди, вугілля і багатьох інших ресурсів. Відповідно, якщо очікується уповільнення китайської економіки, то очікується і падіння рівня споживання цих ресурсів. Як наслідок, їх ціна, швидше за все, буде падати.

Тепер подивимося на те, що Україна експортує. Так, чверть доходів від сукупного експорту України дає експорт чорних металів. Якщо в Китаї дійсно відбудеться серйозне уповільнення в економіці, то їх ціна також буде знижуватися. Ще чверть українського експорту припадає на сільськогосподарські товари – в першу чергу, зернові та соняшникове насіння. Ці товари йдуть на споживання, насамперед у ті країни, де зростають доходи. Враховуючи, що зростання доходів в країнах, що розвиваються (Китай та інші) не очікується, то ціни на сільськогосподарські продукти також можуть знизитися.

Будь-які зміни в темпі зростання економіки Китаю мають серйозні наслідки для всього світу

Таким чином, дві чверті українського експорту залежать від цін на чорні метали та сільськогосподарську продукцію. З цієї точки зору, половина нашого експорту досить серйозно залежить від уповільнення зростання китайської економіки, тому збільшуються ризики подальшого падіння українського експорту.

У той же час знизився попит на нафту, що призведе до падіння її ціни. Це, в свою чергу, призведе до зниження ціни на газ, що потягне за собою зниження українського імпорту. Це також говорить про те, що ослаблення української економіки у зв'язку з глобальними факторами більш ймовірне, ніж її посилення.

Тим не менше, потрібно розуміти, що з початку року ослаблення гривні було досить серйозним – набагато більш відчутним, ніж ослаблення валют інших країн. Російський рубль, казахський тенге, китайський юань, білоруський рубль – всі вони з початку поточного року подешевшали  відносно долара, але це зниження було меншим, ніж у випадку з українською гривнею.

Якщо ми припустимо, що ослаблення гривні сталося з умовним запасом, то цілком можлива ситуація збереження позицій української валюти на тому ж рівні, навіть незважаючи на погіршення ситуації на світових ринках.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.