Газовий шантаж. Чим може обернутися невиплата боргу РФ

6 коментувати
Термін виплати по цих зобов'язаннях вже не за горами

Міністр фінансів Росії Антон Силуанов має намір на цьому тижні зустрітися зі своєю українською колегою Наталією Яресько. За повідомленнями ЗМІ, в ході зустрічі на саміті G20 міністри планують порушити питання про український борг російській стороні розміром в $3 млрд.

Зустріч ця, швидше за все, пов'язана з тим, що термін виплати по цих зобов'язаннях вже не за горами. Нагадаю, Україна в грудні 2013 року взяла російський кредит на два роки. Відповідно, у грудні 2015 року настає термін виплати. Залишилося всього два місяці.

Над цим питанням працює як українська сторона, так і російська. Однак перша не хоче робити таку виплату, і пропонує переоформити борг на загальних умовах реструктуризації, а друга – вимагає повної виплати в зазначені терміни.

Проблема полягає в тому, що Росія є не тільки нашим кредитором, але й достатньо важливим торговельним партнером, зокрема, щодо питань імпорту газу. У зв'язку з цим виникає побоювання, чи не вирішить РФ натиснути на Україну за допомогою Газпрому. Наприклад, теоретично вони можуть розглядати ті гроші, якими Україна буде платити за газ, виключно, як погашення боргу, і будуть вимагати додаткових виплат для постачання блакитного палива. Інакше – припинення постачання.

Золотовалютні резерви – це не кишеня, в яку уряд може залізти, якщо у нього немає коштів

Поки ми не можемо обійтися власним видобутком і постачанням газу з Європи, тому це дуже складне питання. Крім того, воно буде актуальне якраз у розпал опалювального сезону, що загострює ситуацію ще більше.

Як на мене, то відмова Росії реструктуризувати їхню частину українського боргу продиктована, насамперед, політичними мотивами. Безумовно, будь-який кредитор неохоче йде на реструктуризацію, адже він давав гроші під одні умови, а тепер йому пропонують інші. Знаючи про це заздалегідь, він, можливо, вклався б у щось інше. Тим не менш, в іншому разі вони взагалі нічого б не отримали.

Ті умови, на яких був укладений договір про реструктуризацію, загалом є компромісними. Тому для Росії український борг – це політичне питання, а для решти наших кредиторів – економічне.

В принципі Україна може виплатити цей борг. На сьогодні золотовалютні резерви України більші, ніж сума заборгованості. Тобто, формально кошти є. Однак значна частина наших резервів – це позичені кошти МВФ. Віддавати борг не своїми грошима – не дуже добре. Загалом це треба розглядати як крайній випадок.

Золотовалютні резерви – не кишеня, в яку уряд може залізти, якщо у нього немає інших коштів для погашення заборгованості.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.