Що коли в Росії закінчиться нафта

3 коментувати
100-200 років тому нафта взагалі практично ніде не використовувалася, але Російська імперія існувала

Прогнози щодо запасів нафти завжди досить умовні. Згідно з прогнозом Римського клубу від 1972 року, вся нафта світу повинна була закінчитися ще до початку 90-х. Проте, сьогодні вже 2016 рік, а нафта все ще є.

Голова Мінприроди Росії Сергій Донской нещодавно заявив, що нафта в Росії може закінчитися вже до 2044 року. Теоретично з надр Росії можна витягти 29 млрд тонн «чорного золота», сказав чиновник, і цього вистачить на 57 років (при нинішному видобутку в 505 млн тонн на рік), але доведених запасів удвічі менше - близько 14 млрд тонн (тобто, на 28 років).

Чи дійсно це так?

Звичайно, поточні запаси РФ можуть виснажитися через 30 років. Але не варто очікувати, що до 2044 року вона виявиться без нафти. Якщо буде попит, будуть знайдені нові родовища або будуть знайдені способи отримання сировини з діючих (навіть якщо за нинішніми технологіями вони вважаються вичерпаними).

Таким чином, значно важливіше дивитися на такі показники як попит на нафту та її ціна, ніж на обсяги виробництва.

Значно важливіше дивитися на такі показники, як ціна на нафту

Є побоювання, що попит може досить серйозно знизитися. Насамперед, через скорочення використання нафти для виробництва транспортного палива. Якщо за 30 років відбудеться перехід до електротранспорту, попит на «чорне золото» істотно знизиться (хоча і не пропаде повністю; є інша важлива сфера, де використовується нафта - хімічна промисловість).

Тим часом, в умовах високих цін починають розвиватися альтернативні методи видобування: сланцеві родовища, бітумні піски тощо. Якщо пропозиція на нафту скоротиться, а попит залишатиметься незмінним, то виробники, найімовірніше, будуть шукати інші способи її видобутку.

Більшість нетрадиційних технологій видобутку використовуються, передусім, у Сполучених Штатах. До їх виникнення підштовхнули високі ціни на «чорне золото». Чи зможе Росія налагодити альтернативний видобуток? РФ не розробляла подібних технологій, тому що у них не було потреби в цьому. Проте, самі по собі ці методи не є чимось невідомим. Питання, радше, полягає в якості. Наприклад, автомобілі вироблялися і у нас, і на Заході. Двигун внутрішнього згоряння не є таємницею. Водночас, автомобілі, вироблені на Заході, були кращі за якістю. Це ж стосується і нафти: з західними, більш точними технологіями можна отримати вищий рівень видобутку. Проте, проблема всіх альтернативних джерел видобутку полягає в тому, що вони досить дорогі.

В цілому ж потрібно згадати, що на початку ХХ століття нафта не цінувалася так, як сьогодні, а 100-200 років тому вона взагалі практично ніде не використовувалася, але Російська імперія існувала. Не думаю, що одне лише виснаження нафтових запасів може призвести до того, що Росія зникне з карти світу. Вона може існувати і без нафти. Можна перебудуватися на видобуток або переробку чогось іншого.

Хоча, продовжуючи історичні аналогії, зниження цін на нафту в 80-ті роки мало дуже серйозний негативний економічний ефект на економіку Радянського Союзу.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.